NGT

Pełna wersja: Płachta biwakowa + projekt płachty forum
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33
@ludz. Owszem, choć przypuszczam, że dość często teren będę miał kamienisty. Będę też starał się obserwować kierunek wiatru i rozbijać płachtę tak, by osłaniała mnie z 3 stron gdyby wiało - mniej więcej tak jak na zdjęciach. W takiej konfiguracji wiatr może dostać się do wnętrza tylko z jednej strony. Strona Bleysa świetnie pokazuje kilka sposobów.
---
Edytowany: 2014-07-10 21:39:17
-------------------------------------------
http://www.lukaszsupergan.com/


[Obrazek: 493-628-1.jpg]


[Obrazek: 493-628-2.jpg]

Sołtys, ja pod tarpem spędziłem już naprawdę wiele nocy, ale w Polsce. W suchy, pustynny teren bałbym się zabrać bez jakiejś zamykanej moskitiery z podłogą. Noc dla sporej części pustynnej fauny to jedyny na tyle chłodny czas, że mogą wyjść z kryjówek i żerować. Np. w Australii tak jest: wstaje człowiek w nocy z namiotu na siku, a tu mnóstwo skrzących się oczek pająków. Nic fajnego bo te pająki były wielkości myszy, oczywiście jadowite.

Co do mojej deklaracji i wstępnego zainteresowania kupnem tkaniny na metry to jednak rezygnuje, bo zdecydowałem się na gotowego tarpa. Rozważyłem sobie całą sprawę i jednak wyszło mi, że jak dla mnie to się nie kalkuluje.

Tak niestety jest, dlatego planuję znaleźć odpowiedni materiał zasłaniający przynajmniej jedno wejście. Gdy zamocuję go do krawędzi tarpa, a dół obciążę bagażem i kamieniami, powinien ochronić mnie przed skorpionem czy wężem.
-------------------------------------------
http://www.lukaszsupergan.com/

To może być za mało. Na pustyni widziałem w glebie takie małe dziurki jak po palcu wskazującym. Pozornie puste i łatwo je przeoczyć. Nie są jednak puste, bo prowadzą do nory pająka albo mrówek. Dopiero w nocy widać, jak zaświeci się do środka latarką, że błyszczą się tam oczy pająka, który wkurza się, że ktoś mu świeci i nie może wyjść. I to nie są zwykłe, duże pająki, tylko cholernie jadowite, prymitywne gatunki, które nie budują sieci, ale doganiają swe ofiary i gryzą. Mają więc duże zęby i mocny jad. Do tego nad ranem w suchym klimacie jest bardzo zimno, więc wszystkie żyjątka lgną do ciepła - w tym przypadku do ciała ludzkiego. Dlatego nie odważyłbym się spać w takich warunkach bez namiotu, a co najmniej moskitiery z podłogą. Nie zauważysz dziurki pająka, rozbijesz się obok niej i w nocy możesz mieć odwiedziny. Brrr...

No i kolejna sprawa, która przemawia na ''nie'' dla tarpa na pustyni to wiatr i niesione przez niego cząstki. Już nie ważny pył, z tym da się żyć. Ale jak byłem w Australii, to spotkałem się z takimi mikroskopijnymi cierniami, które leżały dosłownie wszędzie. Lekkie to, ma kilka milimetrów, ale strasznie czepliwe. Wbija się w sprzęt, w skórę i nie chce wyjść bo ma chyba jakieś haczyki. Nie wiem jak to się nazywa, ale te malutkie ciernie wyjmowałem z różnych zakamarków i twardej, gumowej podeszwy butów (!) jeszcze przez kilka miesięcy po powrocie.
---
Edytowany: 2014-07-14 09:22:23

Dzięki za ostrzeżenie. Po lekturze materiałów o faunie pustyni tez skłaniam się ku moskitierze. Na szczęście mam odpowiednią, postaram się połączyć ją w jedno z płachtą. Co do roślinności - ta w Iranie jest nieco inna, pustynia w Zagrosie częściej będzie kamienista niż piaszczysta, więc będzie tam sporo mniej takich roślin. Postaram się jednak skonsultować jeszcze ze znawcami terenu.

Chyba bardziej niż pająków obawiam się skorpionów, zwłaszcza po lekturze raportów medycznych z Iranu.

Przy okazji... smacznego:

http://www.camelspiders.net/
http://www.brownreclusespider.org/camel-...spider.htm

A tu o skorpionach:
http://ensaf.human-sante-futur.com/?page_id=191

Zwróćcie uwagę, gdzie występuje największe zagęszczenie obserwacji:
http://tiny.pl/q8b8d
-------------------------------------------
http://www.lukaszsupergan.com/

Najlepiej stosować rozwiązania sprawdzone przez tubylców, czy tak jak pisałeś miejscowych znawców terenu. Bo co innego siedzieć w Polsce, czytać internet i planować, a co innego skorzystać z kilkutysiącletniego doświadczenia ''outdoorowego'' tamtejszych ludów :) No i ja bym się nie bał dużych pająków tylko właśnie małych...

Sołtys, myślę że mógłbyś wziąć pod uwagę taką konstrukcję jak ZPacks Solplex, gdzie możesz zintegrować moskitierę i podłogę z tarpem, oszczędzając na wadze. Lepiej chroni przed wiatrem.

http://www.zpacks.com/shelter/solplex.shtml

Generalnie tarponamioty wydają się być odpowiedniejsze. Jakaś piramida np. rozkładana na dwóch kijach w odwrócone ''V'' to też dobra opcja.

Czołem, może zakupić coś takiego i uszyć grupowo?
http://goo.gl/C4kPZb
Jeśli to oryginalny goretex, to byłaby niezła okazja. Ciekawe jaka jest gramatura.
-------------------------------------------
Adam

ja bym się pisał...

Goretex na płachtę biwakową ?
Po co ? Przerost formy nad treścią.

Nie formy a wagi. Zeby Gtx spisal sie w bivy musi byc 3L, a to juz jest bardzo ciezkie. Taniej kupic worek z demobilu.

No, jak zawsze wszystko zależy do czego. Ja mam wojskowy bivy z 3L, ale mnie nie stać na inny. Niemniej dość powszechnie szyje się płachty np z paclite'u nawet w całości, są też płachty z innych 2,5L i np niemembranową ''podłogą''. Więc nie musi i często nie jest.

Nie chodzi o przeznaczenie tylko o materiał. GTX 2L, 2,5L będzie pocił od środka podobnie jak w bivy z lekkiego materiału powlekanego, typu Pertex Endurance. Różnica w wadze wychodzi zdecydowanie na korzyść tego drugiego.
Bivy wojskowe są z 3L i najprawdopodobniej kondensują najmniej z wszystkich, zapewne za sprawą wewnętrznej warstwy zespolonej z membraną, która przechwytuje wilgoć i transportuje do membrany. Bez tej warstwy w środku jest dużo więcej kondensacji. Takie biy 3L robi też Outdoor Research. Minusem jest waga takiego worka.

To są opinie ludzi, którzy śpią w bivy, sam tego nie wymyśliłem ;-) Tu jest coś fajnego do poczytania o tym: http://tinyurl.com/nycf8rg
Gość śpi w biy od 40 lat, nie używa namiotu ;-) Podobnych opinii jest wiele więcej. Może być więc lekko i wilgotno, albo ciężko i bardziej sucho.

Dokładnie tak samo jest z kurtkami (w kwestii kondensacji), a jednak ludzie z 3L teraz najczęściej rezygnują na rzecz 2,5L - co kto lubi i do czego używa to do tego kupuje. A ja chętnie bym przygarnął taką płachtę pacliteową mimo wszystkich jej wad ;)

Mi chodziło tylko o to, że worki robi się z różnych tkanin, szczególnie w kontekście wytrzymałości (sądziłem, że dlatego piszesz, że musi być 3L).

Parę osób pisało już tu o Tyvec'u, stąd kilka pytań:
-jakiego tyvec'u używacie, jest tego z pińcet rodzajów, nie mam pojęcia czym się różniących. Ja zamierzam poeksperymentować z np pokrowcem na plecak, takimś tarpem, później może nawet płachtą czy poncho... a z tego co piszą hamerykanie to to lekkie jest i odporne na mięcie, rozrywanie itd. a zachowuje wodoszczelność. Niestety nazewnictwo z amerykańskich forów i blogów nijak ma się do tego co jest u nas dostępne.
-czy jest jakiś sposób nie po znajomości pozyskiwania detalicznych ilości? Można kupić całą rolkę, albo szukać kontaktów, ale może jakiś sklep w pl?
---
Edytowany: 2016-05-22 12:25:10

Pewnie dla tego cała rolkę trzeba kupić bo stosowane jest to na dachy wiec ilości są duże. Myśle jednak ze w jakiejś firmie dekarskiej albo budowlanej powinni mieć jakieś resztki za pół darmo. Może jakaś akcja ngt-owa, kupimy cała rolkę i potaniemy na kawałki. Ja może skusiłbym się na taki bivy:
https://backpackinglight.com/forums/topic/46661/

Ile potrzebujesz na tą płachtę? Znajomy ma hurtownie budowlaną mogę spytać.
Ps.Ale pogoda aż nie chce się wracać do domu :(
-------------------------------------------
z kom

Zupełnie drobne ilości. Widzę, że tyvek produkuje rolki 5 metrowe. Hurtownik się za cięcie raczej nie będzie brał, ale takie gotowce mógłby sprzedawać. Już wysłałem zapytanie do jakiegoś pl sklepu, który ma na str właśnie takie rolki 5m - zobaczymy czy odpiszą.
Poza tym znalazłem inny sklep, który twierdzi, że sprzedaje dowolną ilość - napiszę do nich, spytam i dam znać.
A ktoś, coś na temat rodzajów?

M dostałeś odpowiedź? Najbardziej optymalny wydałby się dla mnie ten rodzaj:
Tyvek softstructure 1473R, 74g/m2
Można go dostać na metry w DE: http://tnij.org/f4jlgzh

Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33