NGT
Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP (/thread-2604.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24


RE:Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP - PioPac - 31-01-2008

W temacie przeróbki - z tego co pamiętam, to przy poprzednim modelu MYO XP, tak jak przy nowej, była mowa o LEDdzie 3W a do przeróbki używamy LEDa 1W o wydajności 2x większej od oryginału (rzekomo 3W). Coś jest mocno nie tak z tą mocą, tym bardziej, że w instrukcji do MYO XP nie ma żadnej deklaracji co do mocy i ilości lumenów. Skoro w nowym MYO jest SSC P4 to może to być tylko 1W ?
Czy ktoś potrafi uporządkować te fakty?




RE:Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP - mmateusz - 31-01-2008

PioPac: dioda jest jak najbardziej 3W. Zarówno w przeróbce, jak i w nowym Myo jest dioda 3W. Stare Myo i przeróbka maja diody wysterowane pradem ok. 250mA, co daje okolo 0,9W.
Oczywiscie przy swiezych bateriach, bo pozniej maleje (brak stabilizacji).
Diody te ( SSC P4) sa okolo 2x wydajniejsze od poprzednich.
Według moich obliczeń:
Stare Myo mialo ok. 33lumeny, po przeróbce otrzymujemy 67lumenów.
Skoro Petzl mówi, ze nowe Myo ma 85 lumenów, to musieli zmienic elektronike i wysterowac te diody pradem 350mA (co daje ponad 1,2W na diode - skrócenie czasu w trybie High)
-------------------------------------------
mmateusz




RE:Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP - Zbynek Ltd. - 31-01-2008

Przy pełnej mocy dioda musi mieć dodatkowy radiator! Dlatego tryb boost trwa tak krótko. Inaczej dioda się przegrzeje i krótko potem padnie.
W trybie boost są właśnie te 3W mocy.




RE:Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP - PioPac - 31-01-2008

Do przeróbki zalecana jest LEDa SSC P4 W42182 rank U - to LEDa opisana jako 1W dająca 100 lumenów przy 350 mA i pracująca na U=3,2V ale rzeczywiście Imax=1A czyli z grubsza 3W.
http://www.sensu.pl/?go=product_coll&id=77&cat_id=143&PHPSESSID=92ee5bbd5e5780fd33882351cfe7ccd0
Swoją drogą, skoro elektronika MYO XP nie stabilizuje prądu (:/), to wychodzi na to, że prąd jest zwyczajnie wypadkową napięcia i jego spadku na LEDzie a elektronika pewnie zajmuję się jedynie ograniczeniem napięcia dla uzyskania poszczególnych trybów pracy, sterowaniem trybu pulsacyjnego oraz wskaźnika zużycia baterii.
LEDę SSC już zamówiłem, więc jak przyjdzie to zabiorę się za przeróbkę. Przy okazji pomierzę wszystkie parametry i dam znać na forum o wynikach.




RE:Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP - Dominik - 10-02-2008

Pełna recenzja i przy okazji porównanie starej MYO i Nowej jest na stronie :
http://www.napieraj.pl/xoops/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=2038&forum=9
-------------------------------------------
Dominik




RE:Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP - Dominik - 10-02-2008

Odnośnie przerabiania :
w starych MYO XP można było znaleźć :
Luxeon Star I - tgzw. 1W
Luxeon Star III - tgzw. 3W (tutaj zależnie o szczęścia albo bin S albo T - ok 15% różnica w wydajności).

Jak to jest z tymi Watami w ledach – mocy ledów generalnie nie podaje się w watach tylko w mA i do tego napięcie przewodzenia przy danym prądzie czyli 3W luxeon *tfu tfu* miał parametry 700mA dla napięcia 3,5V co daje 2,45W :-).

Ledy SSC mają dopuszczalny zakres zasilania od 0 do 1000mA – czyli upraszczając na marketingowe do 4W.

Różnica w ilości światła pomiędzy starą a nową MYO XP wynika z zastosowania bardziej wydajnego LED-a :
Luxeon I / III – 40 lumenów/W
SSC P4 – 80 lumenów/W
Mimo wszystko podawane przez Petzla 85 lumenów w trybie HIGH jest naciągane ponieważ korzystając z zasilania z baterii alkalicznych LED nie otrzymuje prądu znamionowego 350mA – wtedy napisali by 118 lumenów bo pozwala na to specyfikacja leda (SSC P4 Bin U – 91,0 do 118,5 lumena przy 350mA)
-------------------------------------------
Dominik




RE:Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP - mmateusz - 10-02-2008

Dominik:
wrzuciłbyś te foty Myo xp z (na 3 bateriach i 4 akku) do swojego porównania lampek rowerowych?
-------------------------------------------
mmateusz




RE:Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP - Dominik.M - 10-02-2008

Tam nie - to nie jest lampka przeznaczona na rower, ale jeśli jest taka potrzeba to uzupełnię opis.

Tak na oko to różnica pomiędzy HIGH 4xNIMH do HIGH 3xAA będzie jak HIGH do MID - w końcu to realna różnica 150mA w zasilaniu a na tym zakresie zasilania wzrost ilości światła jest w przybliżeniu liniowy.
---
Edytowany: 2008-02-10 18:33:09
-------------------------------------------
Dominik




RE:Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP - PioPac - 11-02-2008

Najnowsze wiadomości z frontu:
przy przeróbce z Luxeona na SSC trafiłem na jedno jajco. LEDa SSC źle współpracuje mi z soczewką od luxeona! Po prostu za płytko wchodzi. Żeby doprowadzić wszystko do ładu musiałem się pozbyć mocowania LEDy stanowiącego jednocześnie dystans (druciarstwo). Co prawda mam soczewkę z którą świetnie współpracuje SSC ale ta soczewka jest za wysoka, co nie pozwala zmontować obudowy mojej MYO XP :/
Po przeróbce wskaźnik zużycia baterii działa prawidłowo. Jednocześnie nie zauważyłem jakiegoś znaczącego wzrostu ilości światła, ale być może jest to spowodowane niedopasowaniem LEDa do soczewki bo bez soczewki widać było sporą różnicę.
Generalnie popsułem sobie nastrój tą przeróbką.
-------------------------------------------
uda się na Gerlach we Wrześniu?




RE:Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP - Dominik.M - 11-02-2008

Raczej problemem było nieodpowiednie przylutowanie przewodów - ssc pasuje tam bez najmniejszego problemu (poza przewodami - źle przylutujesz nie dociśniesz).
-------------------------------------------
Dominik




RE:Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP - PioPac - 12-02-2008

Przewody przylutowałem prawidłowo, tak że mocowanie/dystans siada całą powierzchnią na starze LEDy. Niestety soczewka w tym momencie bardzo brzydko rozprasza światło. Dopiero usunięcie dystansu pozwala na odpowiednio głębokie zainstalowanie w soczewce i skupienie światła. LEDę zamówiłem zgodnie z zalecaną
---
Edytowany: 2008-02-12 06:52:52




RE:Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP - Miso - 06-03-2008

Może trochę nie na temat - ale nie ma wątku o petzl ultra - a było wcześniej kilka postów o tej czołówce.

taki filmik wypatrzyłem (a własciwie wygooglałem)
http://en.petzl.com/ULTRA/letsplay.html

zwłaszcza końcówka mi sie kojarzy z trochę z doomem :-) (albo inna grą fpp)




RE:Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP - Marcin - 06-03-2008

Co do rozpraszania światła po przeróbce Myo XP to chyba kwestia diody. Używałem starej, zmieniłem na nową i świeci dużo jaśniej, ale też dużo bardziej na boki. Różnica przy użyciu rozpraszacza jest dużo mniejsza, niż w starej Myo. Mnie to w sumie pasuje, widać daleko do przodu i jednocześnie oświetla drogę. Mogliby użyć lepszej optyki, wtedy zasięg byłby pewnie większy przy wąskim strumieniu swiatła, ale w praktyce obecne rozwiązanie chyba lepiej się sprawdza.




RE:Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP - Makbet - 13-04-2008

Czy ktoś ma jakiś prosty patent na szybkie przerobienie Myo XP belt tak żeby zasobnik też był przy czaszce i ten długi kabel nie dyndał kiedy np wychodzęw nocy z namiotu w samych gaciach się wysikać, itp?




RE:Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP - Dominik.M - 13-04-2008

Owinąć kabel dookoła szyi ?

A inaczej trzeba by było nadmiar kabla razem z battery packiem wsadzić do jakiegoś małego kodurowego woreczka z klipsem i zaczepić za pasek.
-------------------------------------------
Dominik




RE:Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP - szymek_sq - 04-06-2008

gdzie można dokupić zasobnik do myo xp belt na 4 baterie coby 4 aku włożyć zamiast 3 bateryjek???




RE:Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP - Simba - 04-06-2008

Makbet - zwijam kabel w pętelki o średnicy ok. 5 cm, następnie spłaszczam je i dostaję ''pasek'' długości jakiś 7cm. Biorę nitkę, związuję po środku mocno - dzięki temu się nie rozpada. Potem kable idące do diody i do baterii mocuję dwoma szlufkami dostarczonymi razem z gumką - dzięki temu ''zwoje'' są przyciśnięte do zewnętrznej strony gumki. Zasobnik mocuję przewlekając jego plastikową ''szlufkę'' za pasek idący przez środek głowy. Generalnie zajmuje to 5min i moja czołówka wygląda w ten sposób przez całe lato, zimą przecinam nitkę i zasobnik chowam po wewnętrznej stronie gaci ;-).

~szymek_sq - zdaje się, że nigdzie. Jest do wyboru albo 3 aku, albo jedno aku Petzla ze stabilizacją napięcia.

Edit: miałem nadzieję, że przy kolejnej odsłonie Petzl dorzuci jeszcze jedną wtyczkę i będzie można mieć dwa kable - krótki i długi. Niestety nie wpadli na ten pomysł :(.
---
Edytowany: 2008-06-05 01:10:05




RE:Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP - sasq pajak/grappa.pl - 05-06-2008

Simba
Bo onie wola byś miał dwie czołówki ;-)




RE:Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP - Simba - 06-06-2008

Sasq bardzo możliwe, ale w moim przypadku ten styl marketingu zawodzi ;-).




RE:Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP - sasq pajak/grappa.pl - 06-06-2008

OT

Simba nie tylko w twoim ale wiesz nie ma to jak cos dobrze sprzedać
patrz: gwarancja greendot w source albo membranowe worki kompresyjne na śpiwory ;-)
-------------------------------------------
O 5:00 w pracy to już przegięcie