To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


[Recenzja] FiveTen Camp Four
#1
OPIS PRODUKTU:

Buty podejściowe skórzane z podeszwą Stealth C4/S1
Waga (ze strony producenta dla rozmiaru 9) 410 gramów.
Producent nie zamieszcza szerszego opisu produktu na swojej stronie internetowej.

-----------------------------------------------------------------
RECENZJA:

DATA RECENZJI:
08-02-2011, 23:38

Informacje wstępne.

Buty zakupiłem w celu codziennego użytkowania, na wycieczki poza miasto oraz do łatwej wspinaczki. Na moją decyzję miała wpływ głównie wygoda w porównaniu z innymi modelami butów, które rozważałem. Głównymi konkurentami były wtedy Guide Tenne, również firmy Five Ten oraz Scarpa Zen. Według mnie Camp Four oferowały najlepsze wsparcie śródstopia. Niestety nieco zbyt szerokie przody nie zapewniały dokładnego dopasowania do moich stóp, co przekładało się na nieco mniej pewne użytkowanie w skale, ale przy tym zapewniało nieco więcej swobody i zwiększało komfort użytkowania codziennego.

Użytkowanie miejskie i codzienne:
Buty zakupiłem późną jesienią 2009 roku i użytkowałem prawie nieprzerwanie do momentu ich zniszczenia niemal rok później. Ogromna większość czasu użytkowania przypada na miasto i pracę. Moja praca w większości wymaga chodzenia oraz stania przez długi czas. Dzięki bardzo wyraźnemu profilowaniu i wsparciu śródstopia osiem godzin w pozycji stojącej nie stanowiło żadnego problemu. Zauważyłem to dopiero gdy buty zostały wysłane do naprawy, a ja kupiłem Prophecy 2 Low firmy The North Face, w których wystanie kilkudziesięciu minut kończyło się piekącym bólem w piętach i ogólnym dyskomfortem dla stóp i nóg.
Pierwszym pozytywnym wrażeniem po zakupie była znacznie zwiększona przyczepność podeszwy na mokrych nawierzchniach chodników w mieście. Dzięki zastosowaniu gumy Stealth C4/S1 odczuwalnie się ona zwiększyła. Buty nie posiadają membrany, dzięki czemu wzrasta również wentylacja, która dodatkowo jest wspomagana masą otworów po obu bokach buta. Po prawie roku, niemal codziennego i intensywnego użytkowania nadal nie emitowały przykrego zapachu. Budowa buta, a zwłaszcza jej tylna oraz przednia część mocno wzmocniona gumą i PU wzbudzała moje obawy o efektywność wentylacji w chwili zakupu, ale zupełnie nie potwierdziły się one w czasie użytkowania.

Użytkowanie wspinaczkowe.
Buty były kilkukrotnie użyte również do wspinaczki. Ze względu na dość duże luzy w przedniej części poprowadzenie drogi VI- uznaję za niezłe osiągnięcie. Butami skałkowymi jednak nie są i nawet olbrzymi kosz gumowy na pięcie, który wydatnie usprawnia użycie tej części buta do wspinaczki, nie poprawia tego stanu rzeczy, ze względu na bardzo elastyczną przednią część podeszwy i zupełnie inne przeznaczanie obuwia.

Użytkowanie podejściowo-wycieczkowe.
Sporadyczne wspinaczkowe użycie butów Camp Four podyktowane było czasami ciekawością, jak się zachowają w skale, czasami okolicznościami, a czasami lenistwem do ich zmiany na łatwiejszych lub krótszych drogach. Najwięcej jednak pozamiejskiego użytkowania przypada na użycie typowo podejściowe i wycieczkowe. Tutaj również doskonale zdały egzamin ze sprawności i wygody. Kilkugodzinne spacery i wycieczki, nawet w terenie nieco trudniejszym i w różnych warunkach atmosferycznych, od cienkiej warstwy śniegu i lodu, po mokre od deszczu i błotniste podłoże, wspominam tylko pozytywnie. Nigdy nie miałem żadnego odcisku, ani obtarcia nosząc te buty.

Kwestia ścierania się podeszwy i jakości gumy.
Wielu użytkowników, również i ja, zauważyłem zwiększone zużycie podeszwy w tych butach. Oczywiście z tego punktu widzenia jest to wadą, choć wzmożone ścieranie jest po prostu wynikiem użycia miękkiej gumy, a bez tego nie było by tej wspaniałej przyczepności. Widziałem też kilka razy, że innym użytkownikom odklejały się gumowe wzmocnienia w palcach, choć ja tego nie doświadczyłem.

Jakość skóry w Camp Four.
Buty wykonane są z dość delikatnej skóry, co kontrastuje z bunkrowym wyglądem i gumowymi oraz PU wzmocnieniami. To była też główna przyczyna ostatecznego zniszczenia butów, których skóra w miejscu łączenia się z podeszwą od strony zewnętrznej pękła i rozdarła się wzdłuż łączenia. Nastąpiło to podczas wspinaczki, w chwili gdy mocno wykrzywiłem but w szczelinie skalnej.

Reklamacja.
Biorąc pod uwagę, że buty były na gwarancji i że nie jest to tani model za właściwe uznałem odesłanie ich do serwisu w celu uzyskania ekspertyzy i opinii. Bez zbędnego oczekiwania i jakichkolwiek pytań, otrzymałem zwrot gotówki, za którą nabyłem następną parę butów podejściowych- tym razem są to La Sportiva Boulder X. Po czym z ulgą i niekrytą radością wyrzuciłem nieszczęsne Prophecy 2 firmy TNF do śmietnika, gdzie osobiście uważam jest dla nich najlepsze miejsce.

Podsumowanie:
Zalety:
Wszechstronność,
Wygoda,
Wentylacja
Przyczepność podeszwy
Wady:
Zbyt delikatna skóra,
Szybkie zużycie podeszwy.
Słaba możliwość ciasnego dopasowania.

OCENA PRODUKTU:

Oddychalność: 5/5
Podeszwa: 4/5
Wygoda: 5/5
Wytrzymałość: 3/5
Ogólna: 4.25/5



Odpowiedz
#2
to 'usprawnione użycie pięty' o którym piszesz to masz na myśli stricte jej haczenie, czy o co chodzi? ;) bo przyznam ze nigdy by mi to do głowy nie przyszło w tych butach, ale to tylko lepiej świadczy o recenzji! ;)
Od siebie dodam tylko że ocena 4 za wytrzymałość jest trochę zawyżona - no ale jak ktoś umie czytać, to wie. ;)

Odpowiedz
#3
Cześć Ludz. Ty jak zwykle czujny...;), dzięki! Tak, haczyłem w nich... trochę dla sprawdzenia bardziej niż z potrzeby i zachowywały się bardzo stabilnie. Pięta się nie ruszała i nie miałem obawy, że mnie nie utrzyma, albo się zsunie. Buty wspinaczkowe to nie są oczywiście. Oceniam wytrzymałość na 4, bo dałem im w...podeszwy nieźle popalić :)
Może przez to moja nieco 'zawyżona' ocena tego czynnika. Bardzo dziękuję za zwrócenie na to uwagi, bo faktycznie od takich butów można nieco więcej wymagać.
-------------------------------------------
Sprzedawca w sklepie outdoorowym w Anglii.

Odpowiedz
#4
Mozna wiedziec, dlaczego wybrales 5.10 ponad Scarpa Zen? Mnie ten drugi but interesuje (podobnie jak Scarpa Mojito), ale nie mam okazji go sprawdzic.
-------------------------------------------
Sprzedawca w sklepie outdoorowym. Anglia.

Odpowiedz
#5
wg mnie camp ma lepsze wsparcie śródstopia, ale to sprawa absolutnie indywidualna i nie brałbym pod uwagę przy wyborze, bo Zen to świetne buty. Nie kupiłem ich i tym razem, bo porównując z LaSportivą okazały się znowu nieco szersze w palcach...ale to znowu tylko sprawa osobistych preferencji, bo uważam, że dla osoby z szerszą stopą ode mnie Scarpa to świetny but. Moijto nie mierzyłem także, ale Zen możesz chyba ubrać po sąsiedzku, albo w jakimś lepiej zaopatrzonym sklepiku przy sztucznych ścianach wspinaczkowych. Westway ma na pewno Zen, jakieś inne 5.10 i kilka lasportiva...w sumie nawet w Londynie nie jest łatwo znaleźć dobre buty podejściowe. Niestety sklepy 'highstreetowe' mają w tym względzie marny wybór :(
-------------------------------------------
Sprzedawca w sklepie outdoorowym. Anglia.

Odpowiedz
#6
Hejka buty sa rewelacyjne...bylem rok temu w Tatrach pod koniec wrzesnia...10 dni chodzilem w nich non stop ...zero obtarcia...bardzo wygodne...polecam
-------------------------------------------
daniel kukula

Odpowiedz


Skocz do: