To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


Kompas
#1
Szukam taniego kompasu dla dziecka.
Dawnych enerdowskich busol (ech, to był sprzęt) juz nie ma, a nie wydam stówy na zabawkę dla dziecka.

Zastanawiam się nad kompasami sprzedawanymi na Allegro (Engineer). Czy to się do czegoś nadaje (chcę kupić dziecku kompas, a nie wiatrak)?
A może wiecie, gdzie w Wawie można kupić przyzwoite kompasy/busole do 40 PLN (na stronie vertigodiving jest kompas suunto clipper za 35 zł, ale trochę boję się co to może być).

Odpowiedz
#2
Budowa busol jest prosta jak konstrukcja cepa i trudno tu cokolwiek spartaczyć. Sprawdź tylko, czy igła i tarcza płynnie się kręcą i czy igła za każdym razem wskazuje ten sam kierunek - poczekaj aż igła się ustabilizuje, następnie zmień jej położenie zbliżając coś metalowego. Jeśli po każdej zmianie położenia pokaże ten sam kierunek - niczego więcej nie możesz od niej wymagać ;)

Używałem trochę kompasów i nie zauważyłem, aby wojskowa busola za 20 zł wskazywała kierunki inaczej niż plastikowa za 50 zł (czyt. maszerując na azymut zawsze dochodziłem tam gdzie chciałem), a droższego sprzętu tego typu chyba w ręku nie miałem. Praktyczniejsze są jednak te plastikowe, przezroczyste, najczęściej z linijką/skalą na podstawce i uchem na sznurek.

Sklepy z militariami, składnice harcerskie, sklepy dla leśników/myśliwych - tam bez problemu kupisz normalną, tanią busolę za 20 zł.
-------------------------------------------
Artur

Odpowiedz
#3
Wlasnie.. polecam Skladnice Harcerskie w Warszawie..
Jedna znajdziesz na Zielenieckiej w poblizu Teatru Powszechnego.. druga [z wiekszym wyborem] jest chyba gdzies w okolicy Placu Trzech Krzyzy.. ale nie pamietam dokladnie [gdzies kolo Rozglosni Harcerskiej?]
A i jesli dziecko ma biegac na Azymut to znacznie lepsze sa oczywiscie busole na linijcie przezroczystej niz te wielkie grube wojskowe :)
-------------------------------------------
www.namioty.pl

Odpowiedz
#4
Poszperaj tez na bazarach jesli masz jakies w okolicy. Dosyc dawno temu (ze 2 lata) kupilem kompas produkcji rosyjskiej, ktory szybkoscia stabilizacji i precyzja bez problemu mogl sie mierzyc z Rectami moich znajomych. Sporo imprez na orientacje ze mna przeszedl, dopoki znajomy mi go nie rozmagnesowal trzymajac go razem z telefonem komorkowym w plecaku. Aha cena tego ustrojstwa wtedy wynosila 9zl :-)
-------------------------------------------
[Klub Turystyki Kwalifikowanej be loc Piekary Sl]

Odpowiedz
#5
Dwanaście lat byłem harcerzem i zapomniałem, że istnieje coś takiego jak składnica. Ale wstyd dzięki za przypomnienie. Pojechałem i kupiłem. Wybór naprawdę duży w niskich cenach (tylko obsługa sprawia wrażenie mocno znudzonej).

Odpowiedz
#6
Witam, czy ktoś może mi powiedzieć cos na temat tego urządzenia ?
Kompas 8183 MarkArtur

http://www.e-horyzont.pl/site/?p=produkty&prodid=2357

zastanawiam sie czy nadakje sie do imprez tego typu:

www.kierat.webpark.pl

Z góry dzieki za odpowiedzi

Odpowiedz
#7
Na allegro można fajna silvę kupić.

Odpowiedz
#8
Owszem, tyle że za 41 zł, a ten z horyzontu za 14,90

Odpowiedz
#9
ha mam identyczny:))) kupiłem ze 3 lata temu i bywał ze mną w całej polsce... tyle że po jednej zimie zauważyłem bąbelek powietrza w środku! do tej pory nie doszedłem jak to się stało... no i teraz coraz częściej igła wypada z łożyska i trzeba sie troche namęczyć żeby sie przekręciła odpowiednio, może tylko ja miałem takie problemy, a może nie....
-------------------------------------------
sesja blizej o kolejna kawe...

Odpowiedz
#10
Tak w kwestii ścisłości - masz identyczną Silve czy MarkArtura :)
Co z szybkością stabilizacji w tym kompasie ?

Odpowiedz
#11
Polecam kompasy firmy Recta. Mój ojciec kupił go dobre kilkanaście lat temu bo potrzebował do robienia dokładnej mapy azymutowej okolic Radocyny. Do dzisiaj spisuje sie rewelacyjnie i można na nim polegać. Ma wysuwane lusterko które pomaga namierzać cel gdy wyznaczamy azymuty. Narazie nic sie nie popsuło tylko szkiełko sie trochę zabrudziło. Kolor (zgniła zieleń) może nie jest najlepszy gdy nam upadnie w trawę. Aha no i cena teraz dość wysoka (około 200 zł nawet do 300). Te paręnaście lat temu to nie wiem czy był tańszy czy droższy.

Bardzo polecam. Sprzęt z wysokiej półki.
-------------------------------------------
wojennymistrz

Odpowiedz
#12
mam MarkArtura i stabilizacja jak dla mnie zadowalająca, a ze stoperem nie chce mi się bawić żeby ci powiedzieć w ile robi 180 stopni:))))))))
-------------------------------------------
sesja blizej o kolejna kawe...

Odpowiedz
#13
OK i to dla mnie raczej zamyka temat. Na Rectę raczej mnie nie stac ;)

Dziekuje wszytstkim za odpowiedzi

Odpowiedz
#14
Ja ze swojej strony polecam kompasy szwedzkiej firmy silva (mam tez ich czolowke). Jakis miesiac temu udalo mi sie wyrwac na allegro taki kompasik:
http://warin.totus.pl/sklep/product_info...cts_id=297
ale w cenie 40 zl :)
Sprzedawca nie wiedzial co sprzedaje bo opis brzmial ''..niemiecki kompas silva'' :):)

Odpowiedz
#15
P.S. Obecnie posiadam jedynie kupiony kiedys w supermarkecie (za 4 zł :-) kompas, czy raczej busolę ''Engineer''. I najbardziej w tym dziadostwie denerwuje mnie właśnie ten czas stabilizacji. Zanim tarcza zatrzyma sie wmiejscu można spokojnie przebrać buty :P

Odpowiedz
#16
to MarkArtura jest zdecydowanie szybszy:))) tak na oko 180 stopni ~ 1s:))) jak ma ci to pomoc to elementy fosforyzujące sprawdzaja sie w 100% przez kilka godzin w kompletnych ciemnosciach spokojnie sie ustawisz:))))
-------------------------------------------
sesja blizej o kolejna kawe...

Odpowiedz
#17
W mojej NRDowskiej busoli AK bąbelki to standardt i sa one nawet opisane w instrukcji. Zależnie od temperatury moga się one pojawiać i znikać i w niczym nie przeszkadzają w pracy tejże.

Odpowiedz
#18
Znacie jakieś adresy składnic bo ja jestem nowy i szukam munduru ( tych nowych ), a niewiem gdzie można kupić i jak najbliżej Marymonckiej lub centrum !!!
-------------------------------------------
Z góry dzięki !!!

Odpowiedz
#19
Zastanawiam się jaki kompas kupić silvę czy rectę?? Moze ktoś napisac który producent jest lepszy?
-------------------------------------------
guma

Odpowiedz
#20
Ja mam 2 kompasy silvy i jeden suunto. Polecam silve ale ja mam model ranger 15 d..costam i aktualnie on kosztuje cos kolo 180 zł.
Mysle ze jakas prosta wersja silvy wystarczy.
http://www.allegro.pl/item196885408_legi...html#photo
tutaj jest silva model ranger 3
ps. nie mam nic wspolnego ze sprzedajacym
pps.ja i tak wole kompasy z lusterkami;)
-------------------------------------------
OŹE Kraków

Odpowiedz


Skocz do: