NGT

Pełna wersja: Śpiwory puchowe
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Girl Scout
400 g puchu 700 cuin w śpiworze typu kołdra (czyli Aura Sen) może Ci nie zapewnić komfortu w temperaturze 0°C. Wpływa na to jego kształt (kołdra) i budowa z dziwnym rozwiązaniem ''poduszki'', w której z racji jej rozmiaru umieszczono procentowo chyba sporą ilość wypełnienia.

0°C to tak 350-400 g ale puchu 850 cuin przy konstrukcji węższej i raczej już z kapturem.
-------------------------------------------
https://gameoflife-nextround.blogspot.com

Widzę, że szykuje się zamówienie grupowe śpiworów dawnego Yeti. Nie załapałam się bo zarejestrowałam się dopiero teraz- mój błąd. Ale liczę, że jak zakupicie to podzielicie się spostrzeżeniami. Mam wprawdzie moj schroniskowy śpiworek no name, który jest wystarczający zwykle na takie wyprawy (a waży tylko 600g i praktycznie nie zajmuje miejsca w plecaku) ale ostatnio byłam zmuszona spać w spiżarce jednej z chatek i było mi zdecydowanie za chłodno- pomogło okrycie się sweterkiem puchowym ale chcialabym uniknąć takich sytuacji w przyszłości. Pozdrawiam i podczytuję:)
-------------------------------------------
:)

Grendel, dzięki!
350-400 g puchu 860 cuin to w moim przypadku komfort termiczny tak w temperaturze 10-12°C :-) Myślałam, że ta poduszka w Śnie to taka namiastka kaptura, ale faktycznie chyba w normalnym użytkowaniu to się nie sprawdzi.
Byłam wczoraj na Wojnickiej, obejrzałam i zmacałam co się dało. Niestety Pure nie mieli, ale pozostałe wyglądały na naprawdę dobrze uszyte. Miły pan wyjaśnił też, o co chodzi z tymi ''szkolnymi ocenami'' przy odzieży i śpiworach: 5/6 albo 6/6 to zimowe, 1/6 to letnie, 3/6 to lato-wiosna itp.

I z innej beczki: jak przechowujecie swoje śpiwory? W workach bawełnianych, na wieszakach, jeszcze inaczej?

@ Girl Scout
Rozumiem ze mogłaś obejrzeć także SEN?
Napisz coś więcej o swoich wrażeniach nt śpiwora SEN i jego poduszki. Czy po zaciągnięciu ściągacza poduszka pełni role kaptura?
Ja swój śpiwór przechowuje w bawełnianym worku dostarczonym wraz ze śpiworem przez YETI, obecnie AURA

Chcę zwrócić uwagę, że śpiwór zawsze powinien mieć zapas komfortu termicznego. W przypadku większej wilgotności zewnętrznej, zmęczenia, niedożywienia, czy prozaicznego przeziębienia / przewiania, może się okazać, że w nocy zabraknie ciepła.
Temperatura komfortu zwykle oznacza spanie tak naprawdę na granicy komfortu jaki znamy w domu na codzień. A noc nieprzespana z zimna, to przyczynek do zainwestowania w cieplejszy wór na przyszłość. Że o narzekaniu i innych konsekwencjach nie wspomnę...

No i jak widzimy z wpisów powyżej, każdy inaczej odczuwa swój komfort termiczny.
Przy 250g puchu spałem przy 5°C i już budziłem się w nocy z zimna, ale jeszcze na jedną noc było do przeżycia. Gdybym tak miał wytrzymać tydzień, to byłoby nieciekawie.

Jestem minimalistą, ale po całym dniu pełnym wrażeń i wysiłku, chciałbym mieć spokojny sen w cieple. Dlatego lepiej tu nie oszczędzać nadmiernie.

Dobrym rozwiązaniem jest mieć więcej niż jeden śpiwór, bo już dwa śpiwory to trzy kombinacje.

Moje śpiwory leżą w sąsiednich pokojach na łóżkach, ale bywało, że wisiały.
Przy braku miejsca - przewiewny, luźny wór i szafa lub pawlacz.
Po użyciu i powrocie do domu, conajmniej dwa dni śpiwór się wietrzy rozwieszony.
-------------------------------------------
Yatzek - nadworny tester NGT.

Mam już spiwor, ale dla samej ciekawosci rozgladam sie po necie za ciekawymi i jednoczesnie tanimi puchowkami. Ostatnio w oko wpadl mi model Aegismax Nano2. Co sadzicie o takiej konstrukcji?
No i zakupilem- ciekawe co to jest warte hehe.
---
Edytowany: 2018-10-18 16:46:08

to niby ma być model mini ale z komorami dystransowymi
-------------------------------------------
m

Tak to wygląda z opisu. Tez jest dość przestronny. Zakupiłem z myślą o zonie, ale jak jej nie spasuje to oddam swojego cumulusa. Jestem mało wymagający hehe, czasami (w tym i zima) spałem bez żadnego śpiwora i jakoś się wysypiałem.

@Pagin,
Wydaje mi się, że poduszka nie będzie w stanie się dopasować tak jak kaptur, nawet jeśli się ją mocno ściągnie. To raczej rozwiązanie na ciepłą noc, gdy i tak nie musisz używać kaptura, a chcesz poleżeć na czymś miękkim:)
Sen niby fajny - lekki, luźny, na pewno wiosną czy latem spałoby się w nim bardzo przyjemnie, bo można się owinąć jak kołdrą. Ale sam pracownik stwierdził, że to nie jest najlepszy wybór dla zmarźluchów.
Byłam tam dość krótko i większość tego czasu spędziłam na rozmowie z pracownikiem Aury, ale w przyszłym tygodniu wybiorę się jeszcze raz (na dłużej) i przyjrzę się dokładniej. Jeśli chcesz, żebym sprawdziła coś konkretnego, napisz tutaj - zobaczę, fotki zrobię, dopytam.

@Yatzek - dzięki. A czy przy wieszaniu nie pozostają potem ślady w miejscach, gdzie śpiwór był zgięty (przewieszony), tak jak przy zwijaniu?

Sołtys na swoim blogu odradzał korzystanie z worków kompresyjnych podczas transportu i sugerował wrzucanie śpiwora luzem na dno plecaka. Czy ktoś z Was to praktykuje?
---
Edytowany: 2018-10-19 09:24:03

TGirl Scout, jakiś czas temu przestałem korzystać z worków kompresyjnych i po wyłożeniu wnętrza plecaka workiem na gruz pakuje luzem spiwór. Bardzo sobie chwale takie rozwiązanie, o wiele łatwiej jest dobrze wypełnić miejsce w plecaku, nie pozostawiam posty miejsc. Bardzo ważny jest ten worek na grozi, ponieważ daje on skuteczne zabezpieczenie calego bagażu od deszczu.

U mnie śpiwory wisiały pod sufitem, więc nie były przewieszone. Ale nawet gdyby, to w puchaczach praktycznie nie ma to znaczenia.

Bardzo rzadko wrzucam śpiwór luzem na wierzch plecaka. Tylko gdy nie dosechł po zawilgnięciu. Poszycie jest dość delikatne, więc wolę je zabezpieczyć. Organizowanie przestrzeni wewnątrz plecaka mam już dobrze opanowane i lubię gdy każda rzecz jest na swoim miejscu.
Na wypadek deszczu mam worek suchy, ale używam tylko w razie potrzeby.
-------------------------------------------
Yatzek - nadworny tester NGT.

Czy ktoś produkuje overquilty (tak to sobie nazwałem roboczo) - taki quilt z założenia używany jako zewnętrzna warstwa na zwykły śpiwór mumia?
-------------------------------------------
m

@m Cumulus (ale z założenia do użycia z matami, których są dystrybutorem).

@Girl Scout na pewno lepszym rozwiązaniem są dobre worki kompresyjne (np. z demobilu armii UK) z możliwością jak trzeba dużej kompresji ale też jak nie trzeba oferujące sporo miejsca... do zakupienia osobno i ze sporą wagą.
Tańszym rozwiązaniem są plastikworki po przesyłkach kurierskich (np. Fedex).
Docinasz-dobierasz na wymiar dna plecaka + zakładka z 10 cm.
Wkładasz, zawijasz i zalepiasz w 3-4 miejscach srebrną taśmą.
Wodoodporność zapewniona oraz o wiele większa wytrzymałość mechaniczna na przebicia, rozdarcia w porównaniu z reklamówką.
---
Edytowany: 2018-10-25 13:22:11
-------------------------------------------
wynik mierzy siły

PRS - oni robia po prostu quilty, mi chodzi o przewymiarowany quilt do ''założenia'' na zwykły śpiwór. Zwykle mówi się o docieplaniu np 3-sezonowca wkładką typu tuba od aury, a ja się zastanawiam czy ktoś robił to na odwrót.
(pomijam customy - to oczywiste, że uszyją co sobie klient zażyczy, ja się zastanawiam czy ktoś to robi seryjnie)
-------------------------------------------
m

@m wolałbym mieć na wierzchu syntetyka a nie puch. Punkt rosy, zawilgocenie, zamarzanie od pary, etc., itp. itd.
Jak Ci nie zależy na ultra wadze i mega kompresji to uchlastaj se MONowca 729A ,,lato'' i wszyj sznurkogimę po obwodzie.
-------------------------------------------
wynik mierzy siły

Wady i zalety użycia puchu i syntetycznego wypełnienia są mi znane.
W tej chwili szukam informacji na temat tego typu produktu z wypełnieniem puchowym, ale jeśli widziałeś taki wynalazek syntetyczny też chętnie oglądnę (taki quilt musi byc odpowiednio obszerny, żeby objąć ciepłą mumię).

edit:
enlightenedequipment robi i promuje takie uzycia (choć dwóch quiltów) jako zimowy set i szyje odpowiednio szerokie modele
---
Edytowany: 2018-10-25 14:42:58
-------------------------------------------
m

Na stronie Cumulusa ciekawa opcja zwana ''Kreatorem Śpiwora''
Wybieramy sobie cuda wianki, wszystkie chciejstwa i mamy od razu podaną cenę końcową, może komuś pomoże :)

Hey, sorry for writing in English.
i just looking for a sleepingbag with komfort -20 or deeper. so i found 3 bags from 3 manufactors in poland and a lot of companys in the world, but the price by most of them is incredibile for such a sleepingbag.
so i will take al look to poland and i found:
eksplo - himalaja
aura - iceberg
roberts - everest
may be malachowski, but they are also exspensive.

i owned a cumulus alaska 900, but they is to coold for the trip next year.

what do you guess is the best and what is the real temp rating of the bags?
the special thing what i want to have is whaterresistant outside material, because i breath and the kondensation is getting in the sleepingbag.
thanks Erik

Hi Erik
I recommend Roberts Everest due to well known great quality and design (2H baffle construction, no cold spots). You can also easy customize your bag out there choosing fabric, size, down fill... Very knowledgeable and helpful service.
Temperature ratings are usually accurate and based on years of experience. Your comfort temperature is yet very individual matter due to many factors like: your overall body condition and ''shape'', slipping pad, air humidity, also condition of your slipping bag especially your down filling.
I don't know much more about other manufacturers you mentioned so sorry here.

Happy shopping! ;-)

Eric
pet77 is right. Roberts will be the best choice. That's not the cheapest chose but the rightest, because you designe your sleeping bag yourself and they will create it with the highest quality. The product such that should serve you till the rest of your life 😉.
-------------------------------------------
https://gameoflife-nextround.blogspot.com