To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


Tatry dla początkującego / aspekt sprzętowy
#1
Witam serdecznie!

Wybieram się na długi weekend na 4 dni do Murzasichle. Mam ambicje i ogromne chęci poświęcić jeden dzień lub dwa na łażenie po polskich tatrach.
Będę w nich pierwszy raz więc nie mam żadnych konkretnych upodobań jakie miejsca chciałbym zobaczyć-chodzi o klasykę, że tak to ujmę.
Ma być to wyjście na cały dzień - rankiem wyjście, powrót do zmroku.
Bazą wypadową będzie Murzasichle, a jeśli lepiej gdzieś podjechać by nie marnować czasu mogę to również uczynić.
Chciałem Was zapytać czy polecacie jakiś konkretny szlak.
Dolina Gąsienicowa, Pięciu Stawów, a nawet może Morskie Oko to to co mnie interesuje.
Czerwony Szlak nad Morskie Oko asfaltowo-leśny z Toporowej Cyrchli wolałbym go ominąć.
Z racji, że będę w Tatrach pierwszy raz to i tak każda chwila i miejsce w nich będzie dla mnie na pewno miłym doznaniem, ale jeśli udałoby zawrzeć w trasie dolinę, ale również wyższe partie gór by podelektować się pięknymi panoramkami będę wdzięczny.

Jakie warunki panują w Tatrach o tej porze roku? Wyczytałem gdzieś, że w wyższych partiach jest już śnieg.

Czy dużym ułatwieniem i zaoszczędzeniem czasu będzie wjechanie kolejką na Kasprowy, bądź jeszcze dalej krzesełkowym?
A jeśli tak czy warto też nią wrócić?

Bardzo proszę o wszelakie informację i porady.
Mam mapę, przewodnik, nawigacje itp. ale nie ma to jak porady osób które znają te góry i ich spostrzeżenie będą dla mnie najważniejsze.

Pozdrawiam gorąco!
---
Edytowany: 2010-11-07 11:23:50

Odpowiedz
#2
olej wysokie, bo cholera wi jakie warunki będą. idź sobie do chochołowskiej na wołowiec albo na jaki ornak i też będzie pięknie :)


ED - a temat zaraz wyleci, bo nie poszukałeś na forum, ale w zasadzie nie ma tu wiele do odpowiadania ;)
---
Edytowany: 2010-11-07 11:51:29

Odpowiedz
#3
http://www.google.pl/search?hl=pl&ie=ISO....pl/forum/

szukałem na forum pod kilkoma hasłami, nie chciałem zakładać nowego tematu, ale skoro po wyszukaniu zobaczyłem taki rozrzut i bałagan to założyłem. Źle dział określilem/źle kliknąłem ;)

Totalnie olać doline gąsienicową, pięciu stawów itp? Nie ma sensu?
Pogoda ma być ok (''ma być'' ;) )
Trochę przyznam zamotałeś mi w głowie bo to obrót o 360 stopni ;)
pozdr

Odpowiedz
#4
A ja przekleję to co już komuś raz tu pisałem na forum:

''Ja jak jadę w Tatry z jakimiś znajomymi którzy po górach chodzą od święta to przeważnie robię:
1. Dolina Białego do Czerwonej Przełęczy i na Sarnią Skałę (doskonałe widoki na panoramę całych Tatr, świetne miejsce żeby posiedzieć) - z Sarniej Skały powrót Doliną Strążyską. Na koniec dnia można zahaczyć o będącą nieopodal jaskinię Dziurę. Cała wycieczka z postojami powinna zająć maximum 5h
2. Dolina Chochołowska do schroniska na Polanie Chochołowskiej a później na Grzesia, powrót tą samą trasą - powinno zając około 6h wolnym tempem
3. Dolina Kościeliska zahaczając po drodze o Jaskinię Smocza Jama do Schroniska na Hali Ornak, wracając odbijamy na Smreczyński Staw, powrót tą samą drogą zaliczając jednak Jaskinię Mylną i Raptawicką - cała trasa około 6 - 7h spokojnym tempem
4. Do Morskiego Oka drogą standardową (nudny asfalt), z niego na Czarny Staw pod Rysami i powrót tą samą drogą - wycieczka oblegana przez turystów przez większośc drogi nudna, ale samo Morskie Oko i Czarny Staw obowiązkowo zaliczyć trzeba, poza tym Schronisko nad Morskim o ile sie postoi sporo w kolejce;]
5. Pięć Stawów - początek drogi tak jak nad Morskie Oko, ale przy Wodogrzmotach Mickiewicza odbijamy na zielony szlak Doliną Roztoki - wg mnie jedna z ładniejszych tras w naszych Tatrach - idziemy do Wodospadu Siklawa (obowiązkowo) następnie do Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów a później po kolei od stawu do stawu w zależności od tego ile będziecie mięli czasu
6. Z Kuźnic Doliną Kondratową na Giewont, powrót Doliną Małej Łąki

Oczywiście wszystko zależy od tego jak bardzo chce się wam chodzić, jaki jest faktycznie wasz poziom doświadczenia itd. Po tym co napisałeś nie wiadomo nawet czy byliście w Tatrach, jeżeli nie, to myślę że to co napisałem wyżej powinno się świetnie sprawdzić''

Ale zależnie od tego jak będzie ze śniegiem...można sobie odpuścić Giewont albo 5 Stawów - jeżeli warunki pogodowe będą ciężkie
---
Edytowany: 2010-11-07 12:54:52

Odpowiedz
#5
Wydaje mi sie ze bedziesz mial blisko do Polany Palenicy.

- 1,5godziny pieszo do Morskiego Oka, a stamtad wokol Morskiego Oka na morene Czarnego Stawu pod Rysami, krotki czas wejscia i zejscia, wokol jest atrakcyjnie.

- Zolty szlak spod schroniska w Morskim Oku przejscie 'ceprostrada' na Dolinke za Mnichem, lub wyzej pod Szpiglasowa Przelecz.

w linku stan pogody w schronisku Morskie Oko, czasem jest aktualizowany codziennie, daje ogolny poglad na sytuacje.
http://www.schroniskomorskieoko.pl/morsk...ml#warunki
-------------------------------------------
Piotrek

Odpowiedz
#6
przy tej pogodzie lepiej zapuścić się w zachodnie- lepsze będą widoki. pełne zachmurzenie, niskie chmury-poniżej dwóch km, także jak już człek wejdzie w chmure to sobie popatrzy... na kamienie na szlaku:P poza tym ornak, starorobociański, błyszcz, trzydniowiański, wołowiec aż po grzesia są bardzo fajnymi trasami i na pewno na pierwszy raz nie pożałujesz:) a śnieg leży jedynie wyżej i to tylko płatami
-------------------------------------------
syt-wys do pożygu

Odpowiedz
#7
Biorąc pod uwagę wejście w doliny licz się z pewnymi trudnościami. Jeżeli będzie pogoda, będą koszmarne tłumy. Rodziny z wózkami, laski na szpilkach, panowie w mokasynkach itp. Szkoda byłoby się zniechęcić przy pierwszej wizycie ;-). Do tego, do czasu wędrówki dodaj czas oczekiwania przed budkami poboru opłat za wejście do TPN. Czasem i ok. 2 godzin. Alternatywą jest wczesne wejście do parku. Zanim stonka zje śniadanie.

Jako jedną z tras mogę polecić: Kuźnice - Kalatówki - Kondratowa - Przeł. pod Kopą Kondracką - Suche Czuby - Kasprowy W. - Myślenickie Turnie - Kuźnice.
Od Przeł pod Kopą Kondracką piękne widoki (uzależnione od pogody) na Wysokie Tatry
Alternatywnie zjazd kolejką z Kasprowego do Kuźnic
-------------------------------------------
Lucass

Odpowiedz
#8
'ma być' to kiepskie zapewnienie. zresztą nie tylko o pogodę chodzi, a o warunki. w listopadzie bez trudu trafisz na zalodzenia itp. nawet przy pięknym słoneczku.

Idź sobie w zachodnie na pierwszy raz, a z wysokimi poczekaj do lata ;)

pitt- to takie trasy co by można było powiedzieć 'o, byłem w tatrach. Wysokich!' - można, ale na moje żadna frajda. Dużo ciekawsze są propozycje Nemesis ;)


ED - jak wpisujesz w wyszukiwarkę 'Tatry' to równie dobrze możesz wpisac 'kurtka' albo 'odzież' - pomyśl czasem, czy przypadkiem zapytanie nie jest zbyt ogólne ;)
---
Edytowany: 2010-11-07 20:15:47

Odpowiedz
#9
tu masz fotkę z zachodnich 15/16 listopada ubiegłego roku:
http://img301.imageshack.us/img301/4706/p1060233l.jpg

tak jak prawi ludz, najpierw zacznij od zachodnich co by potem kłopotów nie było
-------------------------------------------
wolność to outdoor i bokserki

Odpowiedz
#10
Albo Kasprowy z tego roku z sierpnia :-]
http://polskalokalna.pl/galerie/galerie/...ze,1325134, 4
---
Edytowany: 2010-11-07 21:18:53

Odpowiedz
#11
junior (wtedy 13 lat) był pierwszy raz, dał radę, żelastwo mieliśmy ale nie trzeba było używać,
Grześ, Rakoń, Trzydniowianski jak nie będzie lodu powinien dać radę, a i widoki ładne
-------------------------------------------
wolność to outdoor i bokserki

Odpowiedz
#12
Może na pierwszy raz to busem na Palenicę B i z niej na Rusinową Polanę- Gęsią Szyję i dalej powrót przez las przez Psią Trawkę?
Zawsze to coraz bliżej ,,bazy'' a ciemno jak to w listopadzie już o 16stej.
I widoki będą z Rusinowej ,,pełnogórskie'' jak oczywiście będzie wyższa podstawa chmur.
A na drugi dzień Zachodnie.
-------------------------------------------
PRS

Odpowiedz
#13
Witam serdecznie! :)

Na wstępie dziękuję wszystkim za rady i propozycje. Po dłuższym przemyśleniu oraz skonsultowania się z moimi przyjaciółmi którzy zarazili mnie górami, a jednocześnie osobami znającymi Tatry zdecydowałem się ''skosztować'' takich szlaków...

1) dojazd do miejscowości Kiry, zielony szlak... na rozgrzewkę Dolina Kościeliska + smocza jama i JAskinia Mylna do Schroniska na Hali Ornak i powrót tą samą droga do miejscowości Kiry

2) Wjazd kolejką na Kasprowy Wierch...
-w razie pogody czerwony szlak - Goryczkowa Czuba do Przełęczy nad Kondracką Kopą i zielonym szlakiem do Kondratowej Hali na niebieski szlak i powrót do Kuźnic
-w razie pogody do rozpatrzenia tez mam po wjeździe na Kasprowy żółty szlak wzdłuż doliny stawiańskiej, później w prawo na czarny w stronę przełęczy KArb, znowu wskakujemy na niebieski kierując się w stronę Hali Gąsienicowej i niebieskim powrót do Kuźnic
-w razie niepogody po wjeździe na Kasprowy żółty szlak bezpośrednio do Hali Gąsienicowej i powrót do Kuźnic

3) Morskie Oko klasycznie czerwonym z Palenicy, maksymalnie pod Czarny Staw i powrót do Palenicy tą samą trasą. Ta wycieczka mnie najmniej kusi z racji monotonii, ale w jeden dzień w tak krótki dzień listopada nie da rady podobno lepiej tego rozegrać.

4) z Palenicy czerownym szlakiem do wodogrzmotów odbijamy na zielony szlak w stronę Doliny Pięciu Stawów. Krótki pobyt w Schronisku/nad Wielim Stawem i powrót kawałkiem niebieskiego i czarnego i następnie zielonym doliną roztoki--> Palenica

Jak też wspominaliście dzień kończy się szybko.
I tak przy tych opcjach wyżej wymienionych prócz kościeliskiej i kolejki warto wyjść ok. 7 z tego Murzasichla i starać dotrzeć się na szlak.

Połączenie doliny 5 stawów i Morskiego Oka niebieskim szlakiem przez Kępę i powrót asfaltówką jest możliwe ale to opcja na 2 dni z noclegiem w schronisku doliny 5 stawów. Na jeden dzień nie mam co sobie tego rozkładać. Z ''zewnętrznych względów'' raczej nie zdecyduje się na taką opcję. Na pewno nie na ten wypad.

Przy okazji zapytam Was o połączenie Busów itp. z Murzasichla do Kuźnic, Kir i Palenicy, a także Zakopanego. Wszędzie da się dojechać bezpośrednio? Będę samochodem, ale wolałbym poruszać się tym co na miejscu, ale jeśli na takie poruszanie się busami trzeba wiele czasu, szczęścia itp. to wolę samochód.


P.S.
Dział militaria jest moją pomyłką ;)
proszę moderatora o zmianę działu :). pozdr!
---
Edytowany: 2010-11-09 02:14:01
---
Edytowany: 2010-11-09 02:16:21

Odpowiedz
#14
W sezonie z busami nie ma większych problemów, ale teraz, jeżeli masz samochód to korzystaj z niego śmiało - może tylko na Palenicę busem bo jazda nim z tamtejszymi kierowcami to nielada przeżycie samo w sobie a i w razie korków wiedzą co zrobić, może niezgodnie z prawem ale skutkuje;]

Odpowiedz
#15
Sadze ze lepiej teraz jezdzic autem. Jesli nie masz gpsa to ludzie cie naprowadza. Teraz z Palenicy ostatnie busy odjezdzaja 17-18:30 potem sa problemy. Chyba ze cos sie zmienilo.
Zawsze lepiej dac 20zl za dobe parkingu, niz czekac na busa, czekac az sie zapelni,czekac az ruszy. No,ale jak napisal Nemesis sam przejazd, szczegolnie zielonym starym mercedesem, to niezle przezycie, ale jest ryzyko-jest zabawa ;)
-------------------------------------------
Piotrek

Odpowiedz
#16
Ciapek, nie nastawiaj się na wjazd kolejką na Kasprowy. Jeżeli będzie pogoda, to masz murowane 2 godziny czekania, jeżeli nie lepiej. Chyba, że stać Cię na zapłacenie ''wprowadzaczowi do kolejki'' i jesteś nieczuły na komentarze stojących legalnie. Albo wstaniesz o 5-tej i o 6-tej staniesz w kolejce. Inaczej czas na pieszą część wycieczki może Ci się niebezpiecznie skurczyć.
Tak czy owak nie zapomnij o odpowiednim świetle (latarka, czołówka itp)
Nie nastawiaj się na nocleg w schronisku na 5-ce. Ten sam motyw - jeżeli będzie pogoda, będzie tłum i nawet na podłodze może nie być miejsc.
Korzystaj z busów. Możesz podjechać do Zakopanego pod przystanek. Parking na Palenicy jest koszmarnie drogi.
Informacje i rozkład jazdy znajdziesz w necie
-------------------------------------------
Lucass

Odpowiedz
#17
Nemesis bardzo pomocny Twój pierwszy post w tym temacie, skąd dokładnie zaczynać wycieczkę nr 1,2,3 i 5 ?
Dziękuję
-------------------------------------------
555

Odpowiedz
#18
1 - Łatwo jest dojść na dwa sposoby: albo ulicą Droga do Białego (znajdziesz na mapie) albo idąc spod skoczni narciarskiej wzdłuż lini drzew aż do czarnego szlaku bodajże (trasę tę można też zrobić od drugiej strony - wtedy do Doliny Strążyskiej idziemy z miasta ulicą Strążyską aż do wejścia do dolinki (na Strążyskiej polecam zaliczyć restaurację Żabi Dwór czy coś takiego)
2 - zaczynamy tam gdzie się zaczyna Dolina Chochołowska na mapie, doskonały dojazd do parkingu busem lub samochodem jadąc główną trasą na Krzeptówki
3 - w sumie tak jak przy punkcie nr 2 z tym że Kościeliska jest bliżej Zakopanego (idzie równolegle do Chochołowskiej i wszystkich inny zresztą dolin przecinających ścieżkę nad Reglami
5 - z Palenicy Białczańskiej, czyli tak jak na Morskie Oko, tam najlepiej dojechać busem. Samochodem, szczególnie w sezonie będzie się stąło w korkach a i parking drogi i sporo się na niego czeka

Wszystko łatwo jest rozkminić jak się tylko spojrzy na mapę miasta

I jeszcze na marginesie dodam, w Zakopanem byłem już wiele razy, ale prawie zawsze stołuję się w jednym miejscu, które z całego serca polecam, szczególnie tym bardziej oszczędnym - Bar Mleczny Pierożek na ulicy Weteranów Wojny 2 - ta uliczka odchodzi z samego środa Krupówek więc to praktycznie centrum miasta. Doskonałe ceny - zestaw obiadowy za 11zł chyba (zupa plus drugie danie).Smak jak u babci, i wystrój też. Polecam barszczyk czerwony, najlepiej przyprawiony jaki kiedykolwiek miałem okazję spożyć ;)
---
Edytowany: 2010-11-09 11:48:53

Odpowiedz
#19
Nemesis bardzo dziękuję!
-------------------------------------------
555

Odpowiedz
#20
czyli raczej samochód... jaka firma obsługuje te busy? jakas strona www w razie czego? Gps mam.

Lucassie dałeś mi wiele do myślenia. W takim razie prosiłbym o szczegóły jak najszybciej można ''nogami'' wejść na Kasprowy i czy te 3 szlaki z kasprowego które podałem są do zrobienia w normalnej ''dziennej'' porze uwzględniając piesze wejście na Kasprowy.

Czołówki mam, 2X GPS z 3 aplikacjami ;) Dobre buty, plecaki, kurtki z membraną, spodnie z Aquatexu, w razie czego getry na niepogode i stuptupy :) Gazówki chyba tylko nie będe zabierał na szlak ;)
---
Edytowany: 2010-11-09 13:34:25

Odpowiedz


Skocz do: