To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


Lawiny-Tatry,Beskidy,Karkonosze...miejsca występowania
#14
''Taaaaaaaaaaaak uważaj bo ludzie którzy idą pierwszy raz zimą w Tatry idą z kimś zaprawionym.... Pobożne życzenie.''

Jak nie idą z kimś bardziej doświadczonym, to niech się zapytają TOPRowca w schronisku, albo niech poszukają informacji na ich stronie. Wydaje mi się to naturalnym sposobem działania. Na stronie TOPRu są bieżące informacje o aktualnym zagrożeniu lawinowym i warunkach pogodowych. Lista miejsc zagrożonych lawinami to trochę mało i może wywoływać wrażenie, że miejsca na niej niewymienione są bezpieczne. Po za tym czy nadal uważasz, że forum NGT ma więcej odsłon niż strony TOPR i TPN? Ja nie jestem do tego przekonany.

''I jeszcze lepiej jest generalizować ze dojście do schronu jest w miare bezpieczne, a dalej to już nie, bo niebezpiecznie.''

Co do dojść do schronów, to chyba napisałem, że nie wszystkie są bezpieczne? Wiesz o co chodzi w regule KISS? Jest kilka rozwinięć tego skrótu, ale z grubsza chodzi o tworzenie reguł tak prostych, że każdy idiota jest je w stanie zapamiętać. I taką prostą zasadą jest ''Nie poruszaj się powyżej schronisk''.

''A na pytanie o jakie lawiny mi chodzi, to o wszystkie. Przecież nie o deski wywołane tylko przez snowboard na południowo-wschodnich stokach.''
Wszystkich lawin nie jest w stanie policzyć nawet TPN ze swoją armią pracowników. I uwierz, że od paru lat oni prowadzą badania na ten temat. I jeszcze kilku lat obserwacji potrzebują. Może lepiej im zgłaszać zaobserwowane lawiny niż prowadzić własny projekt?

''wierz mi na slowo, ludzie wolą sobie przeczytać ze na trasie do Morskiego Oka w 2 miejscach jest duze zagrozenie zejściem lawin, niż babrac się w określanie kąta i warstw śniegu.''
Z tego co wiem, to w tych miejscach stoją tabliczki ostrzegające o niebezpieczeństwie. Wiem też, że większość wypadków lawinowych (wypadków, a nie wszystkich lawin) jest zapoczątkowanych przez człowieka. Powiesz mi jak często ludzie wywołują lawiny na drodze do MO? Moim zdaniem większym ryzykiem jest poruszanie się po szlakach powyżej schronisk niż po tej drodze, ale może z Twoich obserwacji wynika coś innego.

Ostatnią rzeczą, którą chcę zauważyć jest to, że jeśli to ma być pomoc dla turysty, który pierwszy raz wybiera się zimą w Tatry, to łatwiej wymienić kilka w miarę bezpiecznych szlaków niż wymieniać te zagrożone. Jest ich po prostu o wiele, wiele mniej...

Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE:Lawiny-Tatry,Beskidy,Karkonosze...miejsca występowania - przez Wolu - 23-02-2013, 00:52

Skocz do: