NGT

Pełna wersja: Śpiwory puchowe
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Proszę o radę
Potrzebuje śpiwora do docieplenia syntetyka na zimę i na używanie w okresie wiosna-jesień.

Poszukuje modelu jak najlżejszego, ale nie z puchem o najwyższych parametrach CUI (tzn.coś koło 700 CUI). Śpiwór będę używał raczej z bivy coverem albo z namiotem.

Temperatura min komfortowa coś koło od 0 do -3

Mam 192 cm wzrostu i tutaj pojawia się problem ze śpiworami firmy Cumulus np. model LiteLine 300. Bo w opisie max. wzrost użytkownika to 185 cm. Czy trzeba by robić śpiwór specjalnie pode mnie?

Modele Boulder 300 i GT II 400 firmy Yeti również spełnia moje oczekiwania. Jednak nie wiem czy opłaca się zainwestować w droższy model GTII.

Patrzyłem również na śpiwory firmy Eksplo, ale tam jest za dużo możliwości skonfigurowania materiału. Nie mogę się dokładnie określić jak będzie dany śpiwór wyglądał wagowo jak i cenowo.

No dobrze, to ja mam - niestety - kolejne pytanie. Poczytałem recenzje i info na sieci i już mi się trochę wyklarowało w głowie. Ostatecznie waham się pomiędzy Panyam 450 a Panyam 600. Rozumiem, że na grudzień pod namiotem zdecydowanie lepszy będzie ten drugi, bo w 450 będę marznął jeśli na dworze będzie powiedzmy -10. Pytanie, czy Panyam 600 nada się na późną jesień/wczesną wiosnę, czyli na temperatury w okolicach 0-5 stopni? Czy nie będzie mi w nim za gorąco?

Co do różnicy w temperaturze na zewnątrz i w środku namiotu, to przedwczoraj na Explorers Festivalu wyświetlano film z wejścia na Broad Peak i himalaiści pokazywali pomiary temperatury. W środku namiotu -2, w przedsionku -15. Obstawiali, że na zewnątrz jest ok. -20.

Mac1os - ta raczej musisz sobie zazyczyc wersje przedluzana. Ja swojego X-Lite 200 przedluzalem (przy wzroscie 188).

;]
-------------------------------------------
Filemoon

Kupiłem w końcu Panyam 600 i mam za sobą jeden nocleg pod namiotem w Beskidzie Śląskim. Zmierzyliśmy różnicę temperatur między dworem a wnętrzem namiotu. Na zewnątrz -3 stopnie, w środku namiotu wieczorem było +10 stopni, czyli aż 13 stopni różnicy. Rano temperatura w namiocie spadła do +6 stopni. W tych temperaturach śpiwór okazał się nieco za ciepły, więc skoro zimą w śniegu jest za ciepło, to boję się że może nie sprawdzać się późną jesienią i wczesną wiosną, ale to dopiero czas pokaże.

Obawiam się, że termometr jest uszkodzony, albo niewłaściwie wykonano pomiar, czy zbyt blisko źródła ciepła w namiocie. Różnica 13 stopni jest bardzo, ale to bardzo nieprawdopodobna. 1 do 3 stopni byłoby bardziej realne.

Dokładnie jak pisze Zbynek.
Dokonywałem wielokrotnie pomiarów tak pod płachtą biwakową jak i w namiocie i różnica NIGDY nie przekroczyła 3 stopni, a najcześciej wynosiła 2 stopnie. Niezależnie czy były to temperatury mocno minusowe (-22 stopnie), czy też lekkie mrozy, czy temp lekko na plusie.
Sonda termometru na zewnątrz zawsze umieszczana była ok 1,5-2m nad powierzchnią gruntu, zaś w namiocie czy pod płachtą termometr leżał na czymś (ciuchy, aparat, czy paczka z jedzeniem), albo na podłodze.

killy9999, a spałeś w lekkiej bieliźnie (koszulka na krótki rękaw i bokserki) czy w okutany w barchany jakieś ?
-------------------------------------------
wolność to outdoor i bokserki

lexiu > kładłem się spać w bieliźnie termicznej, ale szybko jej podziękowałem i zostałem jedynie w bokserkach i skarpetkach.

Co do pomiaru temperatury, to termometr nie był ani trochę profesjonalny (za 4 zety z tesco). Temperatura na zewnątrz mierzona była niecały metr nad powierzchnią śniegu, w namiocie natomiast podwiesiliśmy termometr pod sklepieniem sypialki. Zdaję sobie sprawę, że gdyby go położyć bezpośrednio na dnie sypialni, to temperatura byłaby z pewnością niższa, ale nam chodziło o pomiar temperatury powietrza. Pewnie znaczenie ma też ilość osób w namiocie - nas było 4.

tak - ilość osób ma znaczenie. Moje pomiary dotyczą 1-2 osób.
Co do pomiaru powietrza w namiocie to taki pomiar jest do d...y.
Śpisz na podłodze/tuż nad nią, a nie pod sklepieniem sypialni.

killy, ale dla czego się dziwisz, że w śpiworze z 600 gramami puchu 860 cui jest ci za ciepło w dodatnich temperaturach? To jest już śpiwór na temp. ujemne. Ja na takie temp. (+3/-3) tez zabieram 3 sezonowca puchatego ale niemal co noc mam rozpięty zamek w nogach i nie dziwie się temu, że mi gorąco. Twój Penyam jest jeszcze cieplejszy od mojego GT wiec uczucie ciepła będzie większe.

Doczu > pomiar miał być orientacyjny i z założenia dotyczyć temperatury powietrza, a nie temperatury idącej od podłoża, bo tutaj kluczową rolę odgrywa raczej mata, a nie ściśnięty puch w śpiworze (chyba?).

Arni > dziwię się, bo do tej pory spotykałem się ze śpiworami, których producenci zawyżali znacząco temperatury komfortu. Zresztą, jak pytałem o to przed zakupem śpiwora (patrz drugi post od góry na tej stronie), to nie znalazł się nikt dla kogo byłoby to oczywiste i kto podzieliłby się tą wiedzą ze mną.

ale skoro zamierzasz spać w nim także przy -10 to raczej dobrze wybrałeś ale nie można się dziwić, że jest w nim ciepło przy +5st. To jest normalną sprawą. Radą na te dolegliwość jest zwyczajne rozpięcie zamka od dołu i tyle. Ja tak śpię i nie narzekam (choć ze śpiworem na -10 w dodatnie temp. raczej nie jadę)
---
Edytowany: 2010-12-18 05:21:51

killy>>> Nie wiem jaki cel miał taki pomiar temperatury. Co mi daje zmierzenie temperatury u stropu namiotu gdzie zazwyczaj jest cieplej ze względu na fizyczne właściwości ciepłego powietrza.
Przecież nie śpisz uwieszony u szczytu namiotu tylko na podłodze/macie.
Dlatego tez różnica wyszła Ci taka duża no i jeszcze te kilka osób w namiocie.
Bardziej pomocne sa temperatury określane właśnie przy podłożu ponieważ wskazują bardziej realne warunki w jakich znajduje się śpiwór.
Mata i ściśniety puch nie mają tu za wiele wspólnego.
Podobnie jak bedziesz kiedyś biwakował zimą, to w prognozach powinna Cię interesować temp. przy gruncie, a nie temp. powietrza (mierzona zazwyczaj na wys. 2m)

Fenrir

Killy >>> Powinieneś cieszyć się, że masz ciepły śpiwór :) W temperaturach, o jakie Ci chodzi na pewno się sprawdzi. W dodatnich będzie ciepły/za ciepły, ale to raczej lepsze niż mieć zbyt zimny. Jedyne, czego możesz żałować, to wielkości/wagi/ceny, jeśli śpiwora nie będziesz używał w temperaturach, do jakich jest stworzony.
A co do solidności producenta odnośnie zawyżania/zaniżania temp. komfortu... Wg mnie Cumulus jest rzetelny. Ale o tym Ci chyba mówiłem :)
Tak swoją drogą... Masz teraz porównanie wielkości Twojego Panyama 600 i mojego MT 700. Mój jest dużo większy niż Twój po złożeniu?
Pozdrówka :)
-------------------------------------------
Fenrir

Fenrir > nie składałem twojego śpiwora prawdę mówiąc, ale jak znajdę chwilę to to zrobię i porównam. Ceny, wagi i wielkości nie żałuję ani trochę (rozmiar po spakowaniu mnie niesamowicie zaskoczył prawdę mówiąc).

Doczu > pomiar temperatury powietrza miał m.in. na celu dowiedzenie się, czy jak na zewnątrz jest -5 stopni, to czy buty będące w namiocie zmienią się w sople jeśli zostawi się je stojące na plecaku, czy też może trzeba je chować w śpiwór.

alpinus

Witam wszystkich :)
Właśnie odwiedził mnie Mikołaj :D
Dostałem Yeti 900 GT II w wersji DRY.

Na razie wiem tylko tyle, że za luźny nie jest :) 169cm/80kg i waży dokładnie tyle co podaje producent. Oby temperatura komfortu określona na -16*C też była tak dokładnie i trafnie określona :)

Czas teraz na zakup porządnej maty i ruszam na testy ;) Oczywiscie relację zdam jak naj szybciej ;)
-------------------------------------------
Neno

Chciałbym poruszyć sprawę świetnych śpiworów puchowym które firma Yeti produkuje od paru lat dla wojska, czy macie informacje na ten temat, może ktoś wie jakie to były modele w odwzorowaniu do cywilnych modeli oraz może jakieś ich parametry w sensie rodzaj puchu i materiały użyte ?

grzelmat >>> a pytałeś u źródła ?

wysłałem meila ale nie odpowiadaja, probowalem sie dodzwonic ale mi sie nie udalo..

Chętnie Ci odpowiem. Zadaj dokładne pytanie i postaram się odpowiedzieć wyczerpująco. Śpiwory oferowane przez nas dla klienta indywidualnego są lepsze jakościowo od śpiworów zamawianych przez wojsko.


Pozdrawiam
Bolek