To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


[Recenzja] Alpinus/Alpins/HiMountain Ridger
#1
OPIS PRODUKTU:

Waga: 2,8 kg, Pojemność: 88 l

-----------------------------------------------------------------
RECENZJA:

DATA RECENZJI:
24-07-2003, 05:00

Na wstępie przed wprowadzaniem do głównego tematu chciałbym wyjaśnić parę spraw. Otóż plecak Ridger 70 litrów firmy Alpinus na razie przetestowałem w domowych warunkach i na dwudniowej wycieczce w beskid żywiecki w dniach 12-13 lipca 2003. Trasa: Ujsoły -> Muńcuł -> Rycerzowa -> Przegibek -> Wlk. Racza (nocleg na dziko w lesie) -> Zwardoń.

Cały opis będzie miał charakter porównawczy między bardzo dobrze mi znanym Woodpeckerem I wersja 55 litrów firmy Alpinus zakupionym w sierpniu 1996 roku, Ridgerem 70 litrów firmy Alpinus przeznaczonym mi dla testów w lipcu 2003 roku a także Gobi 65 litrów firmy Pajak plecakiem mojego kolegi, który przyczynił się do pogłębienia mojego przekonania na temat Ridgera.

Chciałbym napomnieć, że plecak pakowałem tak jak robiłem to z woodpeckerem. Specjalnie na próbę. 2 test jeśli będzie mi dany będzie opierał się na pakowaniu w taki sposób by jak najwięcej rzeczy było w plecaku a nie na jego zewnątrzOczywiście wszystkie moje wypowiedzi są czysto subjektywne i wogóle nie starałem się zachować jakikolwiek obiektywizm ... lecz jak przeczytacie plecak ogólnie wyszedł prawie dobrze więc sądzę, że warto przeczytać to co napisałem ...

Zacznijmy więc od instrukcji:
- wszystkie zdjęcia tutaj zamieszczone posiadają swoje powiększenia więc wystarczy kliknąć na jakiekolwiek zdjęcie by zobaczyć je w wersji powiększonej
- często używam innych zwrotów w stosunku do plecaków niż WY więc proszę przymrużyć oko jeśli coś nazywam wg. książki nieprawidłowo ... po prostu mam swoje przyzwyczajenia.
- użyłem ocen w stosunku do każdego testu plecaków w skali od 1 do 5 punktów:
1 pkt - fatalna cecha plecaka
2 pkt - \'\'cienka\'\' cecha plecaka
3 pkt - średnia cecha plecaka
4 pkt - dobra cecha plecaka
5 pkt - bardzo dobra cecha plecaka.
Oczywiście czasami używam wartości np. 4.5 pkt ze względu iż jest on czymś pośrednim między punktem 4 a 5. Oto plecak Ridger ze mną w terenie

I. WYGLĄD PLECAKA

Ridger
Jak widać na poniżych rysunkach dla mnie Ridger to jedna wielka porażka wyglądowa... przykro mi tak pisać ale po prostu nie podoba mi się z wyglądu ... kolory wogóle ze sobą nie kontrastują, brzydki napis www.ALPINUS.com, napis RIDGER, nieciekawe rozmieszczenie gumek na plecaku itd. Plecak dla mnie jest z wyglądu fatalny. Ocena: 1/5
Woodpecker
Wg mnie plecak (bynajmniej mój) bardzo ciekawy z wyglądu. Trochę kontrastów ale nie rzucających się w oczy tak by plecak był widoczny z 2 km. Bardzo ładny trójkąt z napisaem Alpinus i jeszcze lepszy półokrągły napis Woodpecker 55. Ocena: 4/5
Gobi
Ciekawe zestawienie kolorów czerwono/czarny. Rzucający się w oczy ale nie przeszkadza mi to. Z wyglądu od razu kojarzy mi się raczej z lepszym niż przeciętnym plecakiem. Ocena: 3/5

II. SYSTEM NOŚNY

Ridger
Głównym powodem dla którego byłem chętny na test Ridgera to system nośny. I faktem jest, że wypadł dobrze. Na moich biodrach siedział dobrze. Plecy miały dobrą wentylację. Na tyłku dzięki tej \'\'gąbce\'\' nie musiałem odczuwać całego plecaka tylko jego część co oczywiście nie zmuszało mojej pupy do większego pocenia się. Wadą natomiast są dla mnie trochę za wąskie paski barkowe oraz ocierające moje barki gdy idę bez koszulki (w woodpeckerze od nowości tego nie było) oraz trochę latający na bogi plecak. Ocena: 4/5
Woodpecker
System nośny Sololight 1 sprawdza się dość dobrze choć nie da się tak dobrze przekierować wagi na biodra jak w Ridgerze. Wentylacja dość dobra. Ocena: 3/5
GobiNa tyłku siedzi duża część plecaka. Mile w dotyku oraz nie wbijające się parki barkowe. Wentylacja średnia. Ocena: 2.5/5

III. KAPTUR (KLAPA GÓRNA)

Ridger
Klapa poza tym, że ma 1 kieszonkę w sobie, która jest średniej wielkości ma wielką wadę... nie ma swojej formy. Wystarczy zapakować plecak do 50-70% i klapa wygląda fatalnie już nie mówiąc o tym iż miałem pecha gdy w czasie deszczu z powodu opadającej klapy nalało mi się do niej trochę wody i zmoczyła ona pokrowiec na aparat i mapy. Próbowałem postawić klapę ale niestety nie udało się sprawić tak by woda nie spływała do zamka od klapy tylko w drugą stronę (mimo zabawy z paskami itd.). Jedynym wyjściem było przykrycie klapy lub zapakowanie plecaka do 90%. Sorry ale to wg mnie trochę śmieszne. Brakuje wg mnie przy zamku do klapy osłonki na zamek z rzepem jak jest w Woodpeckerze. Jedyne pocieszenie to te z góry uchwyty na paski z możliwością dopasowania odległości paska do paska. Ocena: 2/5
Woodpecker
Dla mnie klapa idealna. 3 komory w tym 1 mała + 2 średnie. Idealnie na dokumenty, mapy, aparat, jabłko itp. Zamek porządnie zabezpieczony z osłonką i rzepem. Budowa klapy jest stała i nie zmienna od zajętości plecaka. 2 paski na górze klapy Ocena: 5/5
Gobi
Klapa z 1 komorą. Jednak nie zdarzyło się koledze ani razu tak by wlała mu się woda do klapy przez zamek nawet wtedy gdy miał zapakowany plecak do 50%. 2 paski na górze klapy. Ocena: 3/5

IV. TROKI, PASKI BOCZNE

Ridger
Dużą zaletą tego plecaka jest jego system zapinania np. karimat itd. Posiada 2 klamry i 3 paskipo każdej ze stron plus siateczka z dołu umożliwiająca wsadzenie do niej wody, namiotu, karimaty itd. Szkoda, że ta siateczka jest trochę mała ale jednak znacznie ułatwia poruszanie się. Dla mnie bardzo przydatny system. Ocena: 4/5
Woodpecker
Nie tak dobre jak u Ridgera ale jednak równie dobrze zrobione pod względem mocowania. Nie ma klamr ale spokojnie dawałem i daję sobie rady z 2 paskami na jedną stronę. Komora na narty też bardzo mi się przydaje głównie w zimie. Ocena: 3/5
Gobi
2 paski na jeden bok. Dość dobrze trzymają przedmioty do nich przymocowane (choć zdarzało się, że kumplowi spadły różne rzeczy np. butelka) ale brak kieszonek bocznych. Ocena: 2.5/5

V. GŁÓWNA KOMORA

Ridger
Główna komora choć jedna ma ciekawie przemyślany system dostawania się do niej, który składał się z 2 bocznych zamków i głównego wejścia z góry plecaka spinanego ściągaczami. Co tu więcej pisać. Dobry jednokomorowiec nie tak dobry jednak jak dwukomorowiec. Ocena: 3/5
Woodpecker
Dwukomorowiec. Standardowe rozwiązania. 2 dojścia - dolne i górne. Oczywiście możliwość zlikwidowania podziału na dwie komory za pomocą poluzowania ściągacza.. Ocena: 4/5
Gobi
Podobnie jak woodpecker. Ocena: 4/5

VI. INNE BAJERY I SZMERY

Ridger
Ten plecak posiada ich kilka. Komora przylegająca do głównej komoru z przodu plecaka odpinana na zamek. Świetne miejsce dla mnie na kurtkę, bluzę dla potrzeb szybkiego dostania się po te rzeczy. Dziurka na rurkę do camelbaga. Co prawda dziurka po prawej stronie a nie po lewej ale równie przydatna. Ściągacze na plecaku. Wyglądają fatalnie ale zapewne nie raz mogą pomóc w doczepieniu jakiejś lekkiej rzeczy np. pranie itd. Siedzisko (ja to tak traktuję) jak w Woodpeckerach 1 w wersjach z wedge systemem (od 75 litrów). Ocena: 4/5
Woodpecker
Uchwyty na głównej komorze od strony przedniej. Nie raz wykorzystywane do przyczepiania rakiet śnieżnych, kijków, prania. Dolne paski pod dolną komorą. Nie raz korzystałem z nich do różnych celów np. do przyczepienia małej karimatki nie wystającej po bokach plecaka. Plastikowe uchwyty na klapie wiele razy ratowały mnie w czasie gdy miałem dużo prania. Ocena: 3.5/5

Podsumowanie i inne uwagi
Niestety nie mogłem jeszcze wydać opinii na temat wytrzymałości plecaka Ridger. Mój Woodpecker ma już 7 lat (jak już wiele z was wie) i trzyma się wg mnie w bardzo dobrym stanie jak na te lata i tyle co przeszedł. Ridger wydaje mi się, że może nie wytrzymać tyle ale ... cóż wszystko potrafi zaskoczyć. Nie chcę podliczać wszystkich punktów dla każdego z plecaków gdyż punktacja nie jest jeszcze ostateczna. Może się okazać, że odkryję jeszcze więcej bajerów i szmerów w Ridgerze albo system nośny zacznie nawalać lub boczne troki będa miał jeszcze więcej ciekawszych rozwiązań i zastosowań. Więc ogólnie Ridger może mnie bardzo zaskoczyć pozytywnie jak i negatywnie. Moja ogólna ocena jest dobra jak na taki plecak. Nie wliczam ceny gdyż wg mnie cena jest dość wysoka.

OCENA PRODUKTU:

Wygoda: 2/5
Wyposażenie: 4/5
Wytrzymałość: 4/5
Ogólna: 3.33/5


[Obrazek: ogolnie_01.jpg]

[Obrazek: ogolnie_02.jpg]

[Obrazek: system_01.jpg]

[Obrazek: system_02.jpg]

[Obrazek: troki_01.jpg]

[Obrazek: troki_02.jpg]

[Obrazek: inne_02.jpg]

[Obrazek: inne_03.jpg]

[Obrazek: inne_04.jpg]

[Obrazek: komora_01.jpg]

[Obrazek: komora_02.jpg]


Odpowiedz
#2
DATA RECENZJI:
30-07-2003, 17:02

Moglbys podac wage, litraz i cene?



Odpowiedz
#3
DATA RECENZJI:
30-07-2003, 20:16

Pojemność już była podana: 70 litrów
Waga mi nie znana bo jej producent nie podał.
Cena: 530 zł



Odpowiedz
#4
DATA RECENZJI:
01-08-2003, 09:17

waga 2,8 kg
Pojemność 70 plus 10 plus 8 = 88 l



Odpowiedz


Skocz do: