NGT
Sweter Puchowy - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Sweter Puchowy (/thread-4195.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18


RE:Sweter Puchowy - Pim - 28-12-2012

@Frod: ''Na postojach w czasie chodzenia zazwyczaj nie chce mi się wyciągać jakiegoś ocieplenia na krótko''. Tu popełniasz zasadniczy błąd. Cała sztuka polega na tym by uniknąć przegrzania.
Jak się ruszasz to jesteś lekko ubrana. Na postoju by nie marznąc się ubierasz. W ten sposób to co nosisz jest umiarkowanie przepocone. Sprzyja Ci technologia (bielizna p. potna) jak i powyższa zasada. Nabranie nawyku ubierania i zdejmowania warstw jest jedną z ważnych umiejętności. Po pewnym czasie robisz to bezwiednie.
W moim przypadku zimą noszę:
- bieliznę p.potną - zimowa, grubsza z długimi rękawami i stójką;
- ortalionową wiatrówkę (windshirt);
- polar 100 w plecaku jak jest bardzo zimno;
- sweter puchowy.
Zestaw bielizna + ortalion sprawdza się do około -7/-8. Dlatego na postoju pierwszą rzecz jaką robię to sweter puchowy na grzbiet. To samo na postojach, czekając na autobus, etc...
Jak grożą temperatury około 0 st i ryzyko mżawki/śniegu z deszczem, to mam dodatkowo bardzo lekką kurtkę p. deszczową.

Wreszcie, czy sweter puchowy, czy kurtka syntetyczna stanowi ważny element zwiększający bezpieczeństwo. W warunkach zimowych, skręcenie nogi która wpadła w zamaskowany śniegiem wykrot, długi odcinek nie przetartego szlaku może spowodować, że powrót do domu się wydłuży, albo może skończyć nieplanowanym biwakiem. Mając taką warstwę w plecaku w sytuacji podbramkowej będzie cieplej, tym samym bezpieczniej.
Dlatego nie zależnie zimą czy w przypadku puchu, czy syntetyku trzeba dbać o to by był maksymalnie suchy - tym samym ciepły.
Zgadzam się z turystą, że ważnym elementem jest kaptur, który jednak w swetrach puchowych występuję rzadko.
---
Edytowany: 2012-12-28 14:58:19
-------------------------------------------
Pim




RE:Sweter Puchowy - tury_sta - 28-12-2012

By jeszcze zobrazować termikę takiego ciucha. Wróciłem do domu i wyszedłem na spacer po parku. Dystans ok 2km. Koszulka Brubeck Termo na to Małachowski Tourist. Szybszy krok i plecy mokre. Po płaskim! Bez plecaka! Na spacerze! No a teraz wyobraź sobie jeszcze plecak i podejście w górach. Gotowanie zapewnione. Wszystko to co Pim pisał zgadza się w 100%. By nie odstraszać napiszę, że to są naprawdę bardzo dobre rzeczy. Taki sweter grzeje od razu. Temperatury poniżej zera nie robią na użytkowniku większego wrażenia. Tylko trzeba mieć świadomość przeznaczenia takiego ciucha.
@Pim - koszulka, wiatrówka przy -7. Jesteś morsem? Ja biegając w takim zestawie wcale nie odczuwam komfortu. Jestem pod wrażeniem Panie kolego.




RE:Sweter Puchowy - sharp - 28-12-2012

tury_sta ale piszesz o Tourist II ? Przecież to kawał kapoty w dodatku z membraną..podchodzenie w tym z plecakiem gdy jest cieplej niż -20 ociera się o masochizm :)




RE:Sweter Puchowy - sharp - 28-12-2012

A sorry jest też ''sweter'' tylko że z 280 gramami puchu więc również kawał kapoty.




RE:Sweter Puchowy - tury_sta - 28-12-2012

o swetrze puchowym Małachowski Tourist. Nie o kurtce Małachowski Tourist II. Przecież watek jest o kurtkach puchowych.




RE:Sweter Puchowy - Pim - 28-12-2012

Na poodejściu z plecakiem jest mi ciepło. Po za tym mam w zapasie cienki polar.
-------------------------------------------
Pim




RE:Sweter Puchowy - Frod - 04-01-2013

Zamówiłam sweter i przetestuję sama:)

Jak już przy okazji mego pytania pojawiły się wyznania co do warstw noszonych w górach, to ja zazwyczaj zimą mam:
- bieliznę termiczną
- cieńszy lub grubszy polar
- kurtkę z membraną

Jak jest gorąco przy podejściu to się rozpinam, a na postojach (mam tu na myśli takie krótkie) po prostu wszystko porządnie zapinam. Na szczęście pocę się stosunkowo mało, a od kiedy mam bieliznę z merino to w ogóle tego nie czuję, tak więc na razie nie zdarzyło mi się mieć problemów z termiką.

Dzięki jeszcze raz za Wasze rady!

Pozdrowienia!
-------------------------------------------
Frod




RE:Sweter Puchowy - betiglo - 20-01-2013

Do Frod
Zapytam z ciekawośći co zamówiłaś?[z której firmy?]
Moje chłopaki mają Cumulusa i są mega zadowoleni Ja chyba poczekam na ich damski model,chyba że wcześniej Pajak nam cos uszyje bo również szykuja coś fajnego-wyszedł juz prototyp[super rozwiązane ściąganie ,czy regulacja kaptura]




RE:Sweter Puchowy - Paweł Mik. - 19-02-2013

Witam wszystkich, jestem tu nowy :) I od razu mam pytanie - miał ktoś może do czynienia z którymś z trzech swetrów (męskich) Robertsa? Jak wypadają w użytkowaniu? Interesują mnie zwłaszcza Proton i Neutron, które mają zdecydowanie więcej puchu niż u konkurencji, ale ten cieńszy Quark też.

Dopisuję, coby nie zaśmiecać - chodzi mi najbardziej o to, czy ''opłaca'' się ze względów termicznych brać coś, co jest swetrem, a więc z założenia raczej cienkim ubiorem, z ciepłymi szwami, np. jeśli obie takie kurtki (z ciepłymi i pikowanymi) mają po 150 g puchu. Liczę na pomoc doświadczonych :)
Z pozdrowieniem
---
Edytowany: 2013-02-20 22:06:09
-------------------------------------------
Paweł Mik.




RE:Sweter Puchowy - adrian0 - 19-02-2013

Witam
Też jestem nowy;) W zasadzie forum czytam od około roku, ale do tej pory nie miałem okazji się wypowiedzieć.

Czy ktoś z użytkowników posiada może sweter Patagonia Down Sweater? Jeśli tak, to proszę o informacje jak sprawuje się ten produkt. Zastanawiam się nad tym oraz swetrem/kurtką hybrydową - połączenie primaloftu i puchu. Konkretnie chodzi o produkt Berghaus Asgard Hybrid.

Pozdrawiam
-------------------------------------------
Adrian




RE:Sweter Puchowy - Karolinam - 21-02-2013

@Paweł,
Mój mąż ma od zeszłej jesieni Neutrona 200. Myśmy kupowali nasze swetry / kurtki jako kurtki jesienno-zimowe, więc od razu myśleliśmy o 200. No i jako takie kurtki się sprawdzają – mąż lata w swojej całą zimę w samej koszuli i T-shircie pod spodem (zgroza dla mnie!), tylko jak jest -10 to zakłada bluzę lub sweter pod spód. Z kolei jak jest ok. +5 stopni, to narzeka, że mu za gorąco. Tak więc dla nas to kurtki, nie swetry. Sadzę, że model ze 150 g będzie dobry na jesień i wczesną wiosnę. Na drugą część pytania Ci nie odpowiem, bo nie mam porównania niestety.
Pozdrawiam,
-------------------------------------------
Karolina




RE:Sweter Puchowy - Arni - 21-02-2013

Paweł, z Robertsem jest tak (przynajmniej ze śpiworami) że waga puchu oznaczająca model, tak jak w tym przypadku 150, oznacza ilość dla najmniejszego rozmiaru czyli np. dla M. Jeśli potrzebujesz rozmiar powiedzmy XL to dostaniesz tego puchu odpowiednio więcej, a kurtka będzie nadal nosiła nazwę np. Neutron 150.
W rozpatrywanym modelu Neutron 200 w rozmiarze XL tego puchu może być 250g. Ale co ciekawe, jeśli poprosisz o puch 850cui to w Neutronie 200/XL nadal wsypią ci go taką samą ilość co przypada dla puchu 750 poszerzając jednak odpowiednio komory.




RE:Sweter Puchowy - Paweł Mik. - 21-02-2013

Karolinam, Arni - dziękuję za odpowiedzi.
Tak, wiem, że rozmiar kurtki wpływa na ilość puchu w danym modelu. O 850 cui raczej nie myślę (choć kto wie). Nie chcę wcale kurtki na zimę, zastanawiam się raczej nad kwestią ciepłych szwów w takim modelu 150, czyli jak dla mnie pewnie rozmiarze L ze 170g - czy to wiele zmieni? Pewnie jakby taki sweter zawierał połowę tego, to ciepłe szwy na nic by się nie zdały, ale przy 170g?
-------------------------------------------
Paweł Mik.




RE:Sweter Puchowy - Arni - 22-02-2013

U Robertsa za puch 850 cui trzeba dopłacić bodaj 10zł więcej za kazde 100g, co przy ilości 200g da równe 20zł. Także przemyśl to jeszcze raz.

Szycie dystansowa komór ma ogromne znaczenie dla ciepłoty. Jeśli chcesz maksymalnie ciepłą kurtkę/sweter przy danej ilości puchu (nawet 100g) to wybierz lepiej komory dystansowe. Przecież na logikę, w komorach pikowanych tam gdzie nie ma puchu tam nie ma grzania. Proste i logiczne.
---
Edytowany: 2013-02-22 14:27:33




RE:Sweter Puchowy - Paweł Mik. - 24-02-2013

Arni, dzięki za konkretną i dobitną odpowiedź :) Chodziło mi ''opłacalność'' (cena - termika) kupowania swetra z dość małą ilością puchu a z komorami dystansowymi, bo to przecież droższa technologia. Może zbytnia dociekliwość ;) Ale co uważasz, że np. taki sweter ze 100 g puchu 750 cui i z komorami dystansowymi byłby cieplejszy niż ze 100 g puchu 850 cui i z komorami przeszywanymi na wylot?
-------------------------------------------
Paweł Mik.




RE:Sweter Puchowy - Arni - 24-02-2013

eee, to już ciężko stwierdzić bez przetestowania. Musiał byś z Robertsem o tym pogadać. Na logikę pewnie wyjdzie podobnie bo pikowanie schłodzi ale większy loft z 850cui to nadrobi. Pikowanie obniża wagę ale i termikę, dystanse dokładnie na odwrót.
---
Edytowany: 2013-02-24 22:07:57




RE:Sweter Puchowy - wiewiórra - 29-03-2013

Cześć ;) mam takie pytanie: czy wiecie może coś o firmie Alpine pro? Trafiłam w sklepie na ich kurtkę puchową (dość fajna, nawet lekka 450g, wypełnienie puch 90/10 tylko zagadką jest z jakiego ptaszydła-najprawdopodobniej kaczka) i zastanawiam się czy opłaca się ją kupić czy lepiej zainwestować w sweter puchowy np. Cumulusa, Yeti lub jeszcze innej firmy.
http://snowsport.pl/p9054-Kurtka_Alpine_Pro_Innis_639_2013.html Często chodzę po górach a za jakiś czas planuję wyjazd w góry Kaukaz więc poszukuję czegoś co sprawdzi się na takim wyjeździe.
Czytałam wcześniejsze posty i wiem, że podchodzenie w czymś takim nie należy do przyjemności.
Znalazłam jeszcze coś takiego http://www.polarsport.pl/product/387092/Kurtka%20MILO%20MANALI%20WOMEN\'S
Podpowiedzcie coś. Pozdrawiam z samiuśkich Tater ;)




RE:Sweter Puchowy - Piotr_2 - 30-03-2013

Alpin pro, to dobra firma, ale ta kurtka jak za tę cenę to szału nie robi

tu masz np dobry puch, dobra firma i cena też przyzwoita- https://www.polarsport.pl/product/395264/Kurtka%20MARMOT%20JUNO%20WOMEN'S

Można teraz spotkać puch w dobrych cenach, przejdź się po zakopiańskich sklepach.
Jak coś ma wypełnienie nie całe z gąski albo cuin mniejszy niż 600, to raczej w ogole odpuść, szczególnie za takie pieniądze jak ten Alpine Pro
---
Edytowany: 2013-03-30 00:21:08




RE:Sweter Puchowy - Krakus - 30-03-2013

Na Kaukazie latem do podchodzenia nawet dziewczyny nie używają puchu.

Puch co najwyżej w bazie.

To czego teraz używasz w Tatrach na letni Kaukaz absolutnie wystarczy.
---
Edytowany: 2013-03-30 23:02:24




RE:Sweter Puchowy - wiewiórra - 31-03-2013

Piotr_2 dziękuję za podpowiedź ;) szukam czegoś lekkiego dlatego zastanawiam się nad swetrem puchowym.
Krakus w sumie moje wdzianko zimowe dawało radę w styczniu w górach Atlas ale ja zmarźluch jestem i bluzę dodatkową musiałam pożyczać. Uważam, że puchowy sweterek to dobra rzecz na docieplenie na postoju. A że dużo nie waży i miejsca też nie zajmuje to może jednak warto zainwestować. Się zastanowić trzeba, który wybrać ;)