NGT

Pełna wersja: Membrana Gore-Tex i jej odmiany.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
/trochę OT
''Dodatkowo zabieram najczęściej Windshirta, bo waży on zaledwie 140 g. i jest ten mój taki z dobrym kapturem i wysoką gardą (a to zupełny wyjątek)''
@rytmar: a jaki to windshirt jest, bo masz trochę za dużo gratów w szafie?;)
-------------------------------------------
Pozdrawiam

rytmar - ale właściwie nikt nie napisał, ze nie ma sytuacji, kiedy membrana jest niezastąpiona. I to nie tylko w tych kilku bardzo specyficznych sytuacjach, które opisałeś. Nie ma kogo przekonywać... ;)
-------------------------------------------
m

@szemi
Windshirt, który wspominam to Arcteryx Squamish Hoody.

@m
Nie jest moim celem nikogo przekonywać, a to co napisałem o membranach jest tylko i wyłącznie moim własnym doświadczeniem, którym się dzielę. Mam nieco wprawy w używaniu membran w górach. Używałem chyba większość dostępnych na rynku, to coś o tym wspomniałem, starając się ograniczać, aby post nie był za długi, a i tak wyszedł tasiemiec (stąd tych kilka specyficznych, najbardziej typowych sytuacji opisanych).
Wiem, że nie trzeba nikogo mającego swój ''staż górski'' do niczego przekonywać, bo nic nie zastąpi WŁASNYCH nauk i błędów, z których wyciągamy wnioski. Ktoś kto jakieś doświadczenie zdobył, będzie temu ufał - nie opiniom innych. To tylko kwestia czasu. Swoim wpisem chciałem zwrócić uwagę na to, aby zauważyć, że nasze poglądy w jakiejś dziedzinie dotyczącej doboru sprzętu w góry są niezwykle subiektywnie i musimy zdawać sobie z tego sprawę - nie forsując na siłę własnych wyborów, jako jedynie dobrych. Tak niestety się często dzieje i ma wpływ na tych jeszcze nie doświadczonych.
Dla mnie na przykład nie jest tak, że membrana bywa niezastąpiona w niektórych sytuacjach. Jest dla mnie tak, że w większości MOJEJ działalności górskiej jest ona podstawowym i najważniejszym ciuchem. Nie potrzebuję natomiast zupełnie softshella, ale nie napiszę, że to pic na wodę, wytwór marketingu, itp. Dla wielu innych taka kurtka będzie użyteczna i najsensowniejsza. Zależy, gdzie, do czego, w jakich górach i porach roku. I jeszcze kilka składowych by się znalazło ;). Dlatego zachowajmy umiar w wygłaszaniu jednoznacznych, brzmiących jak wyrocznia opinii, które są jedynie emanacją naszych własnych, specyficznych doświadczeń. Słowem nie twórzmy dogmatów i dominujących poglądów będących jakoby ''oczywistą prawdą'', bo tylko'' nasza prawda''.
I tyle, bo znowu się rozpisuję ;)

@Pim
Mnie niestety nikt nie nauczył zasady lekkiego ubierania się w górach. Musiałem wylać hektolitry potu, aby dotarło do mózgownicy, że coś jest nie tak. W tym czasie nakupiłem i przenosiłem całe mnóstwo różnych wynalazków, co to miały zapewnić komfort termiczny przy intensywnym wysiłku. Zamiast szukać przyczyny, szukałem lekarstwa. To jest tzw. doświadczenie, które potrafi nieco kosztować (nie tylko finansowo), kiedy zaczyna się od zera :).
Zazdroszczę mentorów, których miałeś na początku. Mniej się namęczyłeś i mniej Cię pewnie kosztowało, aby znaleźć ''swoje sposoby''.

Pozdrawiam wszystkich i jeszcze raz przepraszam za tak długie wpisy.
-------------------------------------------
cześć iczołem

@Rytmar – bezbłędnie się rozumiemy. Zimowe wiatrzysko, waga, krój. Problemy membrany z oddychalnoscia, na której tak wielu sie skupia, sa wtedy... Jakoś mniej zauważalne :-)
Twoja diagnoza na początku wypowiedzi jest chyba słuszna (jako przyczyna różnic w zdaniach) – nieznajomość zimowych warunków w górach, spoglądanie przez pryzmat wyłącznie własnych doświadczeń.
-------------------------------------------
JoKo

To ja niestety należę, również do tej grupy, która uczyła się wszystkiego na własnym grzbiecie... ileż to razy się człowiek ugotował - nawet zimą :) po czym stwierdzał ....za słaby sprzęt kupiłem.... a tu nagle się okazało, że połowy sprzętu może nie być :D
rodzinka do tej pory uważa mnie za wariata jeżeli chodzi o ubiór zimą, a w najlepszym przypadku za jakieś indywiduum o termice obcego :D

Zresztą podobnie z całym sprzętem łącznie z pierwszymi górskimi butami do któryś niegdyś noga mi się krwiście układała przez pół roku....zanim zrozumiałem na czym polega właściwe ich zawiązanie :D

K.

Wprowadzono na rynek nowe produkty z GORE? THERMIUM™ i GORE? WINDSTOPPER? warto zapoznać się z innowacyjnymi materiałami https://www.youtube.com/watch?v=miiwFFpddDo https://www.youtube.com/watch?v=i7UTlgnL5_I


[Obrazek: 540-228-1.jpg]

mam pytanie czy na kurtce berghaus velum III z membraną Gore-Tex Active będę mógł nosić plecak 20-40 litrów?

Active z zalozenia ma byc bardzo lekka i pakowna wiec uzyte materialy sa zwykle cienkie (co nie znaczy slabe). Z drugiej strony Active to laminat 3L wiec membrana nie powinna sie wycierac. Nie macalem Berghausa.
Mam jedna kurtke Active, uzywam sporadycznie tylko w deszczu z plecakiem okolo 30l i nie ma problemu jak na razie ;)

a jak w ogóle porównujesz te membrany tzn Active i Pro bo zastanawiam się czy nie wymienić tej swojej?

Już w samym opisie kurtki Berghaus Velum III GTX widnieje , że jest wzmocniona okolica naramienna przystosowana do transportu ciężkiego plecaka

Jandokiewicz

:)

Jak pod względem oddychalnosci wypadają względem siebie najnowsze wypusty gtx pro i gtx paclite?

Witam wszystkich serdecznie.
Mam okazje kupic w dobrym stanie uzywana kurtke Mammut GoreTex.
Pytania:
- czy gore-tex sie starzeje?
- warto kupowac uzywany ?
- jakas konserwacja, impregnowanie ?
-------------------------------------------
Markxy

@Markxy
Gore-tex wykonany jest z teflonu, które to tworzywo jest bardzo odporne na starzenie. Obawa może dotyczyć trwałoci klejenia, jakim warstwa Gore-texu została przyklejona do tkaniny bazowej. Kupowanie rzeczy używanej jest zawsze obarczone ryzykiem. Ne wiesz czy warstwa Gore-texu nie została mechanicznie uszkodzona na przykląd przez kolce.
Działanie Gore-texu może zostać upośledzone nie tyle brakiem konserwacji, ile zatkaniem porów membrany poprzez brud, pot czy tłuszcz. Dlatego ważne jest regularne pranie, nawet gdy tkanina wydaje się pozornie czysta. I tylko preparatami do prania odzieży z mebrana, preparaty takie nie zawierają w swoim składzie zmiękczaczy tkanin, takich jak lanolina.
Należy zadbać o impregnację tkaniny bazowej, preparatami do impregnacji odzieży z membraną. Miałem kurtkę z membraną Gore-tex ponad 15 lat i wszystko działało jak należy. Sprzedałem ją po tym czasie bo po prostu mnie się znudziła. Nabywca ją chwali.
Ale jeszcze raz powtarzam, kupując rzecz uzywaną, kupujesz nieznaną historię. Jeżeli cena jest atrakcyjna, to ja bym kupił.
---
Edytowany: 2018-10-07 17:01:49

A w przypadku mammuta dochodzi jeszcze kwestia oryginalności produktu
-------------------------------------------
m

Paclite (Marmot Minimalist, 8 lat w większości w szafie i plecaku przepuszcza wodę jak sitko) ulega tak samo degradacji jak podeszwy PU?

Paclite jako membrana to nie PU. Ma bodajże tyko spodnią warstwę PU.
Ale wszystkie membrany PU jakie miałem, charakterystycznie się odklejają od materiału wierzchniego po kilku latach. Goretex pewnie też. Nie ma wiecznych membran.
Próbowałeś go wyprać? Może nieco pomóc.

Chyba się pogorszylo po praniu (mydło w płynie Nikwax do membran, +40'C) ☹️

A jak dobrze płukałeś?To ostatnie, co mi przychodzi, bo za tym, że pranie może pomóc, stoi myśl, że membrana przecieka przez zanieczyszczenia - jeśli brud zastąpi się resztkami Nikkwaxowego detergentu, to nie ma prawa pomóc...

Oczywiście, jest też możliwość, że zwyczajnie już się zużyła.

Przez zanieczyszczenia przecieka???
Jak dla mnie dziwne. Gdybyś napisał ''przez zanieczyszczenia ,zostaje wilgoć w środku'' ,to bym zrozumiał.
Zatkane przez zanieczyszczenia pory w membranie nie pozwalają wilgoci odparować ,przez co w środku robi się wilgotno. Jeżeli ,jak pisze Tux, przecieka, to pewnie membrana się rozsypała (niestety) i po kurtce. Myślę, że jedynie można spróbować odnowić DWRa.
-------------------------------------------
Grzesiek-stary dziadyga

Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13