To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


[Recenzja] Polsport Wałbrzych Himalaje
#2
Przy autorze testu to ja jestem ''młodzik'', ale dołożę swoje trzy grosze:
1. Pełna nazwa produktu: ''Trzewiki wysokogórskie Himalaje''. Kupowałem je gdzieś koło roku 1988. Były towarem deficytowym.
2. Muszę się z autorem nie zgodzić co do jednego: ten but nie dostosowywał się do stopy. To stopa dostosowywała się do buta. Przynajmniej w moim przypadku. Mam do dnia dzisiejszego na pięcie narośla budzące zawodowe zainteresowanie każdego ortopedy.
3. Ponieważ ówczesny rynek miał cechę taką, że go nie było. Problem impregnacji a'la Axe nie istniał. Rozwiązywała je impregnacja typu ''jak Ci się wydaje, że będzie dobrze z tego co masz''. W moim przypadku była to mieszanina wosku pszczelego, parafiny i linomagu, nanoszona na gorąco. Buty potem ''woniły'' linomagiem. Mój kolega w takiej mieszaninie ''zapiekał'' je w piekarniku.
4. Ci bardziej światowi, jeżdżący za granicę - czyli np. do Czechosłowacji w Tatry, kupowali ''tuk na obuw'', czyli robili +/- impregnację olejową.
5. Faktycznie były butem uniwersalnym.
https://tinyurl.com/y5mdx922
Na zdjęciu widać autorów pierwszego przejścia Łuku Karpat w takich właśnie ''trzewikach wysokogórskich''. Taki był styl i taki był rynek.
Pamiętam z dzieciństwa GOPR owców na Jaworzynie Krynickiej latem w czerwonych swetrach i ''Himalajach''....Kobiety po prostu mdlały z wrażenia.
6. Używałem tych butów nawet z prymitywnymi ruskimi automatami zimą w Tatrach. Jak się nie miało pieniędzy na ''plastiki'', które pojawiły się pod koniec lat 80-tych, to się używało jeszcze takich skórzaków.
7. Wersja ''lux'' takich butów to były Czechosłowackie Botasy. Sztuka szewska, jakość skór była na zdecydowanie wyższym poziomie. Po za tym używali oryginalnego Wibramu.
8. Trzewiki Wysokogórskie Himalaje, a potem krótkie użytkowanie ''plastików'' Koflacha, spowodowały, że przez wiele lat najcięższym butem jaki miałem to były treki cordura/skóra, pierwsze niskie Salomony. Mam teraz buty do złudzenia przypominające Himalaje. Włoskie skórzaki Andrewshoes:
https://imageshack.com/a/fSeM/1
Jest to jednak trochę wyższa półka rzemiosła szewskiego. Są lżejsze, skóra jest wyższego gatunku. Ale i tak używam ich wyłącznie zimą jako przede wszystkim buta narciarskiego z nartami BC.
9. Porównując Himalaje z AKU Tribute II GTX - widać jak zmieniła się definicja ''skórzaka uniwersalnego''.
---
Edytowany: 2019-11-07 16:50:51
---
Edytowany: 2019-11-07 17:05:03
-------------------------------------------
Pim

Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
[Recenzja] Polsport Wałbrzych Himalaje - przez wp - 07-11-2019, 14:50
RE:[Recenzja] Polsport Wałbrzych Himalaje - przez Pim - 07-11-2019, 16:47

Skocz do: