To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


Kartusze Jetboila
#1
Mam dwa pytania:

1. czy na kartuszach Jetboila można gotować też na innych kuchenkach na kartusze nakręcane? Np. Scion firmy GoSystem?

Pytam o to, bo nalepka na w/w kartuszu głosi, że ''do użytkowania wyłącznie z urządzeniami firmy Jetboil''

2. czy kartuszy z mieszanką zimową, czy czterosezonową moża bez obawy używać w środku lata (temp. 10-20 st C)?
---
Edytowany: 2015-01-17 00:54:57
---
Edytowany: 2015-01-17 00:57:18
-------------------------------------------
Proszę o inf, gdyż w tej materii jestem laikiem :(

Odpowiedz
#2
Na pierwsze pytanie sam sobie odpowiedziałeś, powinieneś sprawdzić instrukcje obsługi maszynek firmy GoSystem.
Po drugie zadaj pytanie w odpowiednim wątku, ten poleci w niebyt.

Odpowiedz
#3
Na których to maszynkach pisze - używać tylko z kartuszami firmy GoSystem. Co za bzdura.

Kolego foxtrot, z własnego doświadczenia wiem, że będzie działało, nawet sprawdzać nie muszę. Jetboil i GoSystem są robione wg normy EN417 czyli są na gwint, będą kompatybilne. To ta norma ma się zgadzać na kartuszu i maszynce.

Tak, kartusz zimowy można śmiało używać latem, zresztą letni zima też mimo kłopotów z paleniem.
---
Edytowany: 2015-01-17 09:20:51

Odpowiedz
#4
Arni!
Dzięki za info! :)

Poniżej załączam fragment instrukcji do kuchenki GoSystem określający wyłączność stosowania do niej ''średnich'' kartuszy. Jeśli to byłby wymóg bezwględny to czym mógłby być spowodowany?? Czy tylko ewentualną utratą stabilności całego zestawu - za wysoko położony środek ciężkości przy stosowaniu kartuszy 100g i 400g, a co za tym idzie większa wywrotność, czy też jakimiś innymi, poważniejszymi powodami??

Załączam też fragment nalepki z kartusza ''Jetboil'' ze zdaniem o wyłączności stosowania tylko z urządzeniami firmy ''Jetboil''. Czy taki wymóg to wyłącznie kwestie marketingowo-prawnicze, czy też mogą być jednak jakieś poważniejsze przyczyny zamieszczania takiego warunku/ostrzeżenia?
---
Edytowany: 2015-01-17 20:52:40
---
Edytowany: 2015-01-17 21:01:40
-------------------------------------------
foxtrot


[Obrazek: 8756-4-1.jpg]


[Obrazek: 8756-4-2.jpg]

Odpowiedz
#5
Foxtrot! Każdy producent każe Ci używać ''jego''kartuszy.
Pierwszy palnik C206 używałem z wszelkiej maści dostępnymi kartuszami do systemu C206.
Potem przeszedłem na system gwintowany. Używam takie kartusze, jakie mogę kupić. Zimą mieszanki zimowe są lepsze, ale letnich też da się użyć. Do jetboila możesz nakręcić Primusa, Optimusa, GoSystem, MSR, Kovea, etc...do woli.
-------------------------------------------
Pim

Odpowiedz
#6
Fox, nie drąż więcej tematu i pojmij wkońcu, że to czysty marketing. Jeśli oba urządzenia (palnik i kartusz) spełniają normę EN417 to niezależnie kto je wyprodukował będą ze sobą współpracowały. EN417 tyczy się kartuszy i palników nakręcanych - koniec kropka. Wszystkie kartusze (100/200/450g) i palniki nakręcane mają jeden rozmiar gwintu zgodny właśnie z EN417, paniał?

Odpowiedz
#7
Czy aby tylko marketing???

Ja mam kuchenkę Cadaca i jedyne kartusze jakie sprawiały mi problem to kartusze: 300g CADAC i 500g CADAC.

Chyba, że mam jakieś podróbki. Optimusy i Jetboile są OK. CADAC trzeba bardzo mocno dokręcać (ucieka w tym czasie gazu więcej niż u konkurencji). Bardzo mocno - bez przenośni, prawie na granicy urwania gwintu. Po odkręceniu kuchenki (całkowitym) pojawia się jeszcze krótki syk z kartusza (u konkurencji nie występuje).

Nakręcanych używam rzadko wolę Campingazy.

Jetboil nie napisze, że można go używać z konkurentem, bo trzeba by mieć na to papier i brać odpowiedzialność za napisane słowo. Trudno przewidzieć, czy konkurent nie zmieni linii produkcyjnej i jego kartusze nagle nie wypadną z normy, zaś producent nie będzie angażował swoich środków, bo słowo raz napisane zobowiązuje na przyszłość.

Odpowiedz
#8
Ale wszyscy mogli by napisać, że można stosować tylko z kartuszami zgodnymi z normą EN417, tyle wystarczy i nie ma zdania o konkurencji itd.

Odpowiedz
#9
@Arni: Wskazanie tylko na normę, to jasny sygnał dla odbiorcy: kupuj cokolwiek bądź, będzie pasować. I nie musimy być producentami tych kartuszy czy kuchenek, bo kochamy świat i nasi pracownicy też.

Można przecież napisać, że jest zgodność z normą i że używanie innych kartuszy MOŻE być niebezpieczne. Pod pojęciem INNE można wstawić dowolną treść zgodną z prawem bez narażania się na ewentualne oskarżenia ze strony innych producentów.

Nie wiem jak głęboko norma wchodzi np. w stop metalu z którego wykonany jest gwint. I mimo, że PanIngJang umieści znaczek normy, to może robi zaworki z takich materiałów, że wytrzymują one kilka cykli podłączeń. Ja nie brałbym odpowiedzialności (mimo znaczka normy).

Tak więc sporo marketingu i sporo ostrożności.

Masz rację Arni, można by było tak napisać.

Odpowiedz


Skocz do: