NGT
Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna (/thread-4236.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42


RE:Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna - m - 14-01-2016

Adidas kupił Salomona z 20lat temu, no i samo gore jakoś tam sprawdza co się z ich tkanin szyje. Ja bym się bardziej bał kupna podróbki niż tego, że gore adidasa jest gorzej skrojone niż arcteryxa.
-------------------------------------------
m




RE:Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna - yaro1986 - 14-01-2016

Salomon juz nie nalezy do adidasa od jakis 10 lat




RE:Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna - siedem - 14-01-2016

dokładnie tak
http://www.amersports.com/brands
-------------------------------------------
7! Gotowy na kolejny Zlot hop hop!




RE:Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna - m - 14-01-2016

Ale poznał know how szycia kurtek outdoorowych ;)

A tak poważnie to nie wiedziałem oczywiście. Ale i tak bardziej bym się bał podróbki niż jakiś wpadek konstrukcyjnych.
-------------------------------------------
m




RE:Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna - karysek - 14-01-2016

Dlatego polecałem @kameli sprawdzenie metek z egzemplarzem @ siedem :)




RE:Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna - meledhel - 15-01-2016

@kamelia
Jak masz w takiej samej kasie to sprawa jest oczywista

@PITdoggy
W świetle obowiązującej na Forum terminologii, tak, raincuta można uznać za hardshella... ale takiego małego i cienkiego.... :-) Nie wchodźmy jednak dalej w kwestie nazewnictwa.




RE:Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna - Nifir - 09-04-2016

Słyszeliście o firmie Regatta/Dare 2b? Zastanawiam się nad kurtką Regatta Occlude Jacket https://www.sklep-dare2b.pl/kurtka-occlude-jacket-p4834.html - nie znam firmy, ale cena i parametry bardzo dobre. Może ktoś ma doświadczenia z tą firmą?




RE:Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna - braavosi - 10-04-2016

Nifir, kurtka, którą zalinkowałeś nie będzie pakowna i lekka, waży ok 800 gr. Latem się w niej zapocisz, a i w plecaku zajmie dużo miejsca.
Przeczytaj:
https://ngt.pl/thread-9398.html
https://ngt.pl/thread-9398.html

I nie wierz w ciemno w oddychalność membran.




RE:Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna - Nifir - 10-04-2016

Przeczytałem i coś się rozjaśniło, ale znów marketingowy bełkot zapaplał mi głowę... Wiesz, wpisałem też w google ''kurtka czy sofshell'' i pierwszy link powiedział mi, że obecnie wszystkie softshelle mają membrany (albo powinny je mieć): https://4f.com.pl/softshell_-_co_to_takiego,0,109.htm

Tak więc wydaje mi się, że chciałbym mieć softshell, ale jak w takim razie odróżnię softshell od tych wszystkich ''marketingowych cudów'' o których piszecie w artykule?




RE:Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna - m - 10-04-2016

Na tym forum działają ekstremiści membranowi, jeśli nazwiesz przy nich softem coś z membraną to się robią czerwoni na twarzy i wstrzymują oddech aż im żyłki na czołach wychodzą. Szczególnie ważne jest stosowanie zaaprobowanej przez ww towarzystwo terminologii. Wiem, że to komplikuje dyskusję, ale cóż.

do rzeczy
Zasadniczo kurtki wiatroszczelne produkuje się z tkaninami z membraną lub bez, z ociepleniem lub bez, streczowe lub nie z tkanin lub dzianin.
Napisz do czego tej kurtki chcesz używać w jakich temp/porach roku, czy przy bardzo intensywnym wysiłku czy niekoniecznie czy na deszczu, śniegu lub bez opadów to coś poradzimy.
-------------------------------------------
m




RE:Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna - zając - 10-04-2016

@m, trochę przesadzasz chyba z tym ekstremizmem - jeszcze ktoś w to uwierzy ;)




RE:Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna - Butchy - 10-04-2016

Ja potwierdzam co pisze m, temat śliski ;)




RE:Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna - warrad - 10-04-2016

m
''Wiem, że to komplikuje dyskusję, ale cóż.''
Wręcz przeciwnie.
Taki podział:
1. softshell - kurtka zewnętrzna bez membrany
2. hardshell - j.w. z membraną
3. windstopper - z membraną (chroniącą przed wiatrem, niekoniecznie przed deszczem)
zdecydowanie upraszcza dyskusję.

Wiem, że wiele osób nazwą ss określa kurtkę ze względu na rodzaj tkaniny (gładka z zewnątrz, ''polarowa'' od wewnątrz). Z takiego powodu to można zacząć dzielić i nazywać różne hs (z siateczką od spodu, bez siateczki, gładka i cienka jak ortalion lub pancerna jak drelich :))

Oczywiście to moje zdanie, część osób ma podobne ale nazywanie nas ekstremistami to jak napisała Zając - przesada. Taki podział, jak już pisałem, zwyczajnie ułatwia dyskusję.

Nifir
Tekst z linkowanej przez Ciebie strony:
''Wskutek zmieniających się wymagań i potrzeb klientów ...''
Niezłe :) Ja jednak mam wrażenie, że to wskutek działań marketingowych wmówiono klientom, że membrana jest dobra na wszystko.
Pod tym samym linkiem dowód na poparcie mojej tezy:
''Ubrania typu softshell dopasowane są do większości warunków klimatycznych''




RE:Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna - -PITdoggy- - 10-04-2016

Z iloma engietowiczami rozmawiałeś M osobiście i ilu się zrobiło czerwonych gdy nazwałeś w ich obecności softem kurtkę z membraną? Tak z ciekawości pytam, bo ja brałem udział w wielu dyskusjach sprzętowych z ludźmi z forum, poglądy i opinie czasami całkiem różne, ale jakoś ekstremizmu osobiście nie stwierdziłem.
-------------------------------------------
I speak fluent sarcasm.




RE:Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna - Nifir - 10-04-2016

Wiecie co ciężko mi określić dokładne do czego to ma być... Przyznam szczerze, że nigdy nie kumalem co ludzi ciągnie w góry, ale od czasu jak zacząłem się wspinać, to sam się wciągnąłem w wędrówkę i zmotywowałem do ruszenia ciężkiego dupska od komputera. Problem w tym, że by narobić zaprzepaszczony czas chce robić wszystko.

Konkrety:
Rok temu postanowiłem zrobić część GSB. W tym roku zastanawiam się nad Via Ferratą w Alpach, albo tatrami we wrześniu. W tamtym roku mi się udało i tylko jeden dzień był deszczowy, na dodatek jak się okazało zimowa snowboardowa kurtka Burtona z membraną, którą mimo dużej wagi i gabarytu ciągle nosiłem w plecaku, całkowicie się rozsypała. Rozumiem że na wyprawy tego typu raczej polecany jest softshell? Pytanie czy taki SS też znajdzie zastosowanie przy trekking zimą?




RE:Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna - Butchy - 11-04-2016

Shell co oznacza każdy wie, rownież słowa hard i soft i ja to tak traktuje dosyć dosłownie. Nie ma ścisłej definicji i być może nie jest potrzebna. Rozumię powody dla których softa z membrana nie traktuje się jako ''prawdziwego''. Nie mniej jednak np Windstopper najcześciej traktuje jako softshell. W moim określaniu oceniam bardziej po właściwościach niż konstrukcji. Z drugiej strony mam kurtkę rowerowa z Windstopper (chyba nazywa się to Windstopper Active shell), jest cienka jak papier, zwinięta mieści się w garści i nie nazywam jej softshell. Nazywam ja inaczej ale nie ośmielę się napisać jak ;) dodam tylko, że swietnie chroni od wiatru.




RE:Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna - -PITdoggy- - 11-04-2016

''nie ośmielę się napisać jak''

Są specjalne ćwiczenia do radzenia sobie z nieśmiałością, musisz nad tym pracować :-)
-------------------------------------------
I speak fluent sarcasm.




RE:Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna - m - 11-04-2016

warrar - windstopper jest nazwą handlową konkretnego laminatu, robie z tego kat nie ułatwia dyskusji. Softshell to kategoria używana na wiatroszczelne kurtki wszelkiego typu przez wszystkich w gruncie rzeczy producentów, trudno, żeby się nie pogubić jak wchodzi się na forum nie znając lokalnego dialektu.

PIT - ciebie nie widzę a już wiem, że zrobiłeś się czerwony z oburzenia ;)

Nifir - mniejsza o nazwę, najlepiej szukać czegoś bez membrany i bez ocieplenia. Bez membrany bo lepiej odprowadza wilgoć, można założyć pod membranę bez szkód (kupiłem kiedyś windstoppera i na rower jest super ale w górach był tylko raz i nie wrócił tam więcej). Bez ocieplenia bo możesz w lecie założyć na bieliznę a w zimie na polara i jest super (jako 2 czy 3 cią można szukać czegoś z ociepleniem). Jak ma być wspinaczkowo i ogólnoturystycznie to ja bym celował w coś z grubszej/solidniejszej tkaniny może ze streczem, a nie pertexopodobną wiatróweczkę. I tu masz np Milo Lahore i Pajaka Tarantulę (ta chyba cieplejsza), Decathlon też coś ma i niektórzy zagraniczni producenci. Albo z zwykłego (nie ultralekkiego pertexopodobnego materiału) jak buffalo windshirt, pramo fuera.
Membranowa wiatrówka jest fajna ale jako któryś tam ciuch, nie jedyny/pierwszy, chyba, że nie pocisz się zbytnio czyli dość komfortowo chodzisz w przeciwdeszczowej kurtce i lub potrzebujesz jej w specyficznych warunkach.
-------------------------------------------
m




RE:Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna - -PITdoggy- - 11-04-2016

To nie oburzenie, to zdziwienie wywołane Twoją bujną wyobraźnią.
Skup się lepiej na meritum, bo teksty o ekstremizmach i tego typu dziwne uwagi nic nie wnoszą.
-------------------------------------------
I speak fluent sarcasm.




RE:Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna - m - 11-04-2016

Haha, mam cie PIT, w moich ostatnich 2 postach była część merytoryczna, w twoich 3 - nie :P
Nie ma się co denerwować, przecież to nic obraźliwego żeby się obrażać. Nifir zadał pytanie, łatwiej mu na nie odp zaznaczając, że kwestie sematyczne wzbudzają tu wiele emocji, niż przed poradą wtłaczać jedynie słuszną terminologię.

A skupiając się na meritum - poradziłem mu bezmembranową wiatrochronną kurtkę. Czy do tej porady masz może jakiś zastrzeżenia, coś do dodania? Śmiało włącz się w poradnictwo dla Nifira, na pewno to doceni :)
-------------------------------------------
m