To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


[Recenzja] Meindl Air Revolution 7.0 Pro
#1
OPIS PRODUKTU:

Materiał zewnętrzny: welur i cordura

Membrana: Gore-tex

Podeszwa: Vibram Multigriff

Waga: 950 g/szt.

Kolor: czerwony/czarny

Klasa: C

-----------------------------------------------------------------
RECENZJA:

DATA RECENZJI:
14-09-2004, 05:00

Buty kupiłem w 2001 roku, w sklepie Globetrotter w Dreźnie (wtedy nie było jeszcze importera marki Meindl w Polsce). Wówczas kosztowały 359 marek, z tego wynika, że dziś powinny kosztować ok. 180 euro. Niestety, podobnie jak w wielu innych wypadkach, po przejściu na euro towar zdrożał – dziś takie same buty w tym samym sklepie kosztują 199,99 euro. Niestety, nie wiem, jaka mogłaby być obecnie cena w Polsce.Nie są to typowe buty skórzane (co tradycjonaliści uznają za wadę) ich warstwa zewnętrzna została uszyta z weluru i cordury. Dzięki temu są bezkonkurencyjnie lekkie w swojej klasie (według producenta są to jedyne buty wysokogórskie ważące mniej niż 2 kg para). Wewnętrzna wyściółka ma membranę z goreteksu, podeszwa to Vibram Multigriif – jedno i drugie nie wymaga większej reklamy. Buty mają też gumowany rant (ok. 2 cm) oraz cokolik z wcięciami na zaczepy raków. Nowatorki system Air Revolution ma polegać na tym, że gruby gąbczasty język podczas chodzenia działa jak pompka, zapewniając obieg powietrza w bucie.

Do zakupu skłoniły mnie: dobra opinia, jaką cieszy się marka Meindl, nagroda European Outdoor Award dla modelu Air Revolution oraz pozytywne recenzje w górskiej prasie niemieckiej (Bergsteiger). Wydatek był spory, a moje oczekiwania proporcjonalne do ceny.

Eksploatacja
Pierwszy poligon doświadczalny nie był zbyt wymagający – Karkonosze. Buty okazały się nadzwyczaj wygodne i praktycznie nie wymagały żadnego rozchodzenia. Reklamowany system Air Revolution zdaje się skuteczny, tzn. noga faktycznie się nadmiernie nie grzeje, także latem. Tu zapewne sporo jednak zależy od użytych skarpet (ja nosiłem Rohner, różne modele) oraz indywidualnych skłonności (temperatura, potliwość) . Pot jest odprowadzany bardzo dobrze, stopy pozostają zaskakująco suche także przy większym wysiłku. Oczywiście odprowadzanie potu jest dużo gorsze w mokrym śniegu lub podczas deszczu – jak chyba we wszystkim, co ma membranę z goreteksu. Cholewa jest wystarczająco wysoka i sztywna, by dobrze trzymać kostkę, ale nie ma się wrażenia, że ogranicza swobodę poruszania.

Przez kolejne lata buty były używane dość intensywnie, tzn. średnio połowa sobót lub niedziel w polskich górach, do tego raz lub dwa razy w roku dłuższy (10-14 dni) wyjazd w Alpy. Buty były używane w bardzo różnych warunkach i temperaturach, także w zimie (Karkonosze, Masyw Śnieżnika) oraz na lodowcach (Alpy). Charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością na skale, używałem ich także na ferratach.

Meindl Air Revolution 7.0 Pro jest zaliczony do alpejskiej klasy C (wyżej jest tylko klasa D, czyli skorupy), co oznacza, że nadaje się do wędrówek wysokogórskich, a także do przypięcia raków. Wprawdzie są zaczepy do raków automatycznych, ale ja wybrałem paskowe, gdyż dały się najlepiej dopasować. Fakt, że pierwsze raki do nich kupiłem po trzech latach użytkowania, więc czubki już były nieco starte, a podeszwa lekko wyrobiona.

Zaobserwowane minusy
Buty są bardzo komfortowe, jednak podczas bardzo długich zejść (ok. 1200-1500 m w pionie) czasem jednak tworzą się pęcherze na spodzie dużych palców (za sucho?, przegrzanie?). Jeśli buty nie będą odpowiednio mocno związane, mogą też obetrzeć pięty – ale pewnie każde ''tak mają''. Sznurówki są dość elastyczne, co sprawia, że czasem się rozluźniają i rozwiązują lub wyślizgują z zaczepów – stąd buty trzeba bardzo starannie i uważnie wiązać.
Pierwszy raz buty przemokły w czwartym roku użytkowania (ciekawym zbiegiem okoliczności niedługo po tym jak je pierwszy raz zaimpregnowałem Nikwaksem), po kilkugodzinnym zejściu w mokrym śniegu, a następnie w ulewnym deszczu. Byłem zresztą ostatnim z grupy, któremu buty ''puściły'' – nie licząc osób, które miały skorupy. W podobnych okolicznościach przemókł mi raz jeszcze prawy but – w lipcu 2004.

Podsumowanie
Po tak długim i intensywnym użytkowaniu ślady zużycia są stosunkowo niewielkie. Obie podeszwy są dość wyraźnie starte na czubkach (dużo było chodzone po kamieniach i skale) oraz znacznie mniej na piętach. Widać też wytarcia na językach, w miejscu, gdzie ocierają one o cholewkę. Czerwony barwnik z języka zostawił ślady na wewnętrznej wyściółce cholewki, czasami farbował też skarpetki (zeszło podczas prania). W lewym bucie odpadły obie skuwki sznurówki (końcówki przypaliłem żeby się nie strzępiły), ale same sznurówki oraz wkładki (wymienne) są te same od nowości. Nigdzie nie widać pęknięć ani przetarć, szwy są całe, nici z nich nie wyłażą. Co nie mniej ważne, buty zachowały niemal stuprocentowo swój kształt i nie wypaczyły się. Na pewno można w tych butach pochodzić jeszcze nie jeden sezon, więc biorąc pod uwagę trwałość, Meindl Air Revolution 7.0 Pro są według mnie warte swojej ceny.

Ponieważ model ten okazał się bardzo uniwersalny, można go polecić nie tylko tym, którzy wybierają się w wyższe góry. Wprawdzie do mniej wymagających wędrówek zamierzałem sobie sprawić lżejszy model, ale szybko się przyzwyczaiłem do Meindli i praktycznie innych w działalności górskiej (i szeroko pojętej outdoorowej) nie używam. Podeszwa jest dość sztywna, ale od biedy można w nich nawet prowadzić auto – chociaż na dłuższe trasy nie polecam)

Czas użytkowania: 4 lata

Zalety:
- wyśmienity komfort
- dobra przyczepność
- wysoka nieprzemakalność
- dobra oddychalność
- ponadprzeciętna trwałość
- uniwersalność zastosowań

Wady:
- wysoka cena
- kłopoty ze sznurówkami


[Obrazek: Meindl%20Air%20Revolution%207.0%20Pro%201.jpg]

[Obrazek: Meindl%20Air%20Revolution%207.0%20Pro%202.jpg]

[Obrazek: Meindl%20Air%20Revolution%207.0%20Pro%203.jpg]

[Obrazek: Meindl%20Air%20Revolution%207.0%20Pro%204.jpg]


Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
[Recenzja] Meindl Air Revolution 7.0 Pro - przez Tomisiek - 14-09-2004, 05:45
RE:[Recenzja] Meindl Air Revolution 7.0 Pro - przez Crimson - 14-09-2004, 06:15
RE:[Recenzja] Meindl Air Revolution 7.0 Pro - przez wagon - 14-09-2004, 13:03
RE:[Recenzja] Meindl Air Revolution 7.0 Pro - przez tukanez - 14-09-2004, 15:47
RE:[Recenzja] Meindl Air Revolution 7.0 Pro - przez George - 15-10-2004, 14:51
RE:[Recenzja] Meindl Air Revolution 7.0 Pro - przez doll - 23-10-2004, 13:51
RE:[Recenzja] Meindl Air Revolution 7.0 Pro - przez diablikQ - 28-10-2004, 21:26
RE:[Recenzja] Meindl Air Revolution 7.0 Pro - przez wiatrak - 29-10-2004, 00:21
RE:[Recenzja] Meindl Air Revolution 7.0 Pro - przez tomak - 23-11-2004, 19:43
RE:[Recenzja] Meindl Air Revolution 7.0 Pro - przez emsek - 11-06-2005, 12:53
RE:[Recenzja] Meindl Air Revolution 7.0 Pro - przez emsek - 11-06-2005, 12:54
RE:[Recenzja] Meindl Air Revolution 7.0 Pro - przez Wiesiek - 11-06-2005, 13:04
RE:[Recenzja] Meindl Air Revolution 7.0 Pro - przez emsek - 12-06-2005, 14:48
RE:[Recenzja] Meindl Air Revolution 7.0 Pro - przez elb - 01-08-2005, 22:11
RE:[Recenzja] Meindl Air Revolution 7.0 Pro - przez elb - 02-08-2005, 08:30
RE:[Recenzja] Meindl Air Revolution 7.0 Pro - przez elb - 02-08-2005, 09:26
RE:[Recenzja] Meindl Air Revolution 7.0 Pro - przez elb - 02-08-2005, 11:32
RE:[Recenzja] Meindl Air Revolution 7.0 Pro - przez nocnymarek - 02-08-2005, 18:07
RE:[Recenzja] Meindl Air Revolution 7.0 Pro - przez marcinssdd - 02-08-2005, 22:11
RE:[Recenzja] Meindl Air Revolution 7.0 Pro - przez elb - 02-08-2005, 22:17
RE:[Recenzja] Meindl Air Revolution 7.0 Pro - przez glecz - 02-08-2005, 22:56
RE:[Recenzja] Meindl Air Revolution 7.0 Pro - przez elb - 03-08-2005, 14:28
RE:[Recenzja] Meindl Air Revolution 7.0 Pro - przez nocnymarek - 05-08-2005, 09:21
RE:[Recenzja] Meindl Air Revolution 7.0 Pro - przez nocnymarek - 05-08-2005, 15:32
RE:[Recenzja] Meindl Air Revolution 7.0 Pro - przez Pylo - 30-01-2006, 21:59
RE:[Recenzja] Meindl Air Revolution 7.0 Pro - przez Crimson - 15-03-2007, 19:54

Skocz do: