To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


Czołówki Primus / w tym Race, Race Adventure
#1
Pozwalam sobie odpalić ów temat. Raz że takowego nie ma, a dwa że ostatnio na NGT sporo się pisze o magicznej kwocie 49,99 za niemłode juz wersje czołówek primusa model race i race adventure z pewnej sieci sklepów (tk maxx), a jak czytam to sporo nas ów czołówki nabyło. Czy warto było?

Jako że stałem właścicielem modelu race to napisze słów kilka jak to wygląda z perspektywy narciarstwa biegowego....

Odpowiedz
#2
wszyscy mają race ...a ja nie :D
czekam na te kilka słów ;)

Odpowiedz
#3
No więc do rzeczy. Nie bede tu prawił na ile metrów to to świeci etc. Wczoraj w koncu bardzo solidnie przetestowalem w sniezycy. Prawie 4h treking na sladówkach staralem sie poprowadzic od ok godz. 18 do prawie 22 lasami i tam gdzie ciemno lub jak najciemniej. Niby od śniegu jasno powinno byc ale wczoraj bylo pelne zachmurzenie i snieg dawal ostro. Widocznosc byla na kilka metrów- czyli warunki idealne.

Race - czyli mój model z zasobnikiem który mozemy doczepic do paska lub wrzucic do plecaka. Ja wybralem plecak. Na śladówkach jeśli juz to tylko taka opcja wchodzi w rachubę. Generalnie jestem na nie do takich rozwiązań przez wagę. Zarażony przez innych stalem się zwolennikiem im mniej, im lżej tym lepiej. No niestety race nie wpisuje się w ten schemat.

Całośc wykonana bdb, do zestawu dołączony woreczek transportowy. Jako że ów nabytek zbiegł się ze śmiercią mojej xp od petzla to na razie jest to moja główna czołówka.

Przełączanie w rękawiczkach i z kijkami w dłoniach bezproblemowe. A kabel czołówka-zasobnik z bateriami kompletnie nie sprawia dyskomfortu i praktycznie go nie czuć.

Podsumowanie tych paru pierwszych spostrzeżeń:
- stary ale jary model
- za 49zł nie ma tematu brać czy nie.

Odpowiedz
#4
Ja posiadam model Adventure i ze względu na wagę (baterie 4xAA)do zwykłego biegania też się nie nadaje.
Waga Adventure z bateriami 4xaa Eneloop 255g!
Waga Petzl Tikka 2 Plus z bateriami Eneloop 3xaaa 80g
Waga Silva L2 z bateriami Eneloop 2xaa 158g
---
Edytowany: 2013-01-13 22:26:07

Odpowiedz
#5
mam pytanie dotyczące Race Adventure, czy Wam też tak świeci jak w poniższych linkach?

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/75a7...f6620.html - na wprost
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4ef3...85984.html - na podłodze

Zdjęcia robione było z ok. 2m, i główny promień światła tworzy jakby podwójne wrzeciona. Zastanawiam się czy tak ma być? Bo wcześniej miałem latarki które tworzyły koło lub elipsę, a nigdy coś takiego.

Odpowiedz
#6
Jak dla mnie Race to świetna czołówka na zimę. Zasobnik do wewnętrznej kieszeni kurtki i baterie nie cierpią z zimna

Odpowiedz
#7
Hom_er W adventure, w środku jest taki pseudo-dyfuzor, można go zdemontować.Moja świeci jako jeden punkt.

Odpowiedz
#8
pietros, Twoja świeci w jeden punkt z rozpraszaczem?

Odpowiedz
#9
Świeci punktowo bez rozpraszacza.

Odpowiedz
#10
Ponieważ recenzje Primusa pisałem dawno dawno temu - to w porównywarce nie było zdjęć. Jeśli ktoś chce zobaczyć jak to wypada w porównaniu z konkurencją to zapraszam - obfotografowane obie wersje Race i Adventure.

Czołówki nadal są dostępne, a przynajmniej wisiały jeszcze we Wrocławskim TK.

=> http://goo.gl/fL2Kc
-------------------------------------------
www.light-test.info

Odpowiedz
#11
Trochę ,,poświeciłem'' rozjaśniając świętokrzyską zimową noc i jestem mega zadowolony. Teraz przydałby się test realnego czasu świenia przy minusowych temperaturach.

Odpowiedz
#12
PRS, dwa tygodnie tej zimy na jednym komplecie baterii wytrzymala . Uważam że nie jest najgorzej

Odpowiedz
#13
Ja zmodyfikowałem swojego Primusa bo stwierdziłem, że taki halogen mi nie potrzebny. Mam zamontowany przełącznik, który zmienia sposób zasilania z czterech baterii szeregowa na dwie szeregowo i równolegle do nich kolejne dwie szeregowo. Działa to w ten sposób, że po przełączeniu najmocniejszy tryb jest mniej więcej o połowę słabszy niż najsłabszy w normalnym połączeniu. To daje realnie sześć płynnie przechodzących trybów świecenia. Na trzecim trybie z sześciu świeci to nadal lepiej niż Petzl Tikkina. Najlepszy jest natomiast czas świecenia. Przy standardowym połączeniu: 3/9/18h a po przełączeniu przełącznika 70/140/250h. Są to dane szacunkowe natomiast realnie oddają rząd wielkości. Mam pomysł na jeszcze jedno rozwiązanie bez przełącznika, które będzie kompromisem miedzy oboma trybami. Jeśli będą zainteresowani to mogę opisać modyfikację i przeprowadzić dokładne pomiary.

Odpowiedz
#14
Pomysł zacny.
Zwracam też uwagę, że takie połączenie akumulatorków nie służy im. Już lepiej co tydzień zamienić je miejscami, żeby mniej więcej równo rozładowywały się. Zresztą samo połączenie szeregowe 4 ogniw jest równie degradujące.

Coś mi się zdaje, że na forum światełek pisano, że przerobić obecnego sterownika się nie da.
Może też poszukać sterownika na dx.com?

Przyzwyczaiłem się do mojej samoróbki, gdzie najsłabszy tryb pobierał mi... 0.03W :-) W sam raz do prac namiotowych, gdzie nie trzeba więcej. Marsz po śniegu też przejdzie. W ciemnym lesie inną porą roku już słabo.

Wg mnie te wszystkie tryby w różnych latarkach są o kant d... rozbić. Zbyt małe różnice w jasności. Zauważalna i sensowna w zastosowaniu różnica powinna być 4-krotna. Nieważne - mocy czy światłości. To już jest i tak dobrze zauważalne. Czyli 100%, 25%, 6% i ewentualnie jeszcze 1%. Tak jak w mojej :-)

Odpowiedz
#15
Nie trzeba nic zmieniać. W moim połączeniu wykorzystywane są wszystkie cztery baterie. Jest o połowę mniejsze napięcie ale pojemność dwukrotnie większa. Jeszcze co do degradacji... każde połączenie jest degradujące i nawet jeśli masz aku na dane napięcie to w 90% przypadków i tak jest zestaw ogniw 1.2V. Jeśli teoria pokryje się z praktyką to najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie na stałe mojego połączenia i wywalenie rezystora 2.4 Ohm od ograniczania prądu przy diodzie. W teorii najmocniejszy tryb będzie minimalnie mocniejszy niż teraz średni i będzie świecić ponad 2x dłużej czyli szacunkowo 20/40/80h. Dodatkowo nie będzie strat na tym rezystorze, które przy najsłabszym trybie są już dosyć spore.

PS: Masz rację - czołówki powinny mieć więcej trybów. Obowiązkowy powinien być tryb ''ledwo świece'', który poza trasą byłby pewnie najczęściej używany. Jako ciekawostka podam, że Primus przy zasilaniu 3V i poborze 10mA świeci lepiej niż większość kieszonkowych czy telefonicznych latareczek (najmocniejszy tryb 6V 650mA).

Odpowiedz
#16
Jeszcze ze swoich ''wynalazków'' to mogę opisać ładowarkę akumulatorową (lub bateryjną) do telefonów. Tzn. ładowanie telefonu z baterii, żeby była jasność :P. Koszt <10zl - sprawdzona w terenie wielokrotnie :)

Odpowiedz
#17
marcin, pierwsze nie musisz pisac postow jeden pod drugim, mozesz je edytowac, jesli uwazasz, ze to zupelnie odddzielna mysl, oddzielny post jest w porzadku

drugie, po prosze Cie o niepilny opis takiej modyfikacji, dla mnie Twoje podejscie brzmi bardzo rozsadnie, uwaga zbynka tez jest na miejscu, najlepsza byla by taka prosta modyfikacja, do tego opisana jak dla powiedzmy blondynki/blondyna...
-------------------------------------------
dziekS

Odpowiedz
#18
Tak widzę możliwość edytowania, ale z tą ładowarką to tak jak napisałeś - oddzielna myśl. W tym tygodniu postaram się opisać szczegółowo modyfikację wraz ze zdjęciami. Od razu zaznaczam, że jest bardzo prosta.

Odpowiedz
#19
Zbynek Ltd. - to najnowszy Mactronic Epic zrobi ci dobrze - 2% na dole :) Powiedzmy, że coś jeszcze przy tym widać. Więcej na ten temat tu nie będę pisał jak by co, bo się śmietnik zrobi.
-------------------------------------------
www.light-test.info

Odpowiedz
#20
Wydzielone z wątku - Promocje sprzętowe - temat dla użytkowników
Robb
2013-03-04 20:19:35
79.110.201.126 Głosów: 1

@Farfura
sprawdz czy możesz jej używać z akumulatorami. W Race Adventure jest nowszy sterownik i prawie każde akumulatory będą rozpoznane, a w Race żadne mi nie działały więc ją oddałem. No chyba że używasz tylko baterii :)
-------------------------------------------
Przeniesione przez administratora

Odpowiedz


Skocz do: