To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


Impregnacja kurtki
A czy płyny typu kokosal i inne do prania, które raczej posiadają środki zmiękczające nie są szkodliwe dla membran??

Odpowiedz
Hmm,wszędzi są środki zmiękczające bo woda twarda,ale puki co ludziska ten płyn chwalą a jeden taki mówił mi że lepszy od perwolu jest,moje ciuchy bywały prane w jakichś chamskich prochach i sie nie rozsypały,ale najlepiej przyłożyć właściwą miare i nie dać sie zwariować,lepiej więcej energii przeznaczyć na dodatkowy zarobek i kupić nową porządną szmate
-------------------------------------------
wujek andrzej

Odpowiedz
Czyli konludując (chcę się upewnić bo przymierzam się do zabiegu renowacji) należałoby:
-ręcznie w 30 stopniach kokosalem
-odcieknąć, poczekać, i spryskać wilgotną szmatę sprejem
-poczekać jak wyshcnie i przeprasowac

tak??
-------------------------------------------
carlos

Odpowiedz
aha. zapomniałem zapytac czy moge w ten sposób potraktowac swoejgo Hannaha Nadir...woda sie nie perełkuje ale jakby nasiiąka to dwr czy co tak ale nie przemaka....choc: ostatnio z zauwazylem, ze na mankiecie, tuz przy sciagaczy jakby przemoklo. stowtzyla sie mokra plama wielkosci dwuzłotówki...moze jakos podcieklo? co na to poradzic?
-------------------------------------------
carlos

Odpowiedz
możesz uprać w pralce - program do tkanin delikatnych, zgodnie z info na metce kurtki
ja bym na kokosal się nie porywał - ale Twoja kurtka, Twoje ryzyko - wybrałbym płatki mydlane lub jak chcesz wydać więcej kasy odpowiednim preparat
tak czy inaczej mocno zabrudzone miejsca typu okolice kołnierza, mankiety wcześniej podczyść woda z mydłem czy preparatem i ściereczką lub gąbką
po wszystkim zaimpregnuj i przeprasuj - powinno się znów zacząć perlić
-------------------------------------------
... nemo me impune lacessit ...

Odpowiedz
hej, mam taki pytanie.mam kurtke bezmembranowa typu anorak skład tkanina novelene 67% polyester grilene 33% bawełny ciezko zajarzyc co pisze na metce bo norweska kurtka.chodzi o to chy po impregnacji takze ja przeprasowac?
-------------------------------------------
głupota nieboli w pierwszych objawach:):)

Odpowiedz
oczywiście- tylko może pomóc: odnawia dwr
-------------------------------------------
... nemo me impune lacessit ...

Odpowiedz
dzieki rumcajs, widac róznice na plus:)
-------------------------------------------
głupota nieboli w pierwszych objawach:):)

Odpowiedz
Witam. Mam pytanko nie dawno kupiłem kurtkę Milo typ Factor. Jak kupowałem to koleś mi powiedział że firma milo przez cały okres gwarancji (2 lata) nie życzy sobie żeby kurtki swojej firmy było impregnowane. Czy rzeczywiście tak jest. I jak coś to jaki jest w miarę dobry impregnat do kurtek chodzi mi o firmę i czy stosować w spreju czy płyn do prania. Dzięki z odp.

Odpowiedz
firmę przemilczę, bo nie mam najlepszych doświadczeń. Różnica jest taka: jeśli masz extra chłonną podszewkę (jak skropisz wodą to momentalnie ma wchłonąć) to wtedy nie możesz kurtki zaimpregnować poprzez pranie, bo zniszczysz ten (bardzo poządany) efekt na podszewce. Wtedy powinno się stosować tylko i wyłącznie spray.

Odpowiedz
Czy mozna prasowac kazda kurtke tak jak o tym pisał rumcajs? Mam pajaka szrona (starego) no i nie powiem troche sie boje ja przeprasowac aby jej nie zniszczyc. Ktos z forum daje gwarancje ze nic sie nie stanie? No i mozna ja przeprasowac cała jak koszule? :D (rekawy,tył itd) :D

Odpowiedz
mogę Ci dać jedynie gwarancję, że raczej nic złego się nie stanie :D
a nie powinno - trzymaj tylko odpowiednią temp. na żelazku
i możesz przeprasować całą
w zeszły weekend prasowałem, swoje kurtałki (w tym jedną swieżo po praniu i wysuszeniu) i nic złego się nie stało - nie dostaliśmy atomówką, żywności i wody na razie starcza w europie, ZUS nie splajtował (niestety)...
najlepiej niech wypowie się sasq
-------------------------------------------
... nemo me impune lacessit ...

Odpowiedz
Witam,

na forum jestem pierwszy raz:)
mam kurtke Rossignol snowboards (cos tam dalej) - ważne jest ze material to Gore-TEX XCR. po kilku latach osterj jazdy na nartach chce ja zaimpregnowac przed nowym sezonem.

jakiego srodka powinienem uzyc - jest wiele srodkow dla Gore-TEX ale nie ma nigdzie informacji ze jest to dla wersji XCR.

Jest jeszcze jedna sprawa - jak uzywaliscie kurtek z Gore-TEX XCR mieliscie problem z mechaceniem sie zewnetrznej warstwy?? jakos mnie to niepokoi :)

pozdrawiam,

PS: ze strona Gore-tex.com cos jest nie tak wiec pytam tutaj.
-------------------------------------------
jonczakp/ w temacie narazie zielony....

Odpowiedz
Praktycznie każdy impregnat do kurtek nadaje się do Gore. Nie przejmuj się ty, nic się nie stanie. To że nie pisze XCR o niczym nie świadczy. Będzie OK.
Podejrzewam, że twoja kurtka ma jakiś polarek od wewnątrz lub jest z ociepliną. Do jej zaimpregnowania nie możesz jedynie użyć impregnatów dodawanych do płukania. W twoim przypadku pozostaje ci cała gama tych w sprayu.
Ostatnio coś się zespół Nikwax i nie jestem zadowolony z jego trwałości ale na rynku jest tego ful więc masz wybór.

Odpowiedz
dzięki Arni,

pedze so sklepu po coś do samego prania i odpowiedni imopregnat na juz ''po praniu''.

pozdr,
jonczakp

Odpowiedz
Witam,
Na forum jestem pierwszy raz i postanowiłem się podzielić swoimi doświadczeniami dot. prania membran. Otóż kurrtki i spodnie piorę w środku firmy TOKO lub WOLY w pralce automatycznej w temp 30 stopni, wiruję na 500 góra 600 obrotów następnie suszę. Suche ubrania impregnuję środkiem do impregnacji z Daichmana za 12zł w areozolu. Wcześniej stosowałem inne środki do impregnacji, ale zauważyłem że większość jest na bazie fluoru i mają taki sam zapach jak ten środek z Daichmana (w sumie najtańszy). Jak do tej pory, jestem zadowolony i odzież dobrze się sprawuje na nartach. natomiast jednej rzeczy się nauczyłem w tym czasie - nie kupować kurtek bardzo jasnych, gdyż szybciej się brudzą :D

Odpowiedz
Witam serdecznie!

Mam 2 kurtki: 1) Kilkuletni hydrotex Alpinusa, 2) hudrotex RXP Alpinusa (kurtka ma rok). Jako, że obie są koloru czerwonego i używane były dość ekstremalnie to chciałem je wyprać i zaimpregnować. Kurtki miały też kilka brudnych, ciemnych mazów z tyłu i na rękawach (najwięcej) co logiczne. Poszedłem do sklepu Alpinusa w Opolu i zakupiłem (polecone) środki:
1) Pro-Tekt outdoor - antybakteryjny preparat do czyszczenia (w miejsce proszku)
2) Pro-Tekt outdoor - płyn do impregnacji, do stosowania podczas prania.

Wyprałem kurtkę według zaleceń producenta kurtki i tych płynów, bez wirowania etc.

PROBLEM: 1) Nie zostały wyprane te ciemniejsze mazy :|, wydaje się jakby w ogóle słabo kurtka została wyprana - wyczyszczona 2) Kiedy na kurtkę spadną krople wody - nie spływa ona jak po kaczce (tak się działo gdy kurtka była nowa) a wsiąka :/ W takim wypadku kurtka za dużą kasę staje się zwykłą szmatą :|

Proszę o pomoc. Co mogę zrobić? Jak wyprać kurtkę, zmienić środek piorący i impregnujący, ale na jaki? Nie mam pieniędzy na próbowanie środków (już na ten zestaw wydałem 50 zł).

Odpowiedz
Jak ja nie mogłem wyprać bardzo jasnej kurtki to zwyczajnie w wodzie 40st. wyprałem ją za pomocą szczoteczki i proszku. Tak długo szorowałem aż plamy zeszły. Czy membrana nadal jest sprawna? mam nadzieję, że tak.
Ty po praniu powinieneś jeszcze kurtkę zaimpregnować, to woda będzie ci spływać właśnie tak jak po kaczce.

Odpowiedz
Rozumiem, ale jednak zależy mi na tym żeby wyprać ją w jakimś środku. Na kurtce jest napisane, że max 30st. a mam jakieś wrażenie, że jeśli się używa szczoteczki to takie skupienie tarcia w jednym miejscu może serio zajechać membranę a ta druga kurtka ma niecały rok więc nie chcę jej się pozbyć :/
Arni, piszesz, że powinienem kurtkę jeszcze po praniu zaimpregnować - hmmm no to po co używałem płynu (o którym pisałem w poprzednim poście): Pro-Tekt outdoor - płyn do IMPREGNACJI, do stosowania podczas prania? Jeśli mam kurtkę impregnować jeszcze po praniu to po jakiego grzyba ten podczas prania ... bo nic nie dał :|

Odpowiedz
czyli do jednego prania wlałeś obydwa te płyny?

mocne zabrudzenia nigdy nie zejdą w trakcie normalnego prania - płyny oparte są na mydle, ono jest za słabe do takich zabrudzeń
ZAWSZE przed normalnym praniem należy miejscowo, tam gdzie mocne zabrudzenia występują, sprać je gąbką, szmatką lub miękką szczoteczką z dodatkiem płynu/mydła
inaczej kurtki nigdy nie dopierzesz
takie szorowanie - wykonane delikatnie - nie powinno zniszczyć memebranę - przecież czyścisz materiał zewnętrzny, membrana jest schowana
-------------------------------------------
... nemo me impune lacessit ...

Odpowiedz


Skocz do: