To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


[Asekuracja] Płytka przewodnicka
#1
Jaki zestaw byście proponowali do wspinaczki wielowyciągowej?
Do asekuracji prowadzącego używam zwykłego kubka i w zasadzie nic więcej chyba nie potrzeba. Problem zaczyna się przy asekuracji podchodzącego z dołu, tu sam kubek nie wystarczy.
Czy warto kupić zwykłą płytkę przewodnicką, czy lepiej zainwestować więcej np w guide'a petzl'a albo reverso3 ?
Płytki, nad którymi się zastanawiam:
http://8a.pl/page,produkt,id,1568.html
http://8a.pl/page,produkt,id,1572.html

Dzięki z góry za pomoc!
-------------------------------------------
Wojtek

Odpowiedz
#2
a nie lepiej po prostu uzyc polwyblinki? :)

Odpowiedz
#3
:)

Odpowiedz
#4
a czemu niby kubek nie wystarczy przepuszczasz line przez punkt stanowiskowy i juz masz wygodniej jedyne co to sie samo nie blokuje albo polwyblinke ale line skreca okrutnie no i ja sie przewaznie na podwujnej linie wspinam wiec tam polwyblinka nie jest najszczesliwsza;)

Odpowiedz
#5
Dokładnie dlatego: kubek sam się nie blokuje po puszczeniu liny, a półwyblinka nie nadaje się do podwójnych lin.
Do tego kubka na górnym stanowisku nie odblokujesz, kiedy układ jest obciążony.
-------------------------------------------
Wojtek

Odpowiedz
#6
1) półwyblinka może być uzywana z podwójnymi linami, choć jest to niewygodne i , jak było wspomniane, nie najlepsze dla liny. pokazywano mi to i asekurowałem tak na kursie.

2) jeśli mówisz o asekuracji wg. Jachola, to problem odblokowywania kubka odchodzi, a jeśli stosujemy kubek przewodnicki (ATC guide, Reverso, Verso, Piu, etc) , wpięty w stanowisko, to da się go odblokować, tylko wymaga to bonusowego sprzętu...
---
Edytowany: 2009-07-24 20:40:09

Odpowiedz
#7
Ludz, jest dokładnie tak jak mówisz, półwyblinka niszczy linę i, przynajmniej według mnie, powinna być używana awaryjnie.
A że warto mieć kubek przewodnicki to ja wiem, tylko że guide kosztuje ok 100 zł, a płytka przewodnicka połowę tego albo jeszcze mniej.
Chodzi o to, czy ktoś z Was używał takiej płytki i może powiedzieć, czy przy górnej asekuracji przy stanowisku ma takie same cechy jak drogi kubek.
-------------------------------------------
Wojtek

Odpowiedz
#8
jak wybierałem przyrząd do asekuracji, wolałem zaoszczędzić na kupowaniu Guide'a, Petzl odpadł w przedbiegach (były to czasy reverso II), na płytki nie spoglądałem, bo wystarczająco ich nie lubię przy normalnej asekuracji, a wybór padł na Cassin PIU - najtańszy chyba z przewodnickich kubków. wtedy kosztował mnie coś koło 45 zł. teraz najtaniej jest po 60, ale to cena, myślę, 'do przełknięcia'.

Odpowiedz
#9
Używałem kilka lat zestawu kubek + płytka.
Potem było Reverso (I) które było słabe. Strasznie szybkie przy zjazdach na linach 7,9 (ogolnie bliźniaczych cienkich)
BD - ATC - Guide mam od 4 lat i uważam, za optymalny.
Jednak kazdy z nich wymaga sprawdznia w boju. Mój zachwyt Reverso przeszedł w przerażenie w trakcie zjazdu w Dolomitach, gdzie po opuszczeniu stanowiska z ciężkim worem ( nie wiążąc węzła - z pospiechu!!!) musiałem się mocno opanować by zapanować nad sytuacją.
Po za tym przyżąd te trzeba na sucho wypróbować w wersji ściągania drugiego i np. odblokowywania w wolnym zwisie. W warunkach ''frontowych'' czytanie instrukcji czy eksperymentowanie może się skończyć problemami...
-------------------------------------------
Pim

Odpowiedz
#10
ludz i reszta <<
ja tez uznalem guida za optymalny a uzywalem i starego i nowego reverso i reversino i plytki kubki i osemki i hms itd.itp.:)
nie wiem jak wy na kursie rzezbiliscie na podwujnej linie na polwublince ale dla mnie to jest niedoprzelkniecia- (da sie ale nieporeczne to jest straszne zwlaszcza jak masz punkty rozstrzelone pare metrow na prawo i lewo
w opcji tej o ktorej napisalem (z kubkiem) nic sie nie blokuje i jest to tylko dla zwiekszenia wygody* czyt. predkosci* chodzi o to ze wybierasz jakbys na wetke lapal bo lina do gory idzie a nie w dol :) i tyle da sie z kubkiem i moj partner (irol) tak woli

ja wole ze stanu zawsze bo mi tak lepiej ale wynalazki z polwyblinka na podwujnej linie na jakims bardziej skomplikowanym wyciagu to dla mnie jedynie rozwiazanie awaryjne

co innego lina pojedyncza- tam widze szerokie :) zastosowanie dla
polwyblinki :)

zawsze mozna zlozyc dwa karabiny i masz system samoblokujcy tylko wez to teraz odblokuj ;)

moim zdaniem jest warto zainwestowac w guida a jak sie juz upierasz na wynalazki typu plytka to wez ta co mniej wazy :)
-------------------------------------------
...nic to

Odpowiedz
#11
hm, Jachol

ominę już kwestię półwyblinki - to dyskusja bardziej na Brytana. Generalnie zgadzam się z Tobą, przy czym taka mozliwość jest i nie przypomina jedzenia zupy widelcem ;)

a w kwestii przyrządów, to Guide jest najlepszą opcją dostępną w Polsce do wspinaczki na wielu wyciągach... w skałki, na ścianę i OD BIEDY w góry - tylko SBG II z Omega Pacific... tylko zza kałuży, używałem na kursie i właściwie nie da się porównać ze zwykłymi kubkami:

http://www.toprope.pl/artykuly/34-opisy-...fic-sbg-ii
---
Edytowany: 2009-07-25 01:12:12

Odpowiedz
#12
ludz<<
'ominę już kwestię półwyblinki - to dyskusja bardziej na Brytana. Generalnie zgadzam się z Tobą, przy czym taka mozliwość jest i nie przypomina jedzenia zupy widelcem ;)'
-jak to bylo w dobrej polskiej komedii- mozliwosci to jest bardzo duzo...- mnustwo ;)- tylko po co zaciemniac -nie to forum :), od tego sa przyzady zeby ich uzywac a nie z plecow lapac :)
w kwestii plytki- rozwiazanie przestarzale juz troche -dziala ale nowe patenty lepsze
w kwesji guida
- mnie to sie podoba najbardziej ze po dojsciu drugiego wypinam go ze stanu i wpinam w uprzaz tym samym karabinem, ktory blokowal przyzad-wygoda
w kwestii omegi
jak/czy to ustrojstwo dziala wpiete w stan? i na jakich linach tym lapales?
pzdr
---
Edytowany: 2009-07-25 11:48:17

Odpowiedz
#13
Ludz - znowu masz całkowitą rację - guide jest najlepszym dostępnym w Polsce kubkiem.
Jestem wygodny, więc przyrząd musi sam się blokować i mieć oczko do podłączenia całego systemu do odblokowania (Cassin PIU go nie ma). Poza tym dobrze jest mieć świadomość, że wisząc na wysokości kilkudziesięciu/set metrów w każdej chwili można puścić linę i na przykład poprawić wrzynającą się w plecy uprząż i nie musieć trzymać liny, kiedy drugi dojdzie do stanowiska i nie założył jeszcze auto - płytka powinna dać radę.

SBG II chyba by mi nie podszedł - nie ma możliwości wypięcia z niego podwójnej liny, bez zdejmowania kubka z karabinka, a przy kolejnym wyciągu jest prawie pewne, że w końcu wypadnie mi z rąk i zostanie tylko półwyblinka:)
---
Edytowany: 2009-07-25 11:47:34

Odpowiedz


Skocz do: