NGT

Pełna wersja: Raki turystyczne
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
Witam. Wybieram sie do Chatki Terycho więc potrzene mi sa raki. To będa moje pierwsze. Do tej pory chadzałem zimą na niższych poziomach.
Zaplanowałem wydatek max. 400-450zł.
Przeznaczenie: na początek tatry (bez poważnego wspinania się) sprzedawca zaproponował mi Grivele G10 ale z tego co wyczytałem to raki do trekingi i ski alpinizmu. Nie mam doświadczeń w temacie raków ale wydaje mi się ze jak je kupie to trochę czasu w nich pochodzę - być może nawet poważniejsze wejścia. Zastanawiam się czy 10-cio zębne raki są właściwe jak kiedys przyjdzie mi chodzić w nich po jakichś skalistych wejsciach.
Moje pytanie to: czy 10 zębów to nie za mało do takiego przeznaczenia. Myślałem o Grivelach G12 lub (bardziej) o Air Tech New Classic

Co sądzicie czy co lepiej 10 czy 12 zębów.

jesli planujesz ich uzywac dluzej i rozwijac sie w turystyce zimowej to wez Grivel 12.

Bardziej niż Grivel Air Tech New Classic? Mógłbyś uzasadnić

Leander

Też poważnie rozważałem pomiędzy G12 a AitTechami. Porozmawiałem ze znajomym który ma G12, a którego dziewczyna ma AirTechy, i ostatecznie wybrałem AirTechy. Znacznie lżejsze (para 900g), a do chodzenia nawet na bardziej ambitnych trasach spokojnie wystarczają. Nie są to raki stricte do wspinu, ale G12 również nie.

Air Tech są super lite.Co jest super lite niekoniecznie jest super strong.Te raki nie lubią skały, nadają się wyśmienicie do śniegu nawet do lodu.Ich główna zaleta to niska waga.G 12 są bardziej ''odporne'' na użytkowanie i bardziej wszechstronne, wydaje mi się, w sam raz na twoje planowane potrzeby.Ot i różnica :)

sefer

Air Tech są zarówno w wersji stalowej jak i aluminiowej(super lite).
-------------------------------------------
yacek

~pet77

Masz rację Air Tech Ligth New (waga ok 500g) nie lubią skał bo są z aluminium, ale ja mam na myśli Ari Tech New (waga ok 900g).

(Lekkie) http://www.weld.pl/GRIVEL-AIR-TECH-LIGHT...2,857.html

(Normalne) http://www.weld.pl/GRIVEL-AIR-TECH-NEW-C...2,683.html

Drążę temat ale jeśli funkcjonalnie G12 i Air Tech są podobne to szukam uzasadnienia do zakupu Air Tech-ów:-)

~sefer

Właśnie napisałeś to w trakcie pisania mojego posta:-)

sefer

Air tech są lepsze jak masz szeroką podeszwę w butach/duży rozmiar buta, bo dzięki tym wystającym zębom nie masz miejsc ''nie uzbrojonych''
-------------------------------------------
yacek

W rakach G12, druga para zębów (od przodu) jest wydłużona, a zęby wychylone do przodu. W stosunku do Air Tech zęby atakujące są dłuższe. Dzięki temu raki te pozwalają na użycie ich do łatwej wspinaczki lodowej. Przy technice frontalnej, druga para zębów wspiera wbite w lód zęby atakujące, ułatwiając utrzymanie pięty wysoko. Wspinaczka jest mniej męcząca, bo można nieco rozluźnić łydki, przenosząc obciążenie na drugą parę długich zębów, wspartych o lód. Kiedy stoisz tylko na zębach atakujących, występuje tendencja do zbytniego opuszczania pięt poniżej lini zakotwiczenia, co w efekcie może prowadzić do wysunięcia zębów z lodu. Bardziej techniczne G14 oparte są na ramie G12. Różnica polega na wymianie stałych poziomych zębów atakujących, na wymienne pionowe zęby kute na gorąco. Dobrze świadczy to o sztywności konstrukcji G12, choć same raki nieco ważą.

Do chodzenia po śniegu, lodzie, turystyki lodowcowej, lepsze są Air Tech - lżejsze z lepszym (wygodniejszym) do takich zadań rozmieszczeniem zębów.
Do wspinaczki lodowej lepiej pomyśleć o czymś barzdziej technicznym - chociażby G14.
G12 to taki złoty środek. Raki bardzo uniwersalne - pozwalające na łażenie tam gdzie śnieg i lód, jednocześnie pozwalają na rozpoczęcie zabawy we wspinaczkę na zlodowaciałe ściany, łatwe lodospady.
-------------------------------------------
cześć i czołem

Mam Meidle Borneo 43 - czyli lepiej Air Tech niż G12 ?
Dzięki :-)

Nie doczytałem poprzedniego postu. Uzasadnienie dla Air Tech - nie planuję użytkowania ich do wspinaczki (bo raczej nie będę jej uprawiać).

Chciałbym nabyć raki w miarę uniwersalne do trekkingu i żeby były ok jak będę się wdrapywać (w przyszłości) na coś w stylu: Zawrat, Krzyżne lub Świnica, gdzie pewnie poza śniegiem i lodem napotkam skały
---
Edytowany: 2010-01-24 19:42:42

lena

hej, tak jak moi przedmówcy mam zamiar w najbliższym czasie kupić raki, mam buty makalu pro 3000 meindla (sztywna podeszwa)
buty jak najbardziej godne polecenia i generalnie sprawdzają się w różnych warunkach w górach
http://www.agritura.com/product_info.php...0-GTX.html
i tak sie zastanawialam czy nie kupić półautomatów, ale przecież nacięcie powinno być z tyłu a u mnie jest z przodu...
czyli jednak chyba nie są ;)???
a zatem pozostaje mi zakup paskowych i prawdę mówiąc przeczytałam te 24 strony o rakach i chyba jeszcze mniej wiem niż wiedziałam:)
ale tak na poważnie, odrzuciłam opcję CT sharka i raptora bo jak dokupić do nich antibooty to juz wolę dodac 100 zl i kupić grivela
i mam pytanie:air tech czy G12? chyba, że macie jeszcze inny pomysł
wielkie dzięki
aha - przeznaczenie alpy, kaukaz
-------------------------------------------
lena

lena - w makalu jest przeciez ten rant z tyłu?? przynajmniej tak na fotce przez ciebie linkowanej wygląda;)

MSZ - jeśli stać cię na Grivele, to nie oglądaj się na CT. Co do pytania airtech vs G12 - zobacz posty nad twoim..

lena

właśnie chyba raczej nie ma... to spójrz proszę na przód, bo jeśli z przodu jest rant to z tyłu tylko ''rancik'' :)
ale znalazłam jeszcze linka do wyraźniejszej fotki (po przewiększeniu)
http://wuerzburger-sportversand.de/?pID=12491#
-------------------------------------------
lena

raczej nie ma możliwości, żeby buty miały rant z przodu, a nie miały go z tyłu.
najprościej jeśli podejdziesz do sklepu i sprawdzisz czy półautomaty pasują do Twoich butów czy nie.

ze swojej strony mogę polecić CT Jannu - z antibootami i pokrowcem.
-------------------------------------------
http://majtra.blogspot.com

lena

w sumie to te CT Jannu cenowo calkiem niezla propozycja, rozumiem, ze jestes ich uzytkownikiem?
-------------------------------------------
lena

Witam, mam pytanie odnośnie raków ct Pro Light i Super Ice. Używał ich ktoś z butami Hanwag Alaska ? Jak z wytrzymałością Pro Light?

lena =>
Ze strony Maindla - opis podeszwy zastosowanej w Makalu Pro 3000:

''Meindl Multigriff? -Sohle von Vibram
limited suitability for crampons
Original Meindl Multigriff? profile by Vibram?. Rubber rand applied by hand. Soft wedge and hard cell midsole. Projection at heel and toe for lightweight crampons.''
-------------------------------------------
cześć i czołem

lena

dzięki, chociaż jestem trochę zdziwiona, bo są to najtwardsze buty jakie do tej pory miałam (nie ma mowy zresztą o zgięciu podeszwy), więc nie rozumiem dlaczego mają być ''lightweight'' - zwłaszcza, że tego typu raki raczej mnie nie interesują...:(
-------------------------------------------
lena

Przytoczyłem ten fragment, abyś przekonała się do tego niby małego wycięcia w tylnej części buta.
Spokojnie do swoich butów możesz zakupić półautomaty (np. AirTech, coś z CT itp.) Słowem ''lightweight'' nie przejmuj się za bardzo. Myślę, że jego użycie miało uzmysłowić potencjalnym klientom, że do butów tych nie zaleca się montować ciężkich, sztywnych (ramowych) raków do wspinaczki lodowej.
-------------------------------------------
cześć i czołem

Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49