To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


w górach z namiotem
#1
Witam,

Chcialbym zapoczatkowac nowy watek, w ktorym mozliwe bedzie zebranie miejsc - pasm gorskich, w ktorych mozna nocowac z namiotem. Cel jest prosty - tanie i maksymalnie polaczone z przyroda zwiedzanie wszelakich gor - mniejszych oraz wiekszych! :)

Zaczne od Tatr Niznych (Slowacja):

List of places for overnight stay (one night only) within the territory of the National Park
- saddle Predné sedlo (blue TZT 2610);
- saddle Andrejcová at the shelter hut (red TZT 0801);
- saddle Priehyba (red TZT 0801);
- saddle Ramža at the shelter hut (red TZT 0801);
- saddle Čertovica below the Mountain Rescue Service (Horska zachranna sluzba) building or behind the Čertovica Restaurant building);
- Ďurková at the mountain shelter (blue TZT 2639, green TZT 5609);
- Magurka settlement at the shelter hut on Panská Lúka;
- saddle Hiadeľské sedlo (red TZT 0801);

zrodlo: http://www.napant.sk/en/navsteva/turist.htm (z dn. 7.07.2009 r.)
---
Edytowany: 2009-07-07 16:16:42
-------------------------------------------
Robert

Odpowiedz
#2
migot, piszesz o miejscach w których można nocować pod namiotem (istnieją przepisy, które pozwalają biwakować) czy o miejscach w których ''można'' (znaczy da się;)) kimać w namiocie ?

będzie problem z wieloma pasmami, gdzie ''namiotowanie'' nie jest prawnie dozwolone, ale praktykowane i raczej nie ma z tym problemu np. Alpy Francuskie, Dolomity, Fogarasze, Retezat, Rila, Pirin etc.

jest poza tym coś takiego: https://ngt.pl/thread-3361-page-7.html

pozdr.

Odpowiedz
#3
Zdecydowanie mowa o miejscach, gdzie nocowanie jest formalnie dozwolone. Spotkaniom ze straznikami i placeniom mandatow mowimy zdecydowane nie! :)

Co do miejsc, gdzie sie ''przyjelo, ze mozna'', to zdaje sobie sprawe, ze takowe sa, ale tutaj mowa o tym pierwszym wariancie.

Uzupelniajac - slyszalem, ze rowniez w Alpach Bawarskich mozna rozbic namiot w dowolnym miejscu. Tak samo gory w Skandynawii (Szwecja, Norwegia).
-------------------------------------------
Robert

Odpowiedz
#4
Poniewaz nie moge swojego posta edytowac:

- saddle Andrejcová at the shelter hut (red TZT 0801);
przyjemna utulnia (parter + 1. pietro), stosunkowo duza. Do srodka moze wejsc i wyspac sie na oko 15-20 osob. W dolnej czesci raczej brudno. Zrodlo jakie 15 m. od utulni, nie da sie przeoczyc. Dookola wysoka trawa, pokrzywy. Znosne warunki do rozbicia namiotu. Toalety sa dwie - jak na wsi:)

- saddle Priehyba (red TZT 0801);
Ruchliwe miejsce, ze wzgledu na masowa wycinke drzew. Miejsce do palenia ogniska i na 2-4 namioty. Brak zrodla wody i toalety (jest rzeczka, ale nie wyglada najciekawiej). Nie zdecydowalismy sie tam na nocleg.

- saddle Ramža at the shelter hut (red TZT 0801);
Dojscie od strony Sedla Prehyba utrudnione ze wzgledu na masowe wycinki drzew, zwlaszcza na ostatnim odcinku. Bardzo klimatyczna, choc mala utulnia. Na okolo 12 osob. Toaleta jedna, woda (zrodlo) jakies 500 m. od domku. Trzeba isc dalej czerwonym szlakiem i na powalonym drzewie szukac wyrytej tabliczki ''VODA'' - skret w prawo. Dalej przez polane i bedzie drewniane zadaszenei zrodelka.
W srodku jest siekiera, sprawna kuchnia (ceglano/zeliwna), wiec warunki dobre. Stosunkowo czysto. Dobre warunki do rozbicia namiotu w przypadku braku miejsca.

- saddle Čertovica below the Mountain Rescue Service (Horska zachranna sluzba) building or behind the Čertovica Restaurant building);
Horska sluzba sugeruje nocleg nieco dalej od cywilizacji i swojego budynku, w poblizu jet rowniez (wedlug sluzby) zrodlo wody. Nie mialem okazji tam nocowac i weryfikowac.
---
Edytowany: 2009-08-02 16:39:02
-------------------------------------------
Robert

Odpowiedz
#5
Norwegia. Wolno biwakowac wszedzie gdzie nie ma zakazu, nawet w parkach narodowych. Jesli biwakujemy niedaleko domow wypada zapytac wlasciciela ziemi o zgode. W jednym miejscu mozna biwakowac tylko 2 dni i nie wolno zostawic po sobie sladu. Warto pamietac ze wolno spac 2 dni, bo w tym roku grupa rosjan zostala upomniana z tego powodu gdy spali nad fjordem.
-------------------------------------------
yaro http://www.panoramio.com/user/90763

Odpowiedz
#6
Szwecja/Laponia - parki narodowe przy szlakach Nordkalotten, Padjelanta, Kungsleden. Można nocować praktycznie w każdym nadającym się do tego miejscu, nie tylko przy schroniskach. Pod kilkoma warunkami - zostawiasz miejsce, tak jak je zastałeś (w miarę możności), śmieci zabierasz ze sobą np. do najbliższego schroniska, nie płoszysz zwierząt (głównie chodzi o renifery).
Nocleg ''namiotowy'', bezpośrednio przy schronisku, jest zazwyczaj płatny, ale w zamian za to jest dostęp do wszystkich udogonień schroniskowych (za wyjątkiem spania w schronisku).
-------------------------------------------
Niestrudzony poszukiwacz różnych szlaków... :)

Odpowiedz
#7
W Karkonoszach według PN są miejsca wyznaczone, jestem ciekaw gdzie one się znajdują.

Odpowiedz
#8
w krzaczorach rzecz jasna:) polecam w Karkonoszach Suchą Górę - to prawie główny grzbiet a poza Parkiem

Odpowiedz
#9
Biwakowanie rozumie sie przez pojecie namiot + ognisko. więc gdy jednego z tych czynników nie ma , nie ma biwaku wiec mandatu dostać nie powinnos się. Moi znajomi tak roboli i nic. Raz tylko dostali za pyskowanie straznikom leśnym :D

Odpowiedz
#10
rozpal ognisko w TPN-ie i siedź sobie przy nim nawet bez namiotu, a na sam koniec napisz ile stówek musisz zapłacić :)

Odpowiedz
#11
Jest zakaz używania otwartego ognia i w TPN i KPN, jak i w każdym chyba parku. Jestem ciekaw jak to wygląda w naszych PN, czy bardzo się różnią w tej materii i jak strażnicy reagują na namioty w poszczególnych.

Odpowiedz
#12
Jak i w niewyznaczonych do tego miejscach zakaz palenia ognisk w lasach, na terenach śródleśnych i w odległości mniejszej niż 100m od ściany lasu. Tyle teorii.

Odpowiedz
#13
Z tego co wiem to w parkach narodowych obowiązuje zakaz rozbijania namiotu chyba że jest zagrożenie życia. Nie powołam się na żadne przepisy ale słyszałem tak od przewodnika i GOPRowca. Zastanawia mnie tylko co moze być tym zagrożeniem życia? Jak powiem kolesiowi że nie chciałem paść z przemęczenia i sie robiłem to w sumie powinno podejsć pod zagrożenie życia. :-P
-------------------------------------------
:-)

Odpowiedz
#14
a tak żeby było do rzeczy. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 maja 1997 r. w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne. (Dz. U. 1997 r. Nr 57 poz. 358). Załącznik nr 3 do ww. rozporządzenia: Szczegółowe zasady organizowania wycieczek oraz zbiorowych imprez turystycznych i sportowych w górach.
§ 3.1 pkt. 9. ''Obozowanie i biwakowanie może odbywać się tylko w miejscach wyznaczonych przez dyr. TPN.'' oraz dalszy fragment: ''Na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego zakazane jest: pkt. 15 Obozowanie poza miejscami wyznaczonymi przez Dyrektora Parku.''

Chyba wszystko jest jasne - tak mówi prawo, Gopry i Topry to sobie mogą różne dyrdymały tworzyć, inna sprawa że jak jest potężna dupówa to żadni strażnicy powyżej schronisk nie wychodzą.
---
Edytowany: 2010-06-23 23:19:54

Odpowiedz
#15
Tego o zagrożeniach życia nie ma w przepisach parkowych. To zdrowy rozsądek.

Odpowiedz
#16
Czy ktoś się orientuje jak jest z rozbijaniem namiotów w Austrii? W szczególności interesują mnie Wysokie Taury, okolice Grossvenediger i Grossglockner. Jest możliwość rozbicia się przy schroniskach?
-------------------------------------------
Wolu

Odpowiedz
#17
Wolu słyszałem, że istnieje taka możliwość. Nie znam niestety szczegółów.
-------------------------------------------
kalejdoskop

Odpowiedz
#18
WOLU
W grudniu byłem na Grossglocknerze, spałem w namiocie, nikt mnie nie zaczepiał, ale grudzien to juz po sezonie, wiec schroniska sa zamknięte, dla turystów dostępne są otwarte sale ''zimowe'' gdzie można sie przekimać w d0brych warunkach....
pozdrawiam...

Odpowiedz
#19
Michał S. czy te sale ''zimowe'' otwarte są w schronisku Stüdlhütte i Erzherzog-Johann Hütte?
-------------------------------------------
kalejdoskop

Odpowiedz
#20
kalejdoskop
W Studlhutte nie byłem i nie wiem, natomiast w Erzherzog-Johann spałem i sa tam dostępne dwie spore sale, przedsionek, oraz na niższym poziomie toalety - zaopatrzone w zapas papieru :) W salach znajdziesz też koce.

Odpowiedz


Skocz do: