To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


Śpiwory puchowe
(30-12-2025, 12:02)ramol napisał(a): 500 gramów 750 to obecnie cena około 1800 zł

Mówimy o cenie śpiwora - nie samego puchu tak?
Odpowiedz
(30-12-2025, 12:49)tomasir napisał(a):
(30-12-2025, 12:02)ramol napisał(a): 500 gramów 750 to obecnie cena około 1800 zł

Mówimy o cenie śpiwora - nie samego puchu tak?

Tak , mniej więcej cena śpiwora,
jak będziesz miał te parametry za 1200 to będzie jakaś bujda
Odpowiedz
(30-12-2025, 17:53)ramol napisał(a): Tak , mniej więcej cena śpiwora,  jak będziesz miał te parametry za 1200 to będzie jakaś bujda

A to żeby ostatnia rzecz była jasna (a w zasadzie dwie):

a) Śpiwór z pierzem kaczym 700 będzie miał zbliżoną cenę do takiego z gęsim o podobnej sprężystości (czyli dobre kacze vs słabe gęsie Big Grin) ?

b) Kacze pierze 700 vs gęsie 700 - zapewni podobne parametry cieplne?
Odpowiedz
Odpowiada ci zapach kaczego pierza? Bo może to być istotne...Wąchałem kiedyś takowy spiwór w decatlonie i pomijajac kwestie ceny i parametrów nie chciałbym w tym spać.
Odpowiedz
(30-12-2025, 18:24)szynszyl1 napisał(a): Odpowiada ci zapach kaczego pierza? Bo może to być istotne...Wąchałem kiedyś takowy spiwór w decatlonie i pomijajac kwestie ceny i parametrów nie chciałbym w tym spać.

Mam jeden z kaczym i mi nie przeszkadza.
Odpowiedz
A złapała Cię kiedyś w nim kondensacja, czy spałeś do tej pory w zawsze suchych warunkach?
Odpowiedz
(30-12-2025, 20:49)bzyk69 napisał(a): A złapała Cię kiedyś w nim kondensacja, czy spałeś do tej pory w zawsze suchych warunkach?

Śpiąc zimą (nie raz się zdarzało) nie sposób nie złapać kondensacji w namiocie. W tej chwili spałem w syntetycznym, który był włożony w kopertę z kaczym pierzem. Zawsze w okolicach stóp wilgoć kaczy śpiwór łapał. Również sypiałem przy wyższych temperaturach w samym z kaczego pierza - też zapach zupełnie mi nie przeszkadzał.
Odpowiedz
Musisz doczytać.
Bo...
O tym czy na metce jest określony-opisany wsyp (wypełnienie) jako kacze lub gęsie decyduje 1 (JEDEN) procent - przynajmniej w teorii.
Sieciówki i duże ,,brendy" odzieżowe wolą podać na metce, że puch jest kaczy o... zajefajnej sprężystości niż, że gęsi o słabej.
Kolejną sprawą jest ,,podbijanie" sprężystości puchu i oferowanie go jako hydrofobowy.
Kolejną pochodzenie puchu - może być z tzw. recyklingu.
P.S. Na zimę (bo minus 10 to naprawdę zima) raczej szukaj śpiwora większego, szczególnie, że masz 180 cm wzrostu. Wypychanie puchu nie idzie w parze z jego funkcją materiału więziącego ogrzane powietrze.
ETC.
Odpowiedz
Cześć.
Szukam śpiwora na jesień, zimę, wiosnę. Użytkowany głównie na weekendowych spływach kajakowych w Polsce. W zasadzie jestem zdecydowany na Małachowskiego UL, tylko zastanawiam się czy 700 czy 900. Pytanie czy w 900 nie będzie za ciepło w temp. około 0 st. Czy wystarczy rozmiar M. Może polecicie coś innego.
  • wzrost - 170cm, waga 70 kg, no i jestem już raczej wiekowy - wolę cieplej.
  • materac z R-Value  4,5.
  • zasypiam na boku i kręcę się 
Odpowiedz
(13-01-2026, 20:57)65przemo napisał(a): Cześć.
Szukam śpiwora na jesień, zimę, wiosnę. Użytkowany głównie na weekendowych spływach kajakowych w Polsce. W
Dawno nie używałem Małachowskiego.
Stare wersje miały bardzo ciasne doły ( uda, śpiwory ) , kiepski materiał zewnętrzny i dużą ilosć piór wychodzących przez ten materiał . Podobno coś poprawili , ale z dobrych śpiworów masz :
Pajak, Roberts,a ( jeśli już rozpoczęli na nowo produkcję )  , Aurę.
W dobrej 900 plus cokolwiek zewnęetrznego na wilgoć to komfort jest około -25 C
do -5 wystaczy 200 gr, Nie sądzę, żebyś był starszy ode mnie, ale jak chcesz coś super ciepłego na 0 to zrób sobie 500 gram dobrego puchu i wsadz w pertex endurance, żeby nie było go łatwo zawilgocić nad wodą.
Odpowiedz
A Aura cokolwiek teraz szyje? W sieci ich media są martwe od 2 lat, a sklepy wyprzedały stany magazynowe i wszystkie zgłaszają brak towaru.
Odpowiedz
(14-01-2026, 17:52)Szwędacz napisał(a): A Aura cokolwiek teraz szyje? W sieci ich media są martwe od 2 lat, a sklepy wyprzedały stany magazynowe i wszystkie zgłaszają brak towaru.

Zasadne pytanie, zatrzymałem się na etapie zakupu grupowego Aury,
Pajak i Roberts napewno, ale Roberts przenosi zakład.
Odpowiedz
(14-01-2026, 17:52)Szwędacz napisał(a): A Aura cokolwiek teraz szyje?

Chyba szyje.
Z tego co wiem, sprzedają bezpośrednio z zakładu, w sklepach internetowych ich wyrobów już nie ma, może jakieś końcówki magazynowe. Ich strona działa, telefony odbierają, jeśli nie, to oddzwonią, towar można dodać do koszyka.
Odpowiedz
(13-01-2026, 20:57)65przemo napisał(a): Cześć.
Szukam śpiwora na jesień, zimę, wiosnę. Użytkowany głównie na weekendowych spływach kajakowych w Polsce. W zasadzie jestem zdecydowany na Małachowskiego UL, tylko zastanawiam się czy 700 czy 900. Pytanie czy w 900 nie będzie za ciepło w temp. około 0 st. Czy wystarczy rozmiar M. Może polecicie coś innego.
  • wzrost - 170cm, waga 70 kg, no i jestem już raczej wiekowy - wolę cieplej.
  • materac z R-Value  4,5.
  • zasypiam na boku i kręcę się 

Jeśli na kajaki, to w dodatnich temperaturach 700 spokojnie wystarczy, choć Twoje nocowanie będzie blisko wilgoci.
Seria UL Małachowskiego jest zaprojektowana z naciskiem na UL, czyli niską wagę, więc daje wrażenie ciasnego wnętrza. Inaczej niż u Robertsa, gdzie widziałem śpiwór jednoosobowy tak obszerny, że dwie osoby by weszły.
Ja na zero stopni muszę mieć co najmniej 600g puchu, kiedy znany tu człowiek śniegu rozpina dwusetkę. Zmęczenie i wilgotność zewnętrzna jeszcze dokładają się do odczuwania zimna. Może się okazać, że należysz do mniej odpornych na zimno i 600 - 700 g puchu pozwoli Ci na zapas termiki.
Od marca będę miał najnowszą 600-tkę Małachowskiego.
Gdyby wersja UL była za ciasna, można spojrzeć na serię Turist, ale to inny puch i inny materiał, nie tak lekkie.
Yatzek - nadworny tester NGT ;-)
www.ginvilla.blogspot.com
Odpowiedz
też warto pomyśleć o czymś takim:
https://sklep.fjordnansen.pl/product-pol...690-g.html
Odpowiedz
Michale
Podstawową różnicą między top quiltem a normalnym śpiworem jest to, że ten pierwszy jest ciut lżejszy.
Prawdą jest, że w ,,normalnym" śpiworze zgniatamy ocieplinę (w śpiworze puchowym puch). I co z tego? Pod nią mamy najczęściej taki sam materac (matę, łóżko, etc.) Nawet zgnieciona poprawia nam izolację od podłoża.
W ,,normalnym" śpiworze (powiedzmy, że jesiennym choć bywają i letnie) mamy kaptur (izolacja głowy), kołnierz barkowy (ogranicza wydostawanie się ciepłego powietrza) oraz o wiele lepszą izolację nóg (sporo śpiworów właśnie w tej strefie ma dodatkową ocieplinę, większą ilość puchu, etc. a niektórzy producenci mogą jeszcze ją zwiększyć na życzenie zamawiającego. W Arranie (ale nie tylko) masz mostek termiczny w nogach. Jasne można ubrać bootki puchowe, wsadzić nogi w kamizelkę itd. Ale termicznie do ,,normalnego" śpiwora nie ma porównania.
Marketing i tyle.
Lud NGT testował i przetestował.
Dzielimy się na zwolenników ,,dopasowanych" śpiworów (np. Yatzek) lub obszerniejszych (np. ja)... ale śpiworów.
Co nie znaczy, że coś co jest dla mnie dobre będzie dobre i dla Ciebie, koleżanki, kolegi.
Odpowiedz
Zwróć też uwagę, że quilty Fjorda są oferowane wyłącznie wypełnione hydrofobowym, kaczym puchem.
Odpowiedz
Mam krótkie pytanie (chociaż jak was znam, to odpowiedź będzie pewnie wyczerpująca Big Grin), mianowicie:
https://www.skalnik.pl/spiwor-polaris-evo-szary-1036926
Skalnik, jak to Skalnik, bez przerwy ma jakieś kody zniżkowe i tutaj można kupić taki śpiwór za 450 zł. Warto jako opcję bardzo budzetową, do okazjonalnego użytkowania między wiosną a jesienią (głównie jednak latem)?
Odpowiedz
(17-01-2026, 23:25)Erathiel napisał(a): Mam krótkie pytanie (chociaż jak was znam, to odpowiedź będzie pewnie wyczerpująca Big Grin), mianowicie:
https://www.skalnik.pl/spiwor-polaris-evo-szary-1036926
Skalnik, jak to Skalnik, bez przerwy ma jakieś kody zniżkowe i tutaj można kupić taki śpiwór za 450 zł. Warto jako opcję bardzo budzetową, do okazjonalnego użytkowania między wiosną a jesienią (głównie jednak latem)?

Tego nie znam, ale o dość podobnych parametrach masz taką kołderkę (i chyba taniej): https://www.naturehike.com/products/cwm4...eeping-bag
Ja jestem z niej zadowolony, testowana tego roku w Rumunii (temperatura nocna 2-6 stopni). Wybrałem zamiast mumii, bo kręcę się w nocy niemiłosiernie.

Pozdro,

dz.
Odpowiedz
(17-01-2026, 23:25)Erathiel napisał(a): https://www.skalnik.pl/spiwor-polaris-evo-szary-1036926 (...) za 450 zł.

Warto jako opcję bardzo budzetową, do okazjonalnego użytkowania między wiosną a jesienią (głównie jednak latem)?

Na lato a może i na cieplejszą wiosnę i jesień moim zdaniem za kwotę 450 zł warto. 300 g puchu 750 cuin powinno na takie warunki wystarczyć.

Nie kierowałbym się natomiast opisem jakoby w 2 °C (tj. w temp. limit) czyli w sytuacji mężczyzny śpiącego w postaci embrionalnej (inaczej - "zwiniętego w kłębek") jedynie tyle wypełnienia wystarczyło.

Jestem ciekawy jak tak naprawdę jest z efektywnością Polarisów, bo w przeszłości budżetowo sam się zastanawiałem głęboko nad zakupem jakiegoś Polarisa, tyle, że z większą ilością wypełnienia. Koniec końców kupiłem wówczas Tubę i Bazę Aury (starego Yeti) ale tylko dlatego, że trafił się zakup grupowy i było znacznie taniej. O dzisiejszych cenach śpiworów puchowych od polskich wykonawców nawet nie wspominam. Confused

dziku napisał(a):o dość podobnych parametrach masz taką kołderkę (i chyba taniej): https://www.naturehike.com/products/cwm4...eeping-bag

Moim zdaniem Polaris jest lepszym wyborem. Chińczycy mają dowolność w opisywaniu swoich produktów ale nawet przyjmując, że napisali prawdę, to jest tam słabszy, bo 650, do tego "fill power" (cokolwiek to znaczy) puch. A mając na względzie rzetelność opisów - czy jest tam puch gęsi czy jednak kaczy..?
   

Mnie i małżonce zdarzyło się już marznąć latem w pięknie opisywanych chińskich śpiworach o cudownych właściwościach. Nie planujemy ponownie takich wrażeń...
Odpowiedz


Skocz do: