To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


Oslona do palnika
#1
Wlasnie zabieram sie do konstruowania jakiejs oslony wiatrowej do mojego Classic Traila Primusa, bo mimo ze kuchenka jest pierwszej klasy to juz przy najmniejszym wiaterku potrafi zgasnac plomien..
Wiem ze mozna kupic gotowe oslonki, ale jakos nie mam ochoty placic parenascie euro za kawalek blachy..
Tak wiec mam do was pytanie.. jakie macie patenty jesli chodzi o oslonki ? Jaki material, rozmiar itp..
Z gory dzieki za odpowiedzi :)

Odpowiedz
#2
Najtaniej jest kupić sobie karimatę- serio! Jakąś cieńsza, ale nie taką z Tesco przezroczystą (tak za 20zł poszukaj). Odcinasz prostokąt taki żeby łatwo do plecaka wchodził- wdłuż pleców, na płasko. 1 karimata to Ci na 4 takie kawałki starczy więc będziesz miał do końca życia:-)
Masz osłonę przeciwwiatrową i siedzisko w 1.

Odpowiedz
#3
Ja używam jako osłonki kawałka (grubej foli/cienkiej blachy) aluminiowej. Do nabycia w sklepach a artykułami metalowymi na wagę. Koszt to ok. 2zł. Osłonkę robiłem wzorując się na zdjęciach z takiego zestawu do Primusa MultiFuel.
-------------------------------------------
Piotr Czekański

Odpowiedz
#4
pod linkiem znajdziecie troszke info. Autor wspomina o oslonce, jak i o stozkowych garach - ciekawym patencie :)
Sam szukam tego typu garow alu. Firmy Klimczok nie znalazlem.

Cytuje czesc artykolu:
''Zadaniem osłony jest nie tylko umożliwienie gotowania na wietrze ale przede wszystkim zwiększenie sprawności transportu ciepła z palnika do garnka. Eksperymentując z rożnymi rodzajami osłon doszedłem do następujących rozwiązań. Garnek powinien posiadać stożkową powierzchnie boczną. Z takiego samego garnka, wycinając dno, robimy górną cześć osłony. Mocujemy ja do kuchenki w taki sposób, aby po wstawieniu garnka pozostała na obwodzie szczelina około 1 cm którą będą wydostawały się gorące gazy spalinowe. Opływając boki garnka będą dodatkowo oddawały ciepło. Doskonale do tego celu nadają się menażki Klimczok. Cala kuchenkę osłaniam kawałkiem cienkiego laminatu epoksydowo-szklanego pokrytego 50 um warstwą polerowanej miedzi. Tą osłonę zwijam na butelkę z paliwem podczas transportu.''

Odpowiedz
#5
Menażka typu klimczok nie miała stożkowych garów.
Jest to stary model menażki składa sie z trzech garków, jednego czajniczka, jednej patelni, deseczki ebonitowej, dwóch ''dziwek'' (jak kto woli uchwytów), palnika spirytusowego oraz osłony z dziurkami.
Takiego cuda używał mój ojciec no poza palnikiem spirytusowym, bo on się do niczego nie nadawał.
Z tymi garnkami jak są stożkowe to fakt że spaliny ze spalania bardziej ogrzeają powierzchnię boczną, ale jest małe ale... jk garnek ma kształt stożkowy to górna powierzchnia lustra wody znacznie rośnie co doprowadza do zwiększonego parowania a zatem strat ciepła. Nawet jeśli mamy pokrywkę to nie odzyskamy całego ciepła straconego w wyniku parowania.
-------------------------------------------
Piotr Czekański

Odpowiedz
#6
Szkoda tylko ze ten przytoczony tekst tyczyl sie oslonki do palnika plaskiego.. A mi chodzi o palnik na butli gazowej.. tu sprawa sie komplikuje bo oslonka :
-po 1 musi byc wyzsza
-po 2 musi pozwalac regulowac sile plomienia..
tak wiec ta opisana w artykule sie zdecydowanie nie nadaje..
-------------------------------------------
www.namioty.pl

Odpowiedz
#7
Tekst pochodzi ze wspomnianego linka, którego jak widzę zapomiałem wkleić. Poniżej!

A ja to widzę jasno i wyraźnie, Tadeus. I zrobię to -przy odrobinie czasu i odpowiednich alugarach stożkowych- na palnik typu primus micro, czy ''blueta''. MOże trzeba będzie zastosować kawałek rury. Zobaczy się.
Chłopaki nie płaczą! :]

Plusem takiego rozwiązanie jest to, iż naczynka zachodzą na siebie stożkowo, wzmacniając się wzajemnie. Do tego całość o znikomej masie.

Odpowiedz
#8
w którymś numerze npm - u jest cały artykuł o osłonach na palniki wraz z przepisami jak je zrobić samemu. Jak wrócę do domu, to podeślę konretny numer...
Do tego czasu może coś uda się znaleźć na ich stronie (link na dole)
-------------------------------------------
Walter02

Odpowiedz
#9
obiecane namiary:
n.p.m. nr 6 (39) 2004 strona 49
-------------------------------------------
Walter02

Odpowiedz
#10
Wielkie dzieki.. juz zajrzalem do archiwum online NPM i faktycznie daloby sie cos zmajstrowac na podstawie zdjecia z artykulu.. czy w wersji papierowej jest duzo wiecej informacji ? Bo nie wiem czy oplaca sie polowac na czasopismo..

Odpowiedz
#11
Ja jako osłonki do palnika używam swojej karimaty. zwijam ją w rulon i spinam dwoma dużymi spinaczami biurowymi (do dostania w papierniczych po około 2-3zł). Jest to prymitywny sposób ale za to tani i się sprawdza. Możliwe są do tego wszelkie modyfikacje typu wzmocjienia konstrukcji patykami.
-------------------------------------------
Ronin

Odpowiedz
#12
Tadeus>>> jak najbardziej opłaca się polować na papier.
na stronach są szczątkowe informacje - w numerze papierowym masz jakieś 3 strony tekstu, dokładnie opisane ze 3 patenty.
Popytaj gdzieś w empikach albo dużych kioskach, ewentualnie możesz u nich zamówić ten numer.
Albo, jeżeli chcesz, to zeskanuję ten artykuł i Ci podeślę (ale to dopiero w przyszłym tygodniu, bo nie mam skanera u siebie)
-------------------------------------------
Walter02

Odpowiedz
#13
W takim razie postaram sie to upolowac :)
Jeszcze raz dzieki za pomoc

Odpowiedz
#14
Walter02>>> Czy ja mógłbym prosić o kopię tego artykułu? Umnie niezbyt łatwo będzie go znaleźć a do empików i innych miejsc ze słuszną ilością prasy mam dostęp znikomy.
-------------------------------------------
ronin79@o2.pl

Odpowiedz
#15
Walter02...ja rowniez bylbym bardzo zainteresowany i wdzieczny za taki artykul

hammet@konto.pl
-------------------------------------------
...droga białą jak obłęd...

Odpowiedz
#16
W takim razie moze daloby sie wrzucic gdzies na ftp ? :)

Odpowiedz
#17
mam czytalem (nawet po to kupilem) ale zeby az taki super chcesz czy nie musisz i tak samemu kabinowac wiecej z fotek mozna zobaczyc i tyle

Odpowiedz
#18
Jak zeskanuję (okolice weekendu), to podeślę wszystkim zainteresowanym (którzy podali adresy :))
narka
-------------------------------------------
Walter02

Odpowiedz
#19
Ja tez bym chetnie sie załapał na skana... :)

sielak@interia.pl

Odpowiedz
#20
Ronin, Hammet, Sielak >>
sprawdźcie skrzynki - właśnie wysłałem artykuł
narka

-------------------------------------------
Walter02

Odpowiedz


Skocz do: