NGT

Pełna wersja: Śpiwory puchowe
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Rzez - moj konfig wlasnie taki bedzie jak mowisz, na zewnatrz endurance, wewnatrz quantum badz microlight - raczej quantum, mniejsza waga i wieksza wentylacja w srodku. jezeli chodzi o namiot mam Arco Marabuta, miminalistyczny raczej nie jest, zarowno jezeli chodzi o wage ;) i wiatroszczelnosc chyba tez.

chcialbym taka fotke zobaczyc, choc ciezko o taka bedzie, moze sam takowa wykonam kiedys, endurance badz inny pertex rano, po nocy, jak dokladnie wyglada.
---
Edytowany: 2010-10-08 23:38:26

szczerze to zaskoczony jestem postem krissa.
Miałem XLite 200, obecnie mam Alaskę 900 i LiteLine 300 i w dwóch pierwszych nie zaobserwowałem jakiegoś szczególnego wyłażenia puchu.
W sumie to po tygodniowym wyjeździe z XLite200 to pióra może na palcach 2 rąk bym policzył.
Z Alaski 900 też jakoś szczególnie nie wychodzi, a LL300 dopiero przejdzie chrzest bojowy to się nie wypowiadam.
Wszystkie w standardowej ''poszwie''.
Co do Pertexu Quantum to miałem z nim do czynienia pierwszy raz właśnie w XLite200 i zachwyciłem się nim. Spałem przez tydzień w namiocie jednopowłokowym więc na ściankach gromadziłą się rosa, którą mimowolnie śpiworem ''zbierałem''. Woda nie wsiąkała w tkaninę śpiwora, lecz tworzyla ''perełki'' na jej powierzchni. Wystarczyło strząsnąć.
Generalnie bardzo jestem zadowolony.
Wcześniej miałem Małachaowskiego Guide 1200 i tam to faktycznie w ciągu nocy kilka piór potrafiło wyjść, ale też szału nie było.

Kriss

Doczu - moim zdaniem Cumulus dosypał trochę więcej piór niż podali w specyfikacji (96/4) i dla tego zaobserwowałem ich sporo. Nie jest tak tragicznie, że twarz mam oblepioną jak zażartował - dgim -. Mam porównanie do śpiwora firmy Yeti gdzie przez cztery dni i noce nie wyszło żadne piórko - są to moje pierwsze doświadczenia z puchem. Może to przez pośpiech w realizacji zamówienia, a zamawiałem w czasie wakacji i mimo nawału pracy zdążyli przed moim wyjazdem. Zgodzę się co do jednego, śpiwór jest lekki i bardzo przyjemny w użytkowaniu.
Miałem zamiar zamówić śpiwór Teneqa-700 ale trafiła się okazja dużej zniżki w firmie Yeti i dla tego wybrałem ich produkt.
Na pewno bym zgłosił do Cumulusa swoje uwagi co do śpiwora Panyam-450 i może sprawa nadmiernego (w/g mnie) wychodzenia piórek została by wyjaśniona.
Pozdrawiam

Ja mam 3 śpiwory, dwa na P. Microlite i jeden na mat. Concordii. W tym trzecim piórka jak i puch wychodzą najmniej, materiał jak i szycie można nazwać pod tym względem niemal idealnym. Pierwsze dwa (Cumulus i Yeti) wg. mnie tracą i pióra przez materiał jak i bardzo drobny puch przez szwy. Czy jest to ilość normalna? Nie wiem ale wydaje mi się, że nie. Nie odsyłałem śpiworów na gwarancji bo prawdę mówiąc co mogą zmienić? Nic nie zmienią bo się nie da. Na pewno szwy powinny być bardziej puchoszczelne ale jak każdy producent i Cumulus i Yeti reklamują się, że takie właśnie są.
Nie chce mi się też wierzyć aby jeden i ten sam materiał (z różnych belek) od tak znanego i renomowanego producenta jak Pertex raz przepuszczał pióra, a raz nie. Myślę, że to tylko nasze przewrażliwienie w tym temacie i proponuje nakładać na noc białe koszuli i bluzki.

Ja tam na wyłazenia puchu z PQ nie narzekam, dlatego zaskoczony jestem m.in. postami Krissa.
Arni >>> na szwach, to nie przypominam sobie by coś wyłaziło. Zaobserwuję w najbliższym czasie, ale do tej pory, to jaśli wychodził puch, to głównie przez powłokę, a nie na szwach.
Nie ukrywam że zdarzało się że widac było ''kolce'' z puchu tu i ówdzie, ale zawsze wciągałem je do środka.

Gacek

Witam

Potrzebuje zakupić śpiwór z temp. komfortu min. -15 max. -25 i żeby był jak najlżejszy. Cena do 1500. zastanawiam sie nad firmami Yeti, Eksplo, Roberts. Możecie coś doradzić?

Doczu, pióra jak wychodzą to na materiale (powłoce jak to nazwałeś) w ilości ok. 1-2 szt na noc ale puch czyli takie malutkie, delikatne piórka o dł. ok. 0,5 do 1cm potrafią wyjść właśnie na szwach. Trochę to wkurzające bo ich nie da się z powrotem wciągnąć do środka tak jak piór.

Gacek, za 1,5kzł. to spokojnie coś znajdziesz w ofercie firm co podałeś. Wybierz modele lub poproś o wsypanie puchu 850 cui (ok. 900 gram) by był śpiwór najlżejszy. Materiał to oczywiście PQ.
---
Edytowany: 2010-10-09 22:36:30
---
Edytowany: 2010-10-09 22:37:14

Gacek

Arni, a możesz coś konkretnego polecić? Czytałem dużo opini o śpiworach, i wybrałem te firmy. A teraz nie wiem wkońcu jaką wybrać.;/

hmmm... to ja sie teraz przyjrzę szwom, bo do tej pory nic nie zaobserwowałem na szwach, ale będzie za kilka dni okazja pospać trochę w śpiworze to zwrócę uwagę.
Co do puchu, to zanim wpadłem na pomysł by wciągać z powrotem puch do powłoki, wyjąłem kilka i powiem Ci że jestem pod ogromnym wrażeniem. Puch miał ok 2-3 cm i piekny pióropusz (XLite200). Aż sam byłem zaskoczony.

Gacek

Wybrałem te śpiwory: Cumulus Teneqa 700, Yeti Gt 900 dry, Eksplo na zamówienie albo Roberts Lhoste 900 co polecacie??

hmmm... ten cumulus na -25 może być mało. Sugerowałbym jednak coś w kierunku Alaski 900 z 800g lub więcej puchu 850 Cuin.
Mam takie rozwiązanie i na -20 było ciepło, i tylko na temat tego śpiwora mogę się wypowiedzieć. Co do reszty nie zajmuję stanowiska, ponieważ nie używałem.
Co do Cumulusa mogę jedynie stwierdzić, że temperatury, które podają są wiarygodne. Pokrywają się z moją ciepłolubnością.

Dokładnie tak jak Doczu, potrzebujesz ok. 800 do 900 gram puchu 850 cui jeśli chcesz by śpiwór był lekki.
Z modeli:
http://www.cumulus.pl/Teneqa-850,spiwory...we,65.html lub Alaska 1100 z puchem 850

http://www.roberts.pl/Product2.html - modele Makalu, Lhotse, Everest

http://www.yeti.com.pl/sklep/index.php?c...721e0d0f4d - modele Iceberg lub Iglo w wersji 1100 ale tak jak Roberts w wersji z puchem 850 cui.

Co tu dużo pisać, wybierz ten na który cie stać, wszystkie są identycznej jakości czyli najwyższej. Pamiętaj aby wybrać Pertex Quantium. Wersja Dry u Yetiego to już coś ala pokrycie membranowe ale nie znam ichniego materiału. Roberts i Cum tez uszyją ci z Endurance czyli wersje Dry. Trzeba do nich dzwonić i mówić co się chce, a to uszyją. Strony internetowe są tylko poglądowe, nie trzeba się ich ściśle trzymać.
Jedną rzeczą która wyróżnia pewne w/w modele to to, że Cumulusy maja mało ergonomiczne kaptury. Roberts i Yeti są pod tym względem zdecydowanie lepsze ale są też i droższe.

Gacek

Jednak padnie na Cumulusa teneqa 850. Będę do nich dzwonić i dowiem się co i jak. Porównałem tego cumulusa do yeti iceberg 1100 i wszystko jest tak samo, oprócz ceny która w yeti jest większa o prawie 900zł;/ Czym się to różni?

kaptur niestety w Cumulusie jest wydaje sie najmniej pojemny z powyzszej 3. najwiekszy ma Yeti, sredni ma Robert's, najslabiej wyglada tu Cumulus. ale cenowo rowniez kolejnosc jest identyczna, Y, R, C od najdrozszego rzecz jasna.

wersja DRY u Yetiego to faktycznie jest jakby membrana juz z tego co mowil wlasciciel. parametrowo 50 gr/m2, ponoc 5000mm slupa wody.

Yeti ma specyficzne podejscie do cen. ustala bardzo wysoki pulap, z ktorego schodzi pozniej roznego rodzaju znizkami, dochodzacymi do ponad 35% w zamowieniach zbiorowych. Cumulus ustala jak mniemam niewielka marze, z ktorej rzecz jasna nie moze zejsc na poziomie % Yetiego. fakt, faktem indywidualny zakup u Yetiego jest dla mnie ambitny ;) np modelu igloo 1500 gold/dry, ktory kosztuje 2700zl.
---
Edytowany: 2010-10-10 11:17:33

dgim w przypadku cumulusa też można sporo zejść, a ważne że materiały też są z najwyższej półki.

semow - wiem, ze mozna zejsc ale nie na poziomie 37% jak ostatnio Yeti.

zupelnie inna tu kwestia jest fakt, iz spiwor z np 35% upustem Yetiego jest wciaz duzo drozszy niz Cumulus z np 15%...
---
Edytowany: 2010-10-10 12:31:50

no właśnie chodzi o stosunek jakości do ceny. Bo wywindować cenę o 50% a potem obniżyć o 40% to kiepski zabieg ;)

oj w przypadku Yetiego smiem twierdzic, iz sie sprawdza ;)

W sensie że ludzie kupują? To nie tylko w przypadki Yeti.

OK, jednak daleki bylbym od okreslenia tego zabiegu jako kiepski, bo z pkt widzenia ilosci zamowien kiepski nie jest, a ze duzy % upustu zawsze dzialal na klienta i jak widac wciaz stymulujaco dziala, zatem nalezaloby wrecz stwierdzic, iz jednak to calkiem niezly koncept...

jednak nie jest to oczywiscie regula, bo chcby w moim przypadku roznica w cenie pomiedzy igloo 1300 gold/dry a alaska 1100 900g 850Cuin jest na tyle solidna, iz sklaniam sie wlasnie do koncepcji C, pomimo tego kaptura, ktory mi bardziej odpowiada w Y.