30-12-2025, 12:49
|
Śpiwory puchowe
|
|
30-12-2025, 17:53
(30-12-2025, 17:53)ramol napisał(a): Tak , mniej więcej cena śpiwora, jak będziesz miał te parametry za 1200 to będzie jakaś bujda A to żeby ostatnia rzecz była jasna (a w zasadzie dwie): a) Śpiwór z pierzem kaczym 700 będzie miał zbliżoną cenę do takiego z gęsim o podobnej sprężystości (czyli dobre kacze vs słabe gęsie ) ?b) Kacze pierze 700 vs gęsie 700 - zapewni podobne parametry cieplne?
Odpowiada ci zapach kaczego pierza? Bo może to być istotne...Wąchałem kiedyś takowy spiwór w decatlonie i pomijajac kwestie ceny i parametrów nie chciałbym w tym spać.
30-12-2025, 19:59
30-12-2025, 20:49
A złapała Cię kiedyś w nim kondensacja, czy spałeś do tej pory w zawsze suchych warunkach?
30-12-2025, 23:34
(30-12-2025, 20:49)bzyk69 napisał(a): A złapała Cię kiedyś w nim kondensacja, czy spałeś do tej pory w zawsze suchych warunkach? Śpiąc zimą (nie raz się zdarzało) nie sposób nie złapać kondensacji w namiocie. W tej chwili spałem w syntetycznym, który był włożony w kopertę z kaczym pierzem. Zawsze w okolicach stóp wilgoć kaczy śpiwór łapał. Również sypiałem przy wyższych temperaturach w samym z kaczego pierza - też zapach zupełnie mi nie przeszkadzał.
04-01-2026, 17:00
Musisz doczytać.
Bo... O tym czy na metce jest określony-opisany wsyp (wypełnienie) jako kacze lub gęsie decyduje 1 (JEDEN) procent - przynajmniej w teorii. Sieciówki i duże ,,brendy" odzieżowe wolą podać na metce, że puch jest kaczy o... zajefajnej sprężystości niż, że gęsi o słabej. Kolejną sprawą jest ,,podbijanie" sprężystości puchu i oferowanie go jako hydrofobowy. Kolejną pochodzenie puchu - może być z tzw. recyklingu. P.S. Na zimę (bo minus 10 to naprawdę zima) raczej szukaj śpiwora większego, szczególnie, że masz 180 cm wzrostu. Wypychanie puchu nie idzie w parze z jego funkcją materiału więziącego ogrzane powietrze. ETC.
13-01-2026, 20:57
Cześć.
Szukam śpiwora na jesień, zimę, wiosnę. Użytkowany głównie na weekendowych spływach kajakowych w Polsce. W zasadzie jestem zdecydowany na Małachowskiego UL, tylko zastanawiam się czy 700 czy 900. Pytanie czy w 900 nie będzie za ciepło w temp. około 0 st. Czy wystarczy rozmiar M. Może polecicie coś innego.
(13-01-2026, 20:57)65przemo napisał(a): Cześć.Dawno nie używałem Małachowskiego. Stare wersje miały bardzo ciasne doły ( uda, śpiwory ) , kiepski materiał zewnętrzny i dużą ilosć piór wychodzących przez ten materiał . Podobno coś poprawili , ale z dobrych śpiworów masz : Pajak, Roberts,a ( jeśli już rozpoczęli na nowo produkcję ) , Aurę. W dobrej 900 plus cokolwiek zewnęetrznego na wilgoć to komfort jest około -25 C do -5 wystaczy 200 gr, Nie sądzę, żebyś był starszy ode mnie, ale jak chcesz coś super ciepłego na 0 to zrób sobie 500 gram dobrego puchu i wsadz w pertex endurance, żeby nie było go łatwo zawilgocić nad wodą.
14-01-2026, 17:52
A Aura cokolwiek teraz szyje? W sieci ich media są martwe od 2 lat, a sklepy wyprzedały stany magazynowe i wszystkie zgłaszają brak towaru.
14-01-2026, 18:05
15-01-2026, 01:41
(14-01-2026, 17:52)Szwędacz napisał(a): A Aura cokolwiek teraz szyje? Chyba szyje. Z tego co wiem, sprzedają bezpośrednio z zakładu, w sklepach internetowych ich wyrobów już nie ma, może jakieś końcówki magazynowe. Ich strona działa, telefony odbierają, jeśli nie, to oddzwonią, towar można dodać do koszyka.
16-01-2026, 09:41
(13-01-2026, 20:57)65przemo napisał(a): Cześć. Jeśli na kajaki, to w dodatnich temperaturach 700 spokojnie wystarczy, choć Twoje nocowanie będzie blisko wilgoci. Seria UL Małachowskiego jest zaprojektowana z naciskiem na UL, czyli niską wagę, więc daje wrażenie ciasnego wnętrza. Inaczej niż u Robertsa, gdzie widziałem śpiwór jednoosobowy tak obszerny, że dwie osoby by weszły. Ja na zero stopni muszę mieć co najmniej 600g puchu, kiedy znany tu człowiek śniegu rozpina dwusetkę. Zmęczenie i wilgotność zewnętrzna jeszcze dokładają się do odczuwania zimna. Może się okazać, że należysz do mniej odpornych na zimno i 600 - 700 g puchu pozwoli Ci na zapas termiki. Od marca będę miał najnowszą 600-tkę Małachowskiego. Gdyby wersja UL była za ciasna, można spojrzeć na serię Turist, ale to inny puch i inny materiał, nie tak lekkie.
Yatzek - nadworny tester NGT ;-)
www.ginvilla.blogspot.com
16-01-2026, 19:10
też warto pomyśleć o czymś takim:
https://sklep.fjordnansen.pl/product-pol...690-g.html
16-01-2026, 21:04
Michale
Podstawową różnicą między top quiltem a normalnym śpiworem jest to, że ten pierwszy jest ciut lżejszy. Prawdą jest, że w ,,normalnym" śpiworze zgniatamy ocieplinę (w śpiworze puchowym puch). I co z tego? Pod nią mamy najczęściej taki sam materac (matę, łóżko, etc.) Nawet zgnieciona poprawia nam izolację od podłoża. W ,,normalnym" śpiworze (powiedzmy, że jesiennym choć bywają i letnie) mamy kaptur (izolacja głowy), kołnierz barkowy (ogranicza wydostawanie się ciepłego powietrza) oraz o wiele lepszą izolację nóg (sporo śpiworów właśnie w tej strefie ma dodatkową ocieplinę, większą ilość puchu, etc. a niektórzy producenci mogą jeszcze ją zwiększyć na życzenie zamawiającego. W Arranie (ale nie tylko) masz mostek termiczny w nogach. Jasne można ubrać bootki puchowe, wsadzić nogi w kamizelkę itd. Ale termicznie do ,,normalnego" śpiwora nie ma porównania. Marketing i tyle. Lud NGT testował i przetestował. Dzielimy się na zwolenników ,,dopasowanych" śpiworów (np. Yatzek) lub obszerniejszych (np. ja)... ale śpiworów. Co nie znaczy, że coś co jest dla mnie dobre będzie dobre i dla Ciebie, koleżanki, kolegi.
16-01-2026, 23:23
Zwróć też uwagę, że quilty Fjorda są oferowane wyłącznie wypełnione hydrofobowym, kaczym puchem.
17-01-2026, 23:25
Mam krótkie pytanie (chociaż jak was znam, to odpowiedź będzie pewnie wyczerpująca
), mianowicie:https://www.skalnik.pl/spiwor-polaris-evo-szary-1036926 Skalnik, jak to Skalnik, bez przerwy ma jakieś kody zniżkowe i tutaj można kupić taki śpiwór za 450 zł. Warto jako opcję bardzo budzetową, do okazjonalnego użytkowania między wiosną a jesienią (głównie jednak latem)?
18-01-2026, 09:20
(17-01-2026, 23:25)Erathiel napisał(a): Mam krótkie pytanie (chociaż jak was znam, to odpowiedź będzie pewnie wyczerpująca Tego nie znam, ale o dość podobnych parametrach masz taką kołderkę (i chyba taniej): https://www.naturehike.com/products/cwm4...eeping-bag Ja jestem z niej zadowolony, testowana tego roku w Rumunii (temperatura nocna 2-6 stopni). Wybrałem zamiast mumii, bo kręcę się w nocy niemiłosiernie. Pozdro, dz.
18-01-2026, 12:05
(17-01-2026, 23:25)Erathiel napisał(a): https://www.skalnik.pl/spiwor-polaris-evo-szary-1036926 (...) za 450 zł. Na lato a może i na cieplejszą wiosnę i jesień moim zdaniem za kwotę 450 zł warto. 300 g puchu 750 cuin powinno na takie warunki wystarczyć. Nie kierowałbym się natomiast opisem jakoby w 2 °C (tj. w temp. limit) czyli w sytuacji mężczyzny śpiącego w postaci embrionalnej (inaczej - "zwiniętego w kłębek") jedynie tyle wypełnienia wystarczyło. Jestem ciekawy jak tak naprawdę jest z efektywnością Polarisów, bo w przeszłości budżetowo sam się zastanawiałem głęboko nad zakupem jakiegoś Polarisa, tyle, że z większą ilością wypełnienia. Koniec końców kupiłem wówczas Tubę i Bazę Aury (starego Yeti) ale tylko dlatego, że trafił się zakup grupowy i było znacznie taniej. O dzisiejszych cenach śpiworów puchowych od polskich wykonawców nawet nie wspominam. dziku napisał(a):o dość podobnych parametrach masz taką kołderkę (i chyba taniej): https://www.naturehike.com/products/cwm4...eeping-bag Moim zdaniem Polaris jest lepszym wyborem. Chińczycy mają dowolność w opisywaniu swoich produktów ale nawet przyjmując, że napisali prawdę, to jest tam słabszy, bo 650, do tego "fill power" (cokolwiek to znaczy) puch. A mając na względzie rzetelność opisów - czy jest tam puch gęsi czy jednak kaczy..? Mnie i małżonce zdarzyło się już marznąć latem w pięknie opisywanych chińskich śpiworach o cudownych właściwościach. Nie planujemy ponownie takich wrażeń... |
|
« Starszy wątek | Nowszy wątek »
|


) ?