NGT

Pełna wersja: Śpiwory puchowe
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
ale osobiście nie chce mi się wierzyć aby Big Mamut mając 230 długości był tylko na 180cm. To jest niemożliwe. Gdzie się podziało 50cm śpiwora? Więc albo on nie ma 230cm albo ktoś źle mierzy i g... wie co sprzedaje.

Właśnie slot w wątku [Śpiwory] Sportex odpisał i nieco nakreślił wyraźniej temat.
-------------------------------------------
Każdy problem z założenia daje się rozwiązać.

PRS

@dj nie zasiałem tylko przypomniałem, o tańszej możliwości :)
Co do zaniżania to o to samo nam chodziło.
Zapamiętałem z Twojego postu, że musisz skompletować sprzęt, a masz ograniczony budżet. Zapamiętałem też, że masz plecak Campusa 45L.
Nie wiem jaki on jest ale (mając i oglądając inne Campusy) mam pewne wątpliwości co do jego pojemności. Akurat te 3 stówy różnicy to Variant37 Ospreya który w LG ma na pewno 40L + komin.
W przypadku Cumulusa masz pewność o doszyciu 1 komory (dopłata).
Możesz też dopuszyć (dopłata).
W przypadku Big Mamuta może umów się i wybierz do Kozłowa by się przymierzyć. Blisko na Jurę więc można połączyć przyjemne z pożytecznym (i zabierz swój plecak by zobaczyć ile realnie zostanie Ci miejsca).
Pamiętaj, że pod puchacza w zimie potrzebujesz specjalnej maty np. Lego

Lego może nie dać rady zimą. Koledzy co używają zimą mat mówią, że ciągnie po nerach i lepszy jest TaR. Zimą używam samopompy 3,8.
-------------------------------------------
wolność to outdoor i bokserki

PRS.
Co do plecaka to fakt mnie też się wydaje że nie ma 45L ale bardziej chyba te 38 + 5
Co do maty to mam taki maluteńki dmuchany materac firmy NORDISK nigdy zimą nie testowana ale w terenie dawała już radę w spaniu na podłodze w schronisku :D
waga maty 380g i wymiary maluteńkie więc się nada.

Co do plecaka to może będę miał możliwość pożyczyć jakiś plecak 60L to będzie lepiej ale wolał bym nie pożyczać bo jak wezmę 60L to i więcej gratów zabiorę a tak to przynajmniej tylko najpotrzebniejsze :D.

Kurde do Kozłowa z Torunia to mam ładny kawałek a na Jurę to już się zimno zaczyna robić :D a i tak liny jeszcze własnej nie posiadam :D

Ale już na 75% zdecyduję się na Sportexa ale muszę się jeszcze z tym przespać.

lexiu.
Prawda czytałem że lego to raczej na zimę się nie nadaje.
-------------------------------------------
Każdy problem z założenia daje się rozwiązać.

Kilka razy już wspomniano tutaj o promocyjnych cenach Yeti na KFG. Jakiego rzędu są to upusty? Coś w stylu rabatu urodzinowego jaki mają teraz na swojej stronie (-20%)?

semow

packlon lego ciągnie po nerach jak marzenie już koło zera, omijać
jeśli dobrze pamiętam to na kfg było coś własnie rzędu 20-30% na yeti

30% było, ja się załapałem z odora

dj, zimą chcesz spać na materacyku dmuchanym i to w śpiworze puchowym? Oj chłopie, obyś ty z tej wyprawy wrócił.
Takie materacyki maja RV (współczynnik izolacji cieplnej) od 0,7 do 1,9 wg Expeda:
http://www.exped.com/EXPED/web/exped_hom...BC5DC12575 C3005091B8/Body/0.84!OpenElement&FieldElemFormat=jpg
To absolutnie nie nadaje się na jakikolwiek przymrozek, tym bardziej do spania w śpiworze puchowym. To że był wygodny i ciepły w schronisku nie znaczy, że taki sam będzie zimą na śniegu.

Na zimę tak jak Lex napisał albo samopompa min. 2,5cm grubości z pełnej pianki i RV większe niż 3 lub karimata zwykła ale o grubości 1,5cm lub więcej.

A wracając jeszcze do wybory MT700 na Pertexie Quantium a Sportexie na NN materiale ale z puchem kaczym to dla mnie wybór jest prosty, MT700 i zero konkurencji. Jeśli chcesz zaoszczędzić na puchu to w Cumulusie możesz zwyczajnie poprosić także o puch kaczy 600 cui. Nie ma z tym żadnego problemu. Zaoszczędzisz 100 czy 200zł ale będziesz miał bardzo dobry materiał wierzchni co jest równie ważne o ile nie ważniejsze niż rodzaj puchu. Waga takiego śpiwora wzrośnie ci o ok. 140g co i tak będzie mniej niż Sportexu.
---
Edytowany: 2011-11-17 19:41:10

Arni.
Kurde nie zastanawiałem się nad tym. Myślałem że powietrze dobrze izoluje. a czym niby to się od maty samopompującej różni? Nie czaję mata przecież też powietrzem izoluje:D.
-------------------------------------------
Każdy problem z założenia daje się rozwiązać.

W sportexie jest micro fighter, który był kiedyś używany przez cumulusa. W moich oczach nie wiele ustępuje pertexow-i jedynie gramaturą, a wytrzymałość na korzyć raczej sportex-a.

Tak, tylko w materacu masz pusta przestrzen w której cieple i zimne powietrze miesza sie bez problemów, a w matach samopompujacych albo materacach typu DownMat albo SynMat jest zamkniete w stosunkowo malych komorkach.

semow

Czaić nie musisz, od tego masz parametry izolacyjne maty.
tanie, lekkie i solidne rozwiązanie na zimę to np. ridgerest

semow

z matami i materacykami masz zresztą ten problem, że jak złapiesz kapcia zimą to jesteś w czarnej d....

Czarna d... na białej pustyni? Życie jest pełne kontrastów :-D

Oj nie wiem czy zwykły Ridgerest da radę zimą przy minus kilkunastu stopniach w śpiworze puchowym. Obawiam się, że może ciągnąc i to bardzo. Wersja Solar (2cm) już powinna być jak najbardziej OK.

A gdzie znajdę wątek ( dobry wątek ) o matkach na zimę i o tym jak są zbudowane i tak dalej :D ...
-------------------------------------------
Każdy problem z założenia daje się rozwiązać.

dj
a co byś chciał wiedzieć konkretnie? Zawsze można gdzieś się dopisać, albo stworzyć dobry wątek w którym idzie pogadać o szczegółach.
-------------------------------------------
YT

Przedmówcy już trochę wyjaśnili. Reszta w innym temacie.
Podając przykład Lego chodziło mi bardziej o fakturę maty (Lego w porównaniu do ceny Ridgerest`a to też opcja budżetowa, w Presto były też podróbki Packlona za jakieś 34zł ale juz nie ma) tak by miała ,,dołki-górki'' (lub rowki) gdzie mogła by się zbierać woda. Ja nie biwakuję zimą, ale podczas samotnych wędrówek zabieram ,,rezerwowo'' namiot, samopompę i karimatę. Te dwie ostatnie mieszczą się osobno zrolowane do pokrowca z HiMu. Jak na razie udawało mi się dojść tam gdzie chciałem i spać pod dachem ale w razie Niemca... W planach oczywiście zakup lepszej maty. Spanie na płaskim w puchaczu zimą (w namiocie) to kiepski pomysł w perspektywie kilku noclegów. Można użyć folii bąbelkowej do obłożenia samopompy.

dj, podesłałem ci wyżej linka do strony Expeda http://tiny.pl/h1sl5 gdzie są przeliczniki ich RV na temperatury zastosowań. +/- innych firm będzie to wychodziło podobnie. Zauważ tam, że RV=3,2 pozwala stosować matę tylko do -5st. W praktyce można spać w nieco niższych temperaturach ale też nie przesadzajmy. Powiedzmy, że z -5 do -10 można śmiało zejść ale nie mniej bo naprawdę zaczyna być to odczuwalne w nerach. Dodatkowo śpiwór puchowy znacznie gorzej izoluje od spodu niż syntetyk.

I teraz taki Ridgerest SOLite mając RV=2,8 teoretycznie powinien zapewnić spokojny sen do ok. -3st. W praktyce (może!) kilka st. zejdziemy w dół do powiedzmy -8/-10st. Jak widać jest to jeszcze poniżej zastosowań twojego śpiwora bo ty chcesz spać w minus kilkunastu stopniach. Niestety potrzebujesz czegoś cieplejszego z RV powyżej 3. Taką izolację mają albo grube karimaty (np. Ridgerest Solar - RV 3,5) albo grubsze samopompki. Z praktyki dziurawe samopompki powinny na zimę mieć min. 3,5cm grubości, a z pianki pełnej min. 2,5cm.

Jesli szukasz taniej opcji to można oczywiście zima nosić dwie karimaty po 1cm i wyjdzie na to samo ale po targać tak wielki walec skoro można małą samopompkę?

jachol

arni
a jak sie ma do tych Twoich rozwazan fakt, ze przez 5 nocy spalem przy -12 zmeczony jak pies w panyam 600 na skroconym z rescie na lodowcu i bylo ok?
Bo wychodzi na to ze nie mialo prawa byc ok ;)
wczesniej sypialem na prolicie plus w wersji small w temp. Nawet -20 kilka stopni- mam prawie 190cm wzrostu
prolite jest wyraznie cieplejszy ale na zlicie tez sie wyspalem
nie popadajmy w przesadyzm
-------------------------------------------
...nic to