NGT

Pełna wersja: Projekt puchu dla NGT.pl - str. 87 ... wyjaśnienie
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
sasq: Okej!
akacja: myślę,że będzie szansa na jakiś Kraków przynajmniej na przymiarkę.

jak prototyp będzie w Krakowie to zgłaszam chęć przymiarki oczywiście wersji męskiej :)

Mnie sie opcja ze ściągaczem i stoperem podoba. Zgodnie z tabela Pajaka powinienem wziąć XXL, kłopot w tym że klatce mam 112 , a w pasie 89 i chudnę :). Więc góra by pasowała a dół by odstawał. No chyba że Pajak może uszyć coś zwężanego?

też bym chętnie przymierzył to cudo ;)

Informacje kapturowe:

Założenia konstrukcyjne jakie ma spełniać kaptur by sprawdzał się zarówno bez jak i z kaskiem.
-kaptur ze względu na swoja objętość musi posiadać regulację
-wszystkie elementy regulacyjne powinno dać się obsługiwac jedną ręką. Dotyczy to zaciągania jak również w miarę możliwości luzowania (tu sie zaczynają schodki).
-ze względu na wagę całego produktu stosowane rozwiazania regulacyjne musza być możliwie jak najlżejsze. (priorytet wagowy dotyczy także wszystkich innych zmian)
-zastosowana regulacja powinna być również możliwie prosta w obsłudze
-elementy regulacyjne należzy możliwie jak najbardziej ograniczyć w okolicy twarzy użytkowanika. ryzyko urazów na wietrze oraz w użytkowniu np w terenie eksponoiwanym etc...
-regulacja powinna w jak najmniejszym stopniu wpływać na izolacyjność kaptura.
-zastosowane rozwiazania powinny być możliwie jak najprostsze by zminimalizować ryzyko awaryjności (jak równiż spełnić wymagania wagowe)

Założenia dodatkowe:
- Jak juz pisane było wcześniej zostaje lamówka bo jest estetyczna oraz funkcjonalna
-Mimo tego co pisze kiwak w tak lekkim produkcie drut nie jest rozsądnym pomysłem o mozliwościach kompresji niewspominając

Rozwiązanie
Jak juz pisałem wsześniej rozważane było kilka wersji rozwiązań
Ostatecznie wszystkie próby jednoznacznie wskazały na zmodyfikowaną wersję wojskowego kaptura. (w celu dopracowania powstały w sumie 2 prototypy kapturów)

Regulacja główna gumosznurek poprowadzony w krawędzi kaptura od czoła do wysokości połowy ucha po czym łagodnym łukiem opadającado poniżej płatków uszu po czym w tył gdzie znajduje sie stoper. Właści wy tunel znajduje się wewnątrz kaptura dzięki czemu zaciągając regulację nie zmniejszamy izolacyjności kaptura. Zaciąganie jednym ruchem jedną ręką (do luzowania należy użyć drugiej ręki). Co ciekawe we wstępnych testach wychodzi że nie ma potrzeby przeregulowywania kaptura w przypadku ubrania kasku (gumka wtedy poprostu jest bardziej napieta). Zyskujemy więc wszechstronność niską wadę i wygodę rozwiązania. W przypadku nie steosowania kasku pojawia się problem objętości kaptura zwłaszcza w miejscu gdzie kucyk nosza japończycy oraz kozacy (wiem że to nie jest dokładnie to samo miejsce, ale daje pewne wyobrażenie).
W zwiazku z powyższym dodaliśmy w tym miejscu klamrę zaciskową (waży tyle samo co stoperek) która obsługuje sznureczek mający swój początek przy stoperze ''obwodowej'' regulacji. Ta regulacja objętośi obsługiwana jest calkowicie jedna ręka zarówno przy zaciaganiu jak i luzowaniu. Maksymalny zakres regulacji wynosi aż 20cm przy czym zakres potrzebnu w praktyce to 5 do 12 cma w zależności od obwodu głowy oraz posśrednio od długości szyi użytkownika.
+/- Ponieważ każde rozwiazanie ma jakieś wady więc:
+ Bardzo niska waga całośći
+ obsługa jedna ręką (za wyjątkiem luzowania obwodu twarzowo szyjnego)
+ brak ''luźnych'' elementów przy twarzy
+ precyzją i dokładność dopasowania
+/- elementy regulacyjne z tyłu jest to zarówno wada jak i zaleta
- konieczność użycia dwóch rąk do poluzowania obwodowej regulacji (przy odrobinie wprawy i sprawnych palcach da sie to zrobić ale wygodne to nie jest. Podobnie zreszta jak w innych tego typu rozwiązaniach)

Funkcjonalnoś tego jest na tyle mnie satysfakcjonuje że wejdzie na stałe do kurtki Frost która na rynek ma wejść na sezon 2014/2015
Zdjęcia jak dorwę aparat

....jejku aż drże co zobacze sasq bo jako tako sobie ów opis zwizualizowalem we łbie...

:-D

Przyśpieszamy!
Męski prototyp w połowie przyszłego tygodnia!

i mnie się podoba, na razie wizualizacja :)
-------------------------------------------
botx

A Ja sobie pomacam prototyp jak warrad będzie go miał :) bo blisko mieszkam tra la la :D

Czy prototyp będzie kiedyś w okolicach Warszawy? Też bym ten...tego....pomacadorzył :), a jakby jeszcze był XL, to może i przymierzył ?


Teraz doczytałem że to Limited. Mam w takim razie dwa pytania.
1.Czy sweterek dla mnie mógłby być lekko zwężany w pasie? Cobu mi za bardzo nie odstawał?
2. Czy moja druga (lepsza) połowa aby zakupić sweterek ma założyć sobie konto na NGT? To oczywiście dla nas nie problem, tylko po co tworzyć martwe dusze?
---
Edytowany: 2013-01-15 12:53:20

Jewrioszka: zamówisz męską i damską na własny nick. Podasz tylko, jakie imię, bądź nick ma być na wszywce właścicielki damskiego swetra. Ot i tyle...

W związku z przyspieszeniem produkcji, zrobię mały miks w planach testomacanioprzymierzania. Męski prototyp pojedzie w takiej kolejności do:
-gumi + ekipa WROCŁAW i okolice/druga połowa stycznia
-gavagai + ekipa WARSZAWA/pierwsza poł. lutego
-warrad + ekipa okolice domu warrada ;), czyt Negativ/druga poł. lutego

Tak to na razie wygląda. Padały na priv propozycje, żeby prototyp testował Rytmar. Jestem za, jak najbardziej. Tylko, czy śledzi ten wątek, czy jest zainteresowany zakupem? Jeśli tak, proszę Rytmara o ujawnienie ;)) się ze swoimi planami testowania


a dalej będziemy myśleć, KRAKÓW też będzie i Śląsk
---
Edytowany: 2013-01-15 16:29:15

Braavosi, dzięki za info.
Czy męska to będzie XL?
Jeśli damka też idzie w nasze okolice (Mazowsze) to i moja Aga chętnie przymierzy.

P.S. Zarówno moja Pani jak i moje skromna osoba chodzimy teraz sweterkach Yeti na co dzień. Jakby można było prototypy poużywać przez 2 - 3 dni, to mamy z czym porównać na gorąco.
---
Edytowany: 2013-01-15 16:28:10

sasqu, ja nie dałem rady zwizualizować ;-)
dorwij może aparat i opstrykaj ten prototyp kaptura ;-)

@ sasq, jaki aparat, telefonem, telefonem zrób fotki. I widzisz jak tu się nie zagotować, kiedy tu takie przyspieszenie. 8P
Myślę, że użycie dwóch rąk nie jest jakąś wielką wadą. Było by nią użycie trzech lub czterech. 8)
@ sasq, dzięki za info, które podałeś. Mam wrażenie że jesteśmy świadkami powstawania legendy. 8)
-------------------------------------------
`

może udało by się do Kielc na jeden dzień podesłać w trakcie przymiarek, nie do testów,
-------------------------------------------
botx

@botx będę przejeżdżał koło ciebie w ost. week ferii mazowieckich. Jeżeli Tomek będzie w Polsce i ,,wypożyczy'' to nie widzę problemu zrobić ustawkę.
-------------------------------------------
PRS z komy

Rozumiem, ze ten kaptur jest obsługiwany od tyłu? Mnie sie podoba. Nie jarze tej dodatkowej regulacji - patka z rzepem? (ble), czy gumosznurkiem od czola/ciemienia/potylicy do potylicy/karku? Jak rozwiązana kwestia ściągania od gardy do ucha - elastykiem?

Ja myślałem o takiej regulacji idącej od zamka gardy po obwodzie do ucha i po poziomie do tyłu, z daszkiem z drutem. Nie wiem jak by to działało na karku, bo tam by nadmiar szedł i robił sie balon.

Mam też kurtkę z regulacją po kolnierzyku - działa ja szalik, może przydusic jak sie uprzec (w grubej kurtce nie czuć uwierania sznurka) - świetne na wiatr.

Co do drutu, w moim lekkim primalofcie zastrzelilbym gościa za to, że nie dał - facet zrozumiał i w nowszym modelu włożył.
-------------------------------------------
Sprzedawca w sklepie outdoorowym. Anglia

jeszcze jakby zastosować ''gumosznurki'' wagowo zbliżone do ''sznurowadeł'' salomona byłoby genialnie :D
czekam na foty tego cuda

Bo tak naprawdę ,,drut'' to żyłka - z kompresją nie ma problemów.
Też byłbym za, zawsze byłem ;)

@ sasq jeżeli się zdecyduję (na kupno) to nie będę używał kasku - czyli będę miał przez 80% czasu kaptur ściągnięty ( w rozumieniu zebrania nadmiaru materiału). I teraz pytanie - czy będzie się dawało go bezproblemowo zakładać jedną ręką na czapkę?
Pytanie nie jest bezzasadne bo w wielu kurtach z kapturem z tylko tylną regulacją się nie da.
Osobiście wolę dwa sznurki w tunelach z przodu - pozwala mi to regulować termikę np. w rękawicach z pętlami kijków. Ale to egoistyczne chciejstwo.
Po to są prototypy by zweryfikować.
I drugie pytanie - czy w prototypie nr 2 zastosujecie to pierwsze rozwiązanie (to nie wojskowe) by moglibyśmy porównać?

Również nie potrafię zwizualizować tego rozwiązania. Najbardziej ciekawi mnie ta klamra zaciskowa. No ale niedługo pewnie wszyscy zobaczymy co i jak:)

BTW Proponowałem uszycie prototypu w wersji mniej luźnej niż Phantom, bardziej dopasowanej (co spotkało się z pewnym poparciem zresztą), deklarując - w razie niesprawdzenia się tego rozwiązania - odkupienie. Choć u Pajaka jestem w rozmiarze L - jesli chodzi o długość, obwód klatki, ramion - to ''w brzuchu'', jak dla mnie i oceniającego kobiecego oka, za dużo było luzu, balon taki. W kurtce by mi to tak nie przeszkadzało, ale w lekkim wdzianku już tak. Ponieważ inni również obstawali za lepszym dopasowaniem (bodaj co najmniej pięć osób głosowało za takim rozwiązaniem), ktoś celnie zauważył, że można byłoby uszyć w takim nowym fasonie prototyp. A w razie niesprawdzenia się takiego rozwiązania, wrócić do luźnego kroju Phantoma. Podchwytuję tę myśl.

Druga sprawa - rękaw. Czy będzie szyty tak jak w Phantomie? Przypomnę - w bicepsie zmieściłby się Pudzian, w przedramieniu fest-dopasowany. Rozumiem, że to pierwsze jest konsekwencją przyjętego przez firmę sposobu łączenia rękawa z kopusem. Ale to drugie przynajmniej niektórym chyba jakoś zawadzało (warradowi?). Czy nie byłoby zalecane dołożenie z 1 cm do obwodu rękawa w przedramieniu? (bo drugie rozwiązanie - niemal równe dopasowanie rękawa w ramieniu - zapewne odpada).

A propos testów: jeśli pogoda pozwoli (teraz niestety lawinowa czwórka), 2-3.02. lutego wybieram się na mniej więcej 6 dni w Alpy Julijskie. Planujemy nocować w schronisku lub winter-room'ach, nie planujemy biwaków z namiotami. Celem wyjazdu jest turystyka. Jeśli prognozy pogody będą wszawe lub zagrożenie lawinowe wysokie, pewnie pojadę w jakieś niższe góry.
-------------------------------------------
gavagai.ngt.pl