To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


Śpiwory < 1,5 kg
Ina - X lite 200 - bardzo fajny :) Super się w nim siedzi. I jaki mały po spakowaniu... ;)

Odpowiedz
Colour, bo przeraża mnie trochę zawilgnięty puch... zimno i wogle ;) syntetyk temu podoła.
Ale... zastanawiam się nad tym X litem, bo cieplejszy niż moja kaczucha +15, no i jednak lżejszy, a poza tym myślałam o jakimś puchowym maleństwie, żeby go stosować jako wkładkę wewnętrzną do cieplejszego śpiwora. Tylko, że ja bym chciała w nim spać a nie siedzieć, więc... może jakieś opinie w tym zakresie? :D

Odpowiedz
Do spania rownież się nadaje:)

Ze względu na raczej minimalistyczne wzronictwa kaptur nie jest jakoś super wyprofilowany, ale daje radę. Dobrą sprawą jest namiastka kołnierza termicznego w postaci dodatkowego fałdu na dole kaptura (w sensie od strony klatki piersiowej). Kroj jest dosyć przylegający (część dolna jest nieźle zwężona w porównaniu z innymi śpiworami), więc jeżeli masz większy śpiwór to spokojnie można wykorzystywać X-lite jako wkładkę.

Więcej o śpiworze będę w stanie wypowiedzieć się za jakiś czas, już po kilkunastu wypadach.

Odpowiedz
Byłby wkładką do Ajungilaka Kontiki, w którym mam sporo miejsca w środku, więc chyba ok :) To przemyślę jeszcze, bo chyba warto...

Odpowiedz
Zastosowanie Kontiki + X-lite + VB (Vapour Barrier) pozwoli spać już w dosyć niskich temperaturach :)

Odpowiedz
W takim razie jak sie maja wlasciwosci cieplne pojedynczego cieplego puchowego do takiej kombinacji o jakiej Rzez raczyl byl wspomniec?
:)
Pozdrawiam.

Odpowiedz
Juno na jednorazowy sen rewelacja.
Przy dłuzszym uzywaniu sprawdzi sie pod warunkiem ze codziennie pozwwolisz śpiworowi wyschnąc co przy grubszych śpiworach robi sie problematyczne

Odpowiedz
Wyschnac? Czyzby pomiedzy spiworkami nastepowala jakas kondensacja?
---
Edytowany: 2009-06-02 12:40:38

Odpowiedz
Juno
Vapour Barier skutkuje tym że wilgość a iowszem kondensuje sie głownie pod nią
ale jest ale
Ale zawilgocenie wzrasta również drastycznie w całym zestawie

Odpowiedz
Sasq - jeżeli stosujesz VB to zero wilgoci z twojego ciała idzie w śpiwory(a to jest najczęstszy problem). Jeżeli na zewnątrz masz bardzo wysoką wilgotnośc powietrza, to stosujesz drugie VB na cały zestaw. Więc o jakim zawilgoceniu mówisz?

Sam X-lite sądzę, że da radę do temperatur ok. 0 st. C. VB podwyższa komfort o jakieś 10-15 st. C, tyle że trzeba spać w cienkiej bieliznie, coby z rana szybko schła.

Odpowiedz
sasq<< a nie jest tak, że VB ma właśnie ochronić ocieplinę przed wilgocią od środka?
Przynajmniej tak to rozumiem, śpisz w mokrych ciuchach, bo masz na sobie VB, ale za to śpiwór (czy też 2 śpiwory nie mokną od środka bo wszystko zbiera się wewnątrz VB.

Zestaw VB, na to lekki puch, na to syntetyk chyba najbardziej ogranicza zawilgocenie - VB nawet jeśli nie wszystko, to zatrzymuje większość wody, puch nie zawilgnie, bo przepuszcza resztę wilgoci dalej, a ona zbiera się co najwyżej w masie syntetyka (punkt rosy itp).
Chyba, że coś pomerdałem?
-------------------------------------------
http://vick-gear.blogspot.com/

Odpowiedz
Juz myslalem, ze 2 lekkie puchy to fajne rozwiazanie na 4 pory.
Mialbym 2 lekkie na 3 sezony i na zimke bym upychal jeden w drugi.
Ale cos widze, ze odparowywaniem bedzie slabo.

EDIT.
I jesli VB zatrzymuje wode, to po co puch? To dziala jak syntetyk taki zestaw.
---
Edytowany: 2009-06-02 13:10:51

Odpowiedz
Juno<< bo puch ma leszy stosunek masa/objętość do ciepłoty ;)
VB jest szeroko stosowane przez ultraminimalistów w walce o gramy.
-------------------------------------------
http://vick-gear.blogspot.com/

Odpowiedz
To chyba wolalbym troche podzwigac niz sie pocic w spiworze.


EDIT.
No tak, ale chodzi mi o koncepcje dwa lekkie jeden w drugi. Czy pomiedzy tymi spiworami cos sie kondensuje czy raczej nie?
---
Edytowany: 2009-06-02 13:31:04

Odpowiedz
Tak, czy siak się pocisz, VB nie zwiększa potliwości, jedyny dyskomfort polega na tym, że ciuchy, w których śpisz są mokre.
Zaletą jest to ,że sucha ocieplina lepiej izoluje, więc nie musisz się ubierać dodatkowo do snu...

Żeby nie było, osobiście patent z VB mnie nie przekonuje - tzn. w praktyce nie mam ochoty go stosować, bo moja wyobraźnia podpowiada mi mroźny poranek w mokrych ciuchach...

Edit: dwa lekkie śpiwory, jeden w drugim, bez VB.
wilgoć pewnie zbierze się w masie zewnętrznego śpiwora, pod materiałem zewnętrznym, lub w przypadku, kiedy zestaw nie wyrobi (będzie za ciepły) może coś się pojawić na na powierzchni wewnętrznego.
Tak, czy siak, zewnętrzny śpiwór lepiej, żeby był syntetyczny (nawet w płachcie biwakowej)
---
Edytowany: 2009-06-02 13:38:48
-------------------------------------------
http://vick-gear.blogspot.com/

Odpowiedz
Chyba jednak lepiej pozostac przy koncepcji jednowarstwowej. Za duzo zachodu.

:)

Odpowiedz
Zależy do czego.
Puch + lekki syntetyk na zewnątrz jest sensownym rozwiązaniem, bo:

syntetyk solo masz na lato,
puch solo masz na wiosnę/jesień w warunki o mniejszej wilgotności
zestaw na zimę i na mocno wilgotne warunki, jamy śnieżne, itp.

puch w środku syntetyka nie złapie wilgoci tak szybko, a syntetykowi ona nie groźna, a w razie czego łatwiej go suszyć

tak mniemam,
na własnej skórze dopiero w przyszłym roku chyba uda mi się to wypróbować, jak okoliczności pozwolą ;)
dwa syntetyki razem mam wypróbowane
-------------------------------------------
http://vick-gear.blogspot.com/

Odpowiedz
Na pierwszy rzut oka wydaje sie koncepcja 1+1 sensowna z punktu widzenia ekonomicznego. Dwa niedrogie lekkie. Jeden dla siebie drugi dla np. polowicy na lato.
Na lato mala zonka moze przezipac w czyms za duzym. Nie jest to duzy problem.
A potem na zimne dni miec polaczone.
Ale diabel tkwi w szczegolach. Mam wrazenie, ze czego bym nie uzyl na spiwor zew. to woda bedzie sie gromadzic pomiedzy spiworami tak czy siak. Wiec puch by odpadal w kazdej z warstw.
Ale na to trzeba by dowodow.

Odpowiedz
Nie zwróciliście uwagi na inny problem. Śpiwór zewnętrzny MUSI być tak duży w środku, jak duży na zewnątrz jest śpiwór wewnętrzny. Inaczej maksymalne zgniatanie tego w środku mija się z celem i zdrowym rozsądkiem. Przecież temperaturę trzyma powietrze uwięzione w izolatorze, a nie waga izolatora.

I tu następuje pytanie - czy i kto produkuje takie śpiwory w rozmiarze XXXL?

A co za tym idzie, spanie latem w śpiworze XXXL też nie do końca jest sensowne. Ale to w końcu lato i zdrowy rozsądek można chyba pominąć.
---
Edytowany: 2009-06-02 14:35:48

Odpowiedz
Oczywiscie masz racje. Dlatego w srodku puch odpada najbardziej.

Odpowiedz


Skocz do: