To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


Apteczka idealna (3 wersje pakietowe) - projekt forum
#1
Wyposażenie apteczki https://ngt.pl/thread-568.html


Wiem wiem są juz takie tematy, jak wyżej zauważyliście. Ale zwracam sie do Was z ciekawym projektem, który byc może zaowocuje pakietem idealnym, który chciałbym by był wypracowany w tym własnie wątku na podstawie tego co było uuz napisane oraz tego co jeszcze nie było napisane opierając sie na Waszych doświadczeniach, wyprawach i podróżach.
Co w takiej apteczce powinno sie znaleźć. Proponuje stworzenie 3 pakietów: Minimum, Standart, High

Co więcej nie jest to propozycja która zostanie tylko poboznymi naszymi zyczeniami i projektem jak apteczka wyglądać powinna ale jeden z forumowiczów gotów jest zmontować produkt finalny w 3 wersjach i dla NGT może zrobić takie pakiety z rabatem. Oczywiście uwzględniając specyfiki tylko bez receptowe.
Mam nadzieje że wątek w ciekawym kierunku pójdzie.

Wstepnie proponuję 3 wersje: Minimum, Standart, High
Piszcie swoje uwagi i pomysły, a i mam nadzieje sam autor pomysłu szybko tu głos zabierze

Odpowiedz
#2
Apteczka ratunkowa <wersja mini>
1. rękawiczki winyl 4 szt.
2. maska sztucznego oddychania 1 szt.
3. opatrunek WP/opatrunek indywidualny wodoszczelny
4. nóż/mocne nożyczki
5. bandaż dziany 15cm.*4m 2 szt.
6. kompresy 9*9 cm 4 szt.
7. podpaski 2 szt.
8. światełko chemiczne czerwone 15cm. /latarka czołówka lub inna dająca się obsługiwać bez użycia rąk
9. koc NRC
10. kamizelka ostrzegawcza
11. flara 15 min. 2 szt.


Apteczka opatrunkowa = apteczka ratunkowa + <wersja medium>
1. rękawiczki winyl 10 szt.
2. opaska elastyczna 3 szt.
3. chusta trójkątna 2 szt.
4. chusteczki „Leko” 15 szt.
5. komplet plastrów
6. kompresy 9*9 cm. 8 szt.
7. plaster w rolce
8. plaster na odciski 5szt/
9. riwanol tabletki
10. woda utleniona w tubce lub nadmanganian potasu
11. Tribiotik 7 szt.
12. pęseta
13. igły do zastrzyków 4szt.
14. strzykawki 20 ml. 2 szt.
15. szwy naklejane 3 szt.
16. alertec + Komarol
17. Ibuprom max. Lub inna siekiera dostępna bez recepty
18. węgiel
19. smecta
20. paracetamol
21. worki foliowe
22. sól fizjologiczna
23. agrafki 6 szt.
24. voltaren
25. altacet żel
26. wapno musujące
27. tabletki odkażające wodę Micropur forte
28. zapalniczka
29. koc NRC 1 szt.


wyszedł mi off top ale myślę że te zestawy mogą być podstwa do przebudowy.
-------------------------------------------
jest ryzyko jest zabawa

Odpowiedz
#3
rybak_dusz ok! na tym juz mozna pracowac!

Odpowiedz
#4
Ciekawa propozycja.

Warto sobie zdefiniować co standardy ''Minimum, Standart, High'' oznaczają i dla kogo mają być przeznaczone.

Na innym formum Kajetan podał skład apteczki wg zaleceń IKAR-CISA. Apteczki te są właśnie w 3 warinatach - myślę, że jest to dobra podstawa do dalszych prac.

http://www.jkw.pl/forum/read.php?1,13120


Co do propozycji Rybaka mam klika wątpliwości:

1. Do czego potrzebne są strzykawski i ligły do nich jeśli nie ma w składzie apteczki leków, które należy podawać strzykawką?

2. Po co jednocześnie nosić paracetamol i ibuprom skoro ich działanie jest podobne?


Pozdr.

JK
-------------------------------------------
JK

Odpowiedz
#5
igły do przekłuwania odcisków - niezbędne :-)

świetny pomysł niech fachowcy skompletują a ja chętnie skorzystam :-) bo do tej pory mam w plecaku to co mi wpadnie w rękę :-)


Pozdrawiam
-------------------------------------------
gg 3184682

Odpowiedz
#6
a wg mnie najpotrzebniejszą rzeczą poza wymienionymi jest chociażby w wersji minimalnej kołnierz na szyje ustywniający, który może bezpośrednio uratować życie i ułatwić zabezpieczenie i transport rannego
-------------------------------------------
zupełna pustka tylko ten wiatr me skronie muska...

Odpowiedz
#7
-tabletki na ból gardła
- nospa, często sie przydaje nie tylko dla kobiet
---
Edytowany: 2007-07-05 10:45:17
-------------------------------------------
misiek

Odpowiedz
#8
Ja bym dodal jeszcze reparil gel. Wedlug mnie jest skuteczniejszy niz altacet ale niestety drozszy. Wegiel powinien wedlug mnie byc w podstawowej apteczce, o zatrucie i sraczke nie trudno na wycieczkach.
Mozna by ewentualnie dodac zmrazacz, ale on jest chyba za duzy (wielkosc dezodorantu).
-------------------------------------------
yaro

Odpowiedz
#9
moje ogolne przemyslenia:

- apteczka mini (tania, podstawa na 1 dniowe wędrówki, mała objętosciowo)

-średnia (wystarczy na wypad kiludniowy dla małej grupy ludzi, gwarantuje podstawową pomoc)

-max (niezalezne centrum pomocy dla osoby bez uprawnien)


raczej unikałbym w składzie
-zastrzyków, leków na recepte
-sprzętu ortopedycznego (tym sie zajmują ludzie z wiatraka gopr)
-preparatow ktore nieumiejetnie uzyte zrobią krzywde poszkodowanemu

Odpowiedz
#10
No i puszka to jest wlasnie ten ktoś kto mial zabrac głos i kto wyszedl z inicjatywą:)

Odpowiedz
#11
może na początku wyjasnijmy czy to ma byc apteczka turystyczna czy dla kogoś kto czeka na to by udzielac komus pomocy bo bez urazy jarowim ale widziałeś kiedyś kołnierz ortopedyczny? Należy zachowac chyba jakieś zdrowe proporcje bo prócz apteczki nic sie nie zmieści w plecaku. Chyba nie ma sensu kompletowac tu apteczki ratowników bo od tego są spece i chyba nikt z nas nie będzie takowej nosił.
Z listy rybaka wywaliłbym : rekawiczki-no 1 para dla wrażliwych może zostać, maska do oddychania- niepotrzebna całkowicie turyście, podpaski 2 szt?? bez komentarza, kamizelka ( NRC może zastąpić). Igła może być do pęcherzy ale po strzykawki? chusty mozna zawsze czyms. zastapić. do szwów naklejanych dołożyłbym zestaw do szycia. mały lekki a długie rozcięcie łatwo zeszyć ( na okretke chyba każdy umie)

Odpowiedz
#12
Inicjatywa słuszna!

Osobiście skłaniałbym się do zrobienia opcji ''minimum'' w opakowaniu podobnym do tego:
http://tiny.pl/f8v8 (E: chodzi o kształt i materiał opakowania zewnętrznego, nie o wodoszczelne wewnętrzne woreczki - tu jest nawet lepsza: http://tiny.pl/f8vv tylko brak miejsca na dopakowanie)
Z doświadczenia ''zza lady'' sporo osób nie bierze apteczki - nawet najmniejszej, bo jest za duża i ''wygląda zbyt prowesjonalnie, a ja tylko tak po zwykłych szlakach w Tatrach będę chodził''...

Co do opcji medium i full wypas, nie zabiorę głosu, bo sie nie znam, ale w minimum widziałbym:

*1-2 bandaże elastyczne (zazwyczaj mam 2 ale i tak jak już uzywany jest tylko 1)
*NRC !!
*rękawiczki
*maseczka
*4 plastry do cięcia z opatrynkiem
*2 kompresy jałowe 9x9
*coś do odkażania (sam noszę rivanol w tabletkach i gaziki Leko, bo są niepłynne)

Ważne jest zostawienie odrobiny miejsca na dopakowanie osobistych leków, ew. małej latarki diodowej i scyzoryka.
Wodzik zamka takiego ''pakietu'' mógłby byc zwieńczony gwizdkiem YKK (mają taki w postaci ''gałki na sznureczek'')
---
Edytowany: 2007-07-05 11:22:00
-------------------------------------------
GRAPPA.PL Wyjątkowy Sklep Górski w KRAKOWIE

Odpowiedz
#13
Munkas ok, w wiekszosci sie zgodze.
maseczka do oddychania moim zdaniem jest potrzebna (nie wiesz czy ktos obcy jest chory na jakies ostre choroby zakazne i lepiej sie po jakims czasie nie dowiedziec..) poza tym jak zemdleje piekna blondi to nia ma problemu, ale moge to byc np ja, wtedy metody usta usta są nieatrakcyjne ;)
Maseczki są lekkie i nie zajmują wiele miejsca (jak korek od szampana)

Jestem przeciwnikiem zestawow do szycia na wlasna reke:
- plytkie rany i tak wystarczy skleic plastrem, wiec po co szyc (potem sa brzydkie blizny)
- glebokich (szarpanych, gryzionych) nikt z nas (bez praktyki ratownika) nie zszyje dobrze, wiecej narobi sie szkody niz pozytku

Odpowiedz
#14
zapomnialem dodac aspekt prawny:
pal licho jak zabiore sie za szycie swojej rany, ale jak bede chcial komus to zrobic, po roku poda mnie do sądu o jakies dam szkody.. Widzialem numer, jak kolega, ktory udzielil pomocy w wypadku (robil masaz serca, uratowal kolesia ktory wpadl pod tramwaj) zostal oskarzony przez matke dzieciaka, ze pękły mu w trakcie ratowania zebra. W prawidlowym masazu serca zebra niemal zawsze pekają, ale coz zrobic. Ratującemu nic nie zrobili, a dlaczego? mial kurs prawa jazdy i dokumentem potwierdzoną czesc ratownictwa medycznego..

Odpowiedz
#15
strzykawki sa ok jak jedziecie w trzeci świat,
oprócz wegla to bym brał antybiotyk na biegunkę nie pamiętam nazwy, chusta niepotrzebna, mozna pociąc t-shirta,
coś na alkoholu niezbędne jest ponadto (spirytu salicylowy)
opakowanie apteczki jest ważne, wg mnie najlepiej plasikowe ale nie super sztywne tylko poddające się upychaniu w plecaku

Odpowiedz
#16
puszka staram sie minimalizować wagę. Zakarażenie sie jest jednak bardzo małe. Zestaw do szycia dołozyłem do wersji max. Świat jest mały ale w wielu miejscach nie ma szans na cos GOPR-o podobnego a szycie jest banalnie łatwe.
I bezapelacyjnie Imodium na sraczke trzeba w wiele miejsc wozić!!

Puszka doczytałem aspekt prawny i myśle , że ograniczmy się do kompletowania sprzętu dla SIEBIE i ew. partnerów podróży. Bez zakładania udzielania ostrej pomocy innym bo jak napisałes od tego inni są
---
Edytowany: 2007-07-05 11:36:05

Odpowiedz
#17
~m - antybiotyk na biegunkę - niforoksazyd
-------------------------------------------
misiek

Odpowiedz
#18
mihal - dokładnie to, przydaje sie także szminka na wysychające usta

Odpowiedz
#19
Generalnie pomysł mam taki, zebysmy wspolnie zrobili skład ''złoty'' poparty wspolnym doswiadczeniem, chce zmontowac to w pakiety i sprzedawac z duzym rabatem dla ngt-owcow. Idea ma podniesc poziom bezpieczenstwa w gorach. Udzielenie pomocy poszkodowanemu jest obligatoryjne! Tzn nieudzielenie pomocy moze byc karane (np w wypadku samochodowym, nie wiem czy prawo gorskie to reguluje. No i do tego dochodzi zwyczajna ludzka przyzwoitosc :)

mihal, przypominam ze w sklad mogą wchodzic tylko leki bez recepty (loperamid, wegiel, smecta)

strzykawka - pomocna w wysysaniu róznej tresci (np u nieprzytomnego po wymiotach - trzeba odesssac tresc z gardła) cos tam sie zaimprowizuje strzykawą

Odpowiedz
#20
ten lek ma w miare łagodne działanie, nie ma poważnych skutków ubocznych. wydaje mi sie ze jest bez recepyt
-------------------------------------------
misiek

Odpowiedz


Skocz do: