To forum wykorzystuje pliki cookie
To forum wykorzystuje pliki cookie do przechowywania danych logowania, danych o Twojej ostatniej wizycie, pliki cookie na tym forum śledzą również tematy, które przeczytałeś. Korzystanie z forum oznacza akceptajcę ustawień plików cookie. Możesz zmienić ustawienia plików cookie w dowolnym momencie w swojej przeglądarce.


[Recenzja] Therm-a-Rest Ultra Lite Long, Military
#1
OPIS PRODUKTU:

Marka: Therm-a-Rest
Model: ultra lite long, military
Wymiary: 182x51x2,5cm
Waga: 790g

-----------------------------------------------------------------
RECENZJA:

DATA RECENZJI:
22-08-2007, 05:35

Kupiliśmy dwie używane maty z demobilu, jedna z nich ma gustowną łatę przy krawędzi. Karimaty zawsze były dla nas problemem ze względu na wielkość, a spanie na podłodze na alumacie średnim przeżyciem.

Na początku chciałbym zaznaczyć, że opisywana mata należy do jednych z cieńszych (2,5cm grubości). Pozwala to w miarę komfortowe spanie na podłodze, ale nie gwarantuje pełnej wygody. Mata zrobiona jest z antypoślizgowego materiału, który zapobiegania się ześlizgiwaniu ciała z materaca. Co ważne, jest też łatwy w czyszczeniu. Zdjęcia obrazują jej małą objętość.

Jak już wspomniałem, maty kupiliśmy używane z nieznanym przebiegiem. W naszych rękach są już od 4 lat. Przespaliśmy na każdej jakieś 280dni od momentu zakupu. Najniższa temperatura, w jakiej były używane to -6 stopni. Nie odczuliśmy wtedy zimna (spaliśmy na trawie bez śniegu).

Maty tego typu przechowujemy rozłożone z otwartym zaworem. Jedynym minusem w stosunku do karimat jest ryzyko przebicia, ale w naszym przypadku nie miało to miejsca. Oczywiście wiele razy kładliśmy maty na łąkach, plażach itp. Tak więc żeby ją przebić trzeba trafić na coś naprawdę ostrego. Cała ta recenzja aż ocieka wazeliną, ale jest to jeden z niewielu zakupów, z którego jesteśmy w 100% zadowoleni.

Zalety
-małe po spakowaniu
-wygodniejsze od karimaty
-trwałość

Wady
-konieczność przechowywania (w domu) w stanie rozłożonym



Odpowiedz
#2
DATA RECENZJI:
31-07-2008, 09:20

Air-mate (tak to nazwali przygodnie spotkani hamerykanie) ma u mnie 15-16 lat, przespanych ma ok. 600 nocy i już nie trzyma napompowanego powietrza, a mimo to robi robotę do 0st. Poniżej 0 izoluję się NRC lub nawet zwykłą plandeką od opończy.
Ponieważ z założenia jest to sprzęt samopompujący, to wymaga przechowywania w domu w stanie rozłożonym i z otwartym zaworem - przyznam, ze przez pierwsze 5-6 lat o tym nie wiedziałem i troszkę może pamięć jej szwankowała, dlatego zawsze pierwszą czynnością na biwakach było rozwijanie i otwieranie maty - po całkowitym zassaniu zamykałem i po 2h na pełnym słońcu była nawet sprężysta. Minęły lata - sprężystość odeszła, są zmarszczki, powietrza nie trzyma, jakby luz na zaworku...
Jest mała po spakowaniu, ale ciężka, dlatego jeśli nie planuje spać na podłodze i nie będzie chłodów coraz częściej zabieram alumatkę, a wynalazek biorę tylko na zimniejsze noce.



Odpowiedz
#3
Niestety nie mogłem odnaleźć zdjęć producenta, gdyż jest to model sprzed kilku lat. Wrzuciłem w zamian swoje.
-------------------------------------------
www.rower.fan.pl

Odpowiedz
#4
no cóż. Dziwię się peanomjakie autor wygłasza - ja mam zgoła odmienne zdanie niż autor testu.
Przy temperaturze -8 st. zmarzłem. Karrimata daje porównywalny jesli nie lepszy komfort termiczny a wazy 1/5 albo i mniej niż ta samopompka. Mata ta sprawdza sie jako tako na równych powierzchniach jak podłoga, czy ława, ale pod namiot to już średnioszka. Komfort nie jest duzo większy niż karrimata.
Na kamieniste podłoże nie nadaje się wogóle, bo grozi to przebiciem a aby mieć jako taki komfort trzeba dość mocno dopompowac
Przyznam że po macie T-A-R spodziewałem się więcej i po poczatkowych zachwytach oraz przespaniu sie na porzadnejj samopompce pozbyłem się jej bez żalu. Na szczescie nie straciłem na tym interesie
-------------------------------------------
Pozdrawiam.

Odpowiedz
#5
Co do spania w niskich temperaturach to rózni ludzie różnie odczuwają zimno. Nam przy -6 mata nie sprawiła niemiłej niespodzianki.

Czemu ''średnioszka'' pod namiot?

Co do kamieni to trochę mnie tym rozbawiłeś. Przez 4 lata testowane maty lądowały na różnych podłożach, np. plaża z muszelek i nigdy się nie przebiły. Oczywiście zawsze można trafić na szkło czy coś podobnego. Obawy o przebiciu są mocno przesadzone.

Ta samopompująca zapewnia o niebo większy komfort podczas spania na podłodze niż zwykła mata.

Porządna samopomka czym się różni od tej? Pewnie tylko grubośćią, ale dla mnie ważna jest masa i mała objętośc,a w tym przypadku ta mata jest trudna do przebicia.
---
Edytowany: 2007-08-21 22:30:45
---
Edytowany: 2007-08-21 22:31:01
-------------------------------------------
www.rower.fan.pl

Odpowiedz
#6
Doczu na jakiej macie spales? Bo jesli nie 4 sezonowej to nic dziwnego, zes zmarzl :)

Odpowiedz
#7
''Co do spania w niskich temperaturach to rózni ludzie różnie odczuwają zimno. Nam przy -6 mata nie sprawiła niemiłej niespodzianki.''

Oczywiście że tak. Znam takich, którzy śpią na gałęziach świerkowych czy na alumacie i tez im nie jest zimno. Tylko czy to dowodzi, że jak ktoś na ty m bedzie spał, to jemu też zimno nie będzie ? Ja na niej zmarzłem. na karrimacie nie. To było moje zdanie i nie musisz się z nim zgadzać.
Czytelnik ma prawo poznać wszystkie opinie. Nie tylko te pozytywne.

''Ta samopompująca zapewnia o niebo większy komfort podczas spania na podłodze niż zwykła mata.''

Co to jest ''zwykła mata'' ?
Jesli masz na myśli karrimatę, to widocznie mamy inny pogląd na ''niebo''. Jest wygodniejsza (co zresztą napisałem), ale bez przesady z tym niebem.
Natomiast na nierównych powierzchniach spiąc na karrimacie 10 jestem mniej obolały niż na tej macie.
Co do możliwości przebicia - mieliście szczęście jej nie przebić, jednak trzeba się z tym liczyć.

''Porządna samopomka czym się różni od tej? Pewnie tylko grubośćią''

Musisz uzupełnić swoją wiedze, nie tylko grubością się różnią ale rowniez wypełnieniem oraz strukturą wypełnienia, co ma bezpośredni wpływ na komfort termiczny jak i ogolny komfort spania.

''...ale dla mnie ważna jest masa i mała objętośc''

no tego to już nie rozumiem. Waży prawie 3 x tyle co zwykła karrimata a i karrimatę można tak poskladać jeśli nie w mniejszy pakunek.
Zrozumiałbym gdyby chodziło o komfort spania (też pojecie względne), ale masa i mała objętośc ? W tym wypadku zachwyty są chybione w takim razie.


''Doczu na jakiej macie spales? Bo jesli nie 4 sezonowej to nic dziwnego, zes zmarzl :)''

No dokładnie na tej samej macie o której pisze arkadoo - przecież o niej rozmawiamy :-)
---
Edytowany: 2007-08-21 23:34:18
-------------------------------------------
Pozdrawiam.

Odpowiedz
#8
Aa to sorry, bo tak jakos mi sie wydawalo, ze mowisz o TARach ogolnie. Bo ta mata z tego co wiem jest 3 sezonowa, wiec dziwnym nie jest, zes zmarzl :)

Odpowiedz
#9
Nie no - ja też nie jestem zdziwiony że zmarzłem. Zdziwiony jestem tym, że zmarzłem bardziej niż na karrimacie 0,8 cm.
-------------------------------------------
Pozdrawiam.

Odpowiedz
#10
Jakoś nie widziałem zwinietej i złożonej na pół karimaty, który zajmowałaby mniej miejsca, co testowana mata. Przyznam przy tym, że nie widziałem nowinek technicznych w tej dziedzinie. Chyba, że mówisz o alumacie lub czymś podobnie cienkim.
Spokojnie wchodzi mi do plecaka czy sakwy rowerowej i nie muszę jej troczyć. Co do masa to się rozpędziłem, jest oczywiście cięższa niż karimata 3 sezonowa, ale z tego co patrzę właśnie w google to gdzieś tak o połowę.
-------------------------------------------
www.rower.fan.pl

Odpowiedz
#11
Jakoś nie widziałem zwinietej i złożonej na pół karimaty, który zajmowałaby mniej miejsca, co testowana mata. Przyznam przy tym, że nie widziałem nowinek technicznych w tej dziedzinie. Chyba, że mówisz o alumacie lub czymś podobnie cienkim.
Spokojnie wchodzi mi do plecaka czy sakwy rowerowej i nie muszę jej troczyć. Co do masa to się rozpędziłem, jest oczywiście cięższa niż karimata 3 sezonowa, ale z tego co patrzę właśnie w google to gdzieś tak o połowę.
-------------------------------------------
www.rower.fan.pl

Odpowiedz
#12
Używam maty TaR z demobilu od ponad 3 lat. Od pierwszego użycia karimata poszła w odstawkę. Komfort bez porównania większy. W zimie nie nocowałem, ale w majowy długi weekend w Czechach nad ranem było -5 C, w nocy nie czułem chłodu od ziemi. Cena 85 zł, bez żadnej łatki, stan prawie b.dobry.
Wydaje mi się, że z czasem mata zasysa mniej powietrza. Grubość 2.5 cm dla mnie jest wystarczająca, nie potrzebuję pompować na maxa.
Nie korzystałem z mat 'cywilnych' po 300-400 zł, nie mam niestety porównania, ale też uważam, ze to jeden z moich lepszych zakupów wyposażenia.
-------------------------------------------
Robert

Odpowiedz
#13
RoKo >>> pomiędzy przygruntowym przymrozkiem a spaniem na śniegu jest kolosalna różnica. Nie dziwię się że nie zmarzłeś, skoro to temperatura otoczenia spadła poniżej zera, a nie temperatura podłoża.
-------------------------------------------
Pozdrawiam.

Odpowiedz
#14
jezeli dobrze pamietam to ta mata ma nacinana pianke... podobnie jak aktualne modele prolite.

Wg niezaleznego testu prolite 3 przy grubosci 3cm zostal wyceniony na +5 stop. C
a np ;
terma R. Trail 3R na na -8 C przy grubosci 3,5 cm
Jack wolfskin wolfmata 3,2 cm na -8 C
Jack wolfskin Ground c. na -3 C przy 2,2 cm
Vaude tour comfort na +3 C przy 5 cm grubosci


Testy byly b. powazne przy wykorzystaniu aparatury do mierzenia przenikania ciepla...
Grubosci sa lekko rozniace sie niz w katalogach bo tez byly sprawdzane.

Generalnie co termiki doczu ma racje. Sam mam kilku kupli ktorzy na macie wycenianej wg mnie na maks 0 stopni spali przy -10 -15 i nie narzekali?? Moze sama mysl , ze spi na macie samop. dodawala mu ciepla :) przy -15 posilkowal sie jeszcze chyba alumata.

Co do komfortu jak dla mnie i wielu osob roznice sa znaczne pomiedzy karimata 1,2 cm a matami 2,5-3 cm. Na 5cm macie spi sie juz jak w domu na lozeczku :)

Jak zalezy mi na wadze uzywam karrimat, jak na komforcie biore swoja samopom. cos kolo 3,5 cm

nie bede mog dalej uczestniczyc w dyskusji bo jade na targi , pozdr
-------------------------------------------
darek www.e-horyzont.pl, www.ratujtybet.pl

Odpowiedz
#15
A gdzie i za ile takie cudo kupiłeś Arku?

Odpowiedz
#16
Darku - z tego co pamiętam to chyba jednak inną strukturę ma ta mata niż maty z seri ProLite.
Kiedyś w sieci znalazłem stronkę z przekrojami i opisem poszczególnych mat TAR albo z jakimś folderem który można było ściągnać. Niestety było to dość dawno a teraz nie chce mi się już szukać z taką determinacją.
-------------------------------------------
Pozdrawiam.

Odpowiedz
#17
szkoda że nikt nie pomyślał by spytać się o to w jakich śpiworach przespało się te noce - to jednak skromna różnica spać np w lekkiej, letniej puchówce a syntetycznym śpiworze z kilkuset gramami wypełnienia pod plecami. Poza tym nikt nie pyta się o podłoże, przemarznięty grunt i śnieg czy nawet niewielka izolacja z gałęzi albo grubych traw daje ogromną różnicę w termice i komforcie...
-------------------------------------------
bo ja tu w zasadzie jestem nikim...

Odpowiedz
#18
Jeśli już koniecznie chce ktoś zwiększyć sobie termikę, a landrynkowy kolor mu nie przeszkadza to można kupić TaR z linii Women, R - Value dla prolite 4 W wynosi 4,1 (linia ''męska'' r-value ma 3,2) a wagi odpowiednio:
regular (168 cm dł) - 680 g
large (183 cm dł) - 740 g
nadto prolite 4 są 4-season

dla porownania ''męski'' Trial Lite TaR przy wadze 910 g (regular) r-value ma 3,8; zaś ''kobiecy'' przy wadze 880 g (są tylko regular) r-value ma 4,9

znaczy się koledzy kupujemy stringi do kompletu :D
---
Edytowany: 2007-08-22 12:04:21
-------------------------------------------
wystarczy darek

Odpowiedz
#19
Spineless >>> masz rację śpiwór to tez istotny aspekt. Moje wypowiedzi dotyczą Cave Tourista od Małacha (teoretycznie komfort przy -8)
Podłoże to śnieg (no jeszcze była podłoga namiotu ale to już raczej mało istotny aspekt :-)
-------------------------------------------
Pozdrawiam.

Odpowiedz
#20
Spinless & Doczu

jeszcze wypadało by dodać kondycje psychofizyczną (troszke o dupe rozbić bo napaleńcom i tak bedzie cieplutko)

OT
ale dyskutować dyskutować to zaprosimy was na parapetówke z Izą (i bedziecie wiedzieli jakie prezenty chcemy) ;-)
-------------------------------------------
biedni admini co im sie roboty dodaje

Odpowiedz


Skocz do: