To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi
Cześć.

W ramach wyjaśnień:
W latach 2016-2019 nieoficjalnie odbyłem najdłuższą podróż po Polsce, która trwała 1001 dni. W tym czasie pokonałem około 30.000 kilometrów pieszo i autostopem. Jeżeli chodzi o kwestie związane z doborem odpowiedniej odzieży, nie miałem żadnego doświadczenia i uważam, że nadal tak jest. Po prostu wyszedłem z domu w tym, co znalazłem w szafie, garażu czy na strychu. Jedynym markowym i nowym produktem były buty Protektor GROM Plus. Mając na uwadze przeżytą przygodę, tym razem chciałbym wyruszyć w odpowiedniejszym ubraniu, które w zauważalny i odczuwalny sposób podniesie komfort mojego marszu. Jestem więc na etapie uzupełniania wiedzy.
Cały obecnie posiadany ekwipunek ma mi nieustannie służyć przez cały okres wędrówki. Wyjątek stanowią te elementy wyposażenia, które się zużyją: buty, koszulki (koszulki, nie bluzy), bokserki i skarpetki. Proszę, abyście mieli to na uwadze.

Odzież:
Skarpetki, koszulki i bokserki. Spytałem o te produkty z myślą o zakupie w czasie podróży. Główny nacisk w pytaniach położyłem na to, z jakiego materiału powinny być wykonane, a jakiego powinienem unikać.
Niestety sklepy Decathlonu są nieliczne. Pomijając największe polskie miasta, w pozostałych częściach kraju praktycznie ich nie ma:
https://www.decathlon.pl/pl/sklep
Może dojść do sytuacji, w której będę zmuszony dokonać wymiany tam, gdzie do najbliższego sklepu Dec~ będę miał do pokonania kilka/kilkanaście dni drogi. w związku z tym najprościej będzie udać się do jakiegoś osiedlowego sklepu/marketu lub na targowisko i tam dokonać zakupu. Stąd pytanie o materiały.
Powtórzę więc pytania, na które nie otrzymałem jednoznacznej odpowiedzi. Po prostu wskażcie palcem konkretny materiał, bez komentarza (to mi wystarczy).

Skarpetki:
Powinny być zrobione z? > Coolmax? Isolfil? Poliamid? Poliester? Merino? Coś innego?
Unikaj? > Wełny? Bawełny? Coś innego?
Koszulki:
Powinny być zrobione z? > Poliamid? Poliester? Coś innego?
Unikaj? > Wełny? Bawełny? Coś innego?
Bokserki:
Powinny być zrobione z? > Poliamid? Poliester? Coś innego?
Unikaj? > Wełny? Bawełny? Coś innego?

Produky Decathlonu:
Bardzo dobra rada z Waszej strony. Tak się składa, że kilka tygodni temu zaopatrzyłem się w tej sieci w masę produktów. Dlatego w poprzednim poście kładłem nacisk na ekwipunek dobrej jakości ze średniej półki cenowej (tak postrzegam produkty Decathlonu).

@Sted82

Postaram się nieco uspokoić twoje skołatane nerwy hehe
Jeżeli podejmuje się jakiegoś wyzwania, moja własna osoba zawsze spychana jest na ostatni plan. Liczy się osiągnięcie celu, w ramach konkretnego przedsięwzięcia nawet kosztem zdrowia i życia (piszę to z pełną świadomością i odpowiedzialnością). Po prostu wychodzę z założenia, że albo bez reszty, bez żadnych kompromisów oddam się realizacji planu, albo najlepiej dać sobie spokój. Nigdy nie lubiłem półśrodków. Taka cecha charakteru.

• Bielizna termo bezpośrednio na ciele. A jednak.

• Mapy.cz
Jeżeli korzystałeś z tej aplikacji na terenie Polski, to proszę abyś napisałem, jak długo trwa twoja przygodą z tą apką oraz w których częściach kraju z niej korzystałeś (województwa).

@Poplus

• Skarpetki.
Bardzo fajna propozycja. Ceny wydają się również interesujące.
Czy mogę poprosić Cię o szczegółową opinię na ich temat (osobno dla wersji letniej wielosezonowej)?

PS znalazłem ten wątek:
https://ngt.pl/thread-8706.html

Buty, w których odmierzę pierwszych kilka tysięcy kilometrów: TECNICA Starcross V GTX

• Bokserki.
Kupione. Potwierdziłeś słuszność mojej decyzji. Dzięki.

• Koszulki.
Nie za bardzo wiem, jak traktować Twoją propozycję. Czy jest to koszulka, czy już bluza termoaktywna?
Kupiłem to:
Koszulka: https://www.decathlon.pl/koszulka-mh100-...02124.html
Bluza termoaktywna (nie postrzegam tego produktu jako koszulkę, raczej jako bluzę): https://www.decathlon.pl/koszulka-trek-5...50198.html

• Rękawiczki.
Gdyby udało Ci się ustalić markę i model, moja dotychczasowa wdzięczność by nabrzmiała hehe

• Mapy w wersji papierowej.
Podczas realizowania poprzedniej podróży, posługiwałem się wyłącznie mapami papierowymi (mapy województw, powiatów, gmin i miast). Doskonale się w nich odnajduję. Będę z nich korzystał, ale nie nadają się do archiwizowania pokonanego dystansu. Tutaj potrzebna jest wyłącznie wersja elektroniczna, która posiada taką funkcję. KONIECZNIE muszę mieć aplikację, która mi to umożliwi. Nic innego nie jest dla mnie tak ważne.
Nigdy nie korzystałem z kompasu. Jestem szczęśliwym posiadaczem wrodzonej umiejętności odnajdywania się w terenie.

@Yatzek

• Koszulki.
Kupione. Potwierdziłeś słuszność mojej decyzji. Dzięki.

• Ręczniczek.
Ciekawa propozycja: https://8a.pl/recznik-szybkoschnacy-fjor...rbal-green
A co sądzisz o tej: https://www.decathlon.pl/rcznik-mikrofib...42768.html
(mam do wykorzystania bon Decathlonu o wartości 40 zł)
W obu przypadkach zastosowano te same materiały i w takich samych proporcjach: 88.00% Poliester, 12.00% Poliamid

• Nawigacja.
LocusMap Pro. Dzięki. Właśnie dokonałem ostatecznego wyboru.
Poproszę Cię jedynie o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania, które zadałem wcześniej.
Czy ta apka daje:
1. możliwość ręcznego naniesienia trasy na mapę? Tak lub Nie
2. możliwość zmierzenia pokonanego dystansu (tak jak na google map)? Tak lub Nie
3. możliwość zapisania stanu mapy w formie pliku na komputerze/smartfonie wraz z funkcją edycji (w trybie online i offline)? Tak lub Nie
4. możliwość zaznaczania punktów na mapie, wielu wielu punktów (zwłaszcza w miastach)? Tak lub Nie
5. możliwość przybliżania i oddalania mapy (oczywiście nie całego kraju, ale powiedzmy wcześniej zaznaczonego obszaru na mapie ogólnej - coś jakbym wyciął fragment mapy kraju i pracował wyłącznie na nim)? Tak lub Nie
6. możliwość wyznaczania już pokonanych tras poza terenami mieszkalnymi (pola, łąki, lasy, puszcze, pustynie, odludzia i dzicz).? Tak lub Nie
Chodzi mi wyłącznie o to, aby móc na tej mapie nanieść już pokonaną trasę i móc ją edytować. Zegarek Garmin z GPS swoją drogą, a ręczne nanoszenie swoją. Muszę mieć dwa niezależne źródła takich danych. Gdyby zegarek z jakiegoś powodu nawalił w ciągu dnia (zgubiłby sygnał, uszkodziłbym go, itp.), wieczorami przy laptopie za pomocą osobnej aplkacji i mapy mógłbym, chciałbym i musiałbym we własnym zakresie nakreślić pokonany dystans. Tak wiem... powtarzam się. Ale nic nie jest dla mnie tak ważne w tym projekcie, jak ten konkretny czynnik.

• Itinerer.
Dzięki za sugestię.

• ''Przymierzasz się do bardzo ambitnego zadania, a pytania masz jak początkujący.''
Twoja uwaga jest jak najbardziej słuszna. Na wstępie tego wpisu wyjaśniłem, dlaczego tak jest. Do tej pory nie przykuwałem żadnej uwagi do tego, w czym wędrowałem. Odbiło się to na wszystkim.
• ''Może na początek przejdź choćby Mały Szlak Beskidzki z namiotem. To taki szlak ''wszystko w pigułce na kilka dni''. To tak na rozgrzewkę i zderzenie się z wyzwaniami wędrówki...''
Na początek przeszedłem całą Polskę hehe Zgrzytałem zębami zimą w okolicach Suwałk, zalewałem się potem w pełnym słońcu idąc polnymi ścieżkami lub przez pustynię, wielokrotnie walczyłem z porywistym wiatrem, ulewnym deszczem i padającym śniegiem. Przede mną waliły się drzewa, zrywały się najgrubsze gałęzie lądując kilkanaście centymetrów przede mną (dobra rada: jak wieje, to nie zakładajcie kaptura. Ograniczacie pole widzenia i nie zauważycie, jak coś leci Wam na głowę), na moich oczach w odległości niecałych stu metrów pioruny uderzały w taflę stawu (udało mi się to nagrać). Jako osoba niepełnosprawna zdobyłem Rysy (w czasie podróży złamałem nogę. Przez prawie 700 dni przemieszczałem się odczuwając mniejszy lub większy ból każdego dnia. Mam wkręconą śrubę w kość piętową. Nigdy więcej nie będę biegał, ani skakał), wchodziłem na liczne wieże, schodziłem do podziemi. Spałem na nędznej karimacie w podziemiach zamku, w parowozie, w samolocie, na statku, w pustostanach, na łąkach, w kanałach, na wieżach obserwacyjnych, w remizach, salkach katechetycznych, w muszli teatru miejskiego, na dworcach, byłem goszczony u ludzi w ich prywatnych domach. Spędzałem noce w muzeach, w elektrowni, w placówkach oświatowych, pod kościołem, pod wiatrakiem, na basenach, na stadionach, nawet w ratuszu i na komendzie policyjnej (nie jako zatrzymany hehe nic z tych rzeczy. Po prostu użyczono mi kawałek podłogi w poczekalni). Rozmawiałem z prezydentami miast, burmistrzami, sołtysami, komendantami, naczelnikami, prezesami, dyrektorami, szeregowymi pracownikami i osobami, które zaczepiały mnie na chodniku. Poznałem najstarszą osobę żyjącą w Polsce (tamtego dnia Pani Tekla miała 113 lat i mam szczerą nadzieję, że nadal jest w doskonałej kondycji), zupełnie przypadkowo spotkałem w jednym z muzeów byłem prezydenta RP (uścisnąłem mu dłoń, chociaż nie jestem z tego powodu jakoś specjalnie zadowolony). Jadłem co popadło (przy wzroście 180 cm moja waga osiągnęła poziom 61,5 kg). Robiłem i zrobiłem wszystko, co można zrobić podczas takiej przygody. Pęcherze, otarcia, odparzenia, głębokie rany stóp, wiecznie przemoczone plecy, zawilgocona odzież... to, przez co przeszedłem, to istne piekło. I nie ma w tym żadnej nuty dramaturgii. Nie pamiętam dnia, podczas którego nie dręczyłaby mnie jakaś dolegliwość.
Sądzę, że być może obecnie mam największe doświadczenie w kraju jeśli chodzi o praktykowanie rodzimej turystyki. Tej najprawdziwszej, pierwotnej, bazującej na sile własnego ciała, samodyscyplinie, nieugiętości, umiejętności odnajdywania się w trudnych sytuacjach i rozmawiania z zupełnie mi obcymi ludźmi. Nauczyłem się radzenia sobie podczas takiej przygody zupełnie sam. I to wg mnie jest najpiękniejsze. Żadne tam poradniki. W każdym razie o samym podróżowaniu po Polsce wiem wszystko to, co jest niezbędne. Nie mam natomiast wiedzy nt ekwipunku i dlatego w końcu zdecydowałem się zabrać tutaj głos.

Tym razem chciałbym uprzyjemnić swoją kolejną i ostatnią przygodę. Mam solidny punkt odniesienia, chyba jak nikt inny. Sam na sobie przetestuję dwa warianty pieszego podróżowania: 1. w byle czym 2. w czymś markowym i specjalistycznym.

Na zakończenie ośmielę się zadać Ci jeszcze jedno, ostatnie pytanie natury osobistej. Najwyżej mnie skarcisz. Czy obecnie przebywasz na terenie Warszawy?

EDYCJA:

@grendel

Cytuję: ''Z góry przepraszam za długość tego wpisu. Uznałem, że lepiej napisać jeden obszerny post, niż kilka w kilku tematach.''

Czy to nie jest objaw poszanowania Waszego czasu? Zamiast rozdrabniać się na kilka tematów, do których użytkownicy by zaglądali, skacząc po forum, wszystko skumulowałem w jednym wpisie. Pytania formułowałem tak, żeby ewentualna odpowiedź była możliwie jak najkrótsza i rzeczowa.
Poza tym uznałem, że nie chcę być posądzony o spamowanie. Zamieszczenie wszystkiego w jednym temacie powinno być mniej kłopotliwe.
Nikt nie dostrzegł w tym żadnego problemu. Prawie nikt.

Pozdrawiam wszystkich obecnych i nieobecnych. Dziękuję za już otrzymane odpowiedzi oraz za te, które wkrótce nadeślecie =]
---
Edytowany: 2020-05-07 09:55:47

Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez sasq pajak/grappa.pl - 09-12-2009, 06:36
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez michalkmarcin - 12-01-2010, 17:20
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez bartolini a. leisure - 20-03-2010, 22:02
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez znaczy-Janmar - 31-03-2010, 17:47
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez znaczy-Janmar - 01-04-2010, 10:11
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez znaczy-Janmar - 12-04-2010, 11:01
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez znaczy-Janmar - 14-04-2010, 10:33
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez kaczki_i_psy - 27-04-2010, 20:03
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez zbłąkana_niewiasta - 28-04-2010, 12:44
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez zbłąkana_niewiasta - 28-04-2010, 15:20
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez zbłąkana niewiasta - 28-04-2010, 15:46
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez zbłąkana niewiasta - 28-04-2010, 15:48
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez zbłąkana niewiasta - 28-04-2010, 16:05
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez rwąca rzeka - 29-04-2010, 08:23
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez znaczy-Janmar - 05-05-2010, 10:02
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez zbłąkana niewiasta - 08-05-2010, 21:24
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez zbłąkana niewiasta - 08-05-2010, 23:40
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez zbłąkana niewiasta - 09-05-2010, 11:15
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez Łukasz/Pietros/Tilak - 23-05-2010, 14:49
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez Łukasz/Pietros/Tilak - 23-05-2010, 15:18
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez Łukasz/Pietros/Tilak - 23-05-2010, 16:01
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez Łukasz/Pietros/Tilak - 23-05-2010, 16:52
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez Łukasz/Pietros/Tilak - 23-05-2010, 18:57
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez Łukasz/Pietros/Tilak - 25-05-2010, 10:31
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez Łukasz/Pietros/Tilak - 25-05-2010, 15:27
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez Łukasz/Pietros/Tilak - 27-05-2010, 15:34
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez Łukasz/Pietros/Tilak - 06-06-2010, 20:02
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez znaczy-Janmar - 08-06-2010, 16:41
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez znaczy-Janmar - 09-06-2010, 16:54
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez znaczy-Janmar - 10-06-2010, 12:04
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez Paradoks1984 - 11-06-2010, 17:58
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez Łukasz/Pietros/Tilak - 11-06-2010, 19:00
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez swietymalej@wp.pl - 16-07-2010, 00:42
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez Łukasz/Pietros/Tilak - 24-07-2010, 08:58
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez Łukasz/Pietros/Tilak - 24-07-2010, 10:28
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez nikodem-tiyopoint.pl - 17-10-2010, 21:07
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez dziki dzinks - 26-10-2010, 19:14
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez dziki dzinks - 26-10-2010, 21:36
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez Łukasz/Strefa Gór - 15-05-2011, 08:16
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez żółwikovicz - 04-08-2011, 16:43
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez żółwikovicz - 04-08-2011, 17:53
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez obserwator6511 - 30-08-2011, 15:54
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez nick tymczasowy - 02-10-2011, 20:55
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez czachomaster - 01-02-2012, 16:35
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez michal_kichal - 06-03-2012, 18:24
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez Łukasz/Strefa Gór - 09-03-2012, 18:34
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez Łukasz/Strefa Gór - 09-03-2012, 21:24
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez marlonbrando - 16-03-2012, 21:30
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez marlonbrando - 16-03-2012, 21:49
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez mefir(z pracy) - 11-04-2012, 13:59
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez lepszy humor salixa - 26-06-2012, 07:53
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez lepszy humor salixa - 26-06-2012, 17:21
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez góral karkonoski - 27-12-2012, 15:21
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez UnderArmourSell - 21-06-2015, 12:11
RE:Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi - przez katapumba - 07-05-2020, 08:49
Tyrol + Bergwacht - przez Myszoor - 07-09-2020, 20:53
RE: Tyrol + Bergwacht - przez ramol - 25-11-2020, 21:26
suwak do kurtki TNF - przez mary - 21-02-2022, 20:27
RE: suwak do kurtki TNF - przez traszan - 22-02-2022, 08:12
RE: suwak do kurtki TNF - przez mary - 23-02-2022, 09:49
Problem z tropikiem - przez Razer91 - 25-07-2022, 20:32

Skocz do: