NGT

Pełna wersja: Śpiwory puchowe
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Mała, niemała, pamiętaj, że śpiwór typowo zimowy powinien mieć jeszcze miejsce na buty, paliwo i elektronikę, które będziesz w niskich temp ogrzewać ciepłem własnego ciała. Co za tym idzie powinien być nieco dłuższy niż TY.

Co zresztą napisałem na poprzedniej stronie.

Ile osób to tyle zdań. Każdy okopał się na własnej pozycji ;)
Ale jakieś ,,konkluzje'' mamy wspólne (jesteśmy zgodni).
Min. to, że ,,nie opłaca'' się zamawiać śpiwora z gorszym puchem (przynajmniej w niektórych firmach).
Albo ,,najlepszy'' albo po taniości ,,kaczkę'' (czyli tak naprawdę mix puchu kaczego z gęsiną). Opcja pośrednia (700-750 cui(n) ) będzie cięższa, gorzej kompresowalna i niewiele tańsza.
Ale o tym wszystkim można przeczytać na tych stronach. Wystarczy tylko chcieć. Zapraszamy do lektury :)
-------------------------------------------
wynik mierzy czyny

Do tej kaczki zaliczył bym mimo wszystko puch klasy 700. Mam w starym GoExtreme 750cui i jest wyraźna różnica na plus. 750cui to moim zdaniem minimum w śpiworze puchowym, bo inaczej tak jak mówisz, po taniości i walmy kaczkę 200g więcej.
Własnie, cena 750 u takiego Robertsa niewiele się różni od 850, różnica to bodaj 10zł gdzie za 700 trzeba zapłacić raptem połowę ich ceny.

Tak jak mówi Barsus, w zimowym śpiworze miejsca nigdy za wiele, nawet jeśli nie na gaz czy buty, to na spanie w kurtce czy botkach. Te +10/15 warto wybrać na zimę i minimalnie większą szerokość.

Wracając do wybranego modelu Pamir Ext. T. Są dwie wersje, proponuje tę z dzielonymi komorami. To taka podłużna przegroda naprzeciwko zamka, powodować będzie poprzeczną stabilizację puchu. Moim jednak zadaniem i z własnego doświadczenia, ta przegroda jest mniej ważna niż podobna tuż nad zamkiem. Taka nad zamkiem nie doprowadzi do samoczynnego wyciskania puchu ku górze, przez co okolice zamka będą cały czas trzymały swój loft.
Szczerze? Zastanawiał bym się co jest ważniejsze, czy komory HH czy właśnie wzdłużne uregulowanie puchu przegrodami nad zamkiem i po drugiej stronie. Hmmm, właśnie, czy coś na ten wzór nie tworzą nowe komory w Gawrze od Yeti?

Ale czy przy wzroście ok 158cm ta Alaska 1300 która ma 190cm nie byłaby jednak za duża nawet po wpakowaniu tam butów i elektorniki:>? W Cumulusie uważają że powinnam mieć krótszy śpiwór o 1 komorę, a Pamir w rozmiarze M ma 170cm i myślę że taki rozmiar byłby chyba dla mnie lepszy ...
Gdyby dgim miał ten śpiwór mniejszy brałabym od ręki :(
I tak jak mówię, 1200 to mój Max, więcej kasy nie mam.

Seryjna tak. Wystarczy ci śpiwór o dł. całkowitej ok. 190/200cm. 170cm jest za krótki nawet na lato!!! Śmiało skracaj Alaske o komorę, a będzie miała ok. 195cm
---
Edytowany: 2015-12-13 13:42:32

Arni to znaczy że rozmiar Pamira dla mnie odpowiedni to byłby XL (195cm), dlaczego w takim razie specjaliści z firmy polecają mi wziąć M? Zgłupiałam :(

''Dla Pani byłby to rozmiar M, być może nawet nieco pomniejszony - prosilibyśmy wtedy o podanie wymiarów: oprócz wzrostu, obwód w biodrach i w biuście.''

Poza tym byłam w Eksplo i widziałam powleczkę na ten śpiwór i wydała mi się olbrzymia .. (choć oczywiście biorę poprawkę na to że wypchany pierzem to zupełnie inna bajka, ale widziałam też inny model już gotowy w rozmiarze M).

Co du Cumulusa to raczej nie zdążą mi do Sylwestra zrobić skróconego śpiwora, bo na to trzeba ok miesiąc, ale wysłałam do nich zapytanie. Myślałam ew o odkupieniu Alaski od dgima, ale skoro jest za duża .. Poza tym Alaskę ze sklepu bym i tak brała 900 bo 1300 jest za droga.
---
Edytowany: 2015-12-13 15:49:59
---
Edytowany: 2015-12-13 15:53:24

Ok !!! Już wszystko wiem. Rozmiar to 170cm + głowa tak jak na rysunku.

Moja wina, jak seryjna blondynka nie przyjrzałam się dokładnie parametrom :D


[Obrazek: 721-2000-1.jpg]

Tak, w ten sposób dobiera się rozmiar śpiwora, wzrost +30cm. Zimowy może być minimalnie dłuższy a letni minimalnie krótszy.

Poczytaj o podawaniu temperatur, co to jest t. komfort i t. limit
---
Edytowany: 2015-12-13 18:24:30

@nova bo 158 cm to Ty masz jak stoisz... na wadze.
Czyli na płask.
Leżąc na brzuchu musisz doliczyć część długości stopy.
Czyli pi razy drzwi już masz 170 cm.
Dolicz luz nad głową w kapturze (czapka, kaptur kurtki czy choćby włosy w kok).
Oraz na dole botki puchowe.
Plus miejsce na ewentualnie buty, jakąś odzież etc.
195 cm na śpiwór zimowy dla Ciebie to wcale nie będzie za dużo.
Wręcz powiedziałbym, że na styk.
I wersja dgima jest chyba dopuszona, co dla Ciebie jako kobiety jest na plus. W śpiworach puchowych, a tym bardziej w puchowych śpiworach zimowych warto ,,nosić'' te 200 czy 300 g więcej. To najlżejszy z możliwych przyrost ciepła do masy. Zważ sobie jakikolwiek polarek czy getry. Inna sprawa to kompresja.
-------------------------------------------
wynik mierzy czyny

Pomóżcie proszę jak najszybciej jeśli można - śpiwory Yeti, w sklepie oznaczają wersje na Regular i Long. Rozumiem, że Reg to 180cm a Long to 195 - innych wymiarów na www Yeti nie widzę. Mam 181cm ale dość muskularną budowę ciała, w barkach i ramionach jestem dość szeroki. Jaki rozmiar brać pod takie wymiary użytkownika?
Jeśli to istotne - bo może różne modele mają różne szycia - to szukam uniwersalnego śpiwora z komf. ok 0 stopni i podoba mi się Baza lub ngt czyli chyba Kokon.
---
Edytowany: 2016-01-05 00:13:48
-------------------------------------------
artur

Jest jednakowa cena. Na 0 stopni bierz większy. Waga dużo nie skacze, objętość to ten sam worek, a będziesz miał miejsce by spokojnie łachy w nogi wsadzić.
Kokon to NGT+1. Przy tym śpiworze warto wybrać opcję puchu Gold. Wtedy zbliżysz się z komfortem do tego zera.
Baza to GT II. Tam wersja z lepszym puchem to już 600 zł więcej.
Oba śpiwory są dość obszerne w barkach, do bazy da się włożyć węższy by podnieść termikę i uzyskać ,,zimówkę''.

Nie zgodzę się z tym, by wybierał wersję na 195cm. Mając 181cm wzrostu mniejszy 180cm będzie dla niego wręcz szyty na miarę, bo ten śpiwór będzie miał 210cm długości całkowitej. Na 0st chować ciuchy w nogi? Bez przesady, to nie jest jeszcze mróz, by takie zabiegi miały być potrzebne. Baza jest właśnie szeroka więc zapewni wystarczający luz w barach, to jest model dla ciebie.
Miałem Bazę tzn. jeszcze GT 600 i go nie polecam. Nie polecam nie ze względu na krój lecz ze względu na puch, fatalna sprawa moim zdaniem.
Kokona nie znam, ale znając ten ich puch 700cui to ilość 300g będzie zdecydowanie za mała.
Co jeszcze polecę dla ciebie? Roberts Voyager 400 z puchem 850cui w rozmiarze M+/W, ale tu też będzie 600zł więcej. Taniej wyjdzie Superlight 400/850cui M+/W bo 1384zł. A może Voyager Light 400/850cui? Można by pokusić się o te trzy modele w wersji 500 i na puchu 750cui, wyjdzie kolejne 100zł taniej, a moim zdaniem warto dopłacić do lepszego puchu, a ceny w Yeti za 850cui są wręcz chore.
http://roberts.pl/index.php?l=pl&p=_kata...u=_spiwory

PS. Seryjne Cumulusy odpadają, będą za wąskie, musiał byś poszerzać, a to koszta.

No i tu pies pogrzebany, jak człek nieobeznany w śpiworach ma dojść sam do logicznych wniosków jak dwóch wyjadaczy się ze sobą nie zgadza i dają przeciwne rady ... :)

Arni, co do polecanych modeli to niestety ale różnica cenowa będzie jeszcze wyższa ponieważ miałem zamiar skorzystać z promo 30% w http://www.alpinsklep.pl/pol_m_Spiwory_Puchowe-153.html. Nie dość, że mam cenę jak w dobrym zamówieniu grupowym to mam worek ''na zaraz'' bez czekania miesiącami a za kilka dni wylatuję do Iranu. Mam tam po rabacie Bazę za 690zł co chyba nie jest złą ceną a Roberts o którym piszesz to jakieś 1000zł drożej uwzględniając tę promo. Niczego na 850cui na stanie w sklepie nie mają niestety...
Napisz coś więcej dlaczego uważasz, że ich puch to aż tak ''fatalna sprawa''. Zaczytuję się w dziesiątkach wypowiedzi, testów i nigdzie nie napotkałem tak negatywnej opinii jak Twoja zatem trochę zgłupiałem...

No i ostatnie pytanie skoro nie możecie się zgodzić szanowni przedmówcy :) - podpowiedzcie mi po prostu jakie mają długości, jak to liczyć, ile mi zostanie miejsca w nogach przy obu rozmiarach i już sam jakoś wybiorę długość jeśli oczywiście Arni nie obrzydzi mi Yeti do końca... :)
Z góry dziękuję !
-------------------------------------------
artur

PRS miał rację z dłuższym śpiworem, ale to raczej na warunki zimowe gdzie do środka wkładasz buty, gaz, polar. W takich okolicznościach 10/15cm jest zbawieniem. Temperatury około zerowe nie wymagają jeszcze takich zabiegów, można ale bez przesady. Śpiwór prawdopodobnie będzie ci w większości czasu służył w + temperaturach, a więc co chcesz chronić przed zamarznięciem?

Powtórzę jeszcze raz, bo na pewno nie zadałeś sobie trudu by odnaleźć na forum. Wzrost +30cm to +/- potrzebna długość całkowita śpiwora. W twoim przypadku jest to 180+30=210cm. Baza na 195 będzie miała 225cm, a więc po co ci dodatkowe 15cm luzu w stopach? Utopisz się w nim.

O promocji twojej nie wiedziałem, sugerowałem się ceną na stronie producentów i tak porównywałem.

Dla czego warto wejść w minimum 750cui, a najlepiej 850? Bo uważam, że ten puch nie ma 700cui. Moim zdaniem ma ok. 650. To po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy, już kilkukrotnie to pokazywałem porównując loft tego modelu (jeszcze GT) uszytego na puchu 700 i 850. Różnica wynosi kilka cm!!! Identycznie jest ze śpiworami Cumulusa. Prawdopodobnie obie firmy stosują podobnej jak nie identycznej jakości puch, a może i od tego samego producenta, nie wiem.

PS. Nie obrzydzam ci Yeti, robią świetne śpiwory i ciuchy, ale dla pewności i z własnej praktyki proponuję od razu lepszy puch.
---
Edytowany: 2016-01-05 11:46:20

Od lat zgadzam się z tym co napisał Arni o puchu ,,700'' cui. :)
Ale w tym sklepie jest tylko taka opcja bo... to jest sklep :)

no niestety

Jeszcze ostatnie pytanie o materiały stosowane przez Yeti, czy to Pertex czy Mitshubishi czy jakiś inny Torray? Sprzedawca z firmy yeti nie wie nic poza ''panie, to taki oddychający materiał'', na www zero informacji... szczerze to coraz mniej zaczyna mi się podobać firma, która w tak błahy sposób opisuje swoje produkty a sprzedawcy pod telefonem z oficjalnej strony nie wiedzą nic... do tego czytam, że tak naprawdę puch Yeti to nie 700 a 600cui. Jak to zatem wygląda bo naprawdę można się pogubić?
-------------------------------------------
artur

Szukam śpiwora trzysezonowego. Po wstępnym rekonesansie zakładam, że temperatura komfortu przydałaby się około -5 stopni. Wstępnie wyselekcjonowałem Cumulusa Panyama 450 i Robertsa UltraLight/Superlight. Ktoś jest w stanie na bazie własnych doświadczeń porównać te śpiwory? Czy dopłacanie do Robertsa w praktyce około 300zł faktycznie jest uzasadnione?

Mam 450 C i wyzsze modele Roberts,a
Napewno nie da się uzyskać w pełni komfortowych warunków przy tym Cum. Moj rekord to -14 w zimowej bieliźnie Devolta.
Za ciepło w lecie , za zimno w zimie.
jeżeli miałbym wybierać to ze względu na jakość puchu i nici,oraz inwidualne podejście
Robert,s
-------------------------------------------
r.

Zarówno Roberts jak i Cumulus wsypią ten sam puch o sprężystości 850cui. Użyją tego samego materiału, jakość wykonania będzie podobna (czytam niekiedy o wpadkach Cumulusa z niedopełnionymi komorami w kolanach). Różnica w seryjnych modelach sprowadza się do tego, że Cumulus daje mniej puchu w plecach, a to ma pewne konsekwencje.
Roberts jest droższy, bo to mała manufaktura, ale za to możliwości kustomizacji są przeogromne. Właśnie dla tych przeróbek indywidualnych warto wybrać droższego Robertsa, ale jeśli komuś odpowiada seryjny Cumulus to proszę bardzo.

Poczytaj kolego testy, a sporo się dowiesz, bo pisać o tym samym po raz enty juz się nie chce.