NGT

Pełna wersja: Śpiwory puchowe
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
@sasq zrobiłem (z kurtką) dokładnie tak jak napisałeś (bo już mi to kiedyś pisałeś) tylko zamiast Jepl Classic (w płynie) użyłem płatków (chyba Jepl) rozpuszczonych uprzednio w ciepłej wodzie.
Przed praniem dokonałem pomiaru ,,loftu'' kurtki. Pomiar powtórzyłem po całkowitym wysuszeniu.
By wspomóc procesz suszenia pod suszarką umieściłem grzejnik olejowy i ustawiłem go na ,,pół'' mocy.
Suszenie trwało bardzo długo. Nawet żartowałem, że rachunek za energię el. będzie wynosił kwotę zbliżoną do ceny wyprzedażowej katany :)
P.S. Nie ma to tamto - zakupię 2 litry ,,rozcieńczalnika'', zjawię się w BB i pierzemy :)

A tej terminologii jeszcze nie znałem - więc teraz mówi się ''pierzemy'' :-D

''Arni Jakich ilości kaczuchy możemy się spodziewać w poszczególnych jakościach oferowanego przez naszych producentów puchu? Chodzi mi o to ile może być kaczki w puchu 900 cui, 850, 750, 700? W 700 już wiemy, że do 29%, a w pozostałych?''

Zakładając że: pisze ''gęś only'', a producent jest do ''d.'' a puch jest szary to właśnie do 29%
Przy czym w 900 kaczki mogą być śladowe ilości w 850 może być ciut więcej, w 750 domieszki, poniżej 700 owe 29,9(9). Mogą nie znaczy ze muszą!
Jeśli puch jest biały sprawa wygląda podobnie choć troszkę drożej :-D
Kupując puch od dobrego dostawcy wiesz dokładnie czy kupujesz kaczkę, czy gęś, czy też gęś z domieszka kaczki, którą norma dopuszcza nazywać gęsią (bardzo tej normy nie lubimy w branży wiec jej w znakomitej większości nie stosujemy).

Zawsze producenta można poprosić o certyfikat poświadczający jakość puchu.
Pewnym wskazanie bywa też cena gęś jest dwukrotnie (sic!) droższa od kaczki.

Z ciekawostek:
http://outdoormagazyn.pl/2014/02/primalo...-outdooru/
i takim szarym badziewiem chlubi się tak szacowna firma :-/

Odnośnie rozprężności jeszcze:
Zwracacie uwagę tylko na dwa parametry puchu:
-rozprężność
-stosunek puchu do pierza
Owszem te parametry sa głównie podawane warto jednak wiedzieć że różnic potrafi być znacznie więcej, choćby: ''mętność puchu'' (tak jakby stopień zapylenia puchu) Gdzie standard japoński mówi o 1000mm ( i taki mi się podoba i takiego bądź wyższego używamy) a zdarzają się dostawcy zachwalający swoje 600mm
czasem ręce opadają.

Odnośnie mydła głównie problem z dobrym wypłukaniem. Przy praniu sporo osób używa za dużo środków piorących. na kurtkę puchową grubą wystarczy tyle środka piorącego co na bawełnianego longsleewa

PRS: rozpuszczalnik moze sie przydać ;-)

>>Arni, Sasq...
Ponieważ w sprawie wciskania śpiwora do mniejszego worka Wasze odpowiedzi były różne, zadzwoniłem do pracowni Małacha i dowiedziałem się, że śpiwór przechowywać należy rozłożony, natomiast na czas transportu można włożyć do mniejszego worka (worki zwykle mają możliwość kompresji) i nic śpiworowi się nie stanie.
-------------------------------------------
Robert

http://tiny.pl/qvrkz - puch hydrofobowy vs zwykły puch, choć z wiadomych względów należy mieć do tego dystans ;)

A widziałeś cenę?
http://berghaus.pl/?s=produkt&id=2480&se...wory1&sz=1

To ja poproszę o 2 sztuki Everestów Robertsa na tym samym materiale tylko ze zwykłym puchem 850cui.

O, faktycznie, cena z kosmosu ;) Aczkolwiek wrzuciłem ten link nie ze względu na samą kurtkę, a na porównanie puchów ;)

Rzadko piszę o konkurencji podając nazwy firm modeli...
Tym razem jednak myślę że powinienem:


Firma: Berghaus
Produkt: Ulvetanna Down Sleeping Bag
Zarzut: Wprowadzanie klientów w błąd, nieuczciwa konkurencja
poddawany w wątpliwość zakres temperatur: 41*C Limit -54*C Extreme -76*C opisane jako EN 13537:2012 śpiwór zbliżający sie grubością (choć cieńszy) do Radicala H16 Pajaka

Akcja z czerwca 2014:
''Takie cudo: Berghaus podaje temperatury wg EN 13537:2012 szkoda tylko że temperatury podstawione do wzoru się znacząco nie zgadzają. Albo ktoś się pomylił albo....'' Tego samego dnia zostało do nich wysłane zapytanie czy podane temperatury to błąd czy też są śpiwór nie jest przebadany zgodnie z EN 13537.''

27czerwca po czterech dniach od zapytania (sic!): Berghause odpowiedział:
''Hi,
Unfortunately I am unable to do that as we have no details of stock through this channel. If you have any problems with kit can you please return the item to the original place of purchase for inspection.
Regards
Berghaus
Steve Foster''

16 lipiec 2014:
Na targach niestety: ''I'm so sorry we are so bussy....'' W zwiazku z tym poszło grzeczne zapytanie o certyfikat mailem ''Your question has been submitted. A member of our support team will get back to you soon.
Thanks for submitting your question. Use this reference number for follow up: 140716-000134''

18 lipiec 2014:
soon potrwa odrobine dłużej mail od Amandy (tylko imię) z Brghaus-a: ''At Berghaus we always want to provide the right information in response to enquiries, therefore we have sent your email to the most appropriate team to review and provide a response. As we want to look into your email further, it may take us a little longer to get back to you than our normal 48 hour response time. We appreciate your patience during this time and we'll get back to you as soon as we can.''

5 sierpnia 2014:
''We are investigating your concerns currently and will publish any update as soon as / if we have any changes? Please accept our apologies for any disappointment or confusion caused at this time.'' i stronkę wyłączyli (zablokowane polskie ip)

I na tym informacje się kończą a ze śpiwora (z internetu znikają temperatury a z metek na śpiworach napis EN 13537).

zapis calości tu: https://www.facebook.com/sasquotch/posts...4973596318
całość korespondencji mailowej oraz zrzuty ekranu zachowane.
Gdyby wprowadzili ten śpiwór na nasz rynek z opisem EN13537 oraz z fikcyjnymi temperaturami na dzień dobry i bez jakiejkolwiek żenady dzwonię do UOKIK.

Szczerze mówiąc jak firmę poważałem tak teraz...

jak dla mnie berghausa można, czy jak kto woli warto kupować jedynie na głębokich przecenach, maksymalnie tanio i z myślą o szybkiej dewastacji, bo to g*wniany sprzęt. tak przynajmniej wynika z mojego doświadczenia.

na pewno nie kupiłbym u nich kluczowych elementów ekwipunku, czyli takich od których zależy długotrwały komfort ze względu na brak zamiennika czy bezpieczeństwo.
-------------------------------------------
2x

Mam pytanie do uzytkownikow spiwora ngt+1. Jak sie on ma w temperaturach okolozerowych? Czy trzeba sie docieplac i czym? Gruba kurtka puchowa, czy lekki waciak wystarczy?
-------------------------------------------
Sprzedawca w sklepie outdoorowym. Anglia

@kivak

W namiocie (warunki bezwietrzne) w okolicach 0C niczym się nie docieplałem, w kolibach przy -5 w ubraniu i puchówce przesypiałem noc (komfort słaby)


NGT+1 mam jednak nieco zmodyfikowany poprzez dodatkowe 100gr. puchu. 700CUI.
-------------------------------------------
Adam

@akowalski
Dosypka 100g przy pierwotnych 300g to gigantyczna różnica w termice, więc nie jest on ''nieco zmodyfikowany''.

@PiotrekB
pierwotnie miałem 340g więc nie taka gigantyczna :)
-------------------------------------------
Adam

@kivak
Ja w okołozerowych temperaturach pakuję do środka NGT+1 sweter puchowy Cumulusa, tj. nie ubieram się, tylko robię mini kołderkę.

cyt. ''NGT+1 mam jednak nieco zmodyfikowany poprzez dodatkowe 100gr. puchu. 700CUI.''

No i powraca pytanie, czy ta operacja została dobrze wykonana? O ile wiem, to ten śpiwór nie miał dwóch wersji ilościowych wypełnienia, a więc szerokość komór powinna zostać dobrana optymalnie do pierwotnych 300 czy 340g puchu. Każdy gram więcej nie pozwala się puchowi już prawidłowo rozprężyć i zamiast podnieść termikę o 4st, wzrosła ona o raptem 1 czy 2st. kosztem 100g wyższej wagi całego śpiwora. No chyba że, producent pokusił się także o poszerzenie przegród, ale wątpię w to.
---
Edytowany: 2014-11-12 12:20:29

Dzieki skrzyplocz :))) Mam lekki sweterek syntetyczny ale prawdopodobnie bede mial wkrotce puchowke 200g, ktorej raczej nie chce zabierac. Sweterek bedzie musial wystarczyc.

akowalski - no ja niby mam modyfikacje i kolnierz, jednak +30% wagi puchu to zmiana, ktora nie pozwala mi na wyobrazenie sobie roznicy w cieplocie.

Arni - z tego powodu, nie chcialem zmieniac puchu na ''lepszy'', czyli na taka sama ilosc puchu o wyzszym cui - bez zmiany dystansow to nie widzialem sensu.

Dziekuje za odpowiedzi.
-------------------------------------------
Sprzedawca w sklepie outdoorowym. Anglia

kivak na swieżo z ostatniego wyjazdu to spoko starcza (choc ja też mam docieplony). W takiej samej temp. bylo mi zimniej początkowo gdy spalem w kalesonach, koszulce Nessi z Nylonu i bluzie Montano, niż w samych majtach i bluzie na golą klatę.
Pamietajmy, ze w odrożnieniu od spiworów konkurencji będących wtedy na rynku, My zażyczyliśmy sobie dodatkowe docieplenie stop, a kivak jeszcze ma kolnierz czego mi osobiscie brakuje. Miałem waciak pod głową ,,w pogotowiu'' ale nie był potrzebny.
Na głowie oczywiście streczowa czapka.
Przy średniej wilgotności do zera spokojnie wystarcza.
---
Edytowany: 2014-11-13 08:55:02

@kivak,
niedawno spałem w NGT+1 namiocie w Bieszczadach przy -5 st.
Dwie pary skarpet, kalesony Ulmax Woolterry, podkoszulek Nordre+bluza Montano z kapturem, cienkie rękawiczki.
W nocy obudziłem się ze 2-3 razy, nad ranem było mi wręcz gorąco.

kivak - 300g/850cui = 364g/700cui. Zrobiłeś jeszcze gorzej dosypując do łącznych 400g, to bardzo duże przepełnienie, o 33%. Porównując do jakiegoś zimowego modelu z 900g dosypał byś 300g. Gdzie to ma się zmieścić?
---
Edytowany: 2014-11-12 22:35:55

Btw przypadkiem na zagranicznej stronie z śpiworami, znalazłem info, ze firma Cumulus zmienia nazwe Criterion, a co ciekawe nie zadnego info o tym na homepage :)
---
Edytowany: 2014-11-14 18:53:25