To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


[Recenzja] Evernew Ti Ultralight Mug Pot 900 ECA267
#9
Panowie i Panie - dorzucam swoje trzy grosze...
Tytan jest nienajlepszym przewodnikiem ciepła. To już wiemy. Ale gdzie szukać plusów i minusów w zastosowaniu praktycznym, pomijając cenę?

Tytanowy kubek / garnek zalany wodą i postawiony na źródle ciepła, przejmuje ciepło bezpośrednio i równie bezpośrednio przekazuje do wody. Zatem sama strata ciepła na pokonaniu cienkiej blachy tytanowej jest stosunkowo niewielka, bo po jednej stronie ciepło jest ciągle emitowane, a po drugiej stronie ciągle odbierane. Milimetrowa warstwa tytanu tegoż ciepła absorbuje bardzo niewiele.

Jednak po zagotowaniu wody i odłączeniu źródła ciepła, w kubku jego zawartość stopniowo się ochładza, ochładza się także sam kubek, a najbardziej ścianki powyżej lustra wody (pominę uchwyt, choć ten też nie parzy tak jak aluminiowy czy stalowy).
Zaczyna występować coraz większa różnica temperatur pomiędzy wnętrzem kubka a jego zewnętrznymi ściankami, które nie są już podgrzewane, a raczej chłodzone otaczającym je powietrzem. Brzeg kubka który zazwyczaj ma kontakt z ustami w czasie picia, z uwagi na niskie przewodnictwo cieplne tytanu, szybciej traci temperaturę, zapewne szybciej niż stal i wiele szybciej niż aluminium, które - jak wiemy - potrafi dotkliwie poparzyć pijącego świeżo zaparzoną herbatę.

Oczywiście nie prowadziłem testów i pomiarów laboratoryjnych, ale te spostrzeżenia są raczej powszechne wśród świadomych użytkowników takich naczyń.

Swoją drogą ciekaw jestem jakie różnice temperatur można zaobserwować na brzegach naczyń po zalaniu podobnych trzech garnków - alu, stal, tytan - do połowy wrzącą wodą i jak szybko się te okolice ochładzają. Nie mam tylko porównywalnego pojemnością stalowego kubala...

Innymi zaletami tytanu jest neutralność wobec płynów i potraw, brak korozji, wytrzymałość, hypoalergicznoć - czego nie można powiedzieć o czystym aluminium.
Właściwie po finansowej traumie dla portfela, później zostają same zalety.
Dobre stalowe garnki też mają swoje plusy, bynajmniej nie chodzi mi o to, by je zdyskredytować. Bo już aluminium nie jest takie super, aczkolwiek nadal ekonomia może być dla niektórych czynnikiem decydującym, - tak jak przy naczyniach ze stali.
Z garnkami aluminiowymi rozstałem się najszybciej, tytan i stal mam na bieżąco w użyciu, choć kubek stalowy już ma tytanowego następcę... :)

Tyle moich trzech groszy - subiektywnych, lecz maksymalnie zobiektywizowanych.
-------------------------------------------
Yatzek - nadworny tester NGT.pl :)

Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE:[Recenzja] Evernew Ti Ultralight Mug Pot 900 ECA267 - przez Yatzek - 12-07-2016, 22:10

Skocz do: