To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


[Recenzja] Victorinox Outrider
#1
OPIS PRODUKTU:

Długość: 111 mm
Oprawa: czerwony lub czarny nylon

1. duże blokowane ostrze
2. korkociąg
3. otwieracz do puszek z:
4. --- małym śrubokrętem
5. otwieracz do kapsli z:
6. --- dużym śrubokrętem
7. --- przyrządem do zdejmowania izolacji
8. szpikulec-szydło
9. kółko
10. pęseta
11. wykałaczka
12. piłka do drewna
13. nożyczki
14. długi cienki śrubokręt gwiazdkowy

-----------------------------------------------------------------
RECENZJA:

DATA RECENZJI:
30-12-2007, 13:40

Wstęp

Będzie o scyzoryku, który nie jest \'\'kombajnem\'\', ale zawiera dużo, najczęściej wykorzystywanych przyrządów. Dostałem go na osiemnaste urodziny i od tego czasu jest w ciągłym użyciu (już prawie 6 lat). Zżyliśmy się bardzo, biorę go na każdy wyjazd. Postaram opisać się po kolei wszystkie zalety i wady poszczególnych narzędzi.
Obudowa jest plastikowa. Opcjonalnie można dokupić pokrowiec. Plastik jest bardzo wytrzymały, po 6 latach nie ma większych ubytków (nigdy nie używałem pokrowca). Jest też kółko do przyczepienia scyzoryka.


Ostrze

Sercem każdego scyzoryka jest ostrze. Te w testowanym modelu ma 8cm długości. Jest wykonany ze stali nierdzewnej, jego kształt przeznaczony jest głównie do krojenia. Jest bardzo ostre, a w zasadzie było, bo czas odcisnął na nim swoje piętno. Bez problemu kroimy warzywa, a nawet mięso. Dla bezpieczeństwa posiada blokadę uniemożliwiającą przypadkowe zamknięcie, która jest bardzo łatwa i szybka w obsłudze. Co jakiś czas warto przetrzeć je zwykłym olejem jadalnym.


Korkociąg

Jeszcze nie trafiłem na butelkę, która się mu oparła.


Otwieracz do puszek z małym śrubokrętem

Otwieracz jest genialny. Przez 6 lat niezastąpiony na wyjazdach i w domu. Jedno z najczęściej wykorzystywanych narzędzi. Na zakończeniu otwieracza mamy mały (szerokość - 3mm), płaski śrubokręt. Ma on stosunkowo obłe kształty, co trochę upośledza jego możliwości.


Otwieracz do kapsli

Podobnie jak korkociąg sprawuje się bez zarzutów. Jest on również domowym, etatowym otwieraczem. Na jego końcu jest płaski śrubokręt (szerokość - 6mm), który podobnie jak w przypadku jego mniejszego odpowiednika nie jest zbyt praktyczny (obłe kształty).


Szpikulec/szydło

Ten przyrząd w moich rękach debiut połączył z benefisem. Pewnego razu zgubiłem kluczyk od małej kłódki. Z braku innych narzędzi i potrzeby dostania się to zawartości użyłem szpikulca jako \'\'łamaka\'\', niestety kłódka przeżyła, a szpikulec skrzywił się.


Pęseta i wykałaczka

Z czerwonej obudowy możemy wyciągnąć metalową pęsetę i plastikową wykałaczkę.
Przeznaczenie wykałaczki wbrew nazwie dla mnie pozostanie zagadką. W moim przypadku była za gruba żeby pełniła funkcję zgodne ze swoją nazwą. Zresztą plastikowy materiał szybko się wyrobił i nieszczęsna wypadła gdzieś w podróży.
Pęsetę została zabrana przez Gosię, która bardzo ją ceni. Jest znaczenie mniejsza niż zwykłe pęsety, a na wyjeździe zawsze będzie na miejscu (w scyzoryku). Pęseta w przeciwieństwie do wykałaczki nie wypada przypadkowo ze scyzoryka


Piłka do drewna

Z pewnością nie zmieni nas w drwala, ale mała gałąź jest bez szans. Trudno ocenić mi jej trwałość, bo używam ją bardzo, bardzo rzadko.


Nożyczki

Są to nożyczki precyzyjne, które przetną papier, paznokcie itp. Nie ma szans na przecięcie grubszego kabla lub innych twardych przedmiotów. Po 4 latach częstego używania pękła blaszka odpowiedzialna za cofanie ostrzy i tą czynność przy każdym cięciu musimy wykonywać samodzielnie. Po kontakcie z dystrybutorem okazało się, że tą sprężynkę można wymienić. Koszt wymiany to symboliczna złotówka.


Śrubokręt krzyżakowy

Jedyne narzędzie schowane głębiej. Żeby się do niego dostać musimy wcześniej otworzyć nożyczki. Niestety również jest to najmniej udane narzędzie. Główka śrubokrętu jest zbyt mała na większość krzyżakowych śrub.


Kilka słów o konserwacji - http://www.victorinox.com.pl/?p=4:20

Możliwość rozbudowy

Opcjonalnie możemy dokupić mały śrubokręcik (4zł), który wkręcamy w korkociąg. Zawsze też w przypadku zgubienia lub uszkodzenia wykałaczki lub pęsety można je dokupić. Wykałaczka za około 1zł i pęseta za 1,5zł.


Zalety
- trwałość!

Wady
- nie można wymienić poszczególnych narzędzi
- niepraktyczny śrubokręt krzyżakowy


[Obrazek: mojejeden.jpg]


Odpowiedz
#2
Miałem ten scyzoryk i przeszkadzało mi w nim to, że ostrze główne umieszczone jest nie w środku, lecz po prawej stronie noża.Przy dłuższych pracach ( typu obieranie ziemniaków ), ta asymetria powodowala, że ręka mi się męczyła.Poza tym za zbędne uznałem nożyczki i krzyżak, dlatego wymieniłem go na forestera, który nie ma tych wad.Wykonanie jak zwykle u vica, dobre.I jak zwykle u vica za kiepski uważam otwieracz do konserw, który otwiera tylko okrągłe puszki.
-------------------------------------------
właściwie to się na tym nie znam...

Odpowiedz
#3
mała errata do testu:

Sprężynkę w nożyczkach da się wymienić i kosztuje to 1zł.
-------------------------------------------
http://www.rower.fan.pl

Odpowiedz
#4
arkadoo, mogę zapytać gdzie kupujesz części typu sprężynka albo pęseta? Bo pęsetę zgubiłem, a wykałaczkę zmiętoliłem i chętnie bym sobie nowe sprawił, a tymczasem na stronie Victorinoxa (jak również w sklepach) nie ma żadnych informacji na ten temat.

Odpowiedz
#5
http://www.victorinox.com.pl/?p=4:70 - tu masz o sprężynce. Pewnie też w tych miejscach, gdzie wstawiają sprężynki kupisz wykałaczkę i pęsete.

http://www.victorinox.pl po lewej stronie jest dział ''części zamienne'' są tam pęsety i wykałaczki i inne bajery.
-------------------------------------------
http://www.rower.fan.pl

Odpowiedz
#6
Dzięki, ślepy chyba jestem ;-)

Odpowiedz


Skocz do: