To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


[Recenzja] Fjord Nansen Arctic
#1
OPIS PRODUKTU:

Konstrukcja: Jednowarstwowa|n|
Tkanina - wew.: Mikrofaza, zew.: TACEL DuPont|n|
Ocieplenie: EKO LOFT Hollofiber|n|
Zakres temperatur: -10/+4/+12 (w dolnym zakresie śpiwór chroni jedynie przed odmrożeniami - uwaga producenta)|n|
Waga: 1,4 kg |n|
Waga ocieplenia: 750 g|n|
Wymiary: 220x80x36 cm|n|
Wzrost: do 195 cm|n|
Kształt: Mumia|n|
Zamek: Dwusuwakowy (lewy lub prawy - przy łączeniu ważne)

-----------------------------------------------------------------
RECENZJA:

DATA RECENZJI:
23-05-2004, 05:00

Jest to model dobry na zimniejsze noce pod namiotem lub pod gołym niebem, świetnie nadaje się na wiosenny lub jesienny biwak. W minimalnej temp. -10 (zimno) jest naprawdę zimno pomimo spania w ubraniu, ale za to przy maksymalnej +12 i więcej nie nadaje się do spania. Więc na ciepłe noce lub noce w schronisku tylko jako przykrycie.

Materiał
Zewnętrzny Tactel DuPont nie widać na nim jakichkolwiek zabrudzeń, szybko schnie i jest dobry, choć troszkę za śliski przy spaniu na stoku zjeżdża się w ''dół''. Wnętrze wyłożone Mikrofazą, miła w dotyku, można spać w samej bieliźnie. Ciemna kolorystyka - nie widać żadnych zabrudzeń. Wykonanie bez zastrzeżeń.

Termika
Jak pisałem wyżej w minimalnej temp. jest dość zimno (choć spałem w nim w ''baraku'' a na zewnątrz było jakieś -20 w ''baraku'' coś miedzy -15 a -10) i śpiąc w jeansach i polarze 200 można było zasnąć. Powyżej maksymalnej +12 naprawdę gorąco.

Wymiary
Po spakowaniu całkiem przyzwoite myślę, że przy zastosowaniu worka kompresyjnego było by ekstra. A wielkość po rozłożeniu przyzwoita 220x80x36 cm na wzrost max. 195 więc całkiem spokojnie można spać. A jak trzeba to przy moim 183 jest możliwość upchnięcia drugiej ale szczupłej osoby!!!

Kaptur
Ściągacz można ściągnąć do minimalnego otworku aby łapać oddech - wszystko ok.

Inne
Posiada dwa zamki do rozpięcia od dołu. Nadaje się do łączenia z drugim i wtedy otrzymujemy naprawdę duży śpiwór 2 osobowy. Kieszonka wewnątrz zamykana na rzep. Zamek od wewnątrz kryty patką chroniącą przed zimnem.

Suma sumarum
Śpiworek całkiem dobry, jeśli nie sypiamy w zimie pod gołym niebem to całkowicie wystarczy. Brak jakichkolwiek rozłażenia na szwach ani zaciągania materiału. Ogólnie polecam nawet na chłodniejsze noce. Cena waha się trochę powyżej 200 PLN (ja swój kupiłem za 215 obecnie ten model kosztuje 255)

Zalety:
- dobre wykończenie
- dobry na zimniejsze noce
- cena
- możliwość łączenia

Wady:
- dość długi
- po całkowitym rozpięciu trzeba mieć wprawę aby go zapiąć



Odpowiedz
#2
Śpiwór, o którym piszesz to chyba ARCTIC LUX (tak by wynikało chociażby ze zdjęcia), a zakres temperatur podawany na stronie Fjorda to 22/0/-6, więc napisz proszę skąd masz informacje, które znalazły się w opisie.
Obecnie ARCTIC i wersja LUX posiadają worki kompresyjne, który przy ARCTICu zmniejsza śpiwór do wymiarów 26:22:22cm. Polecam i pozdrawiam

-------------------------------------------
to finish first, first you have to finish...

Odpowiedz
#3
Stopa - wiesz moze ja zrobilem blad bo autor opinii wyslal mi nie ciekawe zdjecie i sciagnalem inne ... ale byc moze przez nieuwage nie zauwazylem, ze przy tamtym spiworze byl napis lux. sugerowalem sie cena ... zobaczylem, ze cena podana przez opiniujacego jest podobna na stronie sprzedawcy wiec myslalem, ze to ten.
-------------------------------------------
witaj.net

Odpowiedz
#4
Ostatnio moją uwagę w Horyzoncie przykuł Arctic Fjord Nansena - ogólnie cały mi się podoba, ale jest jeden mankament - jego wewnętrzna warstwa jest zrobiona z bawełny... Gdyby nie ten material, to bym go juz kupil, a tak to sie troche krece w kolko. Zamierzam uzywac go stosunkowo intensywnie i nie przecze,ze moze sie zdarzyc, ze bede sie kladl do niego w wilogtnych portkach i boje sie, ze wtedy nici ze spania. Powiedzcie mi prosze, drodzy forumicze, jak sie sprawuje bawelniana wysciolka w takich spiworach? A moze ktos widzial podobny model w podobnej cenie, ale bez bawelnianego wnetrza?
-------------------------------------------
''Wolność to nie tylko Słowo. Wolność to Przygoda.''

Odpowiedz
#5
Hmmm. Otworzyłem sobie test tego śpiworka [link]. No i tam jest napisane że w środku jest mikrofaza. Czy mikrofaza to jakaś modyfikacja bawełny? Kojażyło mi się że to jest syntetyczne....

Odpowiedz
#6
''Mikrofaza to nowoczesna mieszanka super cieńkich mikrowłókien poliesterowych
i poliamidowych (100 razy cieńszych od ludzkiego włosa).''
Więc to jednak nie bawełna.

Odpowiedz
#7
Hmm, no zgadza sie w tescie jest, ze to niby sztuczne, ale zauwazcie, ze w samych komentarzach produktu uzytkownicy kloca sie co do cech tego spwiora, wiec domyslam sie, ze ilosci wersji jest przynajmniej tyle ile sklepow sprzedaje Arctica... Jednak bylem w horyzoncie (w Gdansku) i tam NA PEWNO jest bawelna, moze nie taka typowa, bo ma jakies dziwne okreslenia przed nazwa, ale po dotyku stwierdzam, ze to jednak ten znany nam wszystkim cotton... Ale jak to sie sprawdza????
-------------------------------------------
''Wolność to nie tylko Słowo. Wolność to Przygoda.''

Odpowiedz
#8
No nie wiem czy macanie może dać odpowiedź. Ta microfibra może byc bardzo miła w dotyku.

Odpowiedz
#9
Hmm, a tutaj Metalmind mozesz miec racje... Troszke za bardzo zawierzylem moim zmyslom, moze de facto, to ma tylko tak wygladac, a zrobione jest ze sztucznidla jakowegos... To ja zrobie tak, w poniedzialek, albo wtorek udam sie do Horyozntu, wymolestuje sprzedawce (oczywiscie rodzaju zenskiego;) i dowiem sie co oni tam dokladnie wciskaja gawiedzi, a jezeli to bedzie tylko quasi-cotton, to zakupie spiworek. Tymczasem jednak ponowie pytanie, tak na wypadek wszelaki czy po prostu z ciekawosci: czy ktos wie jak sie sprawuje bawelniana wysciolka wewnatrz spiwora? A tu jest lina do tego spiwora (chyba to jest dokladnie to co maja w gdasnkim horyzoncie, ale ten spiwor ewoluje w tempie wirusa ebola, wiec trzeba uwazac...):
-------------------------------------------
''Wolność to nie tylko Słowo. Wolność to Przygoda.''

Odpowiedz
#10
A nie lepiej Arctic Luxa? jest na promocji po 200zl, a to jest albo to samo albo ciut lepsze sadzac po dodatku LUX.
-------------------------------------------
JacFis

Odpowiedz
#11
Hmm, tak wlasciwie to czym sie roznia te dwa spiwory? Oprocz jednym centymetrem po spakowaniu i 5 w szerokosci? Teraz to by sie przydal Darek z e-horyzontu, ale jak zwykle kiedy jest potrzebny to go nie ma... A tak ogolnie - wie ktos cos o wlasciwosciach takiej wysciolki bawelnianej?
-------------------------------------------
''Wolność to nie tylko Słowo. Wolność to Przygoda.''

Odpowiedz
#12
Kokos: nie mam juz Luxow na magazynie centralnym . Dlatego nie jestem w stanie dokladnie sprawdzic. Wg mnie z tego co pamietam w luxie jest mieszanka bawelny z poliestrem . Nie schnie tak szybko jak sam poliester ale szybciej niz bawelna.

Jezeli na sklepie maja Luxa i arctika XL kupuj luxa, a 70 zl zostaw sobie na wyjazd :) to sa prawie identyczne spiwory.

Do konca tego tygodnia prawdopodobnie skoncza sie tez na sklepach ( chodzi o te promocyjne luxy)
-------------------------------------------
Darek e-horyzont.pl

Odpowiedz
#13
gdy pare lat temu szukałem śpiwora, to fn właśnie najbardziej mi się spodobał, właśnie dzięki wnętrzu: bardzo miłe w dotyku, pewnie właśnie ta mikrofaza.
niestety nie było mojego rozmiaru.

prawdopodobnie przyjemniej się śpi
prawdopodobnie częściej trzeba prać
-------------------------------------------
fr

Odpowiedz
#14
Bylem dzis w Horyzoncie - dokladnie wymolestowalem sprzedawce (niestety okazal sie rodzaju meskiego, ale orientacji nie zmienilem;) i mi rowniez opwiedzial jak sie sprawy maja. W tym Arcticu jest faktycznie polaczenie bawelny i poliesteru - 35%/65% i ma to ponoc bardzo fajne wlasciwosci - tak mi powiedziano - zero takich problemow jak z normalna bawelna. Chcialbym rowniez zlozyc tu moje wyrazy uznania dla tamtejszej ekipy - za profesjonalizm i szczerosc, rowniez w rozmowie na temat produktow innych firm niz sprzedawane w Horyzoncie (tylko panie Darku bez reperkusji wobec wlasnych ludzi). Dziekuje wszystkim za porady - teraz musze sprawdzic jedna opcje, ale podejrzewam, ze sie skonczy na Arcticu.
-------------------------------------------
''Wolność to nie tylko Słowo. Wolność to Przygoda.''

Odpowiedz
#15
==>JacFis
Acha,tak sobie przypomnialem, nie radze(a wlasciwie sprzedawca z gdanskiego Horyzontu nie radzi) kupowac Arctica Luxa - powod jest prozaiczny; otoz, jak tlumaczyl mi ow sprzedawca, kazdy spiwor ma swoja okreslona zywotnosc i wraz z uplywem lat wypelniacz termiczny zaczyna tracic swoje wlasciwosci grzewcze. Generalnie sie ocenia, ze zywotnosc spiworow syntetycznych wynosi cos okolo 4 lat, a puchowych kolo 12 lat(wszystko zalezy od rodzaju wypelnienia, firmy ktora to zrobila,sposobie skladowania - tego nie wiedzalem, ale spiwory w domu powinno sie trzymac rozwiniete, a nie w worku kompresyjnym - oraz setki takich czynnikow jak wilgotnosc, ilosc pran,ble,ble,ble...), natomiast Arctic Lux jest spiworem z roku 2003 czy tam 2004 (nie pamietam), czyli juz mu polecialy latka, a skladowany z pewnoscia byl w worku,zeby nie zajmowal za duzo miejsca, czyli dodatkowe minusy. Dlatego wlasnie polecam zakup Arctica - i tak niczym sie nie rozni, a ja kupilem i juz jestem zadowolony:D

-------------------------------------------
"Wolność to nie tylko Słowo. Wolność to Przygoda."

Odpowiedz
#16
==> KOKOS
To prawda co mówisz o żywotności śpiworów, ale na moim nowym arctic luxie jak byk stoi, że wyprodukowano w 2005roku. Oczyiście metka mogła być zmieniona, ale dla mnie właśnie ta wzmianka z datą była argumentem przemawiającym za zakupem.
-------------------------------------------
JacFis

Odpowiedz
#17
Nie wiem czy dobrze pamietam ale jezeli sa jakies egzemplaze z 2004 roku to z dostawy jesienno-zimowej . W wiekszosci to sa spiwory z wiosny 2005.

-------------------------------------------
Darek e-horyzont.pl

Odpowiedz
#18
Witam
Ostatni wpis widze sprzed ponad roku.
Czy ktoś może mi doradzic ktory ze śpiworów jest lepszy:
1.Fjord Nansen Arctic
2.Fjord Nansen X-treem

Numer 2 jest droższy ale ma gorsze recencje
https://ngt.pl/thread-531.html
niz tańszy od niego model :
https://ngt.pl/thread-507.html

Prosze o rade i obiektywne porównanie tych modeli.
Pozdrawiam

-------------------------------------------
Wojtek

Odpowiedz
#19
Myślę, że wytrzymałościowo to jedno i to samo. Różnica jest jedynie w trzymaniu temperatury. X-treem jest o 6st. cieplejszy i powinien mieć realny Tlim ok. 0/-1st. To jest jedyna istotna różnica nie licząc rodzaju wypełnienia które i tak jest w X-treeme lepsze.

Odpowiedz
#20
Stopa
2004-05-23 10:42
stopa@ngt.pl
ARCTIC LUX to lepsza wersja modelu ARCTIC (jak sama nazwa wskazuje), który mam, używam i polecam:)

Wiking
2004-05-23 13:59
Tak sie sklada, ze mam model SNOW PEAK Fjorda, tj +/- odpowiednik ARCTIC LUX aktualnego, tyle ze z poprzedniej generacji jakby. Waga 1600g, Zakres temperatur wg opisu -12/+2/+12, rozmiar ten sam co testowany model. Wrazenia z uzytkowania podobne - przyzwoity spiwor 3sezonowy, najzimniejsze noce przezyl na obozie dwa lata temu w niedomykanym na noc namiocie wojskowym (''hangar'' 10tka) nieopodal rzeki. Ludzie w roznych spiworach Alpinus, Pajak, NoName budzili sie zmarznieci, mnie ten problem nie dotyczyl - spalem zawsze w samych slipach. I podobnie jak w modelu testowym, czasem jest duzo za cieplo jak uzywa sie go w pomieszczeniu - wtedy tylko jako przykrycie. Tak sie rozpisalem, bo mi wychodzi, ze ARCTIC to nastepca mojego spiwora - nawet cena podobna. Moge polecic spokojnie te spiwory. Faktycznie ciezko dopiac zamek po calkowitym otwarciu i mimo worka kompresyjnego sa dosyc duze po spakowaniu. No i 1,6 kg to juz zauwazalna waga.

~leon
2004-05-24 11:33
Dan techniczne nie zgadzają się z podawanymi przez producenta
- wypełnienie to Hollofil DuPont
- waga to 1,2 lub 1,5 kg (Arctic lub Arctic Lux)
- materiał wew. to Poliamid Cotton Look (choć bywa bawełna)
Nic nie napisałeś o kołnierzu termicznym.
W każdym śpiworze zjeżdża się na stoku.
Jeśli do śpiwora mieści się druga osoba to wg mnie jest za szeroki.

Kangur
2004-05-25 19:30
dane moga się różnić ponieważ cały czas jest on modyfikowany (kumpel kupił ten sam rok wczęsniej i miał dwuwarstwową konstrukcję!!) więc na to nie można patrzęc a dane spisałem z worka na mój śpiwór!
Kołnierza termicznego (wokół szyi) nie posiada.
Nie jest za szeroki do z druga osoba nie można go dopiąc więc jest ok - i chyba nie chciałbys spać w za wąskim (każdy jest innych wymiarów!)
Pzdr

~pawel_kac
2004-06-28 17:18
kaczor9999@wp.pl
kupilem tydz temu ARCTICA,juz w nim spalem - przyjemny. kosztuje teraz 200,- bez kolnierza,ale przede wszystkim extr. ma -2 a nie -10!
nie podoba mi sie troche kaptur bo moglby byc lepiej zaciagany
za 2 tyg jade na splyw kajakowy Radunia, napisze wam jak bylo w spiworku heya :)

obiezyswiat
2005-05-22 15:53
gibonsqad@o2.pl
Arctic LUX polecam wersja naprawde solidnie wykonana 5+ za ten śpiworek dla Fjorda :) naprawde ciepły, aczkolwiek dodam ,żebyście nie sugerowali się tym co piszą producenci bo czasami naprawde przesadzają ..... jesli chodzi o fjorda oni odchodza od tej reguły

~JacFis
2005-06-09 20:18
Właśnie kupiłem Arctic Luxa za 200zł. Ma kołnierz termiczny. Ogólnie wydaje mi się dość cienki, nie wiem czy nie lepiej było kupić pulchniejszego małacha combi tourist. Jak się prześpię w jakichś ''konkretnych'' warunkach to się podzielę wrażeniami. Na razie zauważyłem, że system ściągania kaptura i kołnierza to jest taki sobie.

~Johny
2006-06-17 11:48
johnyfor@wp.pl
Mam fjorda Arctic Lux-a rok czasu i nie ma na co narzekac możee to że jest faktycznie śliski i się zjeżdża nawet z karimaty. Jakość bardzo dobra, wypełnienie nie ''ucieka'' prZez szwy. Posiada wewnętrzne fartuch przeciwwietrzny(model 2005- nie wiem jak inne), wewnętrzny materiał miły w dotyku i i ciemny przez co nie widać zabrudzeń. Temperaturę trzyma wystarczjąco bo trzeba się liczyć z tym, że producenci zawsze mogą zawyżać parametry:) także trochę poprawkę trzeba wziąć na to ale spałem w nim teraz na końcu marca pod gołym niebem (m. środziemne i no troszke trza było sie ubrać ale ogólnie polecam nawet puch nie schodzi ani się nie ściera. DAje mu 5 z małym plusikiem
Ocena produktu
Komfort cieplny 5
Kompresja 5
Wyposażenie 4
Wytrzymałość 4
OGÓLNA 4.50

~Arni
2006-06-17 12:13
arni220@tlen.pl
Sorry że tu odpiszę ale opinia Twoja jest nieprawdziwa. Jaki puch? co niby ma wychodzić przez szwy - puch? Przecież to jest śpiwór z wypełnieniem syntetycznym a nie z puchowym. Proponuję kolego albo nie zamieszczaj takich opinii albo tę natychmiast popraw bo mylisz pojęcia. No i popracuj nad stylistyką bo trochę ciężko zrozumieć Twoje wypowiedzi.
-------------------------------------------
Przeniesione przez administratora

Odpowiedz


Skocz do: