NGT
Wyposażenie apteczki - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Wyposażenie apteczki (/thread-568.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21


RE:Wyposażenie apteczki - mała - 22-11-2006

apteczkę najlepiej skompletować samemu z podstawowych elementów które powinna zawierać
-------------------------------------------
mała




RE:Wyposażenie apteczki - Kucyk - 18-01-2007

Hej.
Ja równiesz posiadam apteczke pirwszej pomocy i nosze ją ze sobą wszędzie w plecaku ale ze względu że mam w niej: 5 bandaży gaze 1m2 plastry zestaw gazików spirytus wode kilka maści i tone lekarstw to jest ona duża i nieporęczna i fatycznie nadaje siętylko do plecaka. ale zewzględu na moje harcerskie zainteresowana np. bieganie w nocy po lesie to w więkrzość miejsc niemoge jej zabrać. myśle nad zorganizowańiem sobie małej poręcznej apteczki wielkości np. małego purnika czy etui od okularów. problem w tym kture opatrunki wybrać do umieszczenia w niej. puki co mieści się tam: 1bandarz 10cm 2 bandrze 5cm przylepiec 1cm plaster 3gaziki 7X7 i 3 gaziki 10X10 i o też zajmuje zadużo miejsca obiętociowo. najchętniej zamieniłbym to na jeden plaster i optrunek wojskowy. myślicie że to dobra kombinacjia???
-------------------------------------------
www.97lwdh.harc.pl




RE:Wyposażenie apteczki - Gaweł - 19-01-2007

Witam!
Ja tez mam mała apteczkę podreczna która waży 700 g. Żołnierz w 1939 roku zabierał ze sobą opatrunek osobisty o wadze 50 g. Czy my czasem nie przesadzamy????




RE:Wyposażenie apteczki - Tomcio - 19-01-2007

OT Gaweł - a której armii?
-------------------------------------------
Tomcio




RE:Wyposażenie apteczki - Gaweł - 19-01-2007

W polskiej armii.




RE:Wyposażenie apteczki - MM - 19-01-2007

Żołnierz miał w oddziałe sanitariusza z olbrzymią apteczką. Ciekawe jakie mają oddziały górskie...

-------------------------------------------
MM




RE:Wyposażenie apteczki - Kucyk - 20-01-2007

niestety w drużynie dość często ja robie za sanitariusza (lub jeszcze jedna osoba ale niezawsze wyjeżdża lub niejest osiągala) a sęk w tym że mojej dużej apletczki niewezme wszędzie. a trza poradzić jak komóś coś się stanie
-------------------------------------------
www.97lwdh.harc.pl




RE:Wyposażenie apteczki - Bren - 20-01-2007

Do niedawna w każdej Armii żołnierz miał tylko opatrunek. Do nielicznyh z większą apteczką osbistą należeli amerykańscy Marines, nosili wieksze medicale. A u nas dopiero przy misji w Kongo zołnierzom wydali większą ilość medykamentów ma głowę.

A poniżej wyposażenie tych rozszerzonych apteczek osobistych. Info z książek, więc możliwe są nieścisłości.

Marines: jodyna, opatrunek do oczu wraz z maścią, plastry, chusta trójkątna, opatrunek osobisty, tabletki dezynfekujące wodę, maść do ust, waciki czyszczące, skalpel, zestaw do szwów, pincetę, szczypczyki, nożyczki, bandaż.

SAS: opatrunek osobisty, silny środek przeciwbólowy, bandaż, opatrunek na oparzenia, plastry, skalpel, maść do oczu.

Zestaw kongijski: tabletki do dezynfekcji wody, panthenol na oparzenia słoneczne, krem do rak (manus), krem witaminizowany (Floslek), płyn do odkażania (AHS 200), pompka do jadu Aspervin, substancja odstraszająca komary i 6 prezerwatyw. Tylko dla mnie jest to bardziej zestaw kosmetyczny, a nie medyczny.




RE:Wyposażenie apteczki - rumcajs - 22-01-2007

-> Kucyk
musisz sobie odpowiedzieć na pytanie: z jakimi typami obrażeń/zranień macie głównie do czynienia
jeżeli są to głównie drobne skalecznia Twój zestaw jest ok
jeśli zachodzi prawdopodobieństwo większego zranienia z obfitym krwawieniem (a wg mnie w terenie zawsze zachodzi) proponuję zmodyfikuj ten zestaw, tak abyś miał przynajmniej jeden duży kompres gazowy 1m2
czyli np. 1 bandaż 15cm, 1 bandaż 5cm elastyczny (bardziej uniwersalny), kompres 1m2, kompres 1/2 lub 1/4m2 (zamiast tych malutkich, jak będzie potrzeba, malutkiego to dotniesz), przylepiec i ew. plasterki z opatrunkiem
w wersji minimum wolałbym opatrunek wojskowy i plaster niż Twój pierwotny zestaw pomniejszony o coś...

pamiętaj, ze zestawy wojskowe uwielbiana przez survivalowców nijak się mają do potrzeb leśno - turystycznych, gdyż opatrunki są w głównej mierze dobierane do opatrywań małych ran głębokich - postrzałowych
-------------------------------------------
... nemo me impune lacessit ...




RE:Wyposażenie apteczki - scuner - 22-01-2007

no święta racja rumcajs - po cholerę skalpel w polskich górach, gdzie za chwilę będziesz miał GOPR i szpital, za to trzeba sporo rzeczy na oparzenia, otarcia, odciski i s*aczkę (ew. kaca)
-------------------------------------------
scuner




RE:Wyposażenie apteczki - dzik - 22-01-2007

tak dla zainteresowanych, żołnierze 22 SAS podczas akcji na Falklandach i na pustyni mieli ze sobą pakiety medyczne w których były nawet małe kroplówki, że o skalpelach i innych nie wspomnę mają takie pakiety medyczne że mogą kolesia cięzko rannego zachować przy życiu oraz dokonać nieskomplikowanych zabiegów. Po prostu na 4 chłopa jeden niesie taki medical kit zamiast np. dodatkowej amunicji, broni lub racji żywnościowych




RE:Wyposażenie apteczki - rumcajs - 22-01-2007

wypróbujemy na najbliższym zlocie...
-------------------------------------------
... nemo me impune lacessit ...




RE:Wyposażenie apteczki - Kucyk - 26-01-2007

no i niestety więc mam rozumieć że jeżeli jeżeli mam nosić jakieś sensowne opatrunki to jedna to musi troche zajmować że w kieszeni tego niezmieszcze?? pewnie będę musiał pomyśleć nad czymś do aby tą małą- dużą apteczke jakoś przenosić tak aby nieprzeszkadzała. i niebyla narażona na uszkodzenia ale to problem z innej beczki kturego raczej jak widać sięniepobędę
-------------------------------------------
www.97lwdh.harc.pl




RE:Wyposażenie apteczki - Grzybols - 08-02-2007

Ja bym wywalił leki:
1. Zajmuja miejsce
2. Nie mozna podawac leków (chyba że ktoś ma do tego uprawnienia)

Leki każdy bierze ze sobą indywidualnie na wędrówkę bo wie na co jest uczulony i takie tam...

Jęsli chcesz koniecznie ''pomniejszyć'' swój zestawa podaruj sobie opaski dziane 10, 5 15 chyba jeszcze jest ja zamaist tego ostanio nosze codofix pociety na różne rozmiwry i różne wielkości:
1. zajmuje mniej miejsca
2. jest szybszy w uzyciu
3. jest wygodniejszy

Co do plastra nie posiadam w rolce tylko przylepiec chirurgiczny czyba jest dodostania w aptece nei wiem bo ja mam ze szpitala jest to pas o wymiarch 20 cm na 50 cm po złożeniu w kosteczke zajmuje około objetościowo 10x10x1 cm

I pamietaj aby zawsze dostosowac apteczke do formy. Góry inna zawartość morze inne zawartość.

pzdr
-------------------------------------------
:)




RE:Wyposażenie apteczki - łobuz - 03-03-2007

A waszym zdaniem co powinno sie znajdowac w podrecznej apteczce dla ucznia?




RE:Wyposażenie apteczki - Sinister - 03-03-2007

Co do aspiryny Bayera i Polopiryny S - to nie jest to samo!!!

Polopiryna S zawiera bardzo szkodliwe kwasy salicylowe (poprawcie mnie, bo może pomyliłem, ale coś o podobnej nazwie). Przedawkowanie (wystarczy kilka tabletek) może spowodować silne powikłania, prowadzące nawet do zgonu. Szczególnie niebezpieczne są dla dzieci i niemowląt. Z tych powikłań mogę wymienić np. otępienie zmysłów, okresową utratę wzroku, słuchu i parę innych. Znam kogoś, kto miał przyjemność testować szkodliwe działanie Polopiryny - nie pytajcie na jakiej ilości, bo wam szczęki opadną...
-------------------------------------------
... nunc est bibendum - ergo bibamus! ...




RE:Wyposażenie apteczki - Sinister - 03-03-2007

Chodziło mi konkretnie o kwas acetylosalicylowy.
-------------------------------------------
... nunc est bibendum - ergo bibamus! ...




RE:Wyposażenie apteczki - Sinister - 03-03-2007

Uhhh... Poprawię się , zanim mnie ktoś pobije. I aspiryna i polopiryna zawierają ten kwas. Z tym, że po przedawkowaniu aspiryny nie wystąpiły takie skutki jak po przedawkowaniu polopiryny. Tudzież wniosek snuję, że jednak aspiryna jest bezpieczniejsza, a problem leży w innym składniku.
-------------------------------------------
... nunc est bibendum - ergo bibamus! ...




RE:Wyposażenie apteczki - Baqqq - 03-03-2007

sinister - coś kręcisz. Obydwa leki zawierają ten sam składnik - kwas acetylosalicylowy. Problem (zwłaszcza dawniej, w latach osiemdziesiątych) polegał na tym że polopiryna była mniej starannie oczyszczana. Jako ciekawostkę powiem że w tamtych czasach część bayerowskiej aspiryny była produkowana w Polsce, w tej samej fabryce co polopiryna. Pierwsza krystalizacja szła na eksport - jako aspiryna, a powtórna krystalizacja z zagęszczonych ługów dająca mniej czysty produkt zostawała w kraju jako polopiryna.
-------------------------------------------
chyba później do kasacji




RE:Wyposażenie apteczki - Sinister - 03-03-2007

Nie kręcę - może problem w tym, że się inaczej oba leki podaje - polopirynę się rozpuszcza, aspiryna z kolei występuje główniej w tabletkach i może tu leży problem, bo polopiryna inaczej uderza w trzewia. W każdym razie niezły widok, co duża ilość polopiryny robi z człowieka. Aspiryna nie jest aż tak efektowna :)
-------------------------------------------
... nunc est bibendum - ergo bibamus! ...