NGT
Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP (/thread-2604.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24


RE:Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP - Simba - 28-12-2007

PioPac, no to mocno przepłaciłeś - w Horyzoncie po 175zł stoją...




RE:Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP - Kanet - 28-12-2007

Zreszta zauwazyłem ,że w katalogu na 2008 nie ma już tikki xp, wie ktoś dlaczego wycofali ją? została tylko multi wersja z adaptem i antywybuchowa...




RE:Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP - Binabik - 29-12-2007

Cześć wszystkim. Mam pytanie chcę kupić czołówke do użycia na szlaku i w namiocie. W gre wchodzą Petzl Myobelt 5 i Myobelt XP. Która polecicie?




RE:Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP - Kanet - 29-12-2007

Ja poczekałbym na nowego XP jesli to co o niej piszą jest prawdą to ta czolówka mogła by robić za latarnie morską... a cena pewnie bedzie jak zwyklego myobelt xp.




RE:Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP - PioPac - 14-01-2008

Baterie litowe...
Widziałem na stronie petzla i w instrukcji do myo xp ostrzeżenie przed stosowaniem baterii litowych. Podobno mogą uszkodzić diodę ponieważ dają większy prąd. Baterie R14 i akumulatorki wszelkich rozmiarów również dają większy prąd, a są stosowane do zasilania czołówek. Jestem z wykształcenia elektrykiem i nie bardzo pojmuję o co chodzi, bo przecież współczesne diody są sterowane elektroniką zadającą właściwy prąd do pracy diody. Poza tym bez wzrostu napięcia lub zmniejszenia rezystancji nie możemy wywołać wzrostu prądu w układzie (?). I=U/R.
Nie twierdzę, że jestem mądrzejszy od inżynierów z petzla, ale ja nie rozumiem tego ograniczenia. Elektronikiem też nie jestem :/
Potrafi ktoś wyjaśnić tą sprawę zanim włorze do swojej myo xp litowe AA i być może pożałuje? ;)




RE:Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP - vick grappa.pl - 14-01-2008

PioPac<<
Nie mam nic wspólnego z elektroniką/elektryką itp...
z tego co rozumiem - Petzl twierdzi, że baterie litowe mogą uszkodzić diody, przez podanie zbyt dużej dawki energii. Zauważ, że w czołówkach, które mają stabilizowane diody, można używać litówek, w innych Petzl ostrzega, że mogą ale nie muszą uszkodzić diody (wyjątek to e+LITE, która śmiga na litowych CR2032 ale nie ma stabilizacji, a szkoda)
Na OutdoorsMagic ktoś doszedł w końcu do wniosku (po długiej dyskusji), że będzie używał litówek do Tikki Plus czy też XP, zimą - bo wtedy warto, przez resztę roku zwykłe alkaliczne.
---
Edytowany: 2008-01-14 20:12:01
-------------------------------------------
GRAPPA.PL Wyjątkowy Sklep Górski w KRAKOWIE




RE:Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP - Misio - 15-01-2008

##vick
mam pytanie - na stronie precla (amc) pojawiła się informacja o nowym myo xp. Czy orientujesz się (jesteś ''sklepem'' w końcu ;-) ) czy ona jest w sprzedaży czy nie?
Mógłbym oczywiście do nich napisać - ale kilka postów wyżej, ktoś to robił i dość długo czekał na odpowiedz - a ty jesteś szybki z tego co widać na forum
-------------------------------------------
Misio




RE:Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP - vick grappa.pl - 15-01-2008

Hje... szybki, nie szybki... sklep, nie sklep (historia jest trochę bardziej skomplikowana) - lubię nowości i jeszcze chce mi się (w miarę wolnego czasu) co nieco o tym napisać ;)...
Nowego Myo XP jeszcze nie ma, ale powinno się niedługo pojawić w Polsce - prawdopodobnie (licząc się z tradycyjnym poślizgiem Francuzów) w lutym powinna być w sklepach.

Tak poza tym to coś mi jeszcze nie pasuje w nowym opisie - nie ma żadnej wzmianki o 200% lepszej diodzie... ale ja tam się na tym nie znam ;)
-------------------------------------------
GRAPPA.PL Wyjątkowy Sklep Górski w KRAKOWIE




RE:Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP - Misio - 15-01-2008

jednak szybki ;-)

Opis jest skromny - ale zastanowiły mnie parametry podane tu
http://www.petzl.pl/finfo.php?id=596

na pewno są lepsze niż te
http://en.petzl.com/petzl/LampesProduits?Produit=554

no i inna fotka jest. Właśnie sie zaczynam zastanawiac komu wcisnąc moje stare myo xp ;-)
-------------------------------------------
Misio




RE:Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP - Jan_Werbinski - 15-01-2008

Mam MyoXP i zwykłą Tikkę. Jako czołówki podręcznej, w namiocie itp wolę używać Tikki, ponieważ jest mała, lekka i sprawia uczucie ''jakby jej nie było''. Nie przeszkadza na głowie, kiedy jest wyłączona.

MyoXP jest ciężka i jej obecność na głowie jest odczuwalna. Nadaje się świetnie do chodzenia po nocy, jaskiń, albo jazdy rowerem.




RE:Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP - mmateusz - 16-01-2008

Witam,
Myo XP juz od dluzszego czasu prosila sie o wymiane diody.
Wydajność diód rośnie teraz średnio o 7% (X-Lamp) na pół roku, co daje 15% rocznie.
Biorąc pod uwagę, ze XP ma kilka lat i fakt, ze producenci latarek są zwykle rok do tyłu w stosunku do tego co jest dostępne + Luxeony nie są juz teraz najlepsze: obecnie można by było uzyskać 2x więcej światła przy tym samym zużyciu baterii.
Petzl pisze, ze XP ma 50 lumenów, co jest obecnie do uzyskania z diody XR-E zasilając ją mocą ~0,5W - co by dawało 18 godzin świecenia z max mocą z 3xAA (gdyby była stabilizacja).
i jeszcze jedno:
Najnowsza dioda Cree to wydatek okolo 30PLN w detalu. Jak pisalem, producenci latarek sa zwykle rok do tyłu, wiec kupują jeszcze taniej - pewnie w 20PLN sie zmieszcza przy hurtowym zamówieniu. XP nie ma nawet stabilizacji prądu, a kosztuje ponad 200PLN.
-------------------------------------------
mmateusz




RE:Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP - gała - 16-01-2008

http://www.allegro.pl/item298168103_nowosc_petzl_myo_xp_85_lumen_supercena_wys_0.html czyzby nowa myo??
-------------------------------------------
OŹE juz Brzesko




RE:Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP - szewczyk dratewka - 16-01-2008

Hm, na to wygląda, i cena całkiem rozsądna;)




RE:Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP - Ruda grappa.pl - 16-01-2008

Czyli vick niedocenił słowności Francuzów, dostawa dotarła o czasie :))
-------------------------------------------
Grappa.pl Wyjątkowy Sklep Górski w Krakowie




RE:Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP - DRAGO - 17-01-2008

Policzylem sprawnosc latarki Petzl Ultra i wychodzi mi na to ze te diody daja ok 90lm/W. Akumulator litowo-jonowy 4000mAh i domyslam sie ze 3.7V standardowo jak na taki akumulator. Czas swiecenia pelna moca 3h15min i 350lm swiatla. Diody maja spadek ok 3.7V co daje prad rozladowania ok 1.2A. Czyli 4.4W mocy. 350lm / 4.4W daje okolo 80lm/W. Doliczajac do tego jeszcze pewien spadek mocy pobieranej przez elektornike to diody beda dawac tak ok 90lm/W. Co nie jest az tak rewelacyjnym wynikiem biorac pod uwage fakt ze najwydajniesze diody maja 100lm/W. A jak to podzielic na 6 diod ktore tam sa to daje 200mA na diode co przy tym pradzie powinno dac jeszcze wyzsza sprawnosc diody (110-120lm/W). Generalnie jest dobrze ale moglo by byc jeszcze odrobine lepiej.




RE:Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP - szymek_sq - 24-01-2008

a może ktoś wie czym dokładnie rózni się myo xp z 2008 od starszego? oprócz ceny
-------------------------------------------
szymek_sq




RE:Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP - vick grappa.pl - 25-01-2008

http://www.outdoorsmagic.com/news/article/mps/uan/5113
w barbarzyńskim, co prawda języku, ale większość chyba nim włada ;)
Oczywiście jest to tylko opis-zajawka według danych producenta, za wcześnie na wrażenia z użytkowania.
-------------------------------------------
GRAPPA.PL Wyjątkowy Sklep Górski w KRAKOWIE




RE:Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP - szymek_sq - 25-01-2008

hyhy 3 razy więcej światła, chyba sie wstrzymam w takim razie chwile, może cena troche spadnie
-------------------------------------------
szymek_sq




RE:Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP - mich - 25-01-2008

Może jak ktoś chce coś ze starą myo robić, żeby dotrzymywała kroku nowej, to kiedyś takie coś widziałem
http://www.napieraj.pl/xoops/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=1906&forum=9 &start=0

Tyle, że gwarancję diabli wezmą...:(
---
Edytowany: 2008-01-26 00:00:11




RE:Petzl tikka XP vs. Petzl myo XP - vlk - 26-01-2008

Hmmm... z tego co widzę to jestem pierwszym użytkownikiem nowej myo xp.
Mam ją od tygodnia i użyć zdołałem tylko raz. W warunkach ograniczonej widoczności z powodu deszczu. Mimo wszystko wrażenie robi niesamowite, w porównaniu do używanej przeze mnie wcześniej tikki xp. To taki mały podręczny reflektor. Nie można nawet spojrzeć w kierunku zapalonej na max diody bo grozi ślepotą. Ale co ciekawe, na niskim poziomie świecenia spokojnie można czytać mape bez mrużenia oczu i ponownego przyzwyczjania ich do ciemności. Przy opuszczonym rozpraszaczu świeci nie tylko skupioną wiązką w dal ale też lekko dookoła, więc nie ma obaw o potykanie się po drodze. Na rozpraszaczu oświetla całą szosę wraz z poboczami i częściowo rowem.
Od poprzedniej wersji różni się tym że daje światło 200% jaśniejsze. Czyli 85 lumenów! (tikka xp 40 lumenów) a na boost 150 lumenów! Stąd zasięg blisko 100 m. Kompromis pomiędzy diodami i halogenami.