NGT

Pełna wersja: Sprawy związane z GPS
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42
Mapy pozyskuje się w postaci pliku .img, który od razu wrzucasz do odbiornika, albo instalatora (np. UMP na jej stronie www). Zaletą instalatora jest fakt instalacji mapy w jednym z dwóch programów:

MapSource lub Basecamp - obydwa od Garmina, obydwa gratis. Mając któregoś z nich możesz na komputerze przejrzeć mapę, tworzyć trasy, liczyć odległości, wysyłać zaplanowane trasy do odbiornika, itp.

Jednak jeśli nie masz instalatora, to Basecamp potrafi i bez niego otworzyć mapę na komputerze ściagając ją z urządzenia.

MapSource jest lżejszy, szybszy, Basecamp ma więcej opcji. Wolę MapSource.

Szy.
-------------------------------------------
Znajkraj

Tylko skąd ściągnąć te programy.Próbowałem, gdy już trwała instalacja wyskoczył komunikat ''nie wykryto wcześniejszej wersji'' i kupa, zima, trzy bombelki hu..... wielki.

BaseCamp powinien się zainstalować bez problemu.
Instalacja MS;
http://www.garniak.pl/viewtopic.php?t=1550

No dobra, udało się ściągnąć BaseCampa, lecz co dalej. Znajduje mojego eTrexa, lecz mapy które wyświetla z mojego urządzenia są tak jakby inne. Bez kolorów, bez połowy dróg, bez warstwic, terenów zielonych itd. Jak tu pracować, nanosić na takiej mapie? Jakiś kosmos. Powiedział bym wręcz, że nie przypomina mapy topograficznej. Dziwne. A ten program MapSource to w ogóle czarna magia. Po importowaniu z urządzenia, nic kompletnie się nie wyświetliło. Wyskakuje napis że pobrano i wielkie nic!!
---
Edytowany: 2013-12-16 12:38:25

do skasowania
---
Edytowany: 2013-12-16 13:30:57

MapSource ma problemy z importowaniem, dlatego sugerowałem Basecampa.

Co do wyglądu mapy - mapa mapie nierówna, niżej trzy różne mapy tego samego fragmentu w Izerskich - ostatnia ta UMP.

Dla niektórych regionów najlepszym wyborem jest w miarę nowa mapa topo od Azymutu - możesz obejrzeć region przed zakupem:

http://garminwpolsce.pl/map.html

Co jeszcze ważne - kolory znaków czy linii, ich kształty, grubość - to wszystko kwestia konfiguracji. Jeśli podoba Ci się strona wizualna jednej mapy i chciałbyś korzystać z niej w innej - często wystarczy podmienić plik .TYP jaki znajdziesz w folderze instalacji mapy.

Najładniejszą mapą jaką widziałem była komercyjna mapa topo Norwegii. Trafiłem na nią przy okazji naszej wyprawy rowerowej tam - planowanie i oglądanie trasy na niej było naprawdę przyjemnością.

Szy.
---
Edytowany: 2013-12-17 12:00:09
-------------------------------------------
Znajkraj


[Obrazek: 538-671-1.jpg]


[Obrazek: 538-671-2.jpg]


[Obrazek: 538-671-3.jpg]

Dzwoniłem do sklepu Pargraf. Mapa Topo Polski 160 zł, razem z wgraniem. 70 zł rocznie kosztują aktualizacje. Chyba sie skuszę i będę miał święty spokój.

@szy

MapSource lub Basecamp - Osiołkowi w żłoby dano. I wszyscy wiemy, jak się to skończyło ;-))

Ja mam Dakote 20. I chciałbym wgrać pierwszą mapę. Najlepiej, żeby obejmowała teren Babiej Góry. Co mam zrobić?

1) Kliknąć link z postu Piotrunia 2013-12-15 22:16:42

2) Co dalej?

Hehe :), po kolei:

1. wejdź na http://ump.waw.pl/wszystkie.html,
2. ściągnij zipa oznaczonego B6,
3. rozpakuj - otrzymasz plik img,
4. podłącz Garmina do kompa lub kartę, którą włożysz do Garmina,
5. skopiuj plik img do katalogu Garmin - albo w urządzeniu, albo na karcie,
6. włącz Garmina, w konfiguracji map sprawdź, czy UMP jest włączona,
7. ubierz się turystycznie,
8. wyjdź z domu,
9. nawiguj :]

Szy.
-------------------------------------------
Znajkraj

To ja jeszcze poproszę o takiego manuala do Oruxa (lub innej apki na Androida). :D

Próbowałem się trochę bawić tym ustrojstwem, ale kompletnie nic mi nie wychodziło. :(

Nie korzystam :)

* * *

A jeszcze istotna kwestia odnośnie instrukcji dla Krakusa:

3a. zmień nazwę na więcej mówiącą, np.: ump-cala-polska.img

Jeśli nie zmienisz nazwy, nadpiszesz poprzednio umieszczoną mapę. Zmieniając możesz używać wielu map i wiedzieć co przedstawiają.

Szy.
-------------------------------------------
Znajkraj

@szy

DZIĘKUJĘ !!! DZIAŁA !!!

Dla innych użytkowników dodam, że skopiowana na kartę micro sd mapa nie była od razu widoczna, ale gdy zmieniłem w ustawieniach mapy poziom detali na najbardziej szczegółowy to mapa cudownie się odnalazła. A może to Dakota 20 potrzebuje więcej czasu, żeby odnaleść nową mapę? A może stworzenie katalogu Garmin na karcie micro sd pomogło?

Folder/katalog Garmin na karcie pomógł ;)
-------------------------------------------
Zły motórzysta ;)

Mam pytanie. Ostatnio czytałem opis techniczny Samsunga xcover 2. Opis imponujący. Wysokiej klasy odbiornik GPS, + GLONAS, na androidzie czyli dużo fajnych aplikacji turystycznych itp. W szczególności zainteresował mnie ten wysokiej klasy odbiornik GPS który znajduje również satelity rosyjskie przez co lokalizuje sygnał 20% szybciej. Opis identyczny jak w moim garminie etrex-e 20. Narasta pytanie. Jak się ma taki telefon do takiego garmina? Okaże się niedługo, że opłaca się poczekać jakiś czas i wziąć taki telefon za grosze w abonamencie, aniżeli wykładać kasę na garmina który kosztuje nie małe pieniądze. Czy ktoś miał przyjemność porównania tych dwóch urządzeń? Samsung xcover2 vs Garmin :-) Oczywiście zdaje sobie sprawę z faktu, iż firma Garmin jest wysoce wyspecjalizowaną firmą produkującą wysokiej klasy urządzenia GPS.
---
Edytowany: 2013-12-22 23:18:07

SR-71 Endomondo w smartfonie mojej żony rozładowuje w pełni naładowaną baterię w 6-7 godzin nie wiem jak bateria w Samsungu o którym wspominasz ale telefon jako gps na dłuższych wyprawach raczej nie zda egzaminu.

Zda tylko do sporadycznego korzystania z namiarów. Do logowania trasy już nie. Właśnie ze względu na prądożerność.
Chociaż jakby dobrze policzyć... Ale pewnie smartfony i tak przegrają.

O ile moja stara Nokia ma aku 900mAh i GPS z wyłączonym blokiem GSM loguje trasę równe 8h, to gdyby aku miał pojemność 2100mAh, to logowałby trasę 18.5h. W porównaniu z dedykowanym GPS-em działającym na komplecie aku około 25h. Różnica nie jakaś powalająca. No chyba, że nowsze GPS-y działają dłużej.

No i 2 aku li-ion do komórki ważą mniej niż 2 aku R6.

Ze smartfonem przelicznik czas i waga może być gorszy.

Dramatyzyjecie dziewczyny :)
Jako stary zwolennik urzadzeń autonomicznych przesiadłem się na smyrofon jako urzadzenie do nawigowania w terenie i do zapisu tras i nie jest tak źle. Na Motoroli Defy z aku 1500mAh rejestrowałem ślad przez niemal 2 dni wedrówki. Obecnie mam Motorolę Razr Maxx i aku 3300mAh i logował mi trasę przez blisko 4 dni wędrówki.
Jest jednak kilka warunków które należy spełnić.
Nie instalować syfu typu animowane tapety, jakieś ruchome wygaszacze ekranu, jakieś widżety pogodowe itp. syfu który drenuje baterię. Do tego dobra i energooszczędna wersja androida ( na Defy jest tego sporo i spisuje się znakomicie takie CM10.1. Na Razra niestety już tak dobrze nie ma, ale andek 4.1.2 sam z siebie jest stosunkowo mało obciążający baterię więc źle nie jest)
Do tego sama apka do obsługi map musi mało drenować baterię (u mnie Locus spisuje się znakomicie). Ponadto mapy mam ściągnięte w domu, więc w terenie przełączam smartfona w tryb samolotowy i oczywiście wyłączam WiFi. Oczywiście gdy chcę zadzwonić do domu lub spodziewam się telefonu włączam tryb GSM i korzystam normalnie.
Przy zasilaniu awaryjnym w postaci panelu słonecznego jestem całkowicie uniezalezniony i z powodzeniem zapisuję trasy z dłuższych wyjazdów.
Tak więc Koledzy - nie ma co załamywać rąk. Ze smartfonem nie jest tak źle, ale trzeba trochę czasu poświęcić na konfigurację i dobór odpowiedniego oprogramowania, oraz na ściągnięcie mapek offline. To jest jedyna niedogodność.

Hm, Doczu ja naliczyłem ze pięć niedogodności(wymienione w Twojej wypowiedzi), a o kilku nie wspomniałeś, jak choćby to, że większość telefonów jest mało odporna na wodę.
Natomiast na pewno można w turystyce używać nawigacji z komórki i ja mam na uwadze taką opcję, jako zapasową.

PS. Sześć, bo kto ma jeszcze motę Defy? ;)

Piotrunio >>> wspomniany tu Samsung Xcover2 radzi sobie z wodą nieźle.
Istotnie inne modele mogą mieć gorzej, ale obecnie powstaje co raz więcej modeli odpornych na warunki atmosferyczne i nie sa to tylko niszowe ale i topowe modele jak choćby Xperia Z1. Pomału więc idzie ku lepszemu.
Zresztą o nieodporności na wodę przekonałem się na własnej skórze, bo mój razr utonął w kieszeni i wziął i zmarł. Musiałem wymieniać płytę główną :/
A co do Defy - cóż... mam sentyment do tego fona i gdyby nie większa bateria w razr to najprawdopodobniej zostałbym przy defy, bo póki co nie odstaje aż tak bardzo specyfikacją od obecnie sprzedawanych modeli. oczywiście nie topowych, ale ten szajs, który wciskają ludziom na przedłużenie umowy, bije na głowę. Że o wsparciu w nieoficjalne romy nie wspomnę. Nie wiem czy wiesz, ale ludziska mają już Kit Kata na swoich defy. Sam się przymierzam do aktualizacji, ale trochę czasu brakuje :/ Nie ma więc za bardzo powodu by z Defy szydzić, bo mimo że to stary model, to nadal potrafi pokazać pazur.

EDIT
Acah odpowiadając wprost SR-71 nie sugeruj się marketingowym bełkotem odnośnie szybszego o 20% łapania fixa, bo w razr też łapie GLONASS i nie zauważyłem by było szybciej.
---
Edytowany: 2013-12-23 13:40:50

Widzę że zainteresowanie tematem jest. Mój błąd że na wstępie mojego pytania nie uściśliłem tematu podając szczegóły.
Po pierwsze, bateria w podanym modelu wytrzymuje ok. 520 godzin. Licząc na chłopski rozum jest to ponad 2 tygodnie. Niech przy włączonej nawigacji, oraz jeszcze jakiejś aplikacji żywotność spadnie do ok. 3 dni. Hmm...Całkiem nieźle. Po drugie, mapy garmina pozostawiaja wiele do życzenia. Droższe modele (1500-3000zł) mają możliwość wgrywania wysokiej rozdzielczości zdjęć satelitarnych, a jak wiadomo na djęciach satelitarnych przy dużych powiększeniach widać najmniesze ścieżki, dukty leśne. Bardzo duży plus. I teraz, pytanie. Samsung poza odbiornikiem GPS, mocno współpracuje z internetem, mapy satelitarne pobiera w czasie rzeczywistym z Google, lecz przez internet. Przy braku zasięgu, mapy mocną się tną. Widać niebieska kropkę, lecz na białym tle. Czy jak nie ma zasięgu, ślad w telefonie będzie zapisywany? Czy bez problemu poprowadzi? Chodzi mi głównie o te mapy! Nanoszenie lokalizacji na mapie. Najwiekszą zaletą Garmina jest też napewno zasilanie. Wymieniasz baterie i jedziesz! Niestety, dostępu do 220V nie zawsze mamy.

Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42