To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


Nie wiesz? zapytaj! - krótkie pytania, szybkie odpowiedzi
W ubiegłym roku w samym Zakopanem we wrześniu w nocy temperatura +6,a im wyżej tym chłodniej ,co 100m temperatura spada średnio o 0,5stopnia i nie jestem pewien czy to dobry przelicznik co do Karpat rumuńskich.
---
Edytowany: 2011-03-25 10:30:40
-------------------------------------------
Przyjaciel.To człek,który mnie zna,a mimo to lubi.

Odpowiedz
Jeżdżę co roku w tym okresie (koniec sierpnia - początek września) do Zakopca i powiem szczerze że nie ma żadnej reguły trzeba byc przygotowanym na przedział temp od 10-12 w nocy do okolo 0 stopni.
Najlepiej jest na 10 dni przed wyjazdem sprawdzić temperaturę na accuweather+miejscowość - prognoza 15 dniowa wiec już wiadomo będzie mniej więcej czego się można spodziewać.
Rok temu początek września (1-3) na Kasprowym śnieg leżał i było minus kilka stopni - a rok wcześniej około 10 września było plus 25 stopni w ciągu dnia i totalna patelnia.

Odpowiedz
dzięki za info :)
pytam, bo przymierzam się do zakupu śpiwora. w planach mam posiadanie dwóch - schroniskowego oraz wiosenno-jesiennego do namiotu (przy czym do Rumunii chcę wziąć jeden).
nastawiałem się na zakup tańszego - schroniskowego w tym roku, a tego drugiego w przyszłym, ale muszę to chyba jeszcze przemyśleć ...

a co sądzicie o posiadaniu dwóch śpiworów w takim systemie, jaki opisuje?
(o zimie póki co nie myślę)

Odpowiedz
ogólnie, to system jest dobry, ale pod warunkiem, że ten wiosenno-jesienny śpiwór będzie z puchu. inaczej to kupisz syntetyka, który przy odpowiedniej termice będzie wazył powyzej 1,5 kg, a po złozeniu będzie wielkości wiadra.

ED - a jak puchowy będzie dobry to nie ma też sensu letniego śpiwora brać, etc... ;-)
---
Edytowany: 2011-03-25 11:34:08

Odpowiedz
wiadra to nie, ale i tak będzie spory i ciężki.
Do Rumunii jeździłem z takim śpiworem (syntetyk 1,6 kg) i miał spory zapas. Temperatury w sierpniu w wyższych górach potrafią spaść poniżej zera.

Odpowiedz
~Semow, zapas czego - temperatur?

o puchu to myślałem dotąd w kategorii - śpiwór na zimę.
wiosna-jesień to zdecydowanie większa wilgotność, a ja nie potrafię szanować sprzętu. boję się, że szybko bym ten śpiwór zniszczył (jego właściwości).
na razie to czysto teoretyczne rozważania, bo nie oglądałem ich jeszcze.

a może obawy odnośnie puchu są przesadzone?

i dzięki za dotychczasową pomoc i uwagi :)

Odpowiedz
Witam!

Mam zamiar kupić z wyprzedeaży buty zimowe. Raczej eleganckie niż trekkingowe. Mam zamiar je użytkować głównie w chłodnych i zimnych pomieszczeniach, i w dodatku przez długi czas nosić je na stopie, ale przy minimalnej ilości ruchu. Mając na uwadze głównie zapewnienie ciepła i oddychalność co byście proponowali - skóra z gore-texem czy sama skóra? W sklepie mówili, że w pomieszczeniach gore-tex będzie lepiej oddychał niż skóra jeśli założę wełnianą lub syntetyczną i oddychającą skarpetkę. Wiem, że są już podobne wątki o gore i oddychalnośći, ale niestety nie mam czasu się na nich dokształcać i ''szybkie odpowiedzi to coś, czego teraz potrzebuję''

A druga kwestia (obok gore-texu) to czy lepiej wziąć z ociepleniem czy bez ocieplenia i nosić dwie skarpety wełniane lub jakieś inne ciepłe (dodam, że stopy b. szybko mi marzną). Niestety doświadczyłem tego, że takie docieplenie wełniane potrafi szybko się wytrzeć w sporej części buta, choć może to zależy od jakości wykonania. A ponadto może są jeszcze inne czynniki, któych ja nie dostrzegam.

Odpowiedz
Co do lepszej oddychalności w pomieszczeniach w sklepie kłamali. (wersja dla polityków - rozmijali się z prawdą).

Swoją drogą nie ma żadnej różnicy między gore a skórą, jeśli będzie mało ruchu, czyli but używany stacjonarnie.

Co do dwóch skarpet, to wybór należy do Ciebie.

Odpowiedz
Ja tez PacLite uzywam miejsko i do wyjsc w gory gdzie plecak nie jest ciezszy jak 10kg i gdy prognozy nie zaklada sporych opadow i lipnej widocznosci. Upadek lub porzadne przetarcie sie o skale moga ciucha zniszczyc. Chodz wtedy po prodtu przyprasowuje od srodka latke i ciuch dalej jest uzyteczny. Po to one sa by je uzywac a nie je glaskac.

Chodz roznych ciuszkow na PacLite doswiadczylem i musze powiedziec ze material z ktorym jest membrana zintegrowana ma znaczenie. Jeden bedzie wytrzymalszy inny bedzie sie szybko przecieral.
-------------------------------------------
filemoon

Odpowiedz
znalazłem temat z prognozami pogody, kamerami itd.
ja natomiast szukam takiego zestawienia historycznego, gdzie podają temperatury i opady w oparciu o pomiary dokonywane na przestrzeni x-lat czasu.
mając świadomość, że pogoda z zaplanowanym przeze mnie terminie wypadu w góry może być zupełnie inna, to mimo wszystko proszę o linki do sprawdzonych serwisów.
szukam Rumunii. planowany termin wyjazdu to sierpień lub wrzesień.

... Wasze relacje będą również przydatne. nawet, jeśli będą odbiegać od średnich ;)

Odpowiedz
Dzięki Ludz, dzięki Piteros.

Odpowiedz
Witam,
miał ktoś kontakt z tymi śpiworami: http://tnij.org/k82l
Jak się sprawdzają??
-------------------------------------------
Andrzej

Odpowiedz
manfred1992 nie podany jest parametr cui.
Śpiwór ma wagę 1800g z czego wsad to 900g. Czyli na ,,szmatę'' przypada drugie tyle, więc pi razy drzwi to będzie ponad 120g/m2.
Obecnie dyskutujemy nad projektem ,,puchacza'' gdzie gramatura materiału ma być 33g/m2, a nie są to wartości najmniejsze z możliwych do zastosowania.
Nawet jeżeli śpiwór był badany pod wzg. EN13537:2004 to ,,dobra praktyka'' każe odrzucić wartości skrajne i patrzeć tylko na temp. komfortu. W tym Shan (-20) zero (0) stopni dla śpiwora o wadze 1800g to trochę mało, tym bardziej mało, że to śpiwór puchowy.
Dla porównania Alaska na kaczym puchu 650cui
http://www.sportex.hg.pl/oferta.htm

Odpowiedz
Witam
Czy wiecie jak dostac sie z genewy autobusem lub koleją do couramyeur we włoszech?

Odpowiedz
Mam pytanie do użytkowników brubecka bielizny termoaktywnej z merino a w szczególności do piterosa bo wiem że taką posiada. Czy merino ciągnie się tak samo jak reszta bielizny np z seri Termo. Chodzi mi o dobór rozmiaru.Z termo mam koszulkę roz M i jestem ciekaw czy ten sam rozmiar będzie na mnie pasował czy mam wziąć troszkę większą ( nie mogę przymierzyć i będę kupował wysyłkowo)
Do mieszkających w Pile lub jej okolicy - W pile są jakieś sklepy gdzie można dostać jakiś porządny sprzęt ?

Odpowiedz
Bielizna merino bardzo elastyczna 171cm getry rozmiar L.Ja z pudełka wyjmując getry przeraziłem się, że są takie małe, ale niesłusznie bo po założeniu ładnie się rozciągnęły.
-------------------------------------------
Przyjaciel to człek,który mnie zna,a mimo to lubi.

Odpowiedz
Dzięki czyli cały asortyment z bielizny termoaktywnej brubecka ciągnie się identycznie :) - wiem już wszystko :D

Odpowiedz
jakie polecacie lightsticki?
-------------------------------------------
Szymon

Odpowiedz
zielone
-------------------------------------------
m

Odpowiedz
...''czyli cały asortyment z bielizny termoaktywnej brubecka ciągnie się identycznie :)'' - to trochę zbyt duże uogólnienie, Mam getry i koszulkę Dry i one rozciągają się naprawdę niewiele (ale są elastyczne)... natomiast Merino rzeczywiście tak jak zapodał Piteros, getry po wyjęciu z pudełka wyglądały jak na dziecko ale pasują jak ulał...
a co do rozmiarówki: i ja i moja połówka nosimy nasze normalne rozmiary z Brubecka:)
-------------------------------------------
Greg

Odpowiedz


Skocz do: