NGT

Pełna wersja: Śpiwory puchowe
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Zajączku aż tak bym się nie bał o sam materiał, recka śpiwora Cumulusa o której pisze dwa razy jest na blogu naszego symaptycznego forumowego krawca http://wciazwdrodze.blogspot.be/ z tego co pamiętam GL ostro dostał od Rafała i nic mu się nie stało za bardzo. Bardziej bym się bał o komfort termiczny, ale ja się nie znam ;-)

Do Romana Robertsa na prawdę wystarczy napisać @ z jak największą ilością szczegółów, żeby dostać dopasowany indywidualnie projekt ;-)

Zajączku a jak ten magic Ci rozmiarowo pasuje? Pamiętam, że jesteś S-kowa, ale jak to się ma do rozmiaru śpiworów Cumulusa?

Radku, Magic ma długość ok. 186cm i szerokość 45-70 cm. U dołu się ładnie zwęża, u góry rozszerza. Nie ma kaptura więc ja się mieszczę w niego w całości z głową ale jakoś nie wydawał mi się zbyt duży czy zbyt obszerny. Poza tym ja wcale taka drobna nie jestem :) myślę że wyższe osoby po prostu nie miałyby głowy w śpiworze tylko poza nim.

Ktoś wie jaka jest różnica między komorami Z a H w spiworach Robertsa ?

Mam na myśli modele Explorer i Makalu. Wagowo lepiej wchodzi Makalu, tak na pierwszy rzut oka ;)

Jarek, tu masz rysunki:
http://www.roberts.pl/index.php?l=en&p=_...techniczne
-------------------------------------------
m

Dzieki M, ale jak te rysunki mają się do rzeczywistości ?:)

Jarek - Makalu jest na puchu gęsim a Explorer na kaczym, jeżeli chodzi o przekroje to dzięki nim lepiej się układa puch a także różnica w kompresji
-------------------------------------------
sprzedawca HiM'a Rzeszów

Styguś- Dzięki za wyjaśnienie zagadki komór ;) Rozumiem, że lepszy będzie puch gęsi, termika i trwałość ?
---
Edytowany: 2014-09-29 21:13:08

oczywiście co do termiki to masz nawet w tabeli cieplejszy a lżejszy, a trwałość wszystko zależy od użytkowania. Gęsi puch ogólnie jest lepszy niż kaczy stąd też i cena wyższa.
-------------------------------------------
sprzedawca HiM'a Rzeszów

dzięki za oświecenie ;)

Potrzebuję śpiworu na zimowe warunki (Elbrus, Ararat itp), dzisiaj się porozgladałam i głównie waham się między:

cumulus teneqa 850 1429zł
http://cumulus.pl/pl/kategorie/spiwory/t...d=20&vid=1

roberts makalu 900 1614zł ale z endurance drożej (możliwość wyboru tkaniny)
http://www.roberts.pl/index.php?l=pl&p=_...&i=_makalu

yeti gt II 900 1355zł
http://www.yeti.com.pl/pl/spiwory-kurtki...Egt-ii-900

dodatkowo jeszcze znalazłam ofertę rab andes 1000 za 300Ł co jest okazją, ale jest jeden rozmiar:225x75x57 gdzie wys osoby 195cm, ja mam 168 i czy śpiwór może być dla mnie za duży? spałam wcześniej w śpiworze o wymiarach 205 x 80 x 30 cm i było ok.
btw szukałam temp komf -15 do -20 bo i tak wiem, ze muszę pare st odjąć a poza tym jestem typowym zmarzluchem
rab mnie bardzo kusi 1000g puchu 800 cuin, endurance na zewnątrz, waga 1625g, worek kompresyjny i transportowy, cena będzie nizsza o 200-300 od robertsa o podobnych parametrach;
znowu w cumulusie naczytałam się o zaczepianiu zamka o materiał a mam dokładnie tak samo w swoim śpiworze i wiem jakie jest to irytujące i dla mnie to spora wada

rab wypada dla mnie w tym porównaniu jak najlepiej, ale bardzo proszę o inne opinie;)

jeśli RAB jest tańszy, to nie zastanawiałbym się nawet chwili. dłuższy śpiwór ma tez swoje zalety. można w nim upchnąć buty, żeby nie zamarzły, aparat fotograficzny... z całym szacunkiem dla naszych producentów; RAB będzie lepszy.
-------------------------------------------
2x

dwa razy
na jakiej podstawie twierdzisz, że RAB będzie lepszy? Bo to RAB?
Możesz porównać na podstawie własnych doświadczeń ze śpiworami puchowymi np. RABa i Robertsa?
Wg mnie Roberts jest o tyle lepszy, że mogę się skontaktować z właścicielem i zamówić śpiwór ''na miarę'' a i obsługa ''serwisowa'' po zakupie na miejscu.
To tylko moje zdanie i daleki jestem od stwierdzenia ''nie zastanawiałbym się ani chwili''

Dłuższy śpiwór oprócz wymienionych zalet ma jedną wadę: więcej przestrzeni do ogrzania własnym ciałem, co w temperaturach i na wysokościach wskazanych przez pająk88 może być trudne.

Aniu, śpiwór to inwestycja na ładnych kilka lat, jeśli nie potrzebujesz go na wczoraj, napisza/zadzwoń do polskich producentów. Cumulus i Yeti to raczej produkcja gotowców. Ale chociażby firmy takiej jak Roberts najnowszych modeli nie pokazują w sklepie (w obawie przed konkurencją). Dostaniesz projekt dopasowany do wzrostu, a to ważne dla komfortu cieplnego (oczywiscie buty, etc warto żeby się zmiesciły), dostaniesz poradę jakiego wypełnienia szukać, nawet jeśli nie kupisz to sporo się dowiesz.

Spytalbym Agnieszkę na Twoim miejscu, nick Leśna
http://ngt.pl/index.php?p=usersAbout&iUser=15143
Pasuje wzrostem, sporo jeździ zimą, ma niezłe rozeznanie w puchu, napisz może @, Leśna, jest b. sympatyczna ;-)

Powodzenia w wyborze!

@warrad
mam trochę sprzętu RABa nie jest bez wad, ale generalnie jest dość starannie wykonany, przemyślany i sukcesywnie poprawiany, a ich puch ma bardzo dobre recenzje. można sobie poguglać.

i jeśli cena jest niższa, a puchu jest więcej to ''nie zastanawiałbym się ani chwili''. zaletą Robertsa i innych krajowych producentów jest serwis - fakt. natomiast moje kontakty z firmą Roberts nie były zbyt owocne, ale może po prostu trafiłem na kiepski dzień szefa ;-) śpiwór akurat mam yeti, jednak w takiej sytuacji - jak opisała pająk88 - ''nie zastanawiałbym się ani chwili''. tyle; subiektywnie.
---
Edytowany: 2014-10-04 21:52:28
-------------------------------------------
2x

Dzięki za ''b. sympatyczna'' :-)

Moje doświadczenie zimowe jest raczej skromne, ale co myślę to:

Absolutnie nie kupuj za długiego (ani za szerokiego jeśli zależy ci na termice, a nie masz przymusu posiadania przestrzeni w środku). Jeśli jeździsz w wysokie góry to pewnie używasz skarpet VBL, a więc nie potrzebujesz trzymać w śpiworze butów. Aparat, kartusz itp. zmieszczą się zawsze.

Ja wszystkie swoje śpiwory poskracałam o jedną komorę, zimowy Excuistic Cumulusa mam około 190cm, może odrobinę więcej mierzone w środku (na zewnątrz nie pamiętam), przy wzroście 160cm. Więc 200 dla ciebie powinno być idealne.

Gdybym miała kupować nowy to wzięłabym coś nieco wygodniejszego niż ten który mam (czyt. szerszego w nogach - damskiego). GT 900 będzie za szeroki w ramionach i zimnawy, RABA żadnego nie mam, ale podoba mi się bardzo możliwość zamówienia customa u Robertsa i na niego bym postawiła, bo w gotowcach zawsze mi coś nie pasuje.

