NGT

Pełna wersja: Śpiwory puchowe
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Eee, śpiworem nawet zimowym można się tylko przykryć, nikt nie każe się zapinać w +20

W ostatnich tygodniach spałam parę razy w śpiworze z komfortem jakieś -10C w temperaturze +15 - +20C. W zapiętym (na krótki zamek), do połowy zanurzona :-) Było w pełni komfortowo :-)
-------------------------------------------
http://acrossthewilderness.blogspot.com

@ Anuz
Masz na myśli Śpiwór Wojskowy Bundeswehr Carinthia Oddziałów Specjalnych KSK ?

wg. specyfikacji waży 2,1 kg

Ja mam śpiwór pododdziałów specjalnych wz 729/MON który wąży ok 3 kg i zajmuje 3/4 plecaka i zastanawiam się nad kupnem tego pierwszego bo z tym moim nie da się chodzić...

Ważyłeś go (729)? Z prześcieradłem czy bez? Różnym producentom róznie wagowo wychodzi, ale np anatextil podaje 2400gr - to w sumie niewiele zyskasz na wadze (oczywiście carinthia jest cieplejsza).
Wielkość rzeczywiście dramatyczna - ja biorąc tego słonia muszę użyć większego plecaka co oznacza dodatkowy kilogram wagi :/

Faktycznie 2.4 / 2.5
---
Edytowany: 2016-07-05 08:08:51

Cześć.

Mam pytanie dotyczące śpiworów Cumulusa i Pająka:

Mamy model Radical 1Z:
http://www.pajaksport.pl/sklep/spiwory/r...chowy.html

Do którego z tych dwóch od Cumulusa byście go porównali i dlaczego:

http://cumulus.pl/pl/kategorie/spiwory/l...d=23&vid=6
http://cumulus.pl/pl/kategorie/spiwory/l...d=23&vid=6

Bardzo zastanawia mnie rozrzut w temperaturach granicznych - Pająk dla 1Z podaje granicę 1st dla mężczyzny przy 210 gramach puchu, Cumulus natomiast w modelu Lite Line 200 limit 4stopnie, a w modelu Lite Line 300 (który, jeśli kierować się parametrami, jest najbardziej zbliżony do 1Z) 0st przy większej o 100gram ilości puchu.
Byłbym bardzo wdzięczny za wyjaśnienie z czego wynikają różnice w parametrach podawane przez producentów i na ile są to fakty, które trzeba brać pod uwagę a na ile marketingowe gadanie.

Zdrówka, Kamil.

Leśna
O jakim modelu mowa? I czy seryjny czy dopasowywany do Twoich wymagań?
Moja zmarzlina zrobiłaby banana na śpiwór o komforcie -10°C, w znośnej wadze, w którym bez nadmiernego pocenia mogłaby dobrze pospać i przy 20°C.

,,KONSTRUKCJA Z
Z (Radical Z1, Radical Z4)Bardzo lekka i ciepła konstrukcja stosowana w śpiworach Radical Z1 i Z4. Przegroda łącząca komory usytuowana jest pod kątem dzięki czemu jest ona znacznie cieplejsza od pojedynczego ''H'' '' http://www.pajaksport.pl/info/pl/konstru...wor%C3%B3w
,,Na papierze'' 250 g puchu 750 cui jest równe 200 g puchu 850/860 cui.
Z pary Cumu LL 200 vs Pająk Z1 brałbym tego drugiego w rozm. XL o długości całkowitej 230 cm.
-------------------------------------------
wynik mierzy czyny

Grendel, na +10/+20 nie ma potrzeby brania dla takich kobiet niczego ponad 500/600g puchu 850cui. Większa ilość i tak ich nie rozgrzeje. Moja żona teraz śpi w Robertsie 500 i twierdzi, że jej zimno, zasypia zapięta i rano mowi, że już jej ciepło. One poprostu tak mają, nawet w +30 na słońcu im zimno gdy tylko lekko powieje. Kupno cieplejszego śpiwora nie zmieni sytuacji poza dodatkowym gabarytem i wagą. Lepiej zabrać dodatkowo jakiś sweterek puchowy i nim ewentualnie je przyodziadź


I jeszcze jedno praktyczne info z używania śpiworów puchowych.
Nie nadają się do spania pod chmurką bez zadaszenia. Każda rosa i wszystko mokre, loft leci na łeb na szyję (w moim dzisiejszym przypadku z ok. 13 i 18cm zrobiło się ok. 5/8cm, drugiej nocy by nie przetrwały) Jakie DWR, jaki Pertex? Ściema marketingowa, nic więcej. Jak ktoś tak spał, to miał szczęście i trafił na suche powietrze, normalna rosa w gwieździstą noc robi ze śpiwora bezużyteczną szmatę, konieczne jest jakiekolwiek zadaszenie, by ta rosa nie osiadała na śpiworze.
---
Edytowany: 2016-07-12 10:03:16
---
Edytowany: 2016-07-12 10:12:43

@Arni
Pisałem Ci już wielokrotnie - Mitsu daje radę, Pertex w takich samych warunkach już nie bardzo. Zdarza mi się regularnie spać 2 noce z rzędu na pokładzie jachtu, czasami są to 3 nocki jak dochodzi ta z czwartku na piątek. W tym sezonie w czerwcu na 7 nocy 5 było w zasadzie pod chmurką - z czego raz był rozwieszony tent (taki jachtowy tarp) a raz nim się przykryłem jak padał deszcz (kiepski pomysł, para się skraplała od środka).
Śpiwór odszyty z Mitsu wystarczy powiesić by go ,,owiało'', promienie słoneczne są dodatkowym bonusem. Po tej nocce gdy przykryłem się tentem i śpiwór był przemoczony nie miałem możliwości podsuszenia na zewnątrz bo padał deszcz. Wrzuciłem go luźno do kabiny - wieczorem był OK.

http://tiny.pl/g9rkp
Końcówka maja. Nocleg pod chmurką na Górze Zborów. Bardzo duża kondensacja.
Po plecaku postawionym pionowo woda dosłownie ściekała. Śpiwór oczywiście złapał wilgoć poprzez wcieranie (zjechałem z karimaty i się wierciłem na trawie). Zresztą Ultralighta Yeti łatwo przemoczyć bo to śpiwór letni z małą ilością puchu a co za tym idzie z niewielkim loftem. Skundlenia nie było. Powiesiłem na krzaku i poszedłem ,,zwiedzać''. Parę zdjęć okolicy, szybkie śniadanko i do wora. Mitsu szybko wysycha i prawdopodobnie dobrze przepuszcza parę ze środka.
Arni ja tych śpiworów nie mam od wczoraj. To już kilka sezonów na jeziorach. Po pierwszym gdy bezpośrednie porównanie z Cumu ujawniło ich ,,nieprzydatność'' (czyli małą odporność Pertexu na 100% wilgotność) poszedłem dalej w Yeti. Nie żałuję wyboru.
---
Edytowany: 2016-07-12 17:12:05
-------------------------------------------
wynik mierzy czyny

Panowie jaki puchowy śpiwór kupić na wiosnę/lato/jesień?
Jest to mój pierwszy puchowy śpiwór i nie mam zielonego pojęcia.
Muszę zamówić dziś, bo pilne i aby nie zrujnować budżetu ;-)

Po pierwsze POLSKI
Jest kilku producentów.
Małachowski - Cieszyn
Pająk - Bielsko Biała
Eksplo - Kraków
Cumulus - Gdynia
Robert`s - Gdynia
Yeti - Warszawa.
Różnią się wykorzystywanym materiałem na powłokę, krojem (w szczególności krojem kaptura), długością zamków, zastosowaniem listew przeciw wcinaniu się materiału w suwak, etc.
Na wiosnę i jesień do spania w namiocie od 300 do 500 g dobrego puchu.
Czyli ,,średnia'' 400 g.
Jeżeli chcesz go wykorzystywać także w lecie to długi zamek w kształcie litery ,,L'' pozwoli Ci zrobić z niego kołderkę. Kaptur nie jest tak istotny - w cieplejsze dni zastępuje go czapka czy buff, w zimniejsze spanie w dodatkowym sweterku puchowym (choćby z Decathlonu) będzie dobrym rozwiązaniem. Istotny jest kołnierz termiczny wokół ramion. Jeżeli masz około (już) 175 cm wzrostu wybrałbym wersję XL.
Oraz zamek po prawej stronie ;)
Wszystko zależy od zasobności portfela.
-------------------------------------------
wynik mierzy czyny

@PRS - a czemu akurat Pająk? Czy uważasz, że jest coś innego wartego uwagi?

Nie pisałeś, a nawet gdyby to dopoki nie zobaczę to i tak nie uwierzę :D Nie wiem czy nawet membrana dała by radę.
Mam tu dwa obicia, Quantium i .... nie pamiętam co, to co było w seryjnych Goextreme. Oba zachowały się identycznie, ale i wilgoci też mało się nie wytrąciło. Moczyło konkretnie, plecaki mokre, worki mokre, a jedynie to co pod stołem przetrwało bez uszczerbku. Fakt, że nie było to takie zamoczenie jak przy praniu, ale godzina w pełnym słońcu i blisko +30 była potrzebna.

Piszesz o jachcie, czy tam też tak rosa siada jak na lądzie? Nie kimałem nigdy tak. No i okrycie, tu jest słowo klucz. Jak zrobisz zadaszenie to ta siądzie właśnie na nim, a nie na śpiworze, tak jak napisałem, pod stołem było wszystko suche, a śpiwory mokre jak byś je wodą z węża zrosił.

@KamilG bo zapytałeś o tą parę (Cumu LL200 vs Pająk Z1).
Nie wnikając założyłem, że znalazłeś w podobnej (zbliżonej) cenie.
Cumulusy są OK ale sporo nabywców je dopusza bo standardowo mają rozkład puchu 45/55. Część osób także je skraca lub wydłuża. Obie te czynności są dodatkowo płatne i wymagają czasu.
Z1 ma lepiej skrojony kaptur, wersja XL kosztuje chyba tyle samo, Pająk stosuje zróżnicowane obwody powłoki zewnętrznej i wewnętrznej oraz w odróżnieniu od Cumu komory ,,Z'' a nie ,,H''. Zamek bez blokady też jest dużym plusem szczególnie po alko imprezie ;)
Jak masz kasę to zamów sobie ,,customa'' np. u Robert'sa.

Edyta po informacji dave :)
---
Edytowany: 2016-07-12 22:13:52
-------------------------------------------
wynik mierzy czyny

dave.

Tak w kwestii uściślenia, to Cumulus rozsypuje teraz puch w proporcji 45:55. Informację mam bezpośrednio od Cumulusa. :)

Idzie gdzies kupic ze zniżką dla forumowiczówYeti NGT+1czy moze lepiej Pająk Z1?

@PRS - a co więcej oferuje mi customowy śpiwór od Robertsa? Czy jako przeciętny użytkownik odczuję różnicę za którą warto dopłacić?
Akurat cena to był było drugie kryterium, na które zwróciłem uwagę. Podejrzewam, że podobna klasa kosztuje podobnie u różnych producentów. Bardziej przyglądałem się parametrom. Robię rozeznanie w temacie i staram się zrozumieć jakimi prawami się rządzi.
Żeby nie było, że piszę tylko do PRS-a - jestem Ciekaw opinii każdego użytkownika :)

OK
Może odpowiedziałem trochę pokrętnie ;)
Nie przeczytałem ze zrozumieniem :) i myślałem, że jesteś na kupnie
LL lub Z1
Pająk oficjalnie bada swoje produkty w laboratorium w Czechach zgodnie z normą EN 13537 http://pajaksport.pl/info/pl/temperatury...%B3cie-tzu
Oficjalna wersja jest taka, że do Czech mają bliżej niż do Warszawy (???) - fakt.
Kosztuje to mniej niż w Polsce/Niemczech - fakt.
Bo pełen cykl badań jest bardzo kosztowny.
Cumulus takich badań nie wykonuje, kasę (zaoszczędzoną) przeznacza na rozwój nowych produktów - fakt.
Nie ściemnia na stronie internetowej, że takie badania przeprowadzał, etc. - fakt.
Pająk zamieścił to co ,,wyszło'' z badań (badania?), a Cumulus podpiera się (opiera się na) opiniami użytkowników.
Jak dla mnie to ta cała norma to ściema i forma wyciągania kasy.
Ale niech tam,... jest to jest. Z jej treści i podziału istotne jest tylko: ,,TEMPERATURA KOMFORTOWA - - to temperatura dolna zakresu komfortu , w której użytkownik śpiwora-kobieta standardowa, leżąc na plecach nie odczuwa zimna, może spokojnie przespać całą noc.''
I słowa-klucze ,,może spokojnie przespać całą noc''.
Bo już ,,TEMPERATURA GRANICZNA (czyli T-komfort dla modelowego samca) to - to temperatura dolna, w której użytkownik śpiwora mężczyzna standardowy, w pozycji skulonej, znajduje się w równowadze cieplnej i nie odczuwa zimna.''
I słowa klucze ,,w pozycji skulonej, znajduje się w równowadze cieplnej i nie odczuwa zimna.''
Jak widzisz odnośnie nawet modelowych samców nie ma słowa o ,,spokojnym śnie'' tylko raczej o doczekaniu rana w pozycji embrionalnej ;)
Nie trzeba wydawać kasy na certyfikację by wiedzieć, że w 400 g nawet lichego puchu nie wyzioniemy ducha w temperaturze 0 stopni. A to, że nas przepizga, będziemy modlić się o wschód slońca ;) to insza inszość.
Dlatego jeżeli przy jakichś śpiworach producent ,,podpiera się'' normą to zwracamy uwagę tylko na drugą wartość czyli T-Comfort dla kobiety. Producenci ,,rywalizują'' między sobą dążąc do zmniejszenia wagi produktu przy zachowaniu (zwiększeniu) termiki. Stąd wprowadzanie coraz lżejszych materiałów, konstruowanie ,,fikuśnych'' komór, likwidacja mostków cieplnych, eksperymentowanie z różnym rozmieszczeniem puchu, etc.

,,Customa'' możesz mieć np. na wymiar, na Twój wymiar...
Możesz mieć inne umiejscowienie zamka (Tak jak zażyczył sobie Arni), dodatkową listwę, mniej/więcej puchu itd. Wszystko możesz przeczytać na tym forum lub obok. Zapraszam do lektury.
https://ngt.pl/thread-9398.html
http://wodagorylas.pl/jak-czytac-temperatury-spiworow/
-------------------------------------------
wynik mierzy czyny

Norma EN 13537 to podstawa dla oceny walorów termicznych śpiwora i jedyne wiarygodne źródło aby uniknąć gdybania , domysłów i słuchania bajek nawet tych najpiękniejszych np. co robi producent z zaoszczędzonymi pieniędzmi nie wydanymi na uzyskanie certyfikatu


[Obrazek: 721-2073-1.jpg]