NGT

Pełna wersja: Sprawy związane z GPS
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42
Z porownania wynika, ze prognozujesz lawinowy wzrost popularnosci odbiornikow dedykowanych. GPS kiedys byl gadzetem, ale przestal nim byc przez tanie odbiorniki samochodowe i montowanie w telefonach.
''Każdy musi sam dojść do tego na czym wygodnie mu sie pracuje'' - Jesli chodzi o ''bardziej zasadnicze'' znaczenie slowa ''pracuje'' to wyobrazam sobie, ze w zawodach takich jak geodeta czy drwal dedykowany odbiornik moze byc nieoceniony.

Dla tych, ktorzy nie mieli jeszcze okazji go uzyc polecam program Mobile Atlas Creator. Jest to swietne narzedzie do tworzenia map rastrowych. Warto w nim skorzystac z map dostepnych na cykloserver.cz Jest tam calkowite pokrycie naszych poludniowych sasiadow oraz wieksza czesc polskich pasm gorskich.

Moze ta informacja bedzie bardziej przydatna dla kogos niz nasza dyskusja ;)

art

Dedykowaną turystyczną docenisz jak twój telefon po 2-3h (no może 4h) nawigowania powie Ci spadaj i się wyłączy pozostawiając cię po środku nie wiadomo gdzie :) (garminy wytrzymują od 20h w górę i masz zasilanie paluszkami).

Trochę zbaczając z tematu: po zakupie (bardzo słabej jakby nie patrzeć) nawigacji samochodowej z Biedrony, nie wyobrażam sobie teraz powrotu do maleńkiego ekraniku telefony i wpisywaniem na 10 przyciskowej klawiaturce nazwy ulicy której właśnie szukam, chociaż wcześniej jakoś mogłem :)
Na turystycznych nie ma klawiatury i wpisanie czegokolwiek to nadal problem, jednak służą one do czegoś innego, niż szybkie wyszukiwanie ulicy w mieście, tam raczej wskazujesz: interesuje mnie ten szczyt i to schronisko, będę chciał iść tędy.
-------------------------------------------
Art

WWK

Mam pytanie czy są jakieś mapy pasm górskich wraz ze szlakami które można załadować do telefonu NOKIA?
-------------------------------------------
WWK

wwk - zainteresuj się Garmin Mobile XT. Przez niego uruchomisz wszystkie mapy na Garmina.

narek

poszukuje map okolic Aconcagua do Garmin. Czy ktoś może mi pomóc?
-------------------------------------------
narek

Witam. Mam problem z wyborem GPS-a, mianowicie potrzebny mi gps do ''turystyki pieszej'' czyli do łażenia po lesie po bunkrach. Sprzęt powinien mieć takie funkcje jak np.:
-tworzenie śladu trasy, który mogę potem na kompie wrzucić na zeskanowaną mapkę żeby na mapce narysowała mi się linia np przebiegu okopu przy bunkrze wzdłuż, którego będę sobie szedł,
-wyświetlacz na którym mógłbym zobaczyć wysokość, szerokość geogr. i inne takie np do namiaru bunkiera lub żeby wyświetlał (nie wiem czy w ogóle jest taka opcja) zeskanowaną, skalibrowaną mapę np WIG-u z lat 30'tych i na tej mapie na wyświetlaczu wyświetlał mi aktualną pozycję.
-żeby w miarę długo działał na bateriach (przynajmniej jakieś 8-12 godzin),
-i był w ''miarę'' niedrogi tak do 300 -500 zł.
Myślałem o Holuxie M-241, ale on jest tylko loggerem (?) wiec nie wiem czy by sie nadal, ale cena jest przystępna - około 250 zł.
Istnieje w ogóle sprzęt ktory odpowiadał by moim potrzebom?
Pomożecie? :)
pozdrawiam Piotrek
---
Edytowany: 2011-04-26 22:02:29
-------------------------------------------
Paczesław

Bren

Paczesław - dowolny Garmin turystyczny.

1. Zrobisz to w Ozzim lub googleearth.
2. Nie da się tak łatwo, ale możesz sobie w programie ponanosić na mapie WIG-u (skan) interesujące Ciebie rzeczy i taki szkic wysłać do GPS-a.
3. No problem.
4. Jeżeli wystarczy Ci czarno-biały ekran, no problem.

Waldic

Jeżeli podwoisz budżet to Dakota 20 http://allegro.pl/nowy-gps-garmin-dakota...09275.html (aukcja przykładowa)
Jeżeli ma być taniej, to już musisz rezygnować z funkcjonalności. Bo albo baterie krócej trzymają (np. PDA z GPS i Oziexplorer), albo nie da się użyć map rastrowych (Garmin Legend lub Vista)

w sumie ta dakota wyglada kuszaco jednak na chwile obecna ten wydatek przewyzsza moje studenckie mozliwosci, w grucie rzeczy nie bede czesto korzystal z tego sprzetu wiec troche szkoda mi wydawac tysiaka na sprzet ktory nie bedzie czesto uzywany :/
-------------------------------------------
Paczesław

Dakota to jest sprzęt stanowczo przekraczający potrzeby opisane przez Piotrka. Garmin eTrek H spełni wszelkie wymagania i jest niedrogi. http://tiny.pl/hdbb9 o taki właśnie
-------------------------------------------
Sprzedawca w sklepie outdoorowym. Anglia.

Waldic

A jak sprawisz, aby ten Garmin wyświetlił zeskanowaną mapę? A to było jednym z wymagań ''żeby wyświetlał (nie wiem czy w ogóle jest taka opcja) zeskanowaną, skalibrowaną mapę np WIG-u z lat 30'tych i na tej mapie na wyświetlaczu wyświetlał mi aktualną pozycję.'' Jeżeli można się bez tego obejść to pewnie, że wystarczy jakiś prosty turystyczny Garmin.

sorry, jakos mi to umknelo. Ten model mapy zadnej nie wyswietli
-------------------------------------------
sprzedawca w sklepie outdoor w Angli

Wielkie dzięki za pomoc. Chyba więc zainwestuję w Garmina eTrex H. Pozdrawiam
Piotrek

Bren

A tu moje wypociny na temat Android a nawigacja GPS
http://www.tactical.pl/forum/index.php/t...#msg327112

Z racji, że na całym forum jest chyba tylko ten temat dot. odbiorników, pytam tutaj.
Czytałem dużą część postów z tego tematu, ale jest tego dużo i ciężko jest to ogarnąć.
Chcę kupić GPS'a w celu:
a) chodzenie zimą po szlakach górskich (Polska, głównie Sudety). I tu wiadomo problem taki jest, że oznaczeń szlaków pod śniegiem nie widać (drzewa oblepione śniegiem), a nie każdy szlak jest otyczkowany (szczególnie te niżej). Sprawę potęguje chodzenie zimą po Karkonoszach, gdzie na 10 wypadów widoczność powyżej 1200-1300m może dwa, trzy razy nie przekracza więcej niż 20 metrów więc i o tyczkach trzeba zapomnieć.
b) spływy kajakowe ale raczej w formie bezcelowego pływania gdzie wiosła poniosą, czyli nie trzymanie się tras.

Cechy jakie urządzenie mieć powinno:
- o ile szlaki górskie nie koniecznie, o tyle na kajaku chciałbym mieć możliwość śledzenia trasy zarówno na mapie (nie wiem jak to nazwać) zwykłej, czyli rysowanej tak jak mapy papierowe powszechnie dostępne w sklepach, ale także na czymś takim jak zdjęcia satelitarne.
Chodzi o to, aby móc w łatwy sposób zarówno odnosić swoją pozycję do obiektów ''przyrody'' które widzę w terenie (i tutaj łatwiej sugerować się zdjęciami satelitarnymi), jak i w razie konieczności w łatwy sposób odnaleźć odpowiedniej klasy drogę, czy inny punkt komunikacyjny, a tutaj (może błędnie) sądzę, że te obiekty naniesione na zwykłą mapę są bardziej uwypuklone.
Czyli podsumowując, aby w trakcie spływu przełączać się pomiędzy mapami.
- dokładność. Nie wiem czego się spodziewać, ale na szlaku zimą +/- 20 m to zdecydowanie za dużo. Musi być mniej (może być mniej?).
- aby w lesie idąc poza szlakiem nie gubiła sygnału (możliwe to?),
- zarejestrowanie trasy przejścia i wykorzystanie jej przy kolejnym przejściu (pomocne, gdy idę latem i chcę powtórzyć zimą),
- nie wiem czy możliwe, ale coś na przykład nawigacji samochodowej, gdzie można dorzucić kartę pamięci wielo GB'ajtową (8, 16?) i nie martwić się o brak miejsca na mapy,
- musi być wodoszczelny/odporny,
- no i ważna sprawa, czy lepiej sprawują się baterie, czy akumulator? Tutaj obawiam się o baterie w np. -20 st.
Ale z drugiej strony ładowanie akumulatora może się okazać niemożliwe częściej niż raz na trzy, cztery dni więc kilka kompletów baterii wydają się rozwiązaniem lepszym. Ogólnie coś mało prądożernego fajnie gdyby się znalazło.
- cena nie gra roli, ale jeśli są modele oferujące tą samą funkcjonalność, wiadomo, że tańszy wygląda atrakcyjniej.

Czy ktoś pomoże coś doradzić? Może ktoś ma takie urządzenie, sprawdził w terenie i z czystym sumieniem może polecić?
---
Edytowany: 2011-08-14 10:49:05
---
Edytowany: 2011-08-14 11:40:54

Sprawdź ofertę Garmina. Niektóre odbiorniki oferują możliwość skorzystania z doładowania obrazów satelitarnych Bird'sEye, ale czy to działa w Polsce nie wiem. Jest to usługa płatna. Darmowy dostęp do obrazów satelitarnych oferują za to niektóre smartphony z załadowaną aplikacją google map. Ja się czasem tym posiłkuję, ale do tego potrzebujesz sieci komórkowej i zasięgu, najlepiej 3G nie wiem czy w Polsce jest to osiągalne poza miastami...inaczej ładowanie obrazów satelitarnych będzie tylko denerwować, a nie pomagać w nawigacji i szczerze powiem nie mam pojęcia czy to jest w ogóle możliwe w Polsce. To zdaje się dopiero przyszłość nawigacji i na szersze użycie takich technologii trzeba będzie jeszcze poczekać.
http://tiny.pl/h55cd
-------------------------------------------
Już nie jestem sprzedawcą.

cocolino77

witam co myslicie o GPS NUVI 40 GARMIN
-------------------------------------------
cocolino

@magic - a propos zasilania urzadzenia - ja uzywam akumulatorkow NiMH. Zapasowy komplet zawsze gdzies gleboko w plecaku (bez ladowarki - na moje 2-3 dniowe wyjazdy zawsze starczaja mi 2 komplety akumulatorow).
Co do niskich temp. - podobno dobre jest zasilanie litowo-jonowe. Takich akumulatorow nie udalo mi sie znalezc (podobno maja inne napiecie niz standardowe - moze to byc problemem), ale dorwalem baterie (sic!) litowo-jonowe. Sa to ''Energizer Ultimate Lithium'' AAA (nie wiem jak to w koncu jest z tym napieciem, bo na moich jest napisane 1.5V). Drogie to jak diabli, a na razie roznicy w dzialaniu nie widze (uzywane zbyt krotko). Na razie uzywam w czolowce - testowo. Jak sie sprawdza, to moze przewedruja do GPSa.

Co do odbiornika - wg. mnie tylko Garmin. Jest najpopularniejszy, ma najwieksze community, ergo najmniej problemow z mapami, softem, etc.

Do zasilania polecę akumulatorki Sanyo Eneloop, moje dzielnie spisywały się w aparacie na mrozie poniżej -15 st.
-------------------------------------------
Pozdrawiam

Testując dużo różnych firm polecam akumulatory Pentagram,według mnie bdb stosunek cena - jakość

Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42