dzięki wielkie;) oczywiście nigdzie mi się nie spieszy z zakupem, góry w przyszłym roku latem więc trochę czasu jest. A poza tym nie lubię nieprzemyślanych zakupów, wolę trochę czasu spędzić na poszukiwaniach, wtedy jest większa satysfakcja jak coś wybiorę :) na pewno napiszę do polskich producentów z zapytaniem, a ten śpiwór raba znalazłam na ebayu ale podejrzewam, ze będzie jeszcze sporo takich 'okazji' na różnych stronach www.
Jestem świadoma, że jeśli miałabym większy śpiwór to byłaby trochę gorsza termika no i wiadomo trochę więcej do noszenia, a przecież waga jak najbardziej się liczy. Swoją drogą wyczytałam, że jakaś brytyjska firma sprowadza puch z Europy Wschodniej, teraz już nie pamiętam czy rab czy mountain equipment czy jeszcze jakaś inna, więc mają na pewno puch dobrej jakości.
A co do serwisu na miejscu to raczej mi na tym nie zależy, w zasadzie paczkę ze śpiworem można wysłać zawsze, a gdybym chciała skorzystać z serwisu polskich producentów to pewnie dałoby się z nimi dogadać w kwestii zrobienia śpiworu innej firmy (uzupełnić puch czy cokolwiek) i odwrotnie tak samo.

@pająk88
serwis na miejscu to był taki skrót myślowy, chodziło nam o dopasowanie rozmiarów do Ciebie, o czym pisze Leśna przez producenta. Z mojej wiedzy tylko i wyłącznie Roberts robi to w standardzie, stąd na pierwszy rzut oka wyższe ceny

Ale, jeśli masz czas, to zbadaj sprawę sama. My tu bardzo chętnie poczytamy o Twoich wrażeniach, ze współpracy z każdą firmą ;-)

Powiem tak, jak się jest w temacie konstrukcji śpiworów to z polskich firm albo indywidualnie szyty Roberts albo najdrozsze modele Yeti. Puch minimum 750cui, pokrycie zewnetrzne membranowe. Dobry śpiwór to nie tylko materiał i puch ale także detale ułatwiające życie, umilające sen i przemyślana konstrukcja wewnętrzna.

Z tym membranowym poszyciem to sa dwie szkoly.

Jedna mowi ze w zadnym wypadku: bo uposledza oddychanie i powoduje ze w srodku spiwora tworza sie krysztalki lodu. Zwlaszcza ze jak jest naprawde zimno to z zewnatrz i tak woda nie wsiaka bo jest w stanie stalym - wiekszosc wody w spiworach zimowych jest nie z zewnatrz tylko od nas samych czyli od srodka. Generalnie zalecane dla kogos ktos nie ma problemow z potem a szczegolnie jeszcze jak stosuje VB.

Druga mowi ze jak najbardziej jest zalecane.

Ja u siebie w spiworach zimowych 700g+ puchu mam membrany (jeden Event, jeden Pertex Shield i jeden Gore Windstopper, podobnie w spiworach puchowych cienkich 200g/400g (na wyspach sporo jest wilgoci - ale tutaj ta membranka jest bardziej umowna czyli Pertex Endurance).

Chodz 200g spiworek raczej bede wymienial na cos bez membrany i na Pertex Quantum GL.


Co do konstrukcji to musi byc ona przemyslana inaczej cala termika idzie sie kochac. Nie ma niczego gorszego gdzie po sporym wysilku przy -20 w namiocie szarpac sie z zacinajacym sie zamkiem w spiworze (bo producent oszdzeczil 10g na listwie albo zrobil ja tak ze nie spelnia swojej funkcji.).
---
Edytowany: 2014-10-06 15:15:31
-------------------------------------------
filemoon

Cześć Wszystkim!

Kwestia która mnie nurtuje, to czy puch 860cui jest rzeczywiście lepszy niż 700cui? Wiem, że wystarcza go mniej, żeby zapewnić podobną termikę co dla 700tki, zatem śpiwór jest lżejszy (odrobinkę), szybciej łapie loft, ale z drugiej strony jest bardziej wrażliwy na wilgoć. Tyle co wiem (jeśli się mylę, proszę poprawcie mnie). Dobra, ale jak to się ma do rzeczywistości ??? Czy warto dopłacać tyle pieniędzy, żeby mieć puch lepszej jakości ?? Możecie podać jakieś konkretne przykłady, warunki, w których 860tka lepiej się sprawdzi?