NGT
Wyposażenie apteczki - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Wyposażenie apteczki (/thread-568.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21


RE:Wyposażenie apteczki - rumcajs - 09-03-2007

-> puszka
dla czego polecasz na tribiotic opatrunek okluzyjny?
czy brak dostępu powietrza wpłynie na szybkość gojenia?
-------------------------------------------
... nemo me impune lacessit ...




RE:Wyposażenie apteczki - dand - 09-03-2007

-> puszka
Jak najbardziej masz rację z tym poltramem. Tylko że ja go dostałem od lekarza w szpitalu, w którym wylądowałem jakiś rok temu z pewną niezbyt miłą dolegliwością. Zalecono mi, żeby wziąć gdy mnie złapie ból, a załapać kiedyś może. W przypadku ewentualnego złamania też może się przydać (odpukać).
Nikomu bym go nie zaaplikował oprócz siebie, a sam nie jestem na niego uczulony. Narkoman też ze mnie marny, więc opakowanie jest nienapoczęte, hehe. To tak w kwestii wyjaśnienia. :)




RE:Wyposażenie apteczki - rumcajs - 09-03-2007

-> dand
trochę sobie weź na wstrzymanie z tym poltramem :)
tramadol to nie paracatemolik, który się wcina przy każdym bólu jaki Cię złapie, mam nadzieję, że lekarz objaśnił Ci konsekwencje i niebezpieczeństwa stosowania tramadolu
szczególnie powinieneś przeanalizować pomysł zażywania w okolicznościach złamania i innych pourazowych bo:
1. zgodnie z opisem leku: ''Pacjenci (...) po urazie głowy, w stanie wstrząsu, z zaburzeniami świadomości niewiadomego pochodzenia (...) mogą stosować preparat Poltram wyłącznie na wyraźne zalecenie lekarza. ''
w praktyce, po złamaniu czy innym wypadku należy oczekiwać wstrząsu, wciągnięcie tak silnego leku może spowodowac wyraźne pogorszenie stanu
2. sytuacja urazu wymaga precyzyjnego rozpoznania objawów i podjecia działań leczniczych - również farmakologicznych, podanie tak silnego leku może maskować objawy i uniemożliwić właściwe leczenie w tym podanie niezbędnych leków, np. odpowiednich środków przeciwbólowych w formie injekcji
3. w warunkach PL czy EU, nawet zimą w górach, ratownicy dotrą zwykle do godziny, w tym czasie środek przeciwbólowy doustny dopiero zaczyna działać, zatem lepiej jest poczekać na zastrzyk od doktora - szybciej zadziała i będzie dobrany do sytuacji
4. najlepiej wogóle nie pisz o takich tabletach na forum - jeszcze znajdzie się idiota, który na podstawie Twojej wiedzy zdecyduje się na konsumpcję, a skutki mogą być niefajne
-------------------------------------------
... nemo me imoune lacessit ...




RE:Wyposażenie apteczki - puszka - 09-03-2007

no to temat poltramu mamy załatwiony :) co do zastrzyków: w stanie wstrząsu tez nie dzialają od razu. Zastrzyk domięsniowy nie wchlonie sie od razu po podaniu (bo wstrzas=słabsze krążenie) a dozylny trudno podac (zapasc=szukanie zyly).

Moj sklad apteczki obejmuje wylacznie leki pierwszej potrzeby, biore pod uwage ilosc dni wycieczki. W skladzie lekow na recepte mam zawsze antybiotyk (bo bedac nawet w chamonix po prostu nie uda mi sie zdobyc recepty ani darmowej wizyty na ''juz''. Do tego loperamid, nifuroxazyd - na bigunke; orsalit, gastrolit - elektrolity w odwodnieniu organizmu - po wymiotach, biegunce i intensywnym odwodnieniu (zdarza sie jak ktos sie mocno poci lub w udarze słonecznym), skalpel jednorazowy, specjalny plaster zastępujący szwy, zel do mycia rąk bez wody, osławioną aspirynę, pyralginę (to zamiast poltramu), nospe, folie nrt, ustnik do sztucznego oddychania, rękawiczki gumowe jałowe. Zycie zweryfikowalo, ze najczesciej wyciągam z apteczki rękawiczki jednorazowe, igły sterylne, cos na odciski oraz srodki dezynfekujące.

Na dłuzsze wyjazdy dodatkowo: witaminy, thiocodin (na kaszel), dowolne przeciwuczuleniowe, filtry UV w jednorazówkach, zel przeciwbólowy

Redukuje wage wszystkiego: pozbywam sie kartonowych pudelek, biore tabletki wylacznie w blistrach; jak moge, to biore resztke żelu/kremu zeby wystarczylo tubki na kilka uzyc; korzystam z jednorazowek (fervex, orsalit, kremy, tribiotic) biore po jednym listku tabletek lub wycinam kilka sztuk z blistra - nigdy nie wygniatam, bo lek zmieni swoje wlasciwosci. Unikam kapsulek na mrozie, bo te potrafią pęknąć w blistrze i są bezuzyteczne. W wyzszej temperaturze sie z kolei rozpuszczaja. Oki, koncze wywody, bo robimy tu forum medyczne :)




RE:Wyposażenie apteczki - Gaweł - 18-03-2007

mamy rewelacyjne zestawy wojskowe (made in france)do gotowania wody zawierające tabletki do chemicznej dezynfekcji wody....mamy zamiar to zareklamować ''wzdłuż i wszerz''....pozdrawiamy
-------------------------------------------
JAVEL Polska




RE:Wyposażenie apteczki - ABOKU - 21-06-2007

Witam Was wszystkich, to mój pierwszy post na tym forum.
Wybieram się właśnie pierwszy raz do Zakopanego z rodzinką na 2 tyg., chcemy ciekawie zwiedzic okolicę. Czytam więc Wasze posty aby dowiedzieć się co ze sobą wziąć potrzebnego. Pierwsze to pomyślałam o apteczce, nigdy nie wiadomo co może się stać a tym bardziej że jedziemy z 6-letnim chłopcem.
Ostatnio widziałam i sama kupiłam wodę utlenioną w ŻELU nazywa się Peroxygel i kosztuje 6,40.
---
Edytowany: 2007-06-21 13:10:35




RE:Wyposażenie apteczki - AXE316 - 27-06-2007

To tylko podpowiedź (brak czasu).
Duże rany (nawet postrzałowe) tampon tampax -to nie żart.
-------------------------------------------
AXE316




RE:Wyposażenie apteczki - rumcajs - 27-06-2007

tzn. co z tym tamponem?
wtyka się w ranę?
a jak wpadnie do środka?
-------------------------------------------
... nemo me impune lacessit ...




RE:Wyposażenie apteczki - M - 27-06-2007

Tamponu można użyć jak nie masz gazy jałowej. To taki kobiecy McGiver ;) A Proxygel miałem, ale wolę zwykłą wodę utlenioną bo na większą ranę nie nałożysz tego a wodą można posikać i nawet takim strumieniem wypłukać jakieś śmieci.
Dla malkontentów - wodą utlenioną można lać na duże rany (spirytusem nie można), wody utlenionej używa się np przed szyciem ran.
-------------------------------------------
M




RE:Wyposażenie apteczki - rumcajs - 27-06-2007

ale tampony są wielkości baterii AA czy nawet mniejsze, trudno wyobrazić mi sobie jakiekolwiek tamowanie krwawienia środkami tej wielkości
-------------------------------------------
... nemo me impune lacessit ...




RE:Wyposażenie apteczki - Mataj - 27-06-2007

Chyba, ze tamujesz krwawienie po wycisnieciu pryszcza... :|
Skasowac mnie prosze ;)
-------------------------------------------
Quidquid latine dictum sit, altum videtur




RE:Wyposażenie apteczki - furry - 27-06-2007

~puszka: wycinanie blistrów ma tę wadę, że po 0,5 roku trzymania tabletek w apteczce za cholerę nie pamiętasz, kiedy kończy się im ważność. Dobre jest
małe, płaskie, plastikowe pudełko - nie wyciskają się tabletki same.

A łykać tramadol, JKJP. Przypomina mi się podsłuchana w autobusie rozmowa babć, jedna drugiej opowiadała że dopiero po łyknięciu 3 tabletek zasypia...

Mam pytanie o taki opatrunek (juz w innych wątkach pytałem, ale cisza):
http://www.allegro.pl/item206370242_opatrunek_tamujacy_krwawienie_w_60_sekund.html

- używał ktoś? Jak napisałem do sprzedającego, to oczywiście strasznie zachwalał itp. Można być na to uczulonym np?
-------------------------------------------
fr




RE:Wyposażenie apteczki - rumcajs - 27-06-2007

szczerze: byłbym sceptyczny, zanim napisze się, że tamuje krwawienie w 60 sekund warto przedstawić wyniki jakiś prób klinicznych, doświadczeń na zwierzętach (niestety, tak się to robi - biedne świnki), etc.
dużo tam marketingu, mało konkretów
trzeba by chyba samemu wypóbować - cena nie jest powalająca
-------------------------------------------
... nemo me impune lacessit ...




RE:Wyposażenie apteczki - Zbynek Ltd. - 27-06-2007

60 sekund to strasznie dużo czasu.
Głowy nie dam, ale jak sięgam pamięcią, to po założeniu opatrunku z jakiegoś wiscoplastu czy innego, to po 60 sekundach już nie krwawiło. Tak więc także nie podchodzę na hurra do tej oferty marketoidowej.

No i jaką powierzchnię to nibycudo ma? Oczywiście cwaniaczki nie podają tego. Kolejny dowód na nieuczciwe podejście do klienta.
---
Edytowany: 2007-06-27 10:52:21
-------------------------------------------
Zbynek Ltd.




RE:Wyposażenie apteczki - rumcajs - 27-06-2007

to wygląda po prostu na plaster z opatrunkiem wielkości takich standardowych, typu 2x2cm
także te podobno cudowne właściwości, tak naprawdę potrzebne przy masywnych krwawieniach i tak będą nieprzydatne
nie udało mi się też o firmie znaleźć żadnych oficjalnych info, spróbuję jeszcze przez brać farmaceutyczną
-------------------------------------------
... nemo me impune lacessit ...




RE:Wyposażenie apteczki - MooseDlb - 27-06-2007

polecam naklejane szwy...fajna sprawa na jakies ciete rany:) niedrogi interes jest a przydatny:)
-------------------------------------------
Piotrek- piotrek@plebania-foto.info




RE:Wyposażenie apteczki - Puszka - 27-06-2007

co do tamowania krwi to polecam zrobic na wlasna reke test: nakłuc palucha igłą jałową i robic ''kropki'' z krwi na chusteczke (normalny test na studiach) czas krzepliwosci u mnie to 50 sekund, obejdze sie :) bez opatrunku. Opatrunki przyspieszające krzepnięcie stosuje sie wyjątkowo (spongostan) np w powtarzającym sie pęknięciu naczynia w nosie, u cukrzyków (stopacu krzycowa) i chorych z zaburzeniami krzepliwosci (są i tak przygotowani na taką ewentualnosc i na pewno nie pchają się na ryzykanta na Rysy bez wlasnego leku). Plastry - szwy są spoko, polecam. Rane trzeba oczyscic i tak, a głębokie rany sie zszyje ''na dole'' w pogotowiu.Odradzam szycie na własną rękę, bo albo brakuje nam umiejetnosci w zszyciu wlasciwej tkanki, albo jestesmy sami i rzadko uda sie nam zszyc samemu




RE:Wyposażenie apteczki - Mataj - 27-06-2007

No te naklejane szwy to nie taki zly pomysl - ja tego podczas mojej przygody z opinelem nie mialem i dzieki temu mam zajefajna blizne w postaci troche szerszego kciuka ;P
-------------------------------------------
Quidquid latine dictum sit, altum videtur




RE:Wyposażenie apteczki - rybak_dusz - 29-06-2007

mój pomysł apteczek. Podział jest trochę sztuczny ale myślę, że całkiem sensowny. Ratunkowa zawsze przy sobie. Opatrunkowa jako to co potrzeba dla kilku osobowej ekipy na parę dni.

Żeby uniknąć zbędnych pytań celowo zostawiłem węgiel i smecte razem. Smecta hamuje wypływ węgiel likwiduje toksyn.


Apteczka ratunkowa
1. rękawiczki winyl 4 szt.
2. maska sztucznego oddychania 1 szt.
3. opatrunek WP/opatrunek indywidualny wodoszczelny
4. nóż/mocne nożyczki
5. bandaż dziany 15cm.*4m 2 szt.
6. kompresy 9*9 cm 4 szt.
7. podpaski 2 szt.
8. światełko chemiczne czerwone 15cm. /latarka czołówka lub inna dająca się obsługiwać bez użycia rąk
9. koc NRC
10. kamizelka ostrzegawcza
11. flara 15 min. 2 szt.


Apteczka opatrunkowa (wyposażenie ratunkowej + :)
1. rękawiczki winyl 10 szt.
2. opaska elastyczna 3 szt.
3. chusta trójkątna 2 szt.
4. chusteczki „Leko” 15 szt.
5. komplet plastrów
6. kompresy 9*9 cm. 8 szt.
7. plaster w rolce
8. plaster na odciski 5szt/
9. riwanol tabletki
10. woda utleniona w tubce lub nadmanganian potasu
11. Tribiotik 7 szt.
12. pęseta
13. igły do zastrzyków 4szt.
14. strzykawki 20 ml. 2 szt.
15. szwy naklejane 3 szt.
16. alertec + Komarol
17. Ibuprom max. Lub inna siekiera dostępna bez recepty
18. węgiel
19. smecta
20. paracetamol
21. worki foliowe
22. sól fizjologiczna
23. agrafki 6 szt.
24. voltaren
25. altacet żel
26. wapno musujące
27. tabletki odkażające wodę Micropur forte
28. zapalniczka


a to jako ciekawostka, faja rzecz ale mocno droga
http://emermed.pl/sklep/index.php?p538,opatrunek-quikclot
---
Edytowany: 2007-06-29 01:31:14
-------------------------------------------
jest ryzyko jest zabawa




RE:Wyposażenie apteczki - braavosi - 29-06-2007

duzo tego, no i trochę sie powielają niektóre specyfiki, w sumie biorąc rivanol, tribiotic, to chyba można odpuścić sobie KMnO4 i H2O2, z innymi podobnie.W każdym nie jest to zestaw dla minimalisty górskiego;).Jeśli wozi się to w aucie terenowym, to ok.Ja na plecy bym tego wszystkiego nie zmieścił:P