NGT

Pełna wersja: Śpiwory puchowe
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Dokładnie to samo napisałem co Leśna ubierając w inne słowa. Tym słowem klucz jest rozmiar Nory. 900g na takiej powierzchni będzie miało mniejszy loft niż w wąskim śpiworze. Poza tym, 800g/800cui =912g/700cui. Wiadomo, że Nora plus ma 1000g, ale w ten sposób to i Andes1000 też ma 1000g.
Andes ma też komory trapezowe, Nor zwykłe H. Poza tym z mojego doświadczenia, nie mam zaufania do puchu 700cui od naszych producentów, nie uważam by miał tyle cui.

Zamawiać Norę plus na puchu 850? Wieszjakie to koszta? Dobre 2kzł o ile nie drożej.
Jak Andes jest w cenie Nory, to ja bym się chyba skusił. Rab to jednak dobra firma, zajmują się puchem mocno na poważnie.

Przed Świętami pytałem o radę w wyborze śpiwora, powiedzmy późno-jesiennego. Długo wahałem się miedzy Cumulusem a Robertsem. W końcu wybór padł na Robertsa. Co do Cumulusa miałem pewne wątpliwości co do wielkości i rozwiązań technicznych a wydając tyle pieniędzy wolałem nie ryzykowć.
Śpiwór wybrałem z temperaturowym zapasem. Wybór padł na Voyagera z 700gr 850CUI. Śpiwór jest lekko zmodifikowamy w porównaniu do wersji standartowej. Modyfikacje wynikają z porad podanych przez innych, tutaj podziękowania dla Arniego. Wprowadzono dodatkową komorę boczna wzdłuż zamka, co ma przeciwdziałać ucieczce puchu z boków do góry. Po drugiej stronie rozdzielono komory górne i dolne. Rozdział poprzez komorę typu V. Zadaniem tej komory poza rozdziałem jest również zatrzymanie puchu na boku.
Mam 176cm i jestem szczupły (jeszcze). Wybrałem rozmiar M+/R i pasuje mi to idealnie. Kolega (bo w sumie zamówiliśmy 3 śpiwory) wybrał W i w jego opini to mega przestronny rozmiar.
Duży problem miałem z wyborem tkaniny, w końcu zostałem na Microlight. Gdybym wybierał powtórnie, wybrałbym spód z Microlighta, tkanina jest bardziej szorstka niz Quantum czy Airtastic co pewnie zapewnia większa stabilność na macie (śpiwór będzie miał mniejszą tendencję do zjazdu na lekko pochyłym terenie). Natomiast środek pewnie bym wybrał z którejś z pozostałych tkanin (najlepiej Airtastic, milsza w dotyku).
O wykonaniu nie będę dużo pisał bo jest zgodne z oczekiwaniami czyli 100% OK.
Listwa przeciwko wcinaniu zamka, przy próbach domowych działa doskonale, przypuszczam, że tutaj pomaga wybór Microlighta bo to tkanina ciut sztywniejsza od pozostałych więc ma mniejsza tendencję do wcinania. Oczywiście wiele daje przemyślana listwa.
O innych rozwiązaniach, jak kaptur na razie nie mogę pisać do czasu aż śpiwora nie przetestuje. Jak zejdą sniegi to zabiorę go w teren na razie sobie wisi. Postaram się podzielić opiniami po pierwszych testach.
Moj śpiwór na zdjęciu poniżej to ten z czerwonym wnętrzem.
Kolega wybrał również ten sam model ale z 750CUI (czarny na zdjęciu poniżej). Z obserwacji wnioskuję, że Roberts szyje te same powłoki dla śpiworów wypełnianych 750 i 850 CUI. Śpiwór kolego napusza się mniej i tkanina jest bardziej pomarszczona, nawet bo dłuższym czasie. Model z 850CUI jest bardziej napęczniały. Czy to dobrze to nie wiem, zdaje się, że mój model 850CUI ma jeszcze trochę miejsca wewnątrz dla puchu. Znaczy komory nie są nabite po rozprężęniu.
No to na razie na tyle.
Dzięki za porady.


[Obrazek: 721-2177-1.jpg]

Cześć
Szukam śpiworu do spania pod namiotem. Wyjazdy max 5 razy na rok. Zarówno w góry jak i nad morze. Głównie w okresie wiosna-lato-jesień. Rok temu w moim cienkim i starym śpiworze w lato podczas chłodnych i wilgotnych dni wymarzłem w nocy. Po przemyśleniach zostały mi dwa śpiwory: Yeti Baza oraz Małachowski Vario Climber. Yeti bardziej mnie przekonuje, ale czytałem że puch lubi chłonąć wodę. Vario znów chwali się odpornością na takie warunki. Miał ktoś doświadczenie z którymś z tych produktów?

Mam poprzednika bazy, czyli GT 600.
Sprawuje się ok, wykonanie staranne, na wysokim poziomie.
Trzeba tylko brać poprawkę na wielkość śpiwora, jest szeroki i przez to komfortowy, jednak dla kogoś szczupłej budowy może być za szeroki.
Co do wrażliwości na wodę, nie ma co demonizować. Przy takim zastosowaniu powinno być ok, w końcu czy to śpiwór syntetyczny czy pechowy, to będziesz raczej unikał bezpośredniego narażenia na kontakt z wodą

Cześć,

przeczytałam chyba 20 ostatnich stron i mam tylko większy mętlik w głowie niż miałam wcześniej. Będę wdzięczna za wszelkie rady.

Chciałabym kupić spiwór puchowy, na warunki klimatyczne Patagonii latem (na razie, kiedyś tam pewnie inne tego typu góry, ale lato, ewentualnie lodowiec).
Dodam, ze jestem zmarźlakiem i jak mi zimno to nie zasnę. Jakis czas temu w sierpniu w Alpach w biwaku w zwykłym letnim śpiworku myślałam, ze umrę z zimna :/

Początkowo celowałam w Cumulus Tenqua 700 (zależy mi na wadze i wielkości kompresji, przy stosunkowo niskiej temperaturze komfortu). Po doczytaniu forum wyszło mi, ze powinnam wziąć z powłoką Pertex Endurance z uwagi na wilgotność (czy to bardzo dodaje wagi i wielkości?)
Spie na boku, co jest z tą dosypką? Konieczna czy nie?

A może Panyam 600 mi wystarczy?

A moze jeszcze cos innego? Pajak przekracza moje możliwości finansowe.

Cena 1500 zł to absolutne maksimum.

Z góry dzięki i pozdrawiam

Cześć,

Chcę kupić śpiwór trzy sezonowy. Chciałbym, żeby było komfortowo do 0, zakładam że raz na jakiś czas będę musiał go użyć w warunkach tak do -5. Jestem szczupły i wysoki - ~185/60kg.

W grę wchodzi przede wszystkim Yeti. Najbardziej myślałem o ich śpiworze Kolba. https://tinyurl.com/l5jmzus Ewentualnie Baza, ale chyba będzie zbyt ciepła - po co potem nosić nadmiarowy bagaż...

Zastanawiam się nad tym w jakiej wersji tę Kolbę brać.
Czy 450 gram na 700 cui lub 400 gram na 860 cui powinno starczyć na moje potrzeby?
Czy warto dopłacać ~200-250 pln za 860 cui zamiast 700 cui przy teoretycznie identycznych parametrach cieplnych?
Czy rozważać w ogóle wrzucenie tam więcej puchu, żeby np. zrobić 450 g na 860 cui? A może najwyżej potem sobie dorzucić?
Czy przy wzroście cokolwiek ponad 180 cm warto rozważać wersję L u Yeti?
-------------------------------------------
kriestof

Warto dopłacić do 850cui, L nie wiem ile ma dł. całkowitej. Na 185cm taki ideał to ok. 215cm, dopytaj.

Arni, dzięki.

Możesz krótko uargumentować czemu warto dopłacić za 860 cui?

EDIT:

Z powodów dla mnie zupełnie nie zrozumiałych poszycie dla kolba+ i kolba gold jest lżejsze niż w standardowej wersji. Ciekawe skąd wynika te 50g różnicy...
---
Edytowany: 2017-04-13 22:27:38
---
Edytowany: 2017-04-13 22:31:10

W śpiworach materiał lżejszy = droższy
Puch z wyższym cui w mniejszej ilości rozpręży się tak samo jak gorszy w ilości większej.
---
Edytowany: 2017-04-14 08:20:14
-------------------------------------------
Pim

Generalnie tak, ale moje osobiste zdanie wynikłe z doświadczenia z puchowcami jest takie, że te nasze puchy 700cui nie mają tej deklarowanej wartości. To jest główny powód dla którego warto dopłacić do 850cui.

No właśnie. Z mojej perspektywy te 50 gram różnicy to nie jest jakoś bardzo dużo. Na pewno nie tyle, żebym chciał dopłacać do tego 200-250 pln.

Natomiast jak mam dopłacić za to, żeby mieć większą szansę na śpiwór działający zgodnie z założeniami przez dłuższy czas, to pewnie wolę dopłacić.

Przymierzałem dzisiaj sobie L i XL. W obu teoretycznie się mieszczę, ale w L na styk. Doszedłem do wniosku, że chyba bardziej komfortowy będzie ten XL, a i w razie czego łatwiej coś do niego dopchać.

Dzięki wielkie za pomoc!

Witam
A ja mam pytanie z innej beczki.
Poszukuje spiwora puchowego, trzysezonowego (strzelam, iz komfort 0st powinien byc optymanly, ewentualnie -5).

Termika, wiadomo, wazna, jednak dla mnie wazniejsze jest zeby w ogole moc zasnac. A z tym jest problem gdyz lubie sie wiercic. Wlasciwie to nie ma opcji abym zasnal na plecach (chyba ze po 3 nieprzespanych nocach ;) Krece sie i lezac na brzuchu zadzieram jedna noge - wtedy dopiero moge zaczac myslec o zasnieciu ;) i dopiero wtedy zaczyna mnie interesowac termika.
Najwieksza swobode ruchu i mozliwosc takich akrobacji daje koperta ktora niestety, jesli dobrze patrze, nie zapewni odpowiedniej termiki spiwora trzysezonowego.

Wiec pytanie do Was - ktory ze spiworow mumi bedzie najszerszy w nogach oraz biodrach w zwiazku z czym bedzie luzniejszy ?? Przewinelo mi sie w tym watki iz Yeti Baza jest dosc szeroki ??

Mam 182cm i jestem raczej szczuplejszy niz grubszy.
Co myslicie ??

Yeti Baza będzie najlepszym wyborem :)
Ew. coś od Robertsa, u nich każdy śpiwór możesz zamówić w szerokościach które Ci odpowiadają

Tak, Baza jest szeroki, jak dobrze pamiętam to w barach 86, a w stopach 60cm.
U Robertsa można by zamówić np. kopertę z kapturem, a wtedy na całej długości byłby tak samo szeroki, a zaciągany kaptur pozwolił by zachować odpowiednią termikę. Trzeba zadzwonić do nich, na pewno coś takiego już szyli.

Cześć,
chcę kupić śpiwór trzysezonowy (jesień-zima-wiosna) i się waham między Małachowskim Climber 2 800 a Cumulusem Tenequa 850, który z nich jest lepszy?

Cześć.

Jakie jest Wasze zdanie nt tego śpiwora (Cumulus Teneqa 700):

http://cumulus.pl/pl/kategorie/spiwory/p...d=20&vid=6

Czy produkty firmy Cumulus sa warte swojej ceny? Pytam o trwalosc, material i jakosc wykonania

Pozdrawiam =]

Mam cumulusa Tenequa 700, nie mam zastrzeżeń co do jakości wykonania itp., ale to wiadro, zabieram tylko jak mam 100% pewność, że będzie siarczysty mróz (tj. -5 i mniej), więc raczej rzadko. Z wad - mój egzemplarz nie ma listwy przy zamku, więc przy zapinaniu często mi się wcina materiał, przy -20 stopniach i zgrabiałych palcach jest to bardzo irytujące :-)
Drugi raz bym go nie kupiła, bo za rzadko jeżdżę na zimowe biwaki, a w razie potrzeby zabierała dwa mniejsze śpiwory.

skrzypolocz! jaka jest najniższa temperatura w jakiej spałaś?

Nie miałam termometru, ale o 7 rano w najbliższej wiosce było -30 i samochody nie odpalały :-), oczywiście miałam na sobie bieliznę z długimi rękawkami i nogawkami, a dodatkowo wrzuciłam sobie do środka sweter puchowy Cumulisa, do tego 4-ro sezonowa samopompa i było ok.

No popatrz, a wydawało mi się, że jestem odporny na zimno :-)