To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


[Recenzja] Fjord Nansen - Exped 300
#1
OPIS PRODUKTU:

Waga całkowita: 1000g
Waga wypelnienia: 300g
Wypelnienie: PUCH KACZY 80/20
Temperatura ekstremum: -17
Temperatura przejsciowa: 0
Temperatura komfortu: 6
Przeznaczenie (wg producenta): wiosna, lato, jesień

-----------------------------------------------------------------
RECENZJA:

DATA RECENZJI:
12-05-2010, 16:55

Śpiwór ten kupiłem w ubiegłe wakacje czyli prawie rok temu. Z przeznaczeniem jak podaje Producent wiosna, lato, jesien. O zakupie zdecydowała stosunkowo niska cena wtedy 344zl obecnie 319zl (info z dnia 12.05.2010) oraz to ze posiadam inny śpiwór tej firmy z którego jestem zadowolony.
Produkt ten został przetestowany przeze mnie podczas 3 tygodniowego wyjazdu w Pireneje w wrześniu czyli przełom lato jesień. Podczas wyjazdu pogoda była różna ale od -2 do 15C w nocy.

Komfort cieplny śpiwora rzecz praktycznie najważniejsza. Śpiwór ten podczas wyjazdu w ogóle się nie sprawdził. Początkowo próbowałem spać w samej bieliźnie - zmarzłem niemiłosiernie i w ogóle się nie wyspałem. W kolejne dni próbowałem różnych kombinacji: krótkie spodnie, długie spodnie, koszulka bawełniane, koszulka termo aktywna, polar. Skończyło się na tym ze spałem w wszystkim co miałem a dodatkowo zawijałem się w koc termiczny a i tak szału nie było. Temperatury były z zakresu temperatur podanych przez producenta oraz wyższe czasem niższe (te pomijamy). Nie był to mój pierwszy wyjazd pod namiot, jeżdżę również zimą i do osób zmarzłych zdecydowanie nie należę. Podczas 21 dni korzystania z tego śpiwora przez 15 dni miałem problemy z spaniem z powodu zimna.

Spiwor kazdego wieczora byl w 100% suchy nawet jeśli poprzedniej nocy nawilgł to podczas dnia bez problemu mogłem go wysuszyć na słoncu. Ani razu nie zamókł była to wilgoć wynikająca z wilgotności powietrza (której nie jestem w stanie podać)

Spałem na dobrej jakości jedno warstwowej macie bez alu.

Po zmierzeniu lofta stwierdzam ze ma w nogach 80mm w kapturze 55/60mm w pozostałej czesci od 35 mm do 50mm zalezy jak lezy:)

Po powrocie podczas remontu w domu miałem okazje znów sprawdzić śpiwór - środek wiosny temperatury na zewnątrz w nocy ok. 8C. W domu grubo powyżej 10C. Czyli zgodnie z zaleceniami producenta śpiwór powinien zapewnić komfort cieplny, ale zdecydowanie się nie sprawdził - zmarzłem i budziłem się w nocy.
W moim własnym odczuciu śpiwór nie zapewnie praktycznie żadnego komfortu cieplnego i nie nadaje się do spania nawet w domu. Sprawdził by się może w bardzo ciepłe letnie dni.

Jakość wykonania, również pozostawia wiele do życzenia w moim egzemplarzu ''wychodzący'' puch.
Główną i chyba jedyną zaletą jest jego waga 1kg. Oraz wymiary po spakowaniu zajmuje bardzo mało miejsca i mieści się praktycznie wszędzie. Tylko pytanie czy warto wydawać ponad 300zl za śpiwór, który nie spełnia swoich funkcji a jedynie zajmuje mało miejsca. W moim własnym odczuciu lepiej kupić coś w markecie komfort cieplny pewnie będzie taki sam a zaoszczędzimy.
Śpiwór posiada dodatkowe bajery typu kieszonka wewnętrzna, fluorescencyjny suwak przy zamku oraz kilka innych, które w zasadzie wiele nie dają.

Podsumowując:
Komfort cieplny pozostawia naprawdę wiele do życzenia
Jakość wykonania przeciętna mogłaby być zdecydowanie lepsza
Waga niska
Stosunek ceny do jakości zdecydowanie zbyt wysoki, jak na śpiwór ''puchowy'' stosunek ten jest bardzo dobry.

Wszystkim zdecydowanie odradzam zakup tego śpiwora, lepiej dołożyć i kupić śpiwór innej firmy. Chyba, że mój model jest jakiś pechowy i wybrakowany. Śpiwór oddałem do reklamacji, która została odrzucona, więc wychodzi na to ze jest z nim wszystko ok.

OCENA PRODUKTU:

Komfort cieplny: 1/5
Kompresja: 4/5
Wyposażenie: 3/5
Wytrzymałość: 2/5
Ogólna: 2.50/5



Odpowiedz
#2
hmm..
czy autor mógłby doprecyzować, jakie były warunki, kiedy marznął? mam na myśli głównie wilgotność, zawilgocenie śpiwora... No i byłoby fajnie jakby podał loft śpiwora gdy ten poleży jakiś czas płasko na podłodze?

Odpowiedz
#3
''Waga bardzo niska''

Śpiwór który przy 300 g puchy waży 1000 g jest raczej cholernie ciężki.

Odpowiedz
#4
wg. autora testu:
''Z przeznaczeniem jak podaje Producent wiosna, lato, zima.''

wg producenta:
''Śpiwór puchowy EXPED 300
Idealny na letnie wyprawy, ultralekki spiwór z wypełnieniem puchowym. ''
oraz
''Przeznaczony na pory roku wiosna, lato, jesień ''

No i nie wierzę aby 300 gram kaczki o cui co najwyżej 600 dało T lim 0 stopni. Dla przykładu bardzo chwalony Cumulus Lite line 300 z tą samą iloscią puchu ale 860 cui daje -2. Aby osiagnąć ten poziom potrzeba by kaczki o ok. 40% więcej czyli jakieś 450. Exped 300 ma wg. mnie Tlim na poziomie +4/+2st.
Zakładając iz autor może być ciepłolubny, moze okazać się, że ten model był dla niego za zimny już przy +5st.

Wychodzacy puch tez jest normą w tego typu spiworach do puty do puki nie wyglądamy jak ta kaczka z której pobrano puch.
---
Edytowany: 2010-05-12 20:36:00

Odpowiedz
#5
Zbyt mało na samodzielną recenzję
-------------------------------------------
tytus

Odpowiedz
#6
Dajmy szanse na poprawe recenzij.
-------------------------------------------
Nie ma dublera dla sapera

Odpowiedz
#7
witam

moze i zbyt malo na samodzielna recenzje moze nie moja pierwsza recenzja wiec nic na to nie poradze jest jaka jest zawsze moge poprawic:)


''Z przeznaczeniem jak podaje Producent wiosna, lato, zima.'' czeski blad mialo byc jesien.

jak pisalem w mojej ''recenzji'' do osob zmarzlych nie naleze a nawet mozna powiedziec ze zdecydowanie nie naleze.

co do wilgotnosci powietrza to ciezko powiedziec bo nie mialem z soba higrometru czy tez psychrometry byla zmienna bo czasem padal deszcz czasem nie ciezko okreslic.

spiwor byl w 100% suchy nawet jesli podczas nocy mogl nawilgnac to w dzien byl suszony. wiec wieczorem zawsze wchodzilem do suchego.

Zawsze kazdy moze dopisac cos od siebie

to moja opinia i moje odczucia odnosnie spiwora ja jestem z niego bardzo niezadowolony

Jesli waszym zdaniem moja opinia sie do niczego nie nadaje i jest nie miarodajna administrator moze ja usunac badz sam moge to zrobic zaden problem
---
Edytowany: 2010-05-12 22:08:02

Odpowiedz
#8
@doin - twoja recenzja nie jest do niczego, bynajmniej. chodzi po prostu o to by taki tekst dawał możliwie szeroki wgląd w sprawę - subiektywny jest z załozenia, ale chodzi o to by nie pisać 'było zimno i tyle' ;)

dzięki za dodatkowe info o suchości śpiwora, to uściśla dane.

jeszcze jakbyś mógł zapodac 'loft' spiwora - czyli grubośc śpiwora leżącego płasko na podłodze po rozłożeniu i daniu mu czasu na rozprężenie się puchu.

do tego - na czym spałeś? chodzi o izolację od gleby jaką miałeś podczas noclegów (bo domyślam się że o spaniu na śniegu nie mówimy, ale to też możesz dopowiedzieć) - bo dobra mata to podstawa dla komfortu, szczególnie w niższych temp.

i jakieś porownanie z innym śpiworem (choćby syntetykiem!) też by było mile widziane!


poza tym warto powiedzieć: dzięki że ci się w ogóle chciało.

Odpowiedz
#9
zaraz opisze:) loft spiwora to musze jakos to zmierzyc:) ale to juz nie dzis.

Nie pisalem nigdy takich opinii wiec wiadomo jak jest:) ale zawsze mozna poprawic

Odpowiedz
#10
Trza było brać Skauta, parę dyszek więcej kosztuje, ale śpiworek zacniejszy. Roberts podaje dla 400 g kaczki 600 cuin komf. +7*C i tlim niby na 0*C
-------------------------------------------
wolność to outdoor i bokserki

Odpowiedz
#11
Ja spałam w identycznej 300 kilka razy przy temperaturach okolo 0-5 stopni i nie zmarzlam (jestem starsznym zmarźluchem i sypiam w legginsach i koszulce z długim rękawem), zdarzyło mi się też spac w nim zimą w namiocie - wtedy było ciut gorzej, ale też dało się spać. Wiadomo że Fjord to nie Roberts, Cumulus, czy inna marka specjalizujaca sie w puchu, wiec gdybym koniecznie potrzebowala bardzo cieplego puchu to bym go nie kupila.
---
Edytowany: 2010-05-13 10:20:12
---
Edytowany: 2010-05-13 10:20:26
---
Edytowany: 2010-05-13 10:24:29

Odpowiedz
#12
Przede wszystkim warto by było wiedzieć jak mierzone były temperatury: na zewnątrz namiotu czy pod tropikiem i jakim termometrem ? Druga kluczowa informacja to jest sprawa, o której pisał ludz - jaka izolacja od gleby, jaka to była karimata ? I po trzecie warto by było wiedzieć jakie porównanie do śpiworów ma recenzent, jakich śpiworów używał wcześniej ?

1 kg przy 300 g puchu to jest wręcz bardzo dużo.

Odpowiedz
#13
Spin - z moich doświadczeń - różnice wnętrze namiotu/zewnętrze to 2-3 stopni.

Odpowiedz
#14
Doczu masz rację, ale w zależności od warunków te różnice mogą sięgać nawet > 5*C, a to już zdecydowanie zmienia postać rzeczy.

Odpowiedz
#15
hmmm no aż takich różnic nie doświadczyłem.
Czy to jesienią, czy to zimą nie notowałem różnic większych niż 3 stopnie (oczywiście mam na myśli temperatury minimalne).
A spałem i w spokojnym lesie i na wietrznej połoninie, i wśród trzcinowisk.

Odpowiedz
#16
Ale tutaj chyba decydujący będzie stosunek żywej masy wewnątrz namiotu (w sensie ilości osób) do jego objętości.

Odpowiedz
#17
dokładnie semow, przy spaniu w pojedynkę różnice są bardzo do siebie zbliżone.

Odpowiedz
#18
Spałem także we dwójkę w namiocie i również różnica nie przekraczała 3 stopni. I to tak w namiocie jednopowłokowym jak i dupowłokowym.
Być może nie doświadczyłem jeszcze jakiś szczególnych warunków, bo pomiarów dokonuję od września, ale na chwilę obecną nie uświadczyłem większych różnic niż wymienione przeze mnie 3 stopnie, a w zdecydowanej większości przypadków było to 2 stopnie.
Nie wiem jakimi metodami dokonywaliście swoich pomiarów - ja uzywam termometru z sondą na przewodzie, którą wystawiam zawsze na zewnątrz namiotu na wysokości ok 1,5-2 m. Temp wewnątrz namiotu mierzy czujnik w termometrze. temp min. w środku jeszcze nie różniła się od temp. na zewnątrz o więcej niż 3 stopnie.

Odpowiedz
#19
przy 10 w domu tez bylo zimno z tego co zrozumialem...

kiedy skladales reklamacje?
-------------------------------------------
ekipa e-Horyzont Łódź

Odpowiedz
#20
w opisie jest napisane na czym spalem.

w namiocie spalem sam namiot Marabut Khumbu

Odpowiedz


Skocz do: