NGT

Pełna wersja: Śpiwory puchowe
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Dziekuję Arni. Liczyłem, że wypowiesz się w poparciu Robertsa. Nie przeraża mnie wydanie troche więcej pieniędzy za spiwór jeżeli znajdę powody.
Niestety opcja customizacji jest dla mnie niewielką zaletą. Po prostu nie znam się na tym i nie mam pojęcia co miałbym zmieniać w modelu. Poza detalami jak listwa, lub oddzielenie góry od dołu (to bym dołożył w Voyageże). Poza tym Cumulus też oferuje opcje dostosowania, pewnie nie tak szerokie jak Roberts ale dla niezawansowanej osoby, jak ja, to i tak już wystarczy.
Jeżeli w Robertsie maja lepsze kaptury lub/i kołnierz lub inne ważne termicznie detale wtedy to byłby argument, którego poszukuję. Trudno takie detale wyczytać na stronach a jeszcze trudnie wypatrzeć na zdjęciach. Dlatego pytam czy są elementy w których Roberts góruje nad Cumulusem (pomijając customizację i rozmiarówkę).
Co do proponowanego śpiwora, Nomad, to nie widzę go na stronie Robertsa. Czy to jakaś nowość/worek na zamówienie etc?

Napisałem ci co warto zmienić, na sąsiednim forum masz szczegółowy opis mojego Nomada, prosta sprawa, nie ma się czego bać.

hehe, Cumulus customizację? Poproś ich o kaptur z Exuistica, zobaczymy co odpiszą :-D Zresztą nie musisz, już pytałem, nie ma możliwości, a w modelu 700 to co dają w standardzie kapturem nazwać raczej nie można.

W Robertsie nie mają wszędzie lepszych kapturów, ten jest świetny w Nomadzie i w Evereście, w większości to podobne wiadra do Cumulusa. Trzeba wiedzieć o co pytać dla tego podpowiadam konkretny model, którego nie ma na stronie.

Reszta to żadna przewaga, puch i Pertex jest ten sam, jakość szycia tak samo. Przewaga to customizacja i możliwość uszycia własnego ideału, a to zaleta niepodważalna.

Aaa, wadą seryjnego Robertsa jest cena, niestety.
---
Edytowany: 2016-10-13 21:24:20

Dzieki Arni.
Wątek przeczytałem i śpiwór wygląda interesująco, zwłaszcza niezależne komory boczne są kuszące (rozumię, że to była modyfikacj). Wcześniej oglądając zdjęcia Voyagera myślałem, że on też ma takie komory, ale Roberts wyjasnil, że owy pas poziomy w tym modelu wynika z kroju różnicowego i nie oznacza niezależnej komory. Bede kontaktowal się z Robertsem, może coś się z tego urodzi. Dzieki.

Czesc,
Ja z kolei jak każdy z nas, chciałbym coś uniwersalnego.
Zależy mi na śpiworze, w którym nie umrę przy -15 w ciuchach a zarazem będę mógł spac komfortowo ubrany w bieliznę termo w temperaturze 0 lub delikatnie poniżej.
Jakich komfortow termicznych szukać?
jakies konkretne modele godne polecenia?
Ostateczne przeznaczenie to Tatry zimą, Alpy i Kaukaz latem, trekking w dolinach himalajskich.
Dzieki za pomoc
Moje typy:
http://cumulus.pl/pl/kategorie/spiwory/t...d=20&vid=6

http://cumulus.pl/pl/kategorie/spiwory/a...d=14&vid=6

https://www.yeti.com.pl/pl/spiwory/44-nora.html
W wersji dry+

https://www.yeti.com.pl/pl/spiwory/42-baza.html
W wersji +
---
Edytowany: 2016-11-11 22:49:42
---
Edytowany: 2016-11-11 22:52:33

''nie umrę przy -15'' - to jest w zasadzie definicja ekstremum
''będę mógł spać komfortowo ... w temperaturze 0 lub delikatnie poniżej'' - a to komfort
Takiej termiki szukaj :-)
Z tego zestawienia wszystko jest za ciepłe.

Tak bym jego słów nie odczytywał, choć z przymrużeniem oka można by tak to powiedzieć :-)

FELIX, jak chcesz spać w -15 to takowego śpiwora szukaj. Temperaturę dla mężczyzn określa tzw. T. Limit. (T. Komfort to temp. dla kobiet choć Yeti jakoś to chyba inaczej odczytuje). Jak będzie ona wynosiła -15st to taki śpiwór da ci wielkie prawdopodobieństwo, że nie będziesz się trząsł z zimna w takich temperaturach.
Dodatkowo puch ma bardzo fajne właściwości i dość szeroki zakres zastosowania, nie martw się tym, że w okolicy zera umrzesz z odwodnienia, tak się nie stanie, spokojnie.

Proponuję ok. 700g puchu 850cui i mieć pod ręką jakiś sweterek puchowy jeśli napotkasz te noce -15st. Te niektóre twoje propozycje (Teneqa, Alaska) są mocno na wyrost, to już pełnoprawne śpiwory zimowe na temperatury nawet poniżej -20st, Baza może być chłodna, a Nora w miarę OK. Wolał bym jednak śpiwory na puchu 850cui dla tego odrzucił bym te wersje Yeti i Alaskę.

Nie znam cię, nie znam twojej budowy, ale w podobnych cenach wydaje mi się, że Teneqa 700 by ci wystarczyła, poproś jedynie o dosypkę kilku gram puchu w plecy, by wyrównać termikę góry i dołu, a będzie OK. Masz też organizowany zakup na forum, można z tego skorzystać i kilka groszy zaoszczędzić.
---
Edytowany: 2016-11-12 10:50:34

Dziękuję,
Właśnie zrewidowałem ponownie swoje potrzeby i zatrzymałem sie na Alasce 900 z membraną na wierchu i dyspem puchu w plecy. Obawiam sie tylko, ze jego gabaryt w plecaku może być zbyt duży.
Dziękuje serdecznie za odpowiedzi

Głowa mnie boli po kilku godzinach czytania tego wątku! :D Dzięki za wszystkie informacje i za waszą cierpliwość w wyjaśnianiu i pomaganiu.

Do tej pory używałam syntetyka Deutera Orbit +5C dla kobiet i w czasie wakacji czasem w nim marzłam, choć na pewno temperatura nie spadała poniżej 5C. Zmęczenie i wilgoć w powietrzu na pewno w tym ''pomogły''.

W lutym wyjeżdżam na wędrówkę do Hiszpanii i wprawdzie będzie tam dużo cieplej (szczególnie w ciągu dnia), to jednak powinnam się przygotować na noce w okolicach 0C, więc chciałabym śpiwór, który zapewni komfort przynajmniej do -5C.
Chciałabym się zmieścić w 1kg, jeśli to możliwe.

Z różnych tu wskazówek myślę, że zdecyduję się na Robert'sa, choć nadal nie jestem pewna co do konkretnego modelu oraz o jakie zmiany poprosić w zamówieniu. Proszę o radę i wsparcie.

Wydaje się, że 600g puchu (850 cuin) powinno wystarczyć na te temperatury, czy tak? Chciałabym lekki śpiwór, więc myślę o pertex quantum, jak w serii superlight. ultralight ma tylko częściowy zamek, a ja wolałabym mieć tę opcję na cieplejsze czasy, by mieć ''kołderkę''.
Wydaje się, że ten Quantum chyba nie jest aż tak delikatny, bo widziałam jak użytkownicy rzucają nim po gałęziach różnych w celu suszenia, choć wygląda jak najcieńszy jedwab ;-)
kiedy warto wziąć Microlight? czy zwiększa odporność na wilgoć?
Superlight chyba nie ma kołnierza, czy trzebaby go domówić?
Widziałam, ze backpacker ma, ale już jest ponad 1kg. Czy zmiana na quantum znacząco obniża wagę?


Jakie zmiany warto zamówić i czy wpływają one mocno na cenę?

Wcześniej była mowa, że warto zamówić dodatkową przegrodę nad zamkiem - ale co to daje? Czy jest to uniwersalnie przydatne?
gdzieś była też mowa o bocznych komorach i kroju różnicowym - z czym to się je i dlaczego warto domówić? boczne komory pewnie zwiększają komfort cieplny?

Co jeszcze warto przemyśleć/wziąć pod uwagę zamawiając u Robertsa? Dzięki!

Powiedz, że chcesz taki jak ma Leśna, będą wiedzieć o co chodzi :-P
A poważnie:
Modelami, które są na stronie nie trzeba się kierować, to takie przykłady, na których można bazować tworząc swój wymarzony projekt.
Tak, 600g puchu 850 cui to w teorii jakieś -7 komfortu
Microlight warto wziąć jeśli przy wyborze kierujemy się ceną. Quantum jest lekki i droższy, Quantum GL bardzo lekki i bardzo drogi, ale mają też w ofercie ten ultralekki materiał 20g/m2 (nie znam nazwy, wydał mi się bardzo podobny do tego ze śpiworów Małachowskiego, ma go też Cumulus), który jest tańszy.
Długi zamek bardzo dodaje wagi, przemyśl to :-) O to co w ogóle można zrobić z zamkiem warto dopytać osobiście (ja mam dwa równoległe krótkie zamki z izolacją pomiędzy). Dotyczy to też kaptura (lub jego braku).
Boczne komory warto dodać nawet bardziej niż kołnierz, bo z boków puch bardzo lubi uciekać. Krój różnicowy to norma (powłoka zewnętrzna ma większą powierzchnię niż wewnętrzna żeby puch mógł się prawidłowo rozprężyć).
-------------------------------------------
http://acrossthewilderness.blogspot.com

Krój różnicowy to wcale nie norma, ale warto takowy mieć przy 600g puchu. W letnich nie ma to większego sensu raczej.
Zresztą różne producenci do tego podchodzą, taki jeden robi 8cm przy 800g puchu i też nazywa to krojem różnicowym, gdzie dla porownania inni uszyli by ponad 20cm.

Offca, kierunek masz dobry, a na pomyśle Leśnej z pewnością się nie zawiedziesz.

Dzięki! Ja dokładnie przestudiowałam bloga Leśnej o jej customie (jak i o przeróżnych wypadach i sprzętowych sprawach) ;-) boję się, że nie stać mnie na ideał, poza tym nie jeżdżę co chwila - teraz w lutym, potem planuję miesiąc lub półtora (ile się da wcisnąć) latem. Raczej lubię umiarkowane temperatury, więc nawet latem uciekam tam, gdzie chłodniej (przyszłe lato myślę o szlaku Królewskim w Szwecji, albo coś innego na północy), ale i tak chcę, żeby ten śpiwór też dobrze się sprawdził na letnie wyjazdy, gdzie w nocy może być rozrzut od 8-15C.. boję się, że jak będę mieć krótki zamek, to będę mieć wybór albo grzac stopy za bardzo (a górę luźniej), albo stopy mieć poza śpiworem, zmarnięte ;-)


Czyli mogę też ten superlight zamówić z 600g bez problemu, nawet jeśli tej opcji nie ma na stronie?

Chciałabym lekki materiał, ale nie mam ambicji na ultralight, ostatnio łaziłam z 20kg plecaka, teraz jak zjadę (mam nadzieję) do ok. 15-16 to i tak będzie super :)

A ile trzeba liczyć na zrobienie śpiwora? Muszę wiedzieć jak szybko mam podjąć decyzję, z tego co widziałam, to Leśna czekałaś chyba pół roku? To chyba nie jest norma? 0_o

To zamek L, da się taki śpiwór rozłożyć na płasko i latem tylko przykryć. Można tez nie szyć takiej mocno dopasowanej mumii V tylko bardziej w prostokąt, chyba krój Travellera byłby właśnie taki.

Nie patrz na to co jest na stronie, jak nie ma wersji 600 to i tak nie będzie problemu z uszyciem. Od siebie polecam kaptur od modelu Nomad, będzie znacznie lepiej dopasowany niż te co są na stronie.

6 miesięcy to długo faktycznie, ale do tematu trzeba podejść po ludzku, nie jesteśmy pępkiem świata, dajmy czas. Ja na zimowe czekałem chyba 4 miesiące, bo trochę naudziwiałem. Na pięćsetkę czekałem 2 czy 3 miesiące, ale zamawiałem odpowiednio wcześnie i na czasie mi nie zależało. Trzeba na ten temat porozmawiać z właścicielem.

a gdzie można zobaczyć twojego Nomada? Na ich stronie tego modelu nie ma. tu napisałeś, że na sąsiednim forum jest, ale nie łapię co to znaczy...

jadę w lutym, może się okazać, że już za późno na zamówienie :-/

Dobry śpiwór jest na lata, warto w miarę możliwości uzbierać na taki jaki się chce niż potem nie żałować że się coś mogło zrobić inaczej.

Jak ma być dobry na Kungsleden to siłą rzeczy będzie w nim za ciepło latem na Mazurach.

Przypuszczam, że da się zrobić jakiś wywietrznik w stopach, pan Roman jest fanem tego typu rozwiązań, w przeciwieństwie do mnie, więc pewnie coś zaproponuje. Pewnie też będzie chciał rozmaitych rzepów i osłon - bądź na nie :-)

Wierzę, że możesz chodzić z 20kg na plecach, ale nie wierzę, że tego chcesz :-). Pamiętaj o tym, że im mniej masz sprzętu tym więcej wciśniesz jedzenia (szczególnie ważne np. na przejściu Kungsleden, gdzie makaron instant jest w cenie kawioru).

Rozmiary też można podać we własnym zakresie - tyle a tyle centymetrów tu, tyle tam.
Czas realizacji - zależy jak bardzo Ci się śpieszy. Pół roku to normalnie nie trwa :-). Ale mają zawsze dużo zamówień i trzeba trzymać rękę na pulsie, jeśli potrzebujesz śpiwora na jakiś konkretny termin.
-------------------------------------------
http://acrossthewilderness.blogspot.com

Offca, zobaczyć go można albo na wspomnianych fotkach, albo u mnie w domu, albo w Gdyni w siedzibie firmy Roberts (jeśli mają wyszyty) ;)
https://photos.google.com/album/AF1QipMM...6_Us4odw<b r />
Nomad to przeprojektowany, znacznie lepiej dopasowany kaptur oraz odpinany i odpowiednio uformowany kołnierz. To akurat w takim śpiworze 3 sezonowym by się przydało moim zdaniem.

Resztę ci napisaliśmy, stronę producenta traktuj jako orientacyjną, resztę ustala się na telefon lub mailowo lub osobiście.
---
Edytowany: 2016-11-14 21:40:46

Dzięki wielkie, będę pisać :)

Czy ktoś może pokusić się o porównanie yeti nora/nora+ (ewentualnie wersja dry) z Rab Andes 800? Który wydaje się lepszy, cieplejszy?

Nora to nowa nazwa modeli GT czyli dość prostych i wygodnych śpiworów ogólno turystycznych. Generalnie żadnych fajerwerków, ale i tragedii nie ma. Generalnie trzeba lubić przestrzeń w środku śpiwora. Wersja Dry to wersja dry, inny7 materiał i tyle.

Anders jest już w takie dry wyposażony seryjnie, puch jest też chyba lepszy, ale nie wiem wg jakiej normy jest podana wartość 800cui. Puch hydrofobowy, taki najnowszy wynalazek, ale zdania nawet u producentów są podzielone.

Generalnie myślę, że warto skusić się na Raba jeśli cena podobna.

Tylko ze Andes ma puchu mniej niz nora. Obydwie firmy podaja temp jako minimalna do spania i niby rab wychodzi ze cieplejszy choc puchu ma mniej (i to o 100 lub 200g w zaleznosci czy nra czy nora+). Ciekaw jestem na ile to prawda z tymi temperaturami

Termikę GT 600 oceniam na zawyżoną o 2-3 stopnie, chyba jest to spowodowane tym, że nie ma bocznych komór i puch się na bokach bardzo wyciska, przez co powstają zimne miejsca. Po przetrzepaniu jest lepiej, ale nie udało mi się tego do końca wyeliminować.
Lepszy puch można zamówić, ja mam na 850 cui. Może i można zamówić hydrofobowy, jeżeli ktoś taki chce?
Trzeba by też sprawdzić wymiary, GT jest bardzo szeroki, więc puch jest rozdystrybuowany na dużej powierzchni, co pociąga za sobą mniejszy loft niż w węższym śpiworze o tym samym wypełnieniu.
Może będę sprzedawać swój, tyle że to skrócona wersja, na 170 max.
-------------------------------------------
http://acrossthewilderness.blogspot.com