To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


[Czołówki, latarki] MacTronic
#1
Hej!

zastanawiam sie nad zakupem latarki czolowej.
Chce wydac nie wiecej niz 100zl.

Latarka bedzie czesto uzywana do biegania noca w lesie,
i do wypadow w gory.

Sklaniam sie ku Petzl Tikka Plus ale znalazlem ostatnio jeszcze dosc ciekawie wygladajaca latarke MacTronic, niestetety nigdzie nie moge znalezc zadnych opini na jej temat. Moze ktos z forumowiczow zetknal sie z nia i podzieli sie swoimi spostrzezeniami.

http://allegro.pl/item533877208_mactroni...on_85_lm.h tml
-------------------------------------------
Marek

Odpowiedz
#2
Zmieniłem nazwę wątku, zostawimy, zobaczymy...

Jeżeli jesteś zainteresowany Ticca + zobacz również na czołówki:
https://ngt.pl/thread-3085-page-9.html

Odpowiedz
#3
Mactronic HLS-K2SL (85 lumenow) czy Petzl Tikka XP ?

Prosze o rady...

Odpowiedz
#4
Wcześniej podałeś fajny link do testu Mctronica i MYO XP. Z testu wynikało, że Mctronic jest lepszy. Na domiar wszystkiego można w nim wymienić diodę z przestarzałego Luxeona na SSC P4 i zyskać do 50% więcej światła. Za nieco ponad 100zł. chyba bym zaryzykował.

Odpowiedz
#5
A czy brak tego ''daszka'' dolnego w Mactronicu nie przeszkadza, tj. czy nie powoduje to ze oslepia nas z gory nasza wlasna czolowka? Bo to jest jedna z podstawowych rzeczy o ktora mam obawe.

Z checia poznam opinie jakiegos uzytkownika owej latarki...

Odpowiedz
#6
Jakiego dolnego daszka? Nie tylko Mctronick tego nie ma ale i inne latarki też np. BD. Tego się nie obawiaj.

Odpowiedz
#7
Cytat z opinii uzytkownika boreal o Petzlu Tikka XP, przy recenzjach:

''Fajnym patentem jest daszek pod diodą (źródłem światła) - generalnie przy zakupie nie zwraca się uwagi na ten detal a potem jak się idzie gdzies po ciemku to razi światło naszej własnej człówki. Także niezależnie od marki czołówki przy zakupie zawsze warto zwrócić uwagę na ten drobiazg.''

Chodzi zapewne o to:
http://i41.tinypic.com/dcbgav.jpg

Odpowiedz
#8
Zapewne

Odpowiedz
#9
I nie zgadzasz sie z tym, ani ktos inny z uzytkownikow forum, ze latarki nie posiadajace tego patentu oslepiaja nas samych? :)

Odpowiedz
#10
Oberschlesier w życiu nie słyszałem o takich problemach:) -
jeśli posiadasz cofnięte i małe czoło to owszem daszek może być potrzebny.
-------------------------------------------
rence

Odpowiedz
#11
oślepiają ? pierwsze słyszę. Oberschlesier, ten Mactronic może i jest mocny, ale czas świecenia jest okrutnie krótki, trzeba by za każdym razem nosić zapasowe baterie.
-------------------------------------------
bo ja tu w zasadzie jestem nikim...

Odpowiedz
#12
Ja bym tak od razu tego Mctronica nie odrzucał. W testach ludzie ją jednak chwalą i nawet proponują wymianę leda tak jak ja. Coś w tym jednak musi być. Cena sto kilka zł. też zacna. Jesli lampka miała by słuzyć do szeroko pojętej turystyki to bym chyba zaryzykował nie mając więcej kasy. Tikka XP to raczej tylko do prac przynamiotowych.
Warto poczytać:
http://www.torch.pl/www/led/mactronic-hl...atywa.html

Odpowiedz
#13
Arni, nic nie odrzucam, poddaję jedynie pod rozmyślenie fakt, że baterie nie pociągną zbyt długo. 35 godzin przy średnim poziomie świecenia podawane przez producenta to niewiele, ale pamiętajmy, że to warunki ''domowe'' - zimą ten czas może bardzo mocno się skrócić. Dlatego wspomniałem o dodatkowych aku.

Co do Twojego zdania o Ticce Xp nie zgodzę się absolutnie. 2 rok użytkowania potwierdza, że jest to b.dobra czołówka także podczas nocnych przejść. Nie wiem skąd pomysł, że jest dobra tylko w obozie ?
-------------------------------------------
bo ja tu w zasadzie jestem nikim...

Odpowiedz
#14
Wg danych od producentow Tikka XP ma czas swiecenia 60-120 h, Mactronic hls-k2sl ma czas 16-70 h.

Biorac pod uwage, ze najslabszy tryb w Mactronicu bedzie prawdopodobnie jasniejszy lub w najgorszym wypadku zblizony do najmocniejszego trybu w Tikka XP, to chyba jednak ten Mactronic tak zle nie wypada...

Odpowiedz
#15
Polecam doczytać dokładnie linka, którego wysłał Arni:

primo. ''Tym razem wybór człowieka odpowiadającego za zamówienia w Mactroniku padł na dobrze mi znaną z amerykańskich forów czołówkę.
Rayovac / River Rock / Headstream / Cabela's (i inne) K2 Head Lamp''

secundo. ''Z tyłu opakowania można znaleźć bardziej precyzyjne informacje :
- Max. moc światła 5 godzin (małym drukiem ale jest ;-) ).''

ad. 1. proponuję poszukać info o tej czołówce na forach amerykańskich - użytkownicy piszą, że na aku 2500 mAh i maksymalnej mocy wytrzymuje ok. 3 godziny, na minimalnej 12-15 h.

ad. 2 . jeśli rzeczywiście tak jest poddałbym w wątpliwość wszelkie inne dane producenta dotyczące czasów świecenia.

Nie mówię, żebyś jej nie kupował. Jest sporo pozytywnych opinii, ale tak krótki czas świecenia naprawdę trzeba poważnie rozważyć.
---
Edytowany: 2009-02-08 15:32:19
-------------------------------------------
bo ja tu w zasadzie jestem nikim...

Odpowiedz
#16
Spin, ale trzeba pamiętać, że im więcej światła tym prawdopodobnie większe zużycie baterii. Dalej, co oznacza maxymalny czas świecenia? Do całkowitego rozładowania baterii czy do osiągnięcia danej ilości światła? Co mi daje, że latarka do zera świeci 10h skoro od 5h można jedynie sobie po ręce poświecić.

Tak w ogóle to ciężko jest porównywać te czołówki ze sobą. Mctronica powinno się porównać do Icona BD, MYO XP itp.
Zresztą sami zobaczcie jak wygląda rzeczywistość a dane producenta:
http://www.4outdoor.pl/pl/news/1256/test...ria-extrem
Dalej, Mctronic na maxie daje prąd aż 506mA. Z tego przy lepszej diodzie naprawdę wiele da się wyciągnąć. Dla porównania taka MYO XP daje tylko 300mA przy tym samym trybie i tylko 45lm. Jak to ma się do danych producenta?

Tak na koniec tej dyskusji powiem tak, bez wątpienia Mctronic jest silniejszą latarką (a może być jeszcze bardziej) od Tikki XP. Cena jest porównywalna ale możliwości zgoła odmienne. Co do jakości fizycznej Mctronica się nie wypowiadam.
---
Edytowany: 2009-02-08 16:09:06

Odpowiedz
#17
Spineless:

ad. 1. A co pisza o Petzl Tikka XP ?
ad. 2. To jest informacja o maksymalnej wydajnosci, a nie o tym, ile latarka swiecic bedzie. Jednym slowem po tych 5 godzinach byc moze faktycznie jakosc swiecenia spadnie np. o jakies 5-10 m., ale nie oznacza to, ze latarka nie bedzie dalej dzialala, i to w stopniu zadowalajacym i jak najbardziej umozliwiajacym uzytkowanie.


Zaczalem sie zastanawiac jak faktycznie wypadloby porownanie max mocy Tikka XP i minimalnej Mactronica... bo jesli byloby tak jak wczesniej napisalem (porownywalnie lub nawet Mactronic wygrywa), to raczej nie ma sie nad czym zastanawiac...

Odpowiedz
#18
Dokładnie Arni. MacTronic z całą pewnością będzie lepszą czołówką do biegania i jeśli takie ma być jej główne założenie to będzie to raczej dobry zakup.
Jeśli jednak ktoś bardziej nastawia się na zwykłe łażenie po górach, szczególnie kilku-kilkunastodniowe myślę, że np. Tikka XP spokojnie wystarczy.

Najlepiej gdyby marekkk ją kupił i zdał relację :))
-------------------------------------------
bo ja tu w zasadzie jestem nikim...

Odpowiedz
#19
O właśnie, niech kupi i pisze co i jak :-)))

Odpowiedz
#20
Spineless, daj prosze linka do tych forow angielskich, moga tez byc niemieckie.
Chetnie poczytalbym tez opinie nt. trwalosci baterii w Petzl Tikka XP.

Odpowiedz


Skocz do: