To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


Jedzenie w warunkach turystycznych / w tym: liofilizaty
(18-09-2022, 16:01)bzyk69 napisał(a): Dziękuję za wpis na blogu. Jak dla mnie: samo mięso, i mnóstwo ciekawych porad udzielanych przez praktyka. Teraz pozostaje - testować Twoje przepisy, i sprawdzać co ma sens w moim przypadku. Jeszcze raz: Dziękuję!

Jeszcze tylko dwa pytania :
1. Pakowarka próżniowa - masz jakieś doświadczenia? 
2. Jaja w proszku - widziałem na zdjęciu próżniową jajecznicę. Podasz dokładniejszy przepis?

Cieszę się, że się przydaje - po to się dzielę :-)

Pakowarkę kiedyś wykukałem na jakiejś okazji i nie dość że była z dobrą obniżką, to jeszcze wszedł jakiś kupon minus kilka czy kilkanaście złotych, więc wziąłem.
Model bardzo podstawowy, ale kilka prób i daje radę. Przy rozpoczęciu odsysania trzeba - w moim modelu - nieco docisnąć górną klapkę pośrodku od góry, bo same boczne zatrzaski dobrze trzymają boki, a środek czasem odstaje i nie uszczelnia, przez co pompka pracuje, a powietrze ciągnie szczeliną. To gdyby ktoś zaobserwował podobne zachowanie swojej machiny. Po odessaniu i zgrzaniu zwykle trzymam jeszcze ze dwie-cztery sekundy na ustabilizowanie zgrzewu i lekko otwieram. Na jakieś 60 pakietów dwa lub trzy musiałem poprawić, - może jakaś drobina weszła w zgrzew, może za wcześnie podniosłem klapkę i gdzieś jeszcze gorący zgrzew puścił. Trochę treningu na zgrzewaniu i poziom mistrza zapewniony. Przy okazji można zapakować tak awaryjny zestaw naprawczy, zapasowe baterie, papier toaletowy na godzinę "W" (mokry słabo działa), czy cholerawiecojeszcze :-)

Używam woreczków moletowanych dość grubych, raczej standardowych Eurovac 15x20. Pakowarka to Tntonlife Freshpack Pro-QH (QH-01) - bardzo podstawowy model, ale po wprawieniu się działa niezawodnie (póki co). Odciąganie powietrza jest bardzo sprawne, w zasadzie pakiety są ściśnięte na kamień, co aż mnie mile zaskoczyło. Nie ma natomiast opcji zgrzewania bez odsysania, albo zgrzania zgrzewem pomocniczym / wzmacniającym. Zgrzewanie jest wykonywane na zakończenie procesu udanego odsysania. Sam zgrzew jest pewny, ale czasem potrzebuję zrobić dodatkowy - np. na etykietkę, bo kawałek woreczka został.  Dlatego też dokupiłem zgrzewarkę ramieniową, solidną, ale gdzieś z likwidacji za 11zł (sic!), odnowiłem i mogę kleić szerokie zgrzewy bez konieczności odsysania.

Jajecznicę wypróbowałem dopiero raz, więc jeszcze nie jest to przepis za który gwarantuję, tak samo nie mam rozeznania który producent ma najlepsze jajka w proszku. Przepis podaję, ale proszę samemu go dopracować. W bacówce na Maciejowej w Gorcach kiedyś dostałem jajecznicę i ona była z proszku - całkiem zjadliwa, więc pomyślałem, że może sam...
Mała uwaga - proszek jajeczny pachnie dość specyficznie, ale po przygotowaniu dania już go nie czuć, więc konsumpcja raczej z pozytywnymi doznaniami.
A oto przepis:

Cytat:Jajecznica 5 jaj 100g.        3,04 zł
                                             
jaja w proszku           - 50g.    2,00 zł
cebula suszona          - 25g.    0,55 zł
czosnek niedźwiedzi    -  3g.    0,24 zł
sól, pieprz                  -   2g.   0,01 zł
woda                         - 200ml. 
olej do smażenia         -  20ml.  0,24 zł

Smażyć po dokładnym wymieszaniu i związaniu wody, bo inaczej woda pryska na gorącym oleju. Proporcje raczej dopasowane.
Nie próbowałem po zalaniu wrzątkiem odstawić do samoistnego stężenia.
Myślałem też, by po zalaniu wrzątkiem woreczek wsadzić do pozostałego wrzątku i chwilę jeszcze podgotować, zamiast bardziej wymagającego i złożonego smażenia. Do tego dobra by była silikonowa torebka do gotowania sous-vide.
Nie ustaję w rozwijaniu tematu.
Yatzek - nadworny tester NGT ;-)
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE:Jedzenie w warunkach turystycznych / w tym: liofilizaty - przez sasq pajak/grappa.pl - 24-05-2005, 15:06
RE:Jedzenie w warunkach turystycznych / w tym: liofilizaty - przez sasq pajak/grappa.pl - 25-05-2005, 10:59
RE:Jedzenie w warunkach turystycznych / w tym: liofilizaty - przez +blackwater+ - 12-06-2005, 14:16
RE:Jedzenie w warunkach turystycznych / w tym: liofilizaty - przez +blackwater+ - 13-06-2005, 10:03
RE:Jedzenie w warunkach turystycznych / w tym: liofilizaty - przez +blackwater+ - 13-06-2005, 10:18
RE:Jedzenie w warunkach turystycznych / w tym: liofilizaty - przez +blackwater+ - 13-06-2005, 15:30
RE:Jedzenie w warunkach turystycznych / w tym: liofilizaty - przez bartoldzik - 24-08-2005, 22:51
RE:Jedzenie w warunkach turystycznych / w tym: liofilizaty - przez sasq pajak/grappa.pl - 21-08-2007, 13:34
RE:Jedzenie w warunkach turystycznych / w tym: liofilizaty - przez Zbynek Ltd. - 01-02-2008, 14:37
RE:Jedzenie w warunkach turystycznych / w tym: liofilizaty - przez Zbynek Ltd. - 09-02-2008, 14:47
RE:Jedzenie w warunkach turystycznych / w tym: liofilizaty - przez sasq pajak/grappa.pl - 27-06-2008, 12:04
RE:Jedzenie w warunkach turystycznych / w tym: liofilizaty - przez sasq pajak/grappa.pl - 20-01-2009, 11:52
RE:Jedzenie w warunkach turystycznych / w tym: liofilizaty - przez michalnotts - 17-02-2009, 09:20
RE:Jedzenie w warunkach turystycznych / w tym: liofilizaty - przez sasq pajak/grappa.pl - 01-06-2009, 11:19
RE:Jedzenie w warunkach turystycznych / w tym: liofilizaty - przez independent - 13-02-2011, 12:16
RE:Jedzenie w warunkach turystycznych / w tym: liofilizaty - przez manfred1992 - 08-01-2012, 13:20
RE:Jedzenie w warunkach turystycznych / w tym: liofilizaty - przez cookiejaaar - 29-05-2012, 13:29
RE:Jedzenie w warunkach turystycznych / w tym: liofilizaty - przez lepszy humor betuli - 29-05-2012, 21:05
RE:Jedzenie w warunkach turystycznych / w tym: liofilizaty - przez lepszy humor salixa - 31-05-2012, 18:57
RE:Jedzenie w warunkach turystycznych / w tym: liofilizaty - przez lepszy humor salixa - 01-06-2012, 09:11
RE: Jedzenie w warunkach turystycznych / w tym: liofilizaty - przez Yatzek - 18-09-2022, 17:46

Skocz do: