NGT

Pełna wersja: Kurtki dla wyczynowców - koniec dominacji Gore?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25

ArniK

No właśine to mnie trochę niepokoi. Każdy z Was zachwala jaki to eVent jest super w testach itd, ale (prawie) nikt nie testował jej w trudnych warunkach. VAUDE ma niby świetna kurtkę, ale jedyny jej właściciel, który napisał coś o niej ''na żywca'' jest z niej niezadowolony. Może jednak jeszcze nie poraz na ''nowości'', może poczciwy Gore XCR to nadal podstawa dobrego ubioru?
Pozdrawiam
-------------------------------------------
ArniK

ArniK

No właśnie to mnie trochę niepokoi. Każdy z Was zachwala jaki to eVent jest super w testach itd, ale (prawie) nikt nie testował jej w trudnych warunkach. VAUDE ma niby świetna kurtkę, ale jedyny jej właściciel, który napisał coś o niej ''na żywca'', jest z niej niezadowolony. Może jednak jeszcze nie pora na ''nowości'', może poczciwy Gore XCR to nadal podstawa dobrego ubioru?
Pozdrawiam
-------------------------------------------
ArniK

braavosi

>Może jednak jeszcze nie pora na ''nowości'', może poczciwy Gore XCR to nadal podstawa dobrego ubioru?

No softszell jeszcze wzmacnia szeregi antygore-owców.:)

-------------------------------------------
lenistwo przewlekłą chorobą narodową:)))))))))))

Tak myślałem i myślałem i coś wymyśliłem- poprawcie mnie, jeżeli źle wymyśliłem. Napisaliście w postach, że niczego nie zmieniono w kurtce VAUDE (podobno starszy model ma tylko kapę na suwakach i troche inny kaptur), a w poprzedni teście wygrała z nią TNF ATMOSPHERE, to według mnie może dowodzić dwóch rzeczy:
1- ATMOSPHERE nadal jest najlepszą kurtką, pomimo, że jej nie produkują;
2- Kurtki, które poddano testom są gorsze zarówno od ALPINIST i ATMOSPHERE.
Czy gdzieś się pomyliłem w moim myśleniu? Skoro nie pomyliłem się, tzn. że aktualnie najlepszą kurtką do kupienia na rynku jest ATMOSPHERE?
Pozdrawiam
-------------------------------------------
ArniK

salvador

a ja sobie mysle tak - kurtka przede wszystkim ma byc lekka, wytrzymala, dobrze skrojona i prawidlowo zaprojektowana zgodnie ze swoim przeznaczeniem. i tutaj moge napisac o tym, co sam posiadam i co zachwalalem kilka postow wyzej: kaptur - ideal, kroj - super dopasowany do mojej postury (co najwazniejsze dlugie rekawy ktore nie podciagaja sie przy machaniu dziaba), wentylacja polaczona z kieszeniami wiec odpada nadmiar zamkow itp dupereli (inna sprawa, ze na coz mi kieszenie w kurtce wspinaczkowej - jedna kieszen na schemat ewentualnie), pasek u spodu kurtki dodatkowo zabezpieczajacy przed jej podciaganiem (z uwagi na doskonaly kroj pasek jest zbedny wiec na ogol odlaczany, zakladany jedynie przy dupozjazdach coby kurtki mi nie sciagnelo ;), waga - niewiele ponad 500g. szukajac kurtki membranowej mierzylem wszelkiej masci wynalazki TNF itp ''topowych'' firm. to wszystko byly workowate konstrukcje bazujace na wyrobionej marce firmy, nie dajace nic innowacyjnego (lub raczej dajace nadto czyli zbedne bajery typu mnostwo ladnych napisow w stylu ''szczytuj z nami podczas tsunami'' itp). wiec prosze powiedziec mi za co placimy w przypadku takich wlasnie firm?

~salvador, a jaka masz membrane w tej kurtce i jak tam jej oddychalnoscia?

salvador

H2No Storm HB stretch czy jakos tak. kurtalka rzeczywiscie cala jest stretchowa, do tego pieronsko mocna tkanina zewnetrzna. razem z kurtka dostalem probke membrany wiec zrobilem jej test rozciagajac ja na maks i trac o rozne mniej lub bardziej przyjazne rzeczy (typu kant sciany tynkowanej co mialo imitowac cioranie o granit ;), cala kurtka trafila pod prysznic, byla rozciagana i traktowana ''grzmotem'' wody (opcja hydromasaz :). wsie testy zaliczone pozytywnie. o oddychalnosci powiedziec nic nie moge, paramerow dokladnych nie znam, ale sama membrana zdaje sie oddychac zadowalajaco, natomiast system wentylacji sprawdza sie doskonale.

tomekl

WItam! Również testowałem już swojego eventa: najpierw pod mocnym prysznicem, gdzie poddałem go wszelkiego rodzaju torturom. Pod kurtką miałem długi rękaw, by sprawdzić, czy są przecieki. Żadnych. W terenie podczas krótkiej ulewy kurtka również sprawowała się bez zarzutów. Latem jadę z córką w góry - tam przetestuję jej oddychalność. Na razie wygrywa ta kurtka z poprzednio posiadanymi goretexami. Jest lekka (ok. 450 g) i wytrzymała. Nie posiada zbędnych bajerów. Brakuje mi tylko sprawdzenia jej legendarnej prawie oddychalności. Po teście w terenie - napisze o tym...

wagon

tomekl>Powodzenia, latem membrany praktycznie nie oddychają.

qbaS

Nie latem, tylko w niesprzyjających (wysoka temeratura lub wilgotność warunkach). Tomekl nie napisał w KTÓRE góry jedzie - jeżeli w Alpy, to spokojnie wszystko potestuje.. Podejrzewam że i w naszych poczciwych Tatrach (Wysokich) na podejściach w dolinach z północną wystawą lub wieczorami warunki do ''testowania'' będą odpowiednie :]
Co do testów Eventu to kolega przebiegał w nowym Alpiniście całą zimę w taterkach i wystawił mu (jej? :P) najlepszą możliwą opinię

Śledzę, śledzę ten wątek i myślę, że w to troche podobne do dyskusji wyższości mercedesa nad bmw gdy w kieszeni pustka. Niestety bardzo nikły % ludzi w Polsce kupuje ciuchy z takimi membranami. Nie neguję !!! oczywiście potrzeby takich porównań ale może ktoś porówna membrany stosowane w dużo tańszych wyrobach.

Według mnie trudno mówić o jakichkolwiek dobrych właściwościach membran z niższej półki. Moja dziewczyna ma kurtkę z membraną VAPORTEX- jeden sezon i kurtka przemięka na połowie pleców. Miałem buty z SYMPATEXU- jedno wyjście na szlak i stopy szlak trafił (czy. przepocone, zero komfortu). Teraz chodzę w GORETEX-XCR i pełen komfort- po dniu wyprawy na szlak, wracam i mam suche stopy- tak jak napisałem- dla mnie membrany poza GORETEX'em i EVENTEM (ale to tylko ze względu na badania, które przeprowadzono, bo osobiście jeszcze nie przetestowałem, ale ma być lepszy od GORE;) ). Munkas- kupując coś z niższej półki według mnie możesz sobie dowolnie wybierać, zapewne wszystkie właściwości tych membran będą identyczne, bądź bardzo zbliżone. A tak wracając jeszcze do testu- czy to był test kurtek techniczynych do wspinaczki? Niestety nie znam niemieckiego. Poszukuję kurtki na wyprawy w góry, ale na szlak, a nie do wspinaczki dlatego zastanawiają mnie Wasze wymagania dotyczące obsuwania się rekawów itd.
Pozdrawiam
-------------------------------------------
ArniK

Arnik jakość membrany poznajemy po oddychalności a nie po wodoszczelniości. latem w czasie deszczu najlepiej kupić foliową pelerynę za 5 zł. Jest bardziej wodoszczelna, oddychalność identyczna jak gore i tańsza. Membrany dobrze pracują praktycznie tylko w zimie a jeśli szukasz modelu do turystyki to omijaj gore XCR i taslan jako pokrycie. To materiał do kurtek technicznych przydatnych w czasie wspinaczki.

Munkas w sumie nie pytałem dziewczyny, czy poci się pod kutką, ale moje stopy odpowiedziały mi rewelacyjnie na pytanie o membranę SYMPATEX- chodziłem w butach w górach w lato i całą zimę- niestety żadnych pozytywnych wrażeń nie miałem (tak to jest jak się chce oszczędzić na sprzęcie). Co do GORE XCR- nie zawiódł mnie w butach dlatego dla mnie jest wiarygodną membraną i na pewno lepszą od SYMPATEXU. Co do zastosowania tej membrany w kurtkach niestety jeszcze niczego nei moge powiedzieć, więc czekam na wypowiedzi osób, które posiadają XCR i używają go w warunkach podobnych do tych, w jakich ja chcę go stosować.
Pozdrawiam
-------------------------------------------
ArniK

qbaS

Munkas:
''Membrany dobrze pracują praktycznie tylko w zimie a jeśli szukasz modelu do turystyki to omijaj gore XCR i taslan jako pokrycie''
Erm.. przepraszam, to turystyki nie mozna uprawiać ani w zimie ani w górach > 2000m ? :D

XCR z taslanem jest mocniejszy, odporniejszy na rozdarcia i td. Niestety
gorzej oddycha i jest cięższy. Zima i wysokość nie mają tu nic wspólnego. Po cholere wydawać pieniądze na model techniczny praktyczny przy wspinaczce lecz mniej wygodny i cięższy od kurtki przeznaczonej do turystyki.

wagon

qbaS> oczywiście, że można np. idąc na jednodniową wycieczkę na Leskowiec w słoneczny sierpniowy dzień zabrać trójwarstwowy XCR i cieszyć się z jego wyśmienitych parametrów. Najważniejsze jest, aby mieć radość i satysfakcję z uprawiania turystyki górskiej. Wiesz jak wiele kurtek z Goretexem nigdy nie widzi gór?

Pim

Kasę się wydaje po to by wchodząc na Markowe Szczawiny w kurtce z napisem EXTREME kobiety mdlały. Swoją drogą Mammut postąpił genialnie wypuszczając tę serie. Napis na pewno podniósł sprzedaż.
Pozdrawiam

OT
Co tam Markowe - w niedzielę z poziomu kajaka koło Norbertanek widziałem gościa na spacerze w membranach (takich czerwonych z czarnymi wzmocnieniami) na nogach :-). Na górę nie zwróciłem uwagi.
Z drugiej strony - pomyślałem że przecież każdy może sprzęt wykorzystywać jak mu pasi, i zajmowanie się tym czy komentowanie tego świadczy o tym że sami nie mamy pomysłu co zrobić ze swoją makówką (jaki użytek).
-------------------------------------------
smog wawelski

sasq

1. Tak dla mniej zorientowanych w temacie...
Przy bardzo intensywnym wysiłku człowiek może wypocić do 3litrów potu na godzinę na metr kwadratowy skóry
Zakładając że kurtka miała by to odparowć to jej ''oddychalność'' powinna wynosić 72 000 g h2o/m2/24h

Osławione Gore XCR daje nam w wersji pack lite około 30 000 (jeśli sie myle niech ktoś sprostuje)
wniosek: W każdym teksie lub czyms innym co membrane ma zapocimy sie aż miło

2. Co do butów, wszycie a właściwie wklejenie membrany do srodka nie poprawi właściwości (za wyjątkiem wodoszczelności) materiałów z których dany but jest stworzony.
Przez analogie: bierzemy słoik wykładamy go Gore XCR... i co szkło nagle pare wodna przepuszcza?!

lol
-------------------------------------------
sasq wędrowniczek

Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25