NGT
Narty..... - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Narty..... (/thread-1090.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


RE:Narty..... - Jacekk9 - 26-01-2009

Witam mam kilka pytan:
jestem kompletnie poczatkującym i che sie nauczyc carvingu a najlepiej fun, mam 192, 92kg i teraz pytanie:
-HEAD CYBER WORLDCUP TITANIUM dł.180cm TYROLIA D9 (czy sie nadają i czy za 100zł opyla się)
- czy wszystkie buty pasują do wiazan?
- czy potrzebne mi kije? jesli tak jaka dlugosc
- gdzie najtaniej sie jezdzic na dolnym sląsku, najlepiej jak najblizej jeleniej góry
- czy kask i google trza kupic czy dopiero przy ostrzejszej jezdzie
- czt google czy okulary bo widze ze takie mozna kupic na allegro
- no i ile potrwa taka nauka by zjechac sobie z harrahova z takiej duzej gorki co widac jak sie ejst w miescie:P
ZA POMOC Z GÓRY DZIEKI
-------------------------------------------
Jacekk9




RE:Narty..... - observer - 26-01-2009

Dlugosc kija dobiera sie tak, zeby trzymajac kij oparty o podloze byl kat prosty miedzy ramieniem a przedramieniem.
Instruktorzy uczac jazdy poczatkujacych szkola bez kijkow. Kursant uczy sie wtedy wlasciwej postawy i utrzymuje rownowage samodzielnie, wyrabiajac tym samym wlasciwe zachowania podczas jazdy. Kijki w poczatkowym okresie nauki sa zbyteczne.
Gogle (nie google! 80% ludzi juz tak pisze) przydaja sie gdy na stoku swieci mocne slonce, sypie snieg czy wieje wiatr prosto w oczy.
Kask chroni przed urazami glowy i kto wie, kiedy moze sie przydac. Najlepiej zeby w ogole.
Czas nauki jest zalezny od Twoich postepow. Na pierwszym wyjezdzie pewnie jeszcze z tej duzej gorki nie zjedziesz ;)
-------------------------------------------
observer




RE:Narty..... - yaro1986 - 26-01-2009

Kijki dobieramy rzeczywiscie tak zeby byl kat prosty, ale kijek lapiemy odwrotnie, raczka na ziemie a lapiemy pod sniezka.
Kask wedlug mnie to podstawa wiec nawet sie nie zastanawiaj. Gogle rowniez sa bardzo dobrze, im lepiej jezdfzisz tym bardziej sie przydaja bo rozwijasz wieksaze predkosci i nawet jak jest ekstra pogoda to ped powietrza powoduje ze jazda jest strasznie utrudniona.
Co do nart to jest to narta dla bardzo dobrze jezdzacych, dla poczatkujace nie nadaje sie, wymaga sporej sily, jest na niej ciezej sie nauczyc jezdzic a jakies bledy typu przypadkowe zlapanie krawedzi moga sie skonczyc kontuzja bo ona napewno bledu nie zlagodzi. Na poczatek nie warto kupowac super nart, najlepiej cos taniego na 2 sezony i pozniej mozna myslec o czyms mocniejszym. Narta ktora podales nie nadaje sie do carvingu/fun carvingu, to jest narta o duzym promieniu skretu, gigantka, wiec wycinac ja bedziesz duze luki. Oczywiscie narta super bedzie trzymac sie lodu, i zmrozonego sniegu i bedzie stabilna przy bardzo szybkiej jezdzie ale zeby ja wykorzystac trzeba naprawde dobrze jezdzic.
-------------------------------------------
yaro http://www.panoramio.com/user/90763




RE:Narty..... - Jacekk9 - 26-01-2009

to jak nei carving to co mozna na nich robic??:P nie znam sie jak wyglada 'normalna'' jazda? a ta narta nie ejst tania jedyne 100zł? A jak z tymi butami wszystkie pasują do wiazan bo biegam na nartach i np tam trzeba miec dopasowane
-------------------------------------------
Jacekk9




RE:Narty..... - Smieszka - 26-01-2009

Jacekk ile nauka potrwa to zależy od Ciebie jakim jestes pojetnym uczniem, odrazu nie wychylaj sie z ostra jazda póki sie nie nauczysz ,bedziesz jezdzil to stopniowo możesz próbowac szalec ale zasada jedna nie jesteś sam na stoku wiec musisz uwazac na innych.Wiem że adrenalina na stoku to coś pieknego,ale wiesz ja jezdze 15 lat wiec sobie na to pozwalam... co do kasku zaczynają i u nas być wymagane wiec nie zaszkodzi zakupić, jeśli chodzi o gogle to można mieć lub okulary ale musisz w sklepie powiedzieć ze chcesz na narty zamiast gogli nie kupuj na przyslowiowym straganie, buty nie każde pasuja do wiązań, musisz dobrac odpowiednie najlepiej jak kupisz sobie buty i narty w jednym sklepie lub odwrotnie przynajmniej dopasujesz odrazu. reszte Ci tu opisano wiec nie bede sie powtarzac, jesli chodzi o narty sa serwisy i komisy tam mozna tanio kupic narty dla poczatkujacych bo odrazu nie musisz kupic drogich i nowych.. jesli chodzi o jazde na slasku To w Szczyrku (choc mi tam trasy nie pasuja no ale to ja) koszt to terminowy czyli od 8:00 do 13:00 42 zł. a od 13 do 16 chyba 35zł. oprócz tego na punkty mozna jezdzic , ale jesli duzo smigasz sie nie opłaca .. udanej zabawy na nartach piekna sprawa,,,, ja od tego roku zaczelam na desce też rewelacja choć trudno mnie było przekonać... na tej stronce znajdziesz cos dla siebie http://www.narty.bezdroza.com.pl/ pozdrawiam skopiowałabym tu to ale jest zbyt wiele tego wiec wejdz na stronke i poczytaj wrazie pytań jest tu wielu narciarzy którzy odpowiedzą na Twoje pytania..Ps w Białce Tatrzanskiej sie fajnie jezdzi i można do późna :) a i jeszcze coś potrenuj najpierw na tzw.oślich łączkach,i najpierw bez kijek jak tu pisano a potem z kijkami...i zawsze jak upadniesz to narty w po przeg stoku no ale to instruktor Ci powie wszystko od A-Z
---
Edytowany: 2009-01-26 20:07:43
---
Edytowany: 2009-01-26 20:16:53
---
Edytowany: 2009-01-26 20:19:59
-------------------------------------------
gaduła




RE:Narty..... - yaro1986 - 26-01-2009

Nie polecam kupowania nart w marketach sportowych, czy innych duzych sklepach sportowych typu decathlony, gosporty itp. Pracuja tam czesto przypadkowi ludzie i czasem wiazania sa zle montowane, spotkalem sie z tym kilka razy.
-------------------------------------------
yaro http://www.panoramio.com/user/90763




RE:Narty..... - jacekk9 - 27-01-2009

http://allegro.pl/item536046192_fisher_rc4_rssuper_w_bdb_stanie_180_cm_super_cena.html

a takie narty bea dobre?
-------------------------------------------
jacekk9




RE:Narty..... - boltzman - 27-01-2009

Witam
Mam 189 cm wzrostu, 90 kg wagi, poziom 5/5+ (w takiej smiesznej 10-stopniowej skali). W okazyjnej cenie moge kupic uzywane narty Head Monster i.m 75 (177 cm). Taliowanie: 115-75-104. Podpadaja pod kategorie All Mountain. Pojawia sie tu pytanie czy przy moich umiejetnosciach i wzroscie te narty beda dla mnie dobre. Jest szansa, ze sobie na nich poradze czy bede tylko stwarzal zagrozenie dla siebie i innych? Na razie mysle glownie o praktyce na przygotowanych stokach.
Bede wdzieczny za wszelkie sugestie.




RE:Narty..... - Smieszka - 27-01-2009

Podstawowymi kryteriami doboru prawidłowego sprzętu są:
wzrost narciarza i jego waga, czyli narty powinny być średnio 10-15 cm krótsze od swojego właściciela (przy czym im dłuższe tym więcej wymagają umiejętności), Wagę nart dobiera się inaczej dla kobiet i dla mężczyzn
poziom umiejętności
styl czy sposób w jaki chcemy jeździć; podstawowym pojęciem jest tak zwany promień skrętu czyli promień śladu pozostawionego przez narciarza na śniegu. Im większy ten promień tym mniej skrętne narty
Początkujący narciarz powinien rozpocząć naukę od krótkich nart carvingowych. Pozwalają one dużo łatwiej wykonywać skręty na stoku.
Najkrótsze narty carvingowe nie należą do najtańszych, dlatego tę pierwszą parę mozna wypożyczyć.
Zasadą podstawową jest wybieranie nart o dziesięć centymentrów krótszych od naszego wzrostu, te są najtańsze na rynku. Warto zaznaczyć, że sprzęt tego rodzaju jest najbardziej uniwersalny i może długo służyć. Łatwo na takich nartach manewrować, a to ze względu na ich zwężenie w tali

Buty powinny być przede wszystkim wygodne. Nie wybierajcie ich pochopnie, bo pierwsze buty służą z reguły dużo dłużej, niż pierwsze narty
Idąc do sklepu po nowe buty załóżmy skarpety narciarskie pamiętaj że nie są to nie żadne grube wełniaki.
But narciarski nie powinien być w żadnym wypadku za duży.
Wiele osób kupuje buty o numer większe W za dużych butach nauka jazdy staje się trudniejsza i dłuższa.
Bardzo istotne jest dopasowanie buta, przez jego skorupę noga steruje nartą.
Dlatego but powinien być idealnie dopasowany do naszej stopy. Ważną rzeczą są także klamry. To dzięki nim regulacja, dopasowanie buta do nogi jest bardziej precyzyjna.
W sklepie dokładnie przymierzajmy buty,załóżmy narciarskie skarpety, zapnijmy klamry, poruszajmy stopami . Stopa, a szczególnie pięta nie powinna ruszać się w bucie. Palce powinny mieć jednak swobodę ruchu. Ważną rzeczą jest sztywnosć buta. Dla początkujących i jeżdżących rekreacyjnie buty nie powinny być za twarde.
Podstawowym kryterium doboru butów jest wygoda. Jeśli w jakimś modelu jest nam wygodnie, trzeba je po prostu kupić lub wypożyczyć
Ważnym wyznacznikiem jest też łatwość zakładania i zdejmowania butów. Kupujmy buty ze specjalnym przełącznikiem ustawianym w zależności od tego co w nich robimy jeździmy lub chodzimy.

Tabela przedstawia jaka powinna być idealna długość kija zjazdowego dla danego wzrostu.
wzrost narciarza (cm) długość kija (cm)
195 145
190 140
185 135
180 130
175 125
170 120
165 115
160 110
155 105
150 100
145 95
---
Edytowany: 2009-01-27 18:39:50
---
Edytowany: 2009-01-27 18:44:11
---
Edytowany: 2009-01-27 18:46:35




RE:Narty..... - @rek - 27-01-2009

aż chce się czytać takie teksty :-)

więcej takich niezapominajek a będziemy mieć całkiem fajne forum

pozdrawiam
-------------------------------------------
Łobuz




RE:Narty..... - yaro1986 - 27-01-2009

Wiekszosc nart rzeczywiscie kupujemy 10-15cm krotsze ale pamietajmy ze nie wszystkie narty tak kupujemy. Narty ''gigantki'' nie mowie o komorkowych gdzie dlugosc wymuszaja przepisy tylko o zwyklych kupujemy jakies 5cm maks 10cm nizsze od nas w kazdym razie w przyblizeniu naszego wzrostu, a nie jak niektorzy kupuja narte gigantowa o dlugosci slalomki, ludzie nie rozumieja idei nart gigantowych i kupuja na pale gigantki 165 majac 180 wzrostu.
-------------------------------------------
yaro http://www.panoramio.com/user/90763




RE:Narty..... - Smieszka - 27-01-2009

tak ale na takich nartach o których piszesz to trzeba umieć jeżdzić choć nie wielu się do tego przyznaję to narty dla osób które lubią szybkość i precyzje, pozatym zależy jaka gigantka, ponieważ dla wielu poczatkujących o wiele trudniej sie jezdzi. Trzeba się bardziej pilnować ze względu na charakterystykę narty. Mówię o skręcie ciętym. Dla początkujących narciarzy nie są polecane
-------------------------------------------
pamietaj na stoku nigdy nie jesteś sam




RE:Narty..... - yaro1986 - 27-01-2009

Nie polecam tych nart poczatkujacym, tylko jak ktos juz kupuje takie narty to niech sie zastanowi po co sa takie narty, i jaki sens ma kupowanie tak krotkich nart.
-------------------------------------------
yaro http://www.panoramio.com/user/90763




RE:Narty..... - Smieszka - 27-01-2009

jacek ,wiem że cena może i jest atrakcyjna ale ja nie polecam ,pozatym narty za 69 zł to nie narty już wolałabym wypożyczac narty za 20zł na dzień...pozatym zbyt mało danych o nartach jest.ja nie jestem przekonana do allegro ale jesli chodzi o sprzet jeśli się na nim nie znasz to udaj się do profecjonalnego sklepu napewno udzielą Ci informacji,i będziesz miał jasność, ponieważ każdy Ci wciśnie kit byleby sprzedać,,, nie żebym odradzała Ci tą markę bo sama mam fischerki, choć w ostatnich testach wypadły na chyba 4 miejscu,ale jestem zadowolona bo w moich testach na Hitertuxie wypadły nieżle ...zanim przejdę do nart może coś o taliowaniu
Taliowanie nart:

Głębokość i kształt taliowania jest najważniejszym tematem dla konstruktorów carvingowych nart. W chwili obecnej temat ten, jest ogromnym polem doświadczalnym, gdzie firmy narciarskie, szukają wciąż nowych rozwiązań. Od kształtu bocznej krzywizny narty, bezpośrednio zależy, zachowanie się nart w skręcie.
Od kształtu i szerokości dziobów nart, zależeć będzie rozpoczynanie skrętu. Łatwiejsze, bądź wymagające większego zaangażowania technicznego wcinanie narty w skręt. Kształt piętki, wpływać będzie na sterowanie i wykończenie skrętu. Narty stają się łatwiejsze, bądź trudniejsze w prowadzeniu. Dopasowywane są, w ten sposób, do prędkości i sposobu jazdy ich użytkowania.



Jesli chodzi o narty carvingowe to: jak sama nazwa wskazuje carving - wycinanie skrętu w jeździe na nartach zgodnie z krzywizną bocznej krawędzi narty

skręt carvingowy - czysty skręt cięty, od początku do końca wycinany przez krawędzie nart, zgodnie z ich talią i wygięciem.

narty carvingowe - narty o radykalnie zmienionej formie geometrycznej:
szerokość dziobów nart powyżej 93 mm
szerokość środka nart pomiędzy 62 - 65 mm (wyjątek snowriders)
szerokość tyłów nart powyżej 88 mm

Czym różnią się one od nart tradycyjnych:

Zwiększoną sztywnością poprzeczną - narty lepiej trzymają, nie ześlizgują się z wycinanego toru przejazdu.
Zmniejszoną sztywnością wzdłużną - narty łatwiej wyginają się w skręcie, dopasowując się do wycinanego skrętu.
Wcięciem bocznym - taliowanie nart - różnica szerokości dziobów, piętek i środka narty. Parametry te zmieniają się w zależności od kształtu figury geometrycznej wpisanej w krawędź narty (okrąg, elipsa, cykloid, ...). Kształt ten bezpośrednio wpływa na zachowanie się nart w skręcie.
Promieniem bocznej krzywizny nart - jeżeli wartość tego promienia jest wartością mniejszą niż 30 m - to są to narty carvingowe. Wszystkie narty o promieniu bocznej krzywizny większym niż 30 m - to narty tradycyjne.
Długością - narty carvingowe są krótsze od nart tradycyjnych.

EAZY CARVING R 16-25 m - narty dla uczących się i początkujących narciarzy. Ułatwiają wykonanie pierwszych skrętów. Jazda na małych i średnich prędkościach z lekkim opieraniem się na krawędziach nart. Narty uniwersalne terenowo, zalecane na polskie stoki.
-------------------------------------------
pamietaj na stoku nigdy nie jesteś sam




RE:Narty..... - duzyninja - 27-01-2009

To i ja dorzuce coś od siebie...
Po pierwsze primo dobór buta:
Rzeczywiście na początek nie powinno się kupować butów sztywnych(drogich) - twardość w przedziale 40-50 powinna być ok. Moim zdaniem nie warto jednak patrzeć na przełączniki ski-walk to taki chłyt małtetindody...
Narty na początek jakieś miękkie z promieniem skrętu około 12-15 coby łatwo krawędź łapały i pozwalały na duży rozwój. Co do długości to przy wzroscie 188 jeżdżę na 155:D ale to takie zboczenie chyba. Narta do nauki przy wzroście 192 powinna mieć około 170-175. Przy zakupie najlepiej przyjść do sklepu(komisu) z butem i powinni wszystko ustawić.
Nie wiem czy to nie wbrew zasadom foru ale mogę polecić sklepo-serwiso-komis z Podkarpacia gdzie można dostać jednosezonowe używki w bardzo przystępnych cenach i z fachową obsługą, która jest w stanie każdemu doradzić. www.skirace.pl
Przy doborze kijów powinno się stosować sposób, który podał yaro1986.
Moim zdaniem kask obowiązkowy, na polskich stokach przede wszystkim do ochrony przed żywymi torpedami i skutkami źle zabezpieczonych tras.
~jacekk9 jeżeli chcesz zacząć naukę to zastanów się nad dobrym instruktorem, który nauczy podstaw. Impreza jest droga bo taki instruktor to z 60 zeta za godzinę bierze, ale podstawa to po(d)stawa.

Ale przed zakupem sprzętu poleciłbym najpierw cuś wypożyczyć i spróbować czy się podoba
-------------------------------------------
.




RE:Narty..... - Smieszka - 27-01-2009

http://www.szkolacarvingu.pl/php/ polecam tą szkołę...
-------------------------------------------
pamietaj na stoku nigdy nie jesteś sam




RE:Narty..... - yaro1986 - 27-01-2009

''Narty na początek jakieś miękkie z promieniem skrętu około 12-15 coby łatwo krawędź łapały i pozwalały na duży rozwój''
Nie do konca sie z tym zgodze. Na poczatek raczej nie kupuje sie nart tak mocno taliowanych, kto poczatkujacy wycina od razu skrety na krawedziach, w taki sposob zeby mogl wykorzystac taki promien. Lepiej cos kolo 14-17m, nauczyc sie podstaw na wiekszym promieniu. Narty o tak malym promieniu nie sa stabilne i w zeslizgu sobie slabiej radza i nie radza sobie zbyt dobrze ze slabo przygotowanym stokiem a poczatkujacy przeciez nie maja takiej techniki zeby wycinac na duzej predkosci skret. Wiekszy promien ulatwi, i pokaze jak mozna jezdzic na krawedziach i pozniej sie decyduje juz swiadomie na jaki lepszy sprzet sie przesiasc.
Jak juz znamy podstawy i jakos nam idzie na stoku to polecam ogladanie pucharu swiata i nasladowanie zawodnikow. Nie mowie zeby leciec 150km/h, ale sylwetka, ulozenie nart. wrzucanie ich w skret, przechodzenie z krawedzi na krawedz, mi to strasznie duzo dalo.
-------------------------------------------
yaro http://www.panoramio.com/user/90763




RE:Narty..... - duzyninja - 27-01-2009

yaro

sam uczyłem sięna 17m i teraz wiem ze jakbym mial wtedy wybierac to bym wybral bardziej taliowane. Nie chodzi o to żeby wykorzystać promień tylko narty z promieniem ok 14 pozwolą to szybciej załapać.
Żeby wykręcić pełnego skręta na 17 przy niskim poziomie zaawansowania to potrzeba stoku z 50 m serokosci... a co do jazdy w ześlizgu to wydaje mnie się że nie ma aż takiej różnicy. Na pewno w ześlizgu łatwiej na krótszych.
A co do oglądania to ważne by ktoś nam powiedział jak wyglądamy bo samemu jest strasznie trudno ocenić. No i warto cuś najpierw jakiejś teorii poczytać.
-------------------------------------------
.




RE:Narty..... - jacek - 31-01-2009

mam pytanie: http://allegro.pl/item529915466_head_cyber_worldcup_titanium_dl_180cm_tyrolia_d9.html

jak regulowac rozmiar tych wiazan i na ile mm mozna ustawic je na maxa 325mm??
-------------------------------------------
jacek




RE:Narty..... - Smieszka - 31-01-2009

Regulacje: Wszystkie spotykane na rynku (firmowe) wiązania wyposażone są w regulację siły wypięcia zarówno przodów jak i tyłów oznakowaną podziałką respektującą normę DIN. Norma ta jest standardem regulacji wiązań. Ustawienie prawidłowej siły wypięcia jest konieczne dla bezpieczeństwa na stoku.

Regulując wiązanie bierze się pod uwagę następujące czynniki:

* waga użytkownika;
* poziom umiejętności;
* wzrost;
* wiek ja bym proponowała pójść do sklepu lub serwisu o taką regulacje, masz pewność że fachowo to zrobiono a koszt to w zeszłym roku było 9zl..
---
Edytowany: 2009-01-31 22:40:34