NGT

Pełna wersja: LAWINY! - Sondy, nadajniki, łopaty, etc.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5
To ja moze z innej beczki - jaka sonde?
Zalezy mi na wadze, ale i na jakosci.
Ceny sa wszystkich podobne wiec - czym sie sugerowac?
Np Grivel Probe jest duzo lzejsza od Black Diamond tej samej dlugosci, z drugiej strony Grivel to (tylko?) 240 cm.
Jakich Wy uzywacie? Jaka linka mocujaca bedzie najlepsza? Czy sonda wazaca 200 g i mniej jest OK, czy tez lepiej nie oszczedzac i wybrac model klasyczny, ok. 300 g?
-------------------------------------------
Robert

Kup sondę o długości do 240 cm. Dłuższej nie ma sensu, a ciężar nie jest w tym wynalazku istotny. Ważne, aby system blokowania był pewny, tak, abyś mógł bez kłopotu rozłożyć sondę i połączyć jej elementy.

Ratownicy używają sond do 300 cm, ale nie warto kupować tak długiej. Słyszałem o badaniach prowadzonych na lawiniskach które mówią, że w czasie który pozwala na przeżycie ofiary przeszkolony turysta/wspinacz dokopie się do głębokości ok. 200 cm. Znacząco dłuższa sonda w niczym więc nie pomoże, niestety.

Na koniec apel do wszystkich. Moi drodzy, nie sądźcie, że wątek ten może zastąpić kurs lawinowy. Nie sądźcie, że można nauczyć się poszukiwania ofiary z książek. Aby opanować tę umiejętność MUSICIE wyjechać w góry, nauczyć się obsługi piepsa i pod okiem instruktora poćwiczyć poszukiwanie 'manekina' w 'lawinie'. Bez praktyki nie ma mowy o bezpieczeństwie. Wszelkie patenty typu butle do paintballa z tlenem (czy stosujący ten patent pomyślał o masce i reduktorze, i o tym czy butla jest czysta tlenowo?) zakrawają na kpinę...

Polecam kurs turystyki wysokogórskiej, choć sam nigdy nie skończyłem wiem, że warto. Po co komu wiedza o dostępnych na rynku łopatach i detektorach, gdy nie będzie wiedział jak ich użyć?
-------------------------------------------
http://www.lukaszsupergan.com

Jeśli interesuje kogoś Was tematyka lawin, to poza popularną 'Kochaj śnieg, unikaj lawin' polecam 'Avalanche handbook', która znaleźć można tu:

http://tnij.org/bezplawinowe

Nowsze wydanie tej książki można pożyczyć np. bibliotece Klubu Wysokogórskiego Warszawa.
-------------------------------------------
http://www.lukaszsupergan.com

hej sołtys, i na tym forum sie widzimy ;) dzieki za linka do ksiazki, przyda sie.

sołtys, jak zawsze masz 100% racji, tu może nawet 150...
-------------------------------------------
http://majtra.blogspot.com

Hmm, dzieki za info odnosnie stricte stosowania sprzetu. Z pewnoscia je uwzglednie:)

Tyle, ze dalej nie wiem co z techniczna strona calej sprawy - czyms pewnie jednak te sondy sie roznia - jakoscia linki w srodku, jakoscia wykonania ogolnie, srednica itp. Gdyby ktos sie podzielil wlasnymi doswiadczeniami - moze co uzywa i dlaczego lub tez podzielil sie swoja opinia, bylbym zobowiazany :) Niestety, na stronach www producentow nie pisza o ''super sprawnym systemie blokowania'', albo ze ''nasz system blokowania nie dziala'' :( Co jest dosc oczywiste:)

Licze wiec na uzytkownikow - chyba sa jednak tacy, ktorzy juz praktycznie uzywaja takiego sprzetu:)

p.s. swietna ksiazka - dzieki za link!
---
Edytowany: 2009-12-23 00:43:43
-------------------------------------------
Robert

Wybierz sondę, która rozkłada się szybko. Black Diamond ma patent polegający na złożeniu sondy i zablokowaniu wewnętrznego stalowego cięgła jednym pociągnięciem. Większość dostępnych modeli wyposażonych jest w podobne rozwiązanie. Odrzuć najtańsze, pogadaj ze sprzedawca i naucz się nią operować.

W warunkach polowych sonda jest (po detektorze i łopacie) najmniej przydatnym elementem.
-------------------------------------------
http://www.lukaszsupergan.com

Dzieki za informacje. Wlasnie na Black Diamond'a patrzylem. Lopate juz mam Grivel'a i jestem z niej bardzo zadowolony. Detektor - tu mam rozkmine w co inwestowac, ale musze wiecej doczytac o roznicach miedzy zakresami, dzialaniem full cyfrowym i analogowo-cyfrowym, poszukiwaniem wielu - jednej osoby itp. Licze tez na posezonowa obnizke cen:)

Przy okazji, TOPR w tym roku dostal nowy sprzet i beda organizowali szkolenia - na dzis wiadomo o Pieciu Stawach i Chocholowskiej.
-------------------------------------------
Robert

OT: a gdzie widziałeś info o chochołowskiej ?;>
---
Edytowany: 2009-12-23 16:02:47

Napisalem do TOPR-u pytanie i mi tak wlasnie odpisali:) Szczegolow jeszcze nie znam.
-------------------------------------------
Robert

czy jest może wśród szanownych forumowiczów ktoś, kto mógłby mi pomóc w wyborze detektora (+ krótkie uzasadnienie), mam do wyboru 2:
Arva Evolution 3
oraz
Tracker DTS
nie potrafię (a może za szybko się poddaję?) niestety znaleźć miejsca, w którym wszystkie istotne parametry byłyby jasno wyświetlone, na tyle jasno, że o żadnym bym nie zapomniał i dla obu ''pipsów'' byłyby kompletne

grzenio

Wysil się poszukaj i poczytaj na http://www.skitury.fora.pl/. Osobiście kupiłem Trackera DTS dlatego, że w testach ludzie bez doświadczenia zawsze tym ustrojstwem znajdywali szybciej i prościej.

przymierzam sie do zakupu lopaty i sondy, chodza mi po glowie 2 modele: BCA Arsenal Probe z sonda 240cm mieszczaca sie w rurze i BCA Arsenal Saw z zintegrowana pila 35cm w rurze. Saw ponadto jest ma wieksza powieszchnie i zdaje sie jest teleskopowa. kusi Arsenal Probe bo jest 2in1, ciezko mi stwierdzic, czy owe ostrze 35cm przyda mi sie az tak bardzo przy budowie stanowiska. z kolei - pytanie czy sonda 240cm jest wystarczajaca, przydaloby sie przejrzec opisy akcji ratowniczych aby ocenic srednie przysypanie... ostatecznie jedna z tanszych lopat, jak np. BCA Traverse EXT + sonde oddzielnie... co Wy na to ?

w obu łopatach możesz mieć szuflę tour lub companion, sonda w arsenalu jest dosyć giętka, koniec końców wziąłem właśnie traverse ext i sondę standardową 240. Co prawda trzeba nosić osobno, ale traverse po złożeniu jest krótsza, po rozłożeniu dłuższa, cenowo wychodzi tak samo...

ostatnio mialem okazje podzialac troche modelem Traverse EXT, sensowny. powierzchnia identyczna jak w Arsenalu zdaje sie, plusem jest wlasnie rura, ktora w plecaku zajmuje mniej miejsca, a po rozlozeniu jest wiekszy komfort w dzialaniu. niestety irytuje mnie noszenie sondy oddzielnie. roznica pomiedzy alu 240 a wlokno 260 w cenie chyba 40zl. mam kijki z wlokna, chwale sobie. pytanie czy wlokno przy takim wyginaniu na pewno da rade, i ile lzejszy jest od alu - nie moge cos znalezc wartosci...

profile 240 - 247 g
carbon 260 - 209 g i jest krótsza o 4 cm po złożeniu.

jezeli dluzsza o 20cm po rozlozeniu, lzejsza i krotsza po zlozeniu to chyba doloze roznice, o ile zdycyduje sie na koncept lopata, sonda oddzielnie.
korci mnie za to chowanie jej do rury. zamiast 2 przedmiotow w plecaku, mam 3... przy mocno obciazonym plecaku moze sie uszkodzic sonda do tego.

ile cm dluzsza jest rura po rozwinieciu w Traverse od Arsenal Probe ?
ok, dogrzebalem sie do cyferek.

bardzo podoba mi sie rowniez lopata Ortovoxa Professional Alu II, niestety sporo drozsza od Traverse. w UK kosztuje ok 200zl ale z transportem wyjdzie prawie tyle samo co w kraju. z roznic na korzysc Ortovoxa, fragment antyposlizgowy na rurze, Axe function, dluzsza o 8cm, nie wiem czy tez ciut nie jest glebsza. niestety ciezsza o jakies 160g, pewnie tez dluzsza po zlozeniu i niestety drozsza...
---
Edytowany: 2011-02-05 18:10:02

macie jakies doswiadczenie z detektorami Arva, np model Axes 3 ? wyczytalem ostatnio w jakims tescie Evo 3, iz zasieg realny jest ok 30m, przy ponad 40 w trackerze bca, piepsie dsp etc
ciekawi mnie tak niski wynik, przypadek, kwestia egzemlparza, modelu Evo 3 itp ?

regedarek

polecam sondę BD używałem ją na szkoleniu, w porównaniu do takich na sznurek, który mi się urwał i wypadłem z grupowego poszukiwania to jak maluch i mercedesa co do piepsów, moje podejście jest takie, że kupię sobie analoga
-------------------------------------------
Dariusz Finster

sefer

To samo co BD, a taniej oferuje BCA- ze stalową linką i szybką blokadą.

Stron: 1 2 3 4 